Pardus 2011 Duyuruldu

Başlatan badhero, 21 Ocak 2011 - 05:18:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 11 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cce

pardusu usb harici hdd ye kurabilen varmı.grubu bu durumda nereye kuruyorsunuz

bendeki harici hdd sdb : sdb1 (ntfs) primary +sdb2 (ntf2)+ sdb3 (ext4) primary+ sdb4(ext4) primary +swap olarak bölümlenmiş durumda

sdb4 te ubuntu çalışıyor. sdb3 e pardusu kurmaya çalıştım.önyükleyici olarak  krulduğu yer olan sdb3 ü seçtim kurulum bitiminde pardus açılmadı.ubuntu grup açıldı ubuntu ve win7 normal çalıştı

sdb3 e pardusu kurup ,ön yükleyici olarak sdb yi seçtim.pardus çalışmadı, ubuntu gitti ,açılışta grup hatası verdi

sdb3 e pardusu kurup ön yükleyici olarak  sabit diski sda yı gösterdim.pardus , ubuntu , win 7 hepsi gitti. hdd ve harici hdd açılışta grup hatası verdi

win 7 yi tekrar kurarak pc yi aktif hale getirdim.

şimdi ubuntu ve pardusu tekrar harici hdd ye yüklemek istiyorum.yükleme hangi seçeneklerle olmalı.hdd bölümlendirmesinde pardus için birincil disk kutusu işaretlenmelimi

stratovarius

Alıntı yapılan: Ozgurluk - 24 Ocak 2011 - 12:20:30
Ati ekran kartı kullanmıyorum. Fakat Ati'de sorun yaşayanların başka dağıtımlarda da sorun yaşıycağına eminim. Gnu/linux dağıtımlarının çekirdek türü monolitik çekirdek türüdür... Cihazlara donanım desteği çekirdekden gelir. Tüm aygıtlar çekirdeğe dosya olarak tanıtılır. Misal /etc/xorg.conf dosyası gibi, buradan donanımızın ekran kartı ayarlarını, değiştirebilmeniz gibi... Ati'nin gerçekde çekirdeğin 2.6.36 sürümü yayınlanırken Linus Torvalds'ın yazısında Ati'nin özgür sürücüleri için önemli iyileştirilemeler yapıldığından bahsetmişti. Ben Ati'nin sürücülerini pardus altında kullanmadım hiç, fakat kullananlara Ati'nin özgür sürücüleri ile olumlu sonuç alabilceklerini düşünüyorum. Ati'nin sürücü desteği nvidia kadar güclü değil... Özgür yazılım sürücülerini kullanmak sorunu çözebilir.

Birde merak ettiğim bir sorunun cevabı kullananlardan gelsin KDE'de özgür Ati sürücüleri ile Masaüstü Efektlerinde nasıl sonuç aldıkları ile ilgili...
Saygılarımla...

Bu söyledikleriniz masaüstü kullanıcıları için doğru çoğu dektop kullanıcısı açık kaynak sürücülerle daha mutlu ama diz üstü kullanıcıları mecburen kapalı kaynak sürücülere mahkum durumda. Diz üstü bilgisayarlarda mesa ile cpu hız kontrolü yapılamıyor , sürekli yüzde yüz çalışan bir cpu ile işlem yapmak zorunda kalıyorsunuz.Bunun tek çözümü kapalı kaynak sürücüler oluyor ne yazıkki. 

reis33

Alıntı yapılan: cce - 24 Ocak 2011 - 15:00:41
pardusu usb harici hdd ye kurabilen varmı.grubu bu durumda nereye kuruyorsunuz

bendeki harici hdd sdb : sdb1 (ntfs) primary +sdb2 (ntf2)+ sdb3 (ext4) primary+ sdb4(ext4) primary +swap olarak bölümlenmiş durumda

sdb4 te ubuntu çalışıyor. sdb3 e pardusu kurmaya çalıştım.önyükleyici olarak  krulduğu yer olan sdb3 ü seçtim kurulum bitiminde pardus açılmadı.ubuntu grup açıldı ubuntu ve win7 normal çalıştı

sdb3 e pardusu kurup ,ön yükleyici olarak sdb yi seçtim.pardus çalışmadı, ubuntu gitti ,açılışta grup hatası verdi

sdb3 e pardusu kurup ön yükleyici olarak  sabit diski sda yı gösterdim.pardus , ubuntu , win 7 hepsi gitti. hdd ve harici hdd açılışta grup hatası verdi

win 7 yi tekrar kurarak pc yi aktif hale getirdim.

şimdi ubuntu ve pardusu tekrar harici hdd ye yüklemek istiyorum.yükleme hangi seçeneklerle olmalı.hdd bölümlendirmesinde pardus için birincil disk kutusu işaretlenmelimi

Harici sabitdiske istediğiniz gibi bölümlendirerek yükleyebilirsiniz.
Unutmayın ki bu bölümlendirme Windows tarafından görülmeyecektir..

Dikkat etmeniz gereken tek nokta, grubu da bu harici diske kurmanız
ve (bios ayarları  ile) bilgisayarı başlatırken bu harici diskten başlatmanızdır.

Bu durumda taşınabilir Pardus sisteminiz olacaktır. :)

cce

kurma denemelerim yukarıda belirttiğim şekilde olumsuz sonuçlandı.pardus grub hatalarına yol açtı

benim harici disk pardus yüklememde , pardus grubu (ön yükleyicisi) olarak  nereyi seçmem gerekiyor

zaten şu an ubundu bölümünüde formatladım.pardus sonrası onu kuracağım

reis33

Alıntı yapılan: cce - 24 Ocak 2011 - 15:40:35
kurma denemelerim yukarıda belirttiğim şekilde olumsuz sonuçlandı.pardus grub hatalarına yol açtı

benim harici disk pardus yüklememde , pardus grubu (ön yükleyicisi) olarak  nereyi seçmem gerekiyor

zaten şu an ubundu bölümünüde formatladım.pardus sonrası onu kuracağım
Yukarıda söylediğin gibi harici disk SDB ise grub kurulumu için onu seçmelisin.
sdb1 sdb2 değil; SDB olarak ;)

cce

tekrar denemem olumlu sonuçlandı.

önce pardusu sdb3 e kurdum .(birincil disk kutusu boş kalıyor.bağlantı noktası / olarak seçili) ve ön yükleyici ayarlarını gelişmişten sdb olarak seçtim.(swap-takas alanı ayırmadım).pardus kuruldu win7 seçeneği ile birlikte kendi grub ekranı açıldı ve çalıştı.

daha sonra sdb4 e ubuntu 10.10 u tekrar kurdum.grub ondada sdb .swap yok

kurulum sonrası ubuntu grubu açıldı.pardus ve win7 yi içeriyor.tüm işletim sistemleri çalışıyor

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 22 Ocak 2011 - 11:25:09
Mükemmel bir iş çıkarmış Pardus ekibi, tebrik etmek lazım. Yalnız paket deposu hala çok zayıf, bana göre tek eksi yanı bu. Skype bile yok henüz depolarda.

Skype çalışıyor pardus'da. Pardus ekibi  pisi paketi yapıyor şu sıralar. Yakında hazır olacağını söylüyor. Bunun nedeni de Skype'nin 32bit kütüphenelere ihtiyaç duyması.  Bu nedenle bu iş uzun sürdü.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

cce

pardus çalışırken bilgisayar ubuntuya göre çok fazla ısınıyor.

bu soğuk havalarda ubuntu bende oratalama 42-44 derecede çalışıyor.bu esnada torent sürekli açık , film izlerken , yada internette iken bu değerler değişmiyor.

ama pardus sadece firefox çalışırken 55-58 derece arasında geziyor.15-20 dakikalık deneme sonuçlarım sonucu oluşan ısı bu.
biraz süreyi uzatsam yada film izlesem ısının iyice artacağını düşünüyorum

ısı farkı nereden kaynaklanabilir

pardusta arka planda çalışan ve öncelikli olmayan programları nereden nasıl kapatabiliriz

benim gibi ısı farklılığını yaşayan arkadaşlarımız var mı

stratovarius

@cce diğer dağıtımlar bölümünde bir başlık açarsan bu konu ile ilgili çözüm önerileri gelicektir. Duyuru başlığında kirlilik yapmayalım.

Açıcağın başlığa ekran kartı modeliniz birde şu çıktıları ekler misin ?

cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
more /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_governors

sem

Alıntı yapılan: sem0900 - 21 Ocak 2011 - 07:30:30
Denemek isteyip denemediğim iki dağıtımdan biri Slackware, Pardus...

Denedim, tavsiye ederim... Tüm Linux dağıtımlarını Gnome olarak kullanıp KDE'ye benim gibi şüphe ile yaklaşanlara ayrıca tavsiye ederim... Benim korktuğum gibi bir şey çıkmadı KDE, gayet hoş =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?