Ubuntu Maverick Meerkat ve aptitude'un sistemden kaldırılması

Başlatan heartsmagic, 13 Ekim 2010 - 21:47:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Ubuntu'nun 10.10 sürümü ile beraber aptitude isimli uçbirimden çalışan uygulama yükleme/kaldırma/güncelleme uygulaması sistemden çıkartılmıştır. Forumun birçok yerinde uçbirimden işlem yaptırmak için aptitude kullanılmıştır. Bu şekilde kullanılan komutların apt-get ile değiştirilmesi gerekmektedir. Örnekler:

sudo aptitude update yerine sudo apt-get update
sudo aptitude upgrade yerine sudo apt-get upgrade
sudo aptitude dist-upgrade yerine sudo apt-get dist-upgrade
sudo aptitude install yerine sudo apt-get install
sudo aptitude remove yerine sudo apt-get remove
sudo aptitude purge yerine sudo apt-get purge
sudo aptitude search yerine sudo apt-cache search
sudo aptitude show yerine sudo apt-cache show

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Ya da önce aptitude kurup sonra forumdaki anlatımlarda olduğu gibi de (aptitude komutu bulunan anlatımlar)  devam edilebilir sanırım?

Alıntı yapılan: ironic - 10 Haziran 2010 - 13:19:40
Artık öntanımlı olarak sadece apt-get geliyor. İsteyen kullanıcılar depodan Aptitude ' u geri yükleyebilecek.

Alıntı yapılan: ebubekirs - 10 Haziran 2010 - 13:41:28
Mantıklı bir karar aslında. Nasıl olsa isteyen depodan 2 dk'da yükleyebilir. Gerek duyarsa tabii ki.

"Kod Seç" ile kodları kopyalayanlar için, her komutta değişiklik yerine bir kere kurmak daha kârlı olabilir...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Evet, o da ikinci alternatif. Ben fazladan kuruluma ihtiyaç hissedilmesin diye ilk öneriyi geçtim buraya. Zira yola apt-get ile devam edilecek gibi. Olur da görmeyen kullanıcılar olur diye forumda denk geldikçe eski iletileri de güncellemeye çalışıyorum.

rick

Şu sonuç çıkıyor:

erkin@rick:~$ aptitude
'aptitude' programı aşağıdaki paketlerde bulunabilir.
* aptitude
* aptitude-gtk
Şunu deneyin: sudo apt-get install <seçili paket>
Aslında ben Aptitude'u severdim. O karmaşık görünüşü ve metin tabanlı grafik arayüzü; insanda sanki çok ayrıntılı, zor bir şey yaptığı hissi uyandırırdı. :D

heartsmagic

aptitude'un karışık bir yanı yok aslında, çoğunluğun düştüğü klasik duruma düşülüyor sanırım, paket yükleyeyim mi dendiğinde E'ye basılıyor. Eğer böyle olursa ncurses tabanlı kısmı açılır aptitude'un. E değil de doğrudan Enter tuşuna basılırsa apt-get gibi hemen kuruluma geçer.

sayz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Ekim 2010 - 22:46:44
aptitude'un karışık bir yanı yok aslında, çoğunluğun düştüğü klasik duruma düşülüyor sanırım, paket yükleyeyim mi dendiğinde E'ye basılıyor. Eğer böyle olursa ncurses tabanlı kısmı açılır aptitude'un. E değil de doğrudan Enter tuşuna basılırsa apt-get gibi hemen kuruluma geçer.
çok teşekkürler @heartsmagic ben de merak ediyordum şimdiye kadar hep: neden bazen grafik arayüze düşüyor bazen de hemen kuruluma geçiyor diye, demek bundan doayıymış  :D