[Çözüldü] Paketleri Statik Derleme

Başlatan plymouth, 21 Ocak 2011 - 13:49:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

plymouth

Merhaba.

Alıntı YapBazı işletim sistemlerinde, sistemin belkemiği olan /sbin altındaki komutların bir feleket olarak nitelendirilebilecek olaylar (silinmesi, bütünlüğünün bozulması, rootkit gibi) karşısında, farklı bir yerde bağımlılık problemi çıkarmadan çalışabilecekleri şekilde statik olarak derlenmiş yedekleri bulundurulur. Bu yedekler ile sistem tekrar işler hale getirilmeye çalışılır.

Ben de buna benzer şekilde /sbin klasörü altında bulunan program/komutların statik derlenmeiş yedeklerini yapmak istiyorum. Normal bir derleme işlemi ile statik olarak derleme işlemleri arasında ki fark nedir? Nasıl yapılır ?
Teşekkürler...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

hitokiri

Alıntı Yapstatik derlenmeiş
statikten kasıt olağan hali ise sanırım sistemi yedekleme gibi bir durum olabilir zira
tam kelime anlamında ne demek istendi anlıyamadım ama ;

fakeroot -u dpkg-repack  paket_adı

şeklinde ,
Sistemde kurulu olan  .deb paketleri ayrıca bir .deb arşivi olarak elde edilebiliyor ,
belki belirli zaman aralıklıklarıyla o önemli dizindeki programları  denetliyen ve arşivliyen bi betik işe yarıyabilir ,
Yani böyle yapılıyor olabilir konun tamamına genel bi cevap olarak bunu söyliyemem sanırım :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ocak 2011 - 14:10:48

Ups onlar zaten .deb paketi değilmiş yedeklemek o zaman sanırım,
cd /sbin
tar -zcf ~/yedek.tar.gz `ls`

gibi bi şey olabilir basitçe,

heartsmagic

Google'a bakınca gcc'ye statik derleme için parametre verebildiğimizi gördüm (-static). Sen denedin mi bunu? Ayrıca doğrudan gcc ile derlenmiyorsa .configure aşamasında hatta make (make LDFLAGS=-static) aşamasında da parametre verebiliyormuşuz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plymouth

Doğrusu Gcc ile denemedim ama bana biraz daha karışık göründüğünden dolayı önce bi' sorayım dedim.
Tamamdır. Ben cevabımı aldım.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it