Pardus 2011 Duyuruldu

Başlatan badhero, 21 Ocak 2011 - 05:18:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

badhero

Söylendiği gibi 20 Ocak 2011 tarihinde Pardus 2011 yayımlandı.

Pardus 2011'in kararlı sürümü, sürüm yöneticisi Gökçen Eraslan tarafından duyuruldu. 2.6.37 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan Pardus 2011, en güncel donanımlara destek sunuyor. AMD ve Nvidia ekran kartı kullanan kullanıcılar için, açık kodlu sürücüler ile üreticinin sunduğu kapalı kodlu sürücüler arasında kurulum öncesi ve sonrasında tercih yapma olanağı sağlayan sistem; KDE SC 4.5.5 masaüstü yöneticisiyle geliyor. Kullanıcılarına Document Foundation tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ofis araçları takımı LibreOffice yazılımını sunan Pardus 2011 sürümünde öntanımlı ağ altyapısı olarak GNOME NetworkManager 0.8.2 sürüme geçilmiş bulunuyor. Uzun zamandır desteklenen Ethernet ve 802.11 WLAN ağlarının yanı sıra kullanıcılar artık HSPA/CDMA/VPN ağlarını da ayarlayabilecekler. Tüm GTK uygulamaları artık oxygen-gtk projesi sayesinde Oxygen biçemiyle görüntüleniyor. Pardus kurulum aracı YALI, LVM/RAID ve UUID desteği sunuyor. Pardus'un kişiselleştirme yardımcısı Kaptan, isteğinize bağlı olarak resminizi çekerek KDE içinde avatar olarak kullanmanızı sağlıyor. PiSi XZ'yi öntanımlı sıkıştırma algoritması olarak kullanıyor. Kullanıcılar paketleri oylayabiliyor ve ekran görüntülerine bakarak tercih yapabiliyor. Pardus 2011; Mozilla Firefox 4.0 Beta9, Python 2.7.1, Perl 5.12.2, X.org 1.9.4 RC1 gibi en yeni paketleri sunuyor.

Kaynak: 2dbilgisayar.com.tr

Özgürlükiçin.com -> http://www.ozgurlukicin.com/haber/pardus-2011-ile-degisim-basladi/
Pardus-linux.org -> http://www.pardus-linux.org/2011/01/pardus-2011-kararli-surum-duyuruldu/
Sürüm Duyurusu -> http://www.pardus.org.tr/surum_notlari/pardus2011/

İndirme Sayfası -> http://www.pardus.org.tr/indir/

sem

Denemek isteyip denemediğim iki dağıtımdan biri Slackware, Pardus...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

reis33

Alternatif indirme bağlantıları:

ftp://ftp.linux.org.tr/pardus/Kurulan/2011/ (ftp://ftp.linux.org.tr/pardus/Kurulan/2011/)
ftp://ftp.linux.org.tr/pardus/Calisan/2011/ (ftp://ftp.linux.org.tr/pardus/Calisan/2011/)

Harika bir dağıtım çıkarmışlar, emeği geçenleri tebrik ediyorum..

XRumer

Hayırlı uğurlu olsun. Ben kullanmayı düşünmüyorum ama hem merakımdan hem de isteyene vermek için indireceğim. Fakat torrentini bulamadım.

kalkan1973

Merak ediyorum ama aradığım ve benim için önemli bazı özellik ve uygulamalar çalışmadığı için denemek istediğim halde deneyemiyorum...
Evde İşte her yerde Linux

kaos_07

dvd siparişi verdim acaba kaç güne yollarlar....
merakla bekliyorum... :)

cce

cd den çalışan 64 bitlik sürümü 1-2 saat denedim.ben beğendim.bütün ihtiyaçlarıma ubuntuda olduğu gibi yanıt veriyor.temalar çok iyi .kde , conky ve compize olan  ihtiyaçları ortadan kaldırmış gibi

heartsmagic

Sıra geldi kararlısını denemeye, hayırlı olsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kalkan1973

Deneyeniniz var mı? Kullanışlı mı? Masaüstü resimlerini alabilirmiyim? Ben DVD ye bastım ama birbirimize bakışıyoruz hala... Kurma konusunda kararsızım...

Professor

Denenmesi gereken bir sürüm Pardus 2011. GNOME NetworkManager'e geçmeleri ise çok yerinde bir karar.

kalkan1973

Daha açıklayıcı bilgi verebiirminiz sistemimi bozmak da istemiyorum açıkçası. Ekran görüntüsü alsak...

badhero

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 22 Ocak 2011 - 00:26:49
Daha açıklayıcı bilgi verebiirminiz sistemimi bozmak da istemiyorum açıkçası. Ekran görüntüsü alsak...

İlgili bağlantılardan açıklayıcı bilgiye ulaşabilirsiniz. Geliştiricilerin sistemleri bozacak bir dağıtım hazırladıklarını zannetmiyorum

reis33

Şu ana kadar bir-iki istisna hariç soruna rastlamadım; yükleyenlerin görüşleri de bu yönde
Gönül rahalığı ile yükleyebilirsin...
Bir önceki mesajımda ekran görüntüsü vermiştim.

Hatta sabah saatlerinde yanına bir de Ubuntu yükleyeceğim.

Professor

Dilediğiniz bilgiyi ekran görüntülerini ve "İlk adım" bilgilerini Pardus'un topluluk sitesi Özgürlükİçin'den edinebilirsiniz. Sisteminizi bozmaktan korkarak yaklaşırsanız asla bir dağıtımı deneyemezsiniz. :)

kalkan1973

Şu an tüm diske UBUNTU kurulu. Ve 40 gb civarında arşivim var içinde. Eğer PARDUS yüklemeye kalkarsam düzenim bozulacak ve arşivim uçacak. Onu demek istedim :)

cce

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 22 Ocak 2011 - 00:48:35
Şu an tüm diske UBUNTU kurulu. Ve 40 gb civarında arşivim var içinde. Eğer PARDUS yüklemeye kalkarsam düzenim bozulacak ve arşivim uçacak. Onu demek istedim :)

kurulum esnasında hdd seçiminde " Kullanılan Sistemi Küçült: Önceden var olan sistemi küçülterek, yeni Pardus kurulumuna yer açar " seçeneği var. sanırım bu seçenek ile ubuntunun yanına pardusu kurabiliriz.

yarın fırsat bulursam bu seçeneği deneyeceğim

kalkan1973

Şu ana kadar ki tüm PARDUS sürümlerinden yalnızca 2008 beni tatmin etmişti. İnşaallah kurduğuma pişman olmam... Deneme moduna geçiyorum arkadaşlar... İnşaallah yarım saate kadar görüşürüz...

Professor

Tabii her ihtimale karşı yine de arşivinizin yedeğini almanızı öneririm.

kalkan1973

Arkadaşlar sırf sizlere yardımcı olmak ve fikir verebilmek için sistemimi feda etmeye karar verdim Ayrıntılı değerlendirmeyi kurulum bitince yaparız inşaallah...

reis33

Ekran kartı dahil fazladan hiç bir şey yüklemedim.
KDE herşeyi ile hazır olarak geldi.
Nasıl yüklediysem sistem ayarları öylece duruyor..
Sadece temayı değiştirdim.
Bir de Kaffeine, DeaDBeef, Opera gibi kullanacağım yazılımları yükledim.

Ekleme:
Resmi duyuru:
Alıntı YapPardus 2011 Hazır!
20 Ocak, Perşembe

Heyecanla beklenen Pardus 2011 kararlı sürümü duyuruldu.

Heyecanla beklenen Pardus 2011 kararlı sürümü duyuruldu. 2003 yılında TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) bünyesinde başlayan projenin beşinci kurulan sürümü 2011 pek çok yeniliğin yanında daha kararlı bir çalışma ortamı sunuyor.

Proje Yöneticisi Erkan TEKMAN, yeni sürümün beklemeye değer özelliklerle geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Türkiye özgür yazılım dünyasının göz bebeği Pardus, ilk sürümünden bu yana sürekli gelişiyor, güçleniyor. Geride bıraktığımız süre boyunca yüz binlerce kullanıcının ve birçok kurumun tercihi olmayı başardık. Pardus 2011 ile bu çıtayı daha da yükseltmek istiyoruz. Kısa bir süre önce yayımladığımız sürüm adayı Hasankeyf ile çok olumlu tepkiler aldık, yeni özellikler, güncel yazılımlar LibreOffice gibi tercihlerimiz de kısa sürede benimsendi. 2011 yılı bizim açımızdan hem bugün tanıttığımız yeni sürüm, hem de kısa süre sonra kamuoyuna tanıtacağımız Kurumsal 2 sürümümüzle dolu dolu geçecek, herkesi bu heyecan ve başarıyı paylaşmaya davet ediyoruz. Bu arada 'Mor Dağlar' adlı muhteşem parçayı Pardus 2011 ile sunmamıza izin verdikleri için Erkan Oğur'a ve Kalan Müzik'e, tüm Pardus camiası adına teşekkür etmek isterim."

Erkan Oğur'dan Pardus kullanıcılarına sürpriz

Perdesiz gitarın mucidi, usta müzisyen Erkan OĞUR Pardus 2011'de kullanıcılara bir sürpriz yapıyor. Erkan OĞUR'un en sevilen parçalarından olan Mor Dağlar, Kalan Müzik ve Oğur'un desteği ile Pardus 2011'de yüklü olarak geliyor. Pardus kullanıcıları Erkan Oğur'un notalarında Anadolu müziğinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarken, müzik dinlemek için yeni bir program keşfetmek isteyen yeni Pardus kullanıcıları Clementine ile tanışıyor.

Pardus LibreOffice ile daha da özgür

Pardus 2011 sürüm adayı Hasankeyf ile birlikte OpenOffice.org yerine, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen ve ilk kez tamamen topluluğun mülkiyetinde dağıtılan LibreOffice tercih edilmişti.

Pardus, daha önceki dil desteklerine 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca'yı da ekledi.

Pardus 2011 depolarında kurulumla gelen yüzlerce uygulamanın yanında Skype, Google Chromium ve VLC gibi platform bağımsız popüler uygulamaların da aralarında olduğu 3.500'den fazla pakedi kullanıcılarına sunuyor. Tüm bu uygulamalar TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen ve 1.0 sürümünden beri kullanıcıların beğenisini toplayan PiSi ile tek tuşla kuruluyor.

* Tüm yenilikleri öğrenmek için sürüm notlarına başvurabilir,
    * Topluluk portalı Özgürlükİçin.com'u ziyaret edebilir,
    * İndirip, hemen denemeye başlayabilirsiniz...
http://www.pardus.org.tr/haber/pardus-2011-cikti/

Softpedia.com haberi

Alıntı YapPardus Linux 2011 Has LibreOffice, Firefox 4 and KDE SC 4.5.5

January 21st, 2011, 15:53 GMT| By Marius Nestor

Pardus Linux 2011
Enlarge picture
Gökcen Eraslan announced earlier today, January 21st, the immediate availability for download and upgrade of the popular Pardus 2011 Linux-based Turkish operating system.

The final and stable version of Pardus 2011 is powered by Linux kernel 2.6.37 and it's available as Live and Installation images for both 32-bit and 64-bit architectures. It includes an enhanced YALI installer, a fist boot configuration tool, and the brand-new KDE Software Compilation 4.5.5.

"Pardus 2011 contains major improvements over the previous Pardus release 2009.2. The following sections provide a brief overview of those changes. Pardus 2011 now supports 64-bit processor architecture which is supported by many new Intel and AMD processors." - was stated in the official release notes.

Highlights of Pardus 2011:

· Linux kernel 2.6.37;
· KDE SC 4.5.5;
· Added the new Plymouth engine to handle the boot splash;
· Added UUID and LVM/RAID support in the YALI installer;
· Kaptan can now capture your picture and set it as a KDE avatar;
· Set GNOME NetworkManager 0.8.2 as the default network manager application. CDMA, HSPA and VPN networks can now be easily set up by users;
· Replaced OpenOffice.org with the new LibreOffice open source office suite;
· Applied KDE's Oxygen style to all the GTK apps included in Pardus;
· Updated Python to version 2.7.1;
· Updated Perl to version 5.12.2;
· Updated xorg-server to version 1.9.4 RC1
· Updated TeX Live to version 2009;
· Mozilla Firefox 4.0 Beta 9 is now the default browser;
· SMplayer is the default video player;
· Clementine is now the default audio player;
· KsCD is now the default player for Audio CDs;
· Lots of bug fixes.

"You may want to install the 64-bit version of Pardus 2011 if your system is equipped with one of the processors listed in the sections below. [...] Visit http://bugs.pardus.org.tr to report a bug, send a bug fix or suggest improvements about Pardus. We would like to thank all of our users and community members for their valuable contributions which help improving Pardus, Linux and free software worldwide." - said the Pardus developers in the announcement.

Download Pardus Linux 2011 right now from Softpedia.
http://news.softpedia.com/news/Pardus-Linux-2011-Has-LibreOffice-Firefox-4-and-KDE-SC-4-5-5-179796.shtml

stratovarius

Cpufreq-utils ve solidpowermanagement gibi bileşenler mevcut değil.

Cpu hız kontrolü için script yazmak gerekti.

Ati ile ilk tanıtımda sistem açılmadı (herşeyi düzgün yapmama rağmen). İlginçtir xorg dosyasını silip yeniden oluşturunca açıldı. Halen açılışta ekranda yırtılmalar devam ediyor x'i yeniden başlatında düzeliyor.

Depoya halen bazı yazılımlar girmemiş durumda, özellikle feh, conky ve rtorrent gibi sevdiğim yazılımlar

Sadece plasma gereçlerini incelerken 4 defa kdeyi çökerttim.

Amarok gibi bazı yazılımlar İngilizce.

Bunların dışında performansa gelirsek , pardus 2011 ile gerçekten iyi iş çıkarılmış.

Kişisel görüşüm biraz erken çıkarılmış bir sürüm olmuş. Güncellemelerle çok iyi bir sistem olucak.

Ekran görüntüsüde eklim ;

barış

@stratovarius, eklediğin görüntü sistemin ön tanımlı hali mi?
Bu arada GNOME Network Manager ne kadar iyi olur Pardus için bilemem.
Ancak şunu da belirteyim ki, güzel bir dağıtıma benziyor uzaktan. Ben depo sorunu yaşadığım için kullanmıyorum. Onun dışında KDE'yi kararlı verebilen güzel, hoş bir sistem.

stratovarius

Arkaplan sadece ön tanımlı , diğerlerini kendim ekledim.

Yiğit Ateş

Mükemmel bir iş çıkarmış Pardus ekibi, tebrik etmek lazım. Yalnız paket deposu hala çok zayıf, bana göre tek eksi yanı bu. Skype bile yok henüz depolarda.

krwlng

Hayırlı uğurlu olsun, farklı bir sabit diske kurup deneyeceğim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!