Denemek isteyenlere bir başka Linux Dağıtımı: MoonOS

Başlatan net-stat, 20 Ocak 2011 - 23:10:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

net-stat

Yepyeni bir linux distrosu. MoonOs
Dosya sistemi MacosX'i andırıyor. etc opt boot klasörleri yok. Mac tarzında yapmışlar çok pratik.
Debian ve Ubuntu tabanlı bir distro dosya sistemine hayran kaldım.
Distro hakkında henüz türkçe kaynak mevcut degildir bende inceliyorum şuan.

Websitesi : http://moonos.org
İndirme Linkleri : http://moonos.linuxfreedom.com/download.html

Ekran Görüntüleri

sayz

özgür dünyaya hayırlı uğurlu olsun ne diyelim  :D

neneki

sloganlarını beğendim . " Aydınlatıcı özgürlük "

badhero

Yepyeni değil, eskiden beri geliştirilen bir dağıtım moonOs. Çok da eski olduğunu zannetmiyorum ama yepyeni denecek kadar yeni değil. Daha önceki sürümünde E17 masaüstü ortamı vardı, yeni sürümde şimdilik sadece Gnome var. Tabi bunlar öntanımlı olarak gelenler. Sonradan E17 kurulabilir.

net-stat

Türkiye açısından konuşuyoruz biz distro hakkında türkçe kaynak yok gönüllü arkadaşlar hazırlarlarsa iyi olur

Google'da moonos yazıp çıkan bilgileri buraya yazman birşey degiştirmez evlat !

zeitgeist

Alıntı yapılan: net-stat - 21 Ocak 2011 - 11:58:39
...
Google'da moonos yazıp çıkan bilgileri buraya yazman * bir şey degiştirmez evlat !

İletilerimizin muhataplarını rencide edecek ifadeler kullanmamaya özen gösterelim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

badhero

Türkiye açısından konuşuyoruz biz distro hakkında türkçe kaynak yok gönüllü arkadaşlar hazırlarlarsa iyi olur

Google'da moonos yazıp çıkan bilgileri buraya yazman * bir şey degiştirmez evlat !

Türkiye açısından neyi konuşuyorsunuz ben anlamadım. Ben dağıtımın yeni olmadığını söyledim, eskiden E17 masaüstü ortamıyla geldiğini söyledim.

O bilgileri Google'a moonOs yazarak bulmadım. Daha önceden kurmayı düşündüğüm bir dağıtımdı ve hakkında araştırma yapmıştım. Google'a moonOs yazarak bulsaydım ve burada paylaşsaydım yanlış bir şey mi yapmış olurdum?

Benim değiştirmeyi istediğim bir şeyler yok! Neyi değiştirmek istediğimi düşündüğünüzü söyler misiniz?

heartsmagic

Konu başlığını elden geçirip taşıyorum.

Not: MoonOS 2009'dan beri buralardaymış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

net-stat

Türkiyeden bahsediyorum ben türkiyede pek duyulmuş bir distro degildir.

Dagıtım 2009'da çıkmış olabilir cogu kişi bilmiyor sizde google'dan bakıp buraya yazıyorsunuz zaten. sizde yeni ögrendiniz dolayısıyla yeni bir distrodur.

sayz

Alıntı yapılan: net-stat - 22 Ocak 2011 - 01:25:12
Türkiyeden bahsediyorum ben türkiyede pek duyulmuş bir sistem degildir.
Konuyu siliyorum bende ozaman.

@net-stat: dostum neden bu kadar alınganlık gösterdin ki bu konuya pek anlamış değilim.
@heartsmagic sadece bir düzeltme yaptı ki haklı bir düzeltme.
biliyorsun ki 100'lerce linux dağıtmı var ve %90'ı belki de türkiyede hiç duyulmamıştır ama bu durum onları yepyeni bir linux dağıtımı yapmaz.
MoonOS'ta bunlaran birisi ve sana da bizi bu dağıtımdan haberdar ettiğin için teşekkür ederiz...

yukarıdaki değiştirilen yorumdan sonra:

madem hiç bir emek olduğunu düşünmüyorsunuz hiç kullanmayın o zaman çevrilen programları.
bir işe söz söylerken o işe emek harcamış insanları rencide etmemeye özen göstermelisiniz.
nerden bu konuya atladınız onuda anlamış değilim sadece öfkeyle söylenmiş ciddiye alınmayacak laflar olarak bakıyorum bu laflarınıza ve o arkadaşlarımızdan özür dilemenizi bekliyorum...

bytan

Dagıtım 2009'da çıkmış olabilir cogu kişi bilmiyor sizde google'dan bakıp buraya yazıyorsunuz zaten. sizde yeni ögrendiniz dolayısıyla yeni bir distrodur.

Google'dan bakıldığını ve yeni öğrenildiğini nereden biliyorsun? O sistem bu foruma ne zaman uğramış bir bak:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=9488.0

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@bytan'ın iletisinden sonra bir şey söyleme ihtiyacı hissetmiyorum ancak peşin hüküm vermeden bir şeyler yazmaya bence özen göstermelisin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umutubuntu

2008 sonlarında bir kaç defa kurduğumu hatırlıyorum, o zamanlar Distrowatch listelerinde görmüştüm 2009'da yeni sürüm çıkınca çeviri olarak bir katkım olsun istedim.
Enlightenment dağıtımlarına genel olarak baktığımızda pencere yöneticisi olarak Türkçe yeterli gibi, MoonOS'un çevrilmesini istediği şeyler kendine has özelliklerdi.
E17 kullanımı pek olmadığı için Gnome'a geçiş yapmışlar, gözlemlediğim kadarıyla farklılık peşindeler, zaten dosya yapısının farklı olması bunun en büyük örneği.

GNUbuntu

Bu dağıtım enlightenment masaüstünü çok güzel kullandığı için benim hoşuma gitmişti. MoonOS 2 Kachana yı denemiştim ilk. Elive ve PCLinuxOS e17 masaüstlerini de denedim canlı cd olarak. Fakat MoonOS e17 olarak ilk göz ağrımdır. Kamboçya kökenli olması da ilginç gelmişti bana.
    e17'de asıl beni şaşırtan şey, kablosuz modem sürücümü bir kaç tıkla tanımasıydı. Yani canlı cd den ve hiç bir paket istemeden. Üstelik bu dediğim önceki MSI marka dizüstü bilgisayarda idi. Şimdi kullandığım Dell'de otomatik olarak tanıyor kablosuzu. Bana sadece şifreyi girmek kalıyor. Bu özellik neden önde gelen masaüstlerinde olmaz bilmem. Umarım enlightenment gelişmesi devam eder ve e17 kararlı sürümden sonra e20 çıkar yakında.  :)
Önce Saygı...

stef_q

Bu dağıtımın e17 yi terketmesi iyi olmamış. e17 gibi güzel masaüstü varken, bu kadar fazla gnome kullanan dağıtım varken, gnome geçiş yapmak  :-X ... Özgür yazılım camiası e17 nin üzerinde çok fazla durmalı !

barış

....

Google'da moonos yazıp çıkan bilgileri buraya yazman * bir şey degiştirmez evlat ! ...
Bir bilgiyi Google'dan bakmak kötü bir şey mi? Neyi yediremedin bunu da ben anlamadım. Meraktan soruyorum.

özgürubuntu

Göktürk

etc opt boot klasörü olmadan bize ne gibi fayda sağlıyabilir?
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

barış

Biraz daha teknik bilgi bulabilirsin belki Google'dan... APT paket sistemidir muhtemelen Ubuntu ve Debian tabanlıysa. Bunun gibi bilgiler.
"Linux kullanıyorum" demek için Linux kurmak yanlış bence. Herkes ihtiyaçları doğrultusunda dağıtım kurmalı. opt, boot, etc klasörleri yok mesela.
Şunu sormak istiyorum, bu dağıtımdan daha güzel işler yapabilen diğer dağıtımlar varken neden bunu seçmeliyiz? Özel olan neyi var? Bilgilendirirsen sevinirim :)

Göktürk

Alıntı yapılan: barış - 23 Ocak 2011 - 20:26:01
Biraz daha teknik bilgi bulabilirsin belki Google'dan... APT paket sistemidir muhtemelen Ubuntu ve Debian tabanlıysa. Bunun gibi bilgiler.
"Linux kullanıyorum" demek için Linux kurmak yanlış bence. Herkes ihtiyaçları doğrultusunda dağıtım kurmalı. opt, boot, etc klasörleri yok mesela.
Şunu sormak istiyorum, bu dağıtımdan daha güzel işler yapabilen diğer dağıtımlar varken neden bunu seçmeliyiz? Özel olan neyi var? Bilgilendirirsen sevinirim :)

doğru haklısın türkçe desteği yok 64 bit yok yine de farklı bir dağıtım :)
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)