.rar ve .doc dosyalarının firefox'ta birlikte açarken vlc'nin ön tanımlı olması

Başlatan hesin, 23 Aralık 2011 - 19:56:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hesin

Firefox'ta .doc ve .rar gibi dosya uzantılı dosyaları açmaya çalışırken öntanımlı olarak libreoffice veya arşiv yöneticisi ile açması gerekirken öntanımlı olarak vlc'yi öntanımlı olarak gösteriyor.Ben de önce bu dosyaları kaydediyorum ve daha sonra açmak zorunda kalıyorum.Her seferinde bu durum ortaya çıkmıyor, ama yine de sinir bozacak kadar sıkılıkta ortaya çıktığını söyleyebiliriz.
Mesela yeğenim için bugün yine birkaç dokümana bakacakken de bu sorun kendini gösterdi ve en son sizin bir fikriniz olabilir mi diye paylaşayım dedim.
Örnek olarak aşağıdaki şu iki dosyayı firefox'ta birlikte açmayı deneyebilirsiniz.

http://www.sinifogretmeniyiz.biz/dosyalar/etkinlikler/saat_okuma_etkinligi_2-3_sinif.rar

http://www.etkinlikpaylas.com/index.php?ind=downloads&op=download_file&ide=5344&file=2.SnfMatematik-SaatleralmaKad.doc

eribol

Firefox, gnome'un varsayılan olarak atadığı program ne ise ona göre birlikte açar. Siz de sorun bu olabilir mi?

hesin

Alıntı YapFirefox, gnome'un varsayılan olarak atadığı program ne ise ona göre birlikte açar. Siz de sorun bu olabilir mi?
Birlikte açacağım dosya ses veya video dosyası olsa bu durumu anlarım.Ama .rar ve .doc dosyası için mantıksız geliyor bana bu durum.

alquirel

Bende de rar ve doc dosyası için indirme penceresinde birlikte aç kısmında gedit gözüküyor.
Ama birlikte aç değil de kaydet dersem indirme penceresi üzerinden çift tıkladığımda normal bir şekilde açılıyorlar. Bu yüzden birlikte aç için bir çözüm aramamıştım ben :)

decent

Ubuntu Tweak ile dosya türü/yazılım ilişkilendirmesi yapabilirsin.

hesin

Alıntı YapUbuntu Tweak ile dosya türü/yazılım ilişkilendirmesi yapabilirsin.
Ubuntu tweak'ta  zaten olması gereken gibi görünüyor.Mesela .rar ise arşiv yöneticisi olarak .doc da libreoffice.
Verdiğim linkleri deneyenler olduysa deneyimlerini yazabilirler mi?Acaba, sadece benden kaynaklanan bir durum mu değil mi diye merak ettim ?

if

@hesin, hangi masaüstünü kullanıyorsun? Daha önce .doc ve .rar'ı bir uygulamayla eşleştirmeye çalıştırdın mı?

alorak

Çok temel bir şey söyleyeceğim ama gnome default programlarından değil de Firefox'da edit > preferences içerisindeki applications kısmından da düzenlediniz mi? oralardan sorun oluşturmuş olabilir..

ek olarak sormuşsunuz: debian kullanıyorum ek bir ayar yapmadan (gnome defaultu olarak) verdiğiniz doc ve rar dosyasını istediğim şekilde açtı. sorun olmadan..
özgürlük için

hesin

Alıntı Yaphangi masaüstünü kullanıyorsun? Daha önce .doc ve .rar'ı bir uygulamayla eşleştirmeye çalıştırdın mı?
Gnome klasik kullanıyorum.Eşleştirme derken neyi kastettiğini anlayamadım.

Alıntı YapÇok temel bir şey söyleyeceğim ama gnome default programlarından değil de Firefox'da edit > preferences içerisindeki applications kısmından da düzenlediniz mi?
Zaten ilk baktığım yer orasıydı.O kısımda herhangi bir pürüz yok gibi görünüyor.

decent

if

hesin

Alıntı Yapdpkg -l | grep libgnome

ii  libgnome-bluetooth8                    3.2.0-0ubuntu2                          GNOME Bluetooth tools - support library
ii  libgnome-control-center1               1:3.2.2-0ubuntu1                        utilities to configure the GNOME desktop
ii  libgnome-desktop-3-2                   3.2.1-0ubuntu1.1                        Utility library for loading .desktop files - runtime files
ii  libgnome-keyring0                      3.2.0-0ubuntu1                          GNOME keyring services library
ii  libgnome-media-profiles-3.0-0          3.0.0-0ubuntu1                          GNOME Media Profiles library
ii  libgnome-menu-3-0                      3.2.0-0ubuntu2                          GNOME implementation of the freedesktop menu specification
ii  libgnome-menu2                         3.0.1-0ubuntu6                          GNOME implementation of the freedesktop menu specification
ii  libgnome2-common                       2.32.1-0ubuntu3                         The GNOME library - common files
ii  libgnomekbd-common                     3.2.0-0ubuntu1                          GNOME library to manage keyboard configuration - common files
ii  libgnomekbd7                           3.2.0-0ubuntu1                          GNOME library to manage keyboard configuration - shared library
ii  libgnomevfs2-0                         1:2.24.4-1ubuntu1                       GNOME Virtual File System (runtime libraries)
ii  libgnomevfs2-common                    1:2.24.4-1ubuntu1                       GNOME Virtual File System (common files)

if

@hesin, Firefox'ta Tercihler>Uygulamalar yolunu izleyip .doc ve .rar'ı istediğin bir uygulamayla eşleştirdiğinde yine vlc ile açmaya çalışıyor mu?

hesin

Alıntı YapFirefox'ta Tercihler>Uygulamalar yolunu izleyip .doc ve .rar'ı istediğin bir uygulamayla eşleştirdiğinde yine vlc ile açmaya çalışıyor mu?
Maalesef ise yaramıyor.Zaten tercihler kısmından eşleştirme yapmayı denemiştim.İşin ilginç kısmı öntanımlı olan vlc'yi file roller olarak öntanımlı atadığımda bir dahaki seferde tekrardan vlc öntanımlı olarak geliyor.Yani gerçekten anlmasız bir sorun neresini düzeltsen tekrar aynı durum.Vlc yi kaldırıp bir deneme yapacağım bakalım nasıl olacak .

if

@hesin, Vlc'yi purge kullanarak kaldırınız o zaman. Böylece ayar dosyaları da kalkmış olur. Ayrıca ev dizini altındaki herhangi bir gizli dizin altında Vlc'ye dair ne varsa siliniz.

Güncelleme: Gnome altında öntanımlı dosya ve uygulama eşleştirmelerini içeren paket libgnome2-common benim bildiğim. Bu paketin yeniden kurulması düzeltebilir düşüncesi geçti aklımdan.

hesin

Vlc!yi kladırdıktan sonra .rar uzantılı dosyayı açtığımda öntanımlı olarak arşiv yöneticisi çıktı ama .doc uzantılı dosyayı açtığımda bu sefer de libreoffice çıkmasını beklerken arşiv yöneticisi öntanımlı geldi.Ne diyeceğimi bilemiyorum.

if

@hesin, ofis belgesine sağ tıklayıp başka uygulama ile aç deyip oradan gerenki uygulamayı atadığında artık hep onunla ataması gerek.

hesin

Öncelikle geç yazılan bir yanıttan dolayı özür dilerim.Sorunu çözemedim ben de kolaycılığa kaçarak hem küçük kardeşe ubuntu nasıl kurulur aşamalarnı göstere göstere öğretmek hem de bir kaç küçük sorundan da kurtulmak için(ubuntu kurcalamaya çok müsait bir yazılım olduğundan bu yönüyle çok tahrik edici) 15-20 dk'da yeniden kurulum yaptım.Herşey yolunda şimdi.
Sorunun nedeni olarak aklıma kurulumdan sonra tek bir neden geldi.Şöyle ki ; ben tweak ile tüm video türü dosyaları vlc öntanımlı yapmıştım yani ilk kez gördüğüm ve video uzantısı olup olmadığına bile emin olmadığım uzantılarını öntanımlı olarak vlc'yi atamış olmam böyle bir sorunu tetiklemiş olabilir.Şu anda tweak kurmadım kurmayı da düşünmüyorum.Zaten kurulu olup olmadığı pek belli değil.Zaten çok da önemli bir program gibi  değil bence.
Herkese verilen cevaplardan dolayı teşekkür ederim.

decent

Rica ederiz @hesin
Her zaman yeniden kuruluma gerek kalmaz. Ubuntu' da dosya ilişkilendirmesine genelde gerek yoktur.

Ubuntu Tweak her ne kadar kötü bir tecrübe olmuşsa da bu konuda güzel çözümlerden bir tanesidir.

Yeniden kurulum yapıldığı için etiketsiz kilit.