Express 200 M Fglrx driver

Başlatan Çağlar, 16 Ocak 2011 - 23:59:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çağlar

Sorunum şu aslında çok yerde aradım bulamadım belki bulunmuş ama benim keşfedemediğim bir çözümü olup olmadığını soracaktım. Bayadır Ubuntu kullanıyorum ve oyunlarla aram pek iyi değildir aslında son zaman Guitar Hero hastalığım tuttu tabii Linux karşılığı Frets on Fire bende fglrx driverları kuruluydu 9.04 den bu yana hiçte sorun çekmemiştim 10.04 de de ne kurduğumu bilmeden başladım yola oyun sık oynamam dediğim gibi aynı oyun aynı bilgisayar açtım ve inanılmaz kastı oynayamadım neyse ondan da vazgeçtik playstation vs. geçinip gidiyoruz. Gran Turismo hastalığım vardı bir de benim emulatorle çalıştığını öğrenince çok sevindim hemen indirdim fakat ati property driver istedi yani fglrx...

Yokluğunda bilmiyordum bu kadar iş yaptığını ama 3D hızlandırma için ihtiyacım varmış meğersem şimdi bana hem Frets on Fire için hem de PCSX2 için 10.04 de çalışacak driver var mıdır? Zaten diğer driver ı kurmuşum ama beş para etmiyor... Var mı bilen?

caglar@caglar-laptop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 (RS400 5A62) 20090101 x86/MMX/SSE2 NO-TCL DRI2

caglar@caglar-laptop:~$ lspci | grep VGA
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RC410 [Radeon Xpress 200M]

caglar@caglar-laptop:~$ perl -n0077 -e 'print "Using driver $1 v$3 by $2.\n" while /Module (radeon|fglrx|intel|nvidia|nv|vesa): vendor="([^"]+)"\n.*version = (\S+)/img;' /var/log/Xorg.${DISPLAY:1:1}.log
Using driver radeon v6.13.0 by X.Org Foundation.
Using driver vesa v2.3.0 by X.Org Foundation.

Bunlarda gerekli olabilecek bilgiler sanırım saygılar

We got a badass over here!

ebubekirs

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Çağlar

Hali hazırda o driverları kullanmaktayım. Teşekkür ederim

zeitgeist

@Çağlar,

3D hızlandırılmış sürücüleri kurman gerek oyun meseleleri için sen de biliyorsun zaten. Kulladığın kart Radeon serisi ama kartın modeliyle ilgili bilgiye sahip değilim. Eğer Xpress 200M ibaresi X serisi Ati kartlara karşılık geliyorsa Linux desteğini kesti bu Ati bu modellerine. Belki şuradaki bilgiler faydalı olabilir çünkü senin Radeon sürücüleri yüklemen gerek anladığım kadarıyla:

https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Çağlar

Sanırım Radeon driver ı kurulu bende sitede şöyle diyor;

RS400/RS480                 Radeon XPRESS 200(M)/1100 IGP

benimde glxinfo'm

OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 (RS400 5A62) 20090101 x86/MMX/SSE2 NO-TCL DRI2

Ancak bu driver yetersiz kalıyor. Fglrx çok fayda sağlıyordu onu bir şekilde zorlayıp kurma ya da açık kaynak olarak modifiye edilmiş bir sürümü falan var mıdır diye merak ediyorum.

zeitgeist

Senin şu an kullandığın sürücüler Mesa, yani açık kaynak sürücüler, Radeon/Ati sürücüler değil. Fglrx dediğin Mesa ile değil Ati sürücülerle gelen modül sürücü. Genelde Linux/Ubuntu kullanıcıları Mesa sürücülerle karttan yeterince performans alamadığı vakit Ati sürücülere yöneliyor. Doyayısıyla senin de bu türden bir sıkıntın varsa elle sürücü kurulumuna yönelmen gerekecek ancak buradaki sıkıntı şu; kullandığın kart anladığım kadarıyla eski ve Linux oratamında sürücü desteği ne durumda bilemiyorum.

Eğer kartına uygun bir Ati sürücüsü bulursan sistemindeki Mesa sürücüleri kaldırıp Ati sürcüsünü elle kurman gerek. Fakat senin kullandığın kartla ilgili Ati sitesinde yaptığım sürücü aramasından bir sonuç alamadım. Ayrıca eğer sisteminden Mesa sürücleri kaldırıp "ek sürücüler" bölümünden yükleme yapmaya çalışırsan Ati eski kartların pek çoğuna desteği kestiği için büyük ihtimalle Mesa sürüclei yükleme önerisi alacksın ya da hiç bir öneri olmayacak.

Çağlar

Aktardığım gibi hali hazırda bulunabilecek çoğu yöntemi denedim Ati zaten destek vermiyor ben zor kullanarak birşey yapabilir miyiz diye sormuştum ama aktaramamışım anlatmak istediğimi. Performans derseniz mesa dedikleri driver mario yu belki destekler. Teşekkür ederim.

zeitgeist

Alıntı yapılan: Çağlar - 02 Şubat 2011 - 02:16:49
... ben zor kullanarak bir şey yapabilir miyiz diye sormuştum ama aktaramamışım anlatmak istediğimi.
...

Anladım. Ben de aktaramamışım sanırım konuyla ilgili olabilecek olası fikirleri.