[Çözüldü] Dosya Transferinde Yavaşlama

Başlatan frtxyz, 14 Ocak 2011 - 20:00:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

frtxyz

Merhaba, iki harici harddisk arasında 400mb-1gb boyutlarında çeşitli film dosyaları transfer ediyorum fakat transfer çok yavaş yada bana öyle geliyor. Transferin ilk anında ortalama 25mb/sn gibi bir rakamla gayet hızlı bişekilde başlıyor fakat 400mb ı geçince transfer hızı yavaş yavaş düşüyor taa 5-6 mb/sn ye kadar. En sonunda transferin bitmesinde 1mb kala ilerleme duruyor gibi görünüyor ama harddiskin ışıklarına baktığımda bir işlem yapııldığı belli. Yanlız bu süre çok uzun sürüyor yaklaşık 1dk. kadar. Bu sürenin sonunda transfer bir anda bitiyor. Bu işlemler sizce normalmi bana çok acayip geldi.

Kullandığım harddisk 1 : Western Digital MyBook 500gb (gönderen)
Kullandığım harddisk 2 : Western Digital MyPassport 500gb (alan)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2011 - 17:09:40

Konu ile ilgili güncelleme ; Biraz önce * bir şey dikkatimi çekti, aynı şekilde dosya transferi yapmak için gönderen olarak başka bir haddisk kullandım (toshiba marka) . Bu haddiskten gönderme yaptığımda herhangi bir hız sorunu vs. olmadı. Sanırım sorun Western Digital My Book ile ilgili.  Disk aracından baktığımda disk sağlıklıdır yazıyor anlayamadım ama ubuntuyla ilgili olmadığı kesin. Çünkü her iki gönderen haddiskin de formatı NTFS. Alan ise Fat32. Konuyu şimdilik çözüldü olarak işaretliyorum harddiski iyice bir test yapıp sonucu burada bildireceğim.
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

ahmetkanar54

arkadaşım bu sorunlarla ben daha önce çok karşılaştım sorunun kaynağı ntfs-3g yazılımı linuxta çok iyi çalışmıyor çok araştırdım ama bir sonuça ulaşamadım ama hdd ni ntfs yerine ext3 biçimlendirirsen hem sistem kopyalama yaparken ayılıp bayılmaz hemde maximum hızla kopyalama yapar

heartsmagic

Ufak bir düzeltme yapalım. Küçük bellekler haricinde ben harici disklere veri taşıma esnasında bir yavaşlık görmedim. @ahmetkanar54, birçok NTFS biçimli diskle çalıştım, şu ana kadar sorun çıkartmadılar bana. Kopyalama/taşıma hızları da gayet güzeldi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

frtxyz

Belirttiğim gibi sorun veya sorun değil onu bilemiyorum ama bu cihazdan cihaza değişiyor. Aynı şekilde başka bir NTFS diskten kopyalama yaptığımda yukarıda belirttiğim gibi sorun olmadı.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ahmetkanar54

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Ocak 2011 - 01:59:28
Ufak bir düzeltme yapalım. Küçük bellekler haricinde ben harici disklere veri taşıma esnasında bir yavaşlık görmedim. @ahmetkanar54, birçok NTFS biçimli diskle çalıştım, şu ana kadar sorun çıkartmadılar bana. Kopyalama/taşıma hızları da gayet güzeldi.

hocam benim donanım gayet iyi olmasına rağmen böle bir sıkıntı çekiyorum nedeni ne olabilir peki

frtxyz

Yukarıda da belirttiğim gibi donanımdan donanıma değişebiliyor, benim başıma gelen olayda şu şekildeydi .

WD Mybook 500gb --->  WD Mypassport 500gb  = 400mb tan sonra çok yavaşlayan transfer
Imation 320gb ----> WD Mypassport 500gb =ortalama 22mb/sn (herhangi bir yavaşlık yok)

buda demek oluyor ki iyi sandığımız donanımlarda da bu sorun olabiliyor. Ben Mybook 500gb ın çok iyi bir disk olduğuna eminim ama belki uzun zamandır kullanıyor olmam ve hiç formatlamamış olmamdan kaynaklanıyor olabilir. Diski boşaltmayı başardığım zaman temiz bir format çekip yeniden değerlendirme yapacağım. Bunun dışında bazı USB flash disklerde de bu yavaşlık dikkatimi çekti, mesela toshiba 4gb taki dosya gönder/al hızı ile kingston 1gb gönder/al hızı aynı değil. Hatta piyasa malı generic flash disk ile ubuntu kurmayı denemiştim 2 gün önce açılış ekranına bile gelemedim. Ama aynı işlemi başka bir piyasa malı usb flash ile yaptığımda gayet düzgün çalıştı. Ben sorunun işletim sistemi ile ilgili olduğunu sanmıyorum tamamen aygıtlar ile ilgili.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ