Pardus 2011 Duyuruldu

Başlatan badhero, 21 Ocak 2011 - 05:18:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Ateş

Çıktıda görünmemiş ama aynı dizinler bende de mevcut. Verilen bağlantıdaki işlemi denedim ama bir şey değişmedi. Neyse, sanırım KDE'nin bir özelliği bu. Arch'ta da durum aynıydı. Teşekkürler yardımların için.

kalkan1973

Sanırım Pardus ta sorunlar var...
Evde İşte her yerde Linux

guestwho

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 23 Ocak 2011 - 17:54:15

Muhtemelen öyle, zira sistemimde "14.372" adet ".bmp" katalog dosyasından oluşan bir dizinin yüklenmesi 6-7 saniye sürüyor.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: cannizaro - 23 Ocak 2011 - 16:56:29
Alıntı yapılan: reis33 - 23 Ocak 2011 - 12:23:46
VLC veya diğer oynatıcılardan biri ile HD video izleyip sonucu yazabilir misin ?
Çünkü malumunuz internetten izlediğimiz videolarda flash önplana çıkmaktadır..
Bu durumda faturayı Pardus' a değil, flash eklentisine kesmemiz ve başka çözümlere bakmamız gerek :)

Smplayer ile 1080p film izliyorum herhangi bir sorun yok, en güzel tarafıda görüntüde yırtılmaların olmaması. Ancak bazı flash videolarda zorlanıyor. Ayrıca sol üst köşedeki 16 adet siyah nokta bende de çıkıyor, yanıyor sönüyor :) Pardus 2011 iyi güzel olmuşta benim sıkıntım firefox ile. Benim kullandığım bazı eklentiler 3.6 yı destekliyor, kurulu gelen 4 beta. Depoda 3.6 bulamadım, tar.bz2 olarak indirdim çalıştıramadım, acaba nasıl yükleyebilirim, depo adresi bilen var mı?

PArdus 2011 ile gelen ekran kartı sürücüsünü kullanıyorum. 1080 HD denedim hiçbir sorun yok. Kullandığım kart Nvidia Gt430. Flash ile oynatılan videolarda da bir sorun yok.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Yiğit Ateş

Aynı sorun Arch'ta da vardı, Pardus ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. Zaten bunun dışında blur da dahil hemen hemen tüm efektler açık olmasına rağmen çok performanslı çalışıyor. O yüzden katılmıyorum ben bu görüşe, eğer bu kadar görselliğe rağmen böyle sorunsuz ve hızlı çalışmaya devam ederse Ubuntu da dahil hiçbir dağıtım ilgimi çekmiyor artık açıkçası. Meğerse KDE'den pek hazzetmeyişimin nedeni adam gibi sunan bir dağıtım olmamasıymış. Segmentation fault hatası almadan KDE kullanmak ayrı bir zevk :P

Zorba58

DVD siparişi verdim bekliyorum ama hala kararsızım.Daha önce Kde kullanmadım sistemimde 2gb ram var umarım çok sorun yaşamam.
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

kalkan1973

Yiğit kardeş beni baya heveslendirdin. Bi denesem mi acaba...

eribol

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 23 Ocak 2011 - 19:53:40
Aynı sorun Arch'ta da vardı, Pardus ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. Zaten bunun dışında blur da dahil hemen hemen tüm efektler açık olmasına rağmen çok performanslı çalışıyor. O yüzden katılmıyorum ben bu görüşe, eğer bu kadar görselliğe rağmen böyle sorunsuz ve hızlı çalışmaya devam ederse Ubuntu da dahil hiçbir dağıtım ilgimi çekmiyor artık açıkçası. Meğerse KDE'den pek hazzetmeyişimin nedeni adam gibi sunan bir dağıtım olmamasıymış. Segmentation fault hatası almadan KDE kullanmak ayrı bir zevk :P
Aynı sorun dediğimiz şey grub sorunu ise arch üzerine grub2 kurularak rahatlıkla aşılabiliyor. Ayrıca kde'yi iyi sunan dağıtım değil aslında mevzu. Kde artık stabilleşiyor(türkçesi nasıl bunun) ve kullandığım her dağıtımda da güzel güzel çalışıyor.

Yiğit Ateş

Olayı yine dağıtım savaşına çevirmeyelim ama Kubuntu ve Suse'de segmentation fault hatasından illallah demiştim. Arch'ta da gayet güzel çalışıyor ama Pardus çok daha güzel sunuyor Kde'yi. Tekrar söyleyeyim burada dağıtım eleştirisi yapmıyorum, sorun benden de kaynaklı olabilir bilemem ama diğer Kde dağıtımlarından pek verim alamadım ben.

kamilgunduz

linux dünyasına hiç yakıştıramıyorum yok ubuntu mu iyi yok pardus mu iyi pardus bu hatayı verdi şu hatayı verdi ubuntu şu hatayı verdi bu hatayı verdi yok sürücüleri tanımadı ya bırakın ikiside linux çekirdeği üzerine inşa ediliyor ubuntunun tanıdıgı sürücüleri neden tanımasın pardus görsellik dışında hiç bir farkı yok eger görsellik ile degerlendirecek isek cok yanılırız pardus 2011 son zamanlardaki gördügüm en iyi linux sürümülerinden biri bırakalım tepişmeyi tepişmeler ve   pardusmu ubuntumu kıyaslamaları hiç kimseye yaramaz sürüm savaşı yaparken linux u kötülüyoruz farkındamısınız bırakın tepişmeyi ortak haraket etmeliyiz ubuntu pardus ve diğer linux sürümleri ortak paket yöneticisine gecmeliler tüm sürümler elele vermeliler hadi penguenler bırakın tepişmeyi elele verin tüm gnu lisanslı linux sürümleri bizim

eribol

kalkan1973

Burada kavga yok ki... Sadece fikir elde etmeye çalışıyoruz. Çünkü kurulu düzenimizi değiştirmek kolay olmuyor...

badhero

Alıntı yapılan: kamilgunduz - 23 Ocak 2011 - 22:14:04
linux dünyasına hiç yakıştıramıyorum yok ubuntu mu iyi yok pardus mu iyi pardus bu hatayı verdi şu hatayı verdi ubuntu şu hatayı verdi bu hatayı verdi yok sürücüleri tanımadı ya bırakın ikiside linux çekirdeği üzerine inşa ediliyor ubuntunun tanıdıgı sürücüleri neden tanımasın pardus görsellik dışında hiç bir farkı yok eger görsellik ile degerlendirecek isek cok yanılırız pardus 2011 son zamanlardaki gördügüm en iyi linux sürümülerinden biri bırakalım tepişmeyi tepişmeler ve   pardusmu ubuntumu kıyaslamaları hiç kimseye yaramaz sürüm savaşı yaparken linux u kötülüyoruz farkındamısınız bırakın tepişmeyi ortak haraket etmeliyiz ubuntu pardus ve diğer linux sürümleri ortak paket yöneticisine gecmeliler tüm sürümler elele vermeliler hadi penguenler bırakın tepişmeyi elele verin tüm gnu lisanslı linux sürümleri bizim

http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF9DAC10DE3DF29AC6

kalkan1973

Şu an deneme aşamasındayım... Fena değilmiş... Maşaallah... Özellikle MP4 HD filmleri SMPLAYER da sorunsuz izlemek daha bir hoş...

Yiğit Ateş

Ekran kartınız Nvidia ise video çıktısı olarak vdpau kullanarak ekran kartına da çözdürebilirsiniz videoları.

kalkan1973

Ekran kartım İNTEL... SMPLAYER da HD filmleri sorunsuz izleyebilme hadisesine bayıldım doğrusu...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ocak 2011 - 09:05:46

Sistemden kaldırdım.

Sanki 4 duvar arasında hissettim kendimi.
mms uygulamaları açamadım
aradığım bir sürü program sanırım deposunda yok bulamadım.
Bazen klasörlere girerken takılıyor.
Görsellik maşaallah süper ama nedense KDE benim tarzım değil...
SMPLAYER da HD filmleri sorunsuz izlemek çok hoşuma gitti...

travego0403

Alıntı yapılan: reis33 - 23 Ocak 2011 - 12:23:46
Alıntı yapılan: travego0403 - 23 Ocak 2011 - 11:57:43
İndirip sistemime yükledim. İnternette video izlerken aşırı kasıyor. Normal kullanımda herhangi bir sorun yok.Ekran kartı sürücüsünüde kapalı kaynak olarak ayarladığımda da ekranın üst kenarında ufak lekeler çıkıyor ve mouse hareketiyle yanıp sönüyor.Bu açık kaynak sürücüleri kullanınca ortadan kalkıyor ama internetten video izlerken kasmasının bir çözümü yok mu? Sanki slayt gösterisi izliyorum. :)

Sistemim intel centrino core2 duo 1.5 , 2GB ram, ekran kartımda Ati HD2600 bu sistem mi yetersiz kalıyor?
VLC veya diğer oynatıcılardan biri ile HD video izleyip sonucu yazabilir misin ?
Çünkü malumunuz internetten izlediğimiz videolarda flash önplana çıkmaktadır..
Bu durumda faturayı Pardus' a değil, flash eklentisine kesmemiz ve başka çözümlere bakmamız gerek :)

Evet sorun flash kaynaklı internette gezinirken video izlerken özellikle çok reklamlı allı pullu sitelerde kasılmalar başlıyor.Bunun herhangi bir çözümü var mı ?
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

Yiğit Ateş

Firefox'a Adblock Plus eklentisini kurup reklamları engelleyebilirsiniz :)

Ozgurluk

Ati ekran kartı kullanmıyorum. Fakat Ati'de sorun yaşayanların başka dağıtımlarda da sorun yaşıycağına eminim. Gnu/linux dağıtımlarının çekirdek türü monolitik çekirdek türüdür... Cihazlara donanım desteği çekirdekden gelir. Tüm aygıtlar çekirdeğe dosya olarak tanıtılır. Misal /etc/xorg.conf dosyası gibi, buradan donanımızın ekran kartı ayarlarını, değiştirebilmeniz gibi... Ati'nin gerçekde çekirdeğin 2.6.36 sürümü yayınlanırken Linus Torvalds'ın yazısında Ati'nin özgür sürücüleri için önemli iyileştirilemeler yapıldığından bahsetmişti. Ben Ati'nin sürücülerini pardus altında kullanmadım hiç, fakat kullananlara Ati'nin özgür sürücüleri ile olumlu sonuç alabilceklerini düşünüyorum. Ati'nin sürücü desteği nvidia kadar güclü değil... Özgür yazılım sürücülerini kullanmak sorunu çözebilir.

Birde merak ettiğim bir sorunun cevabı kullananlardan gelsin KDE'de özgür Ati sürücüleri ile Masaüstü Efektlerinde nasıl sonuç aldıkları ile ilgili...
Saygılarımla...

reis33

Alıntı yapılan: travego0403 - 24 Ocak 2011 - 10:22:18
Evet sorun flash kaynaklı internette gezinirken video izlerken özellikle çok reklamlı allı pullu sitelerde kasılmalar başlıyor.Bunun herhangi bir çözümü var mı ?
Farkı görmek içinOpera ve Chrome (Chromium) yükleyebilirsiniz..

Önemli bir not:
Yazılım yöneticisinde arama yaptığımızda bir çok aramalarda sonuç çıkmıyor.
Bu gibi durumlarda aşağıdaki bağlantıyı kullnabilirsiniz.
Çünkü ben bir çok yazılımı bu sayede kurdum.

http://packages.pardus.org.tr/pardus/2011/stable/

Pardus' ta dört duvar arasına sıkışmak meselesine gelince;

2009.2 sürümünü yüklediğimde hayal kırıklığına uğramıştım ve "Bir daha Pardus yüklemem" demiştim.
2011 sürümü bütün önyargıları yıktı.
Pardus yazılımlarını az ve yetersiz bulanlara katılmıyorum.
Çünkü kaynaktan derleme ile de bir çok yazılım yüklenebiliyor.
Kurulum yönergeleri  Pardus wiki sayfasında mevcut.

Hem Pardus kullanmak isteyip hem yine de yazılımlar az diye ısrar edenlere Pardus ile beraber Ubuntu öneriyorum.

Yiğit Ateş

Bende böyle bir sorun yok ama paketler aramada çıkmıyorsa depoyla eşleştirme yapmamasındandır diye düşünüyorum. Böyle bir durumda güncellemeler sekmesine tıklarsanız depo listenizi yeniler, böylece aramada da çıkar sanırım.

Ozgurluk

Flash ile video oynatırken sorun yaşayanlar Gnu flash olan Gnash gibi, çözümleri deneseler sorunun çözümü olabilir! Ati ekran kartı kullanmadığım için tam olarak bilemiyorum.  En güzeli sis grafik çipi kullancaksınız benim gibi, performansda yok sorunda yok :D

kalkan1973

Şimdi ben UBUNTU da sürekli arayış içinde olduğum ve hemen her aradığımı bulduğumdan serbestliğe alışığım. PARDUS da aradıklarımı bulamayınca ve yukarıda Yazdığım bazı uygulamaları çalıştıramayınca bi anda bocaladım tabi. Yazdıklarım asla kötüleme babında değil...PARDUS biraz daha çeşit ve özellik içermeli... Özellikle GNOME masaüstü desteği mutlaka gelmeli. Depoları daha da genişletilmeli. Ayrıca özgür olması gereken işletim sisteminde kanunlar yer almamalı... :) :) :)

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 24 Ocak 2011 - 13:57:41
Şimdi ben UBUNTU da sürekli arayış içinde olduğum ve hemen her aradığımı bulduğumdan serbestliğe alışığım. PARDUS da aradıklarımı bulamayınca ve yukarıda Yazdığım bazı uygulamaları çalıştıramayınca bi anda bocaladım tabi. Yazdıklarım asla kötüleme babında değil...PARDUS biraz daha çeşit ve özellik içermeli... Özellikle GNOME masaüstü desteği mutlaka gelmeli. Depoları daha da genişletilmeli. Ayrıca özgür olması gereken işletim sisteminde kanunlar yer almamalı... :) :) :)
Paket deposunun yetersiz olduğuna ben de katılıyorum fakat Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nu görmek hoşuma gitti benim. Ubuntu'da da örnek dosyalar yer alıyor. Pardus geliştiricileri de örnek dosya olarak Sintel trailerı, Erkan Oğur'un bir çalışmasını ve kanunu koymuşlar. Bence gayet güzel seçimler. Özellikle de Erkan Oğur'un bir çalışmasını görmek sevindirici :)

Ozgurluk

Pardus'da, masaüstü olarak Gnome'u resmi olarak destekliycek... Çalışmalar olduğunu duymuştum. Yazılım depolarında ki yazılımların az olduğuna bende katılıyorum. Fakat kaynak koddan derleyip kurulum yapılabilir.  * tabi ki kaynak koddan derleyerek kurulum yapma son kullanıcılar için epey uğraş demektir.

Ubuntu'dan dolayı insanların gnome masaüstüne ve gnome uygulamalarına daha da aşina olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Pardus'da gnome için bende sabırsızlanıyorum. Fakat şu an için Gnome'a benzerliği ile xfce kullanıyorum. Tunhar dosya yöneticisi, natiulus'a çok benziyor özellikle. Bu yüzden aradığımı kolaylık ile bulabiliyorum. :D