Kubuntu 11.04 Network Kablosuz Ağa Bağlanmıyor

Başlatan eribol, 14 Ocak 2011 - 19:49:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Selam. Kubuntu 11.04 yüklü. Normalde modüllerde sorun yok, iwconfig etraftaki kablosuzları rahatlıkla görüyor. Ama knetwork uygulamacığı veya wicd, herhangi bir şekilde bağlanamıyor ağa. Wicd kablosuz ağları görse de ip adresi alamıyor. Knetwork ise hiçbir şey görmüyor.

Bazı sitelerde kwallet'in buna engel olduğunu yazdığını gördüm. Lakin kwalleti devre dışı bıraksam da bağlanmıyor. Bir ara bu sorundan sonra tüm kde4 ayarlarını sıfırladım ve bağlandı ama sonra ki açılışta(kwalleti kurcaladım) yine bağlanmamaya başladı. Ben de yine kde ayarlarını sıfırlasam bağlanır diye düşündüm ama bir türlü bağlanmıyor bu defa. init 3 gibi seviyelerde de ağa bağlanamadığım için yükleme yapma durumum yok.

Bir sorun var bununla ilgili. Kwallet devrede olsa bile knetwork uygulamacığı normalde ilk açılışta kwalletten izin isterdi ama artık hiç bir şekilde izin istemiyor. Benim şüphelendiğim kısım bu. Kwallet devreye girmiyor veya knetwork bulamadığı için kullanıma kapanıyor. Hiçbir masaüstü kurulu değil, dolayısıyla başka ortamları deneme durumum da yok şu an.

Bir diğer kısım ise elle ağa bağlanmak. Kablosuz için şifre kullanmıyorum ama buna rağmen elle bağlanamıyorum. Ubuntu'da kurtarma kipinde de açtığımda hiçbir şekilde ağa bağlanmıyor ama bu durum hep vardı ben de. Bu konuda cahilim açıkçası. Arch üzerinde iki komutla nete bağlanmaya alışmışım, Ubuntu'da networking start desem olmuyor network-manager start desem olmuyor. Hangi süreçtir elle ağı başlatan bilmiyorum. ifconfig iwconfig komutlarını da ubuntu da kullansam da etkisini gördüğüm söylenemez.
ifconfig wlan0 upifup -aiwconfig wlan0 essid AIRTIESkomutlarının hiçbiri hata döndürmüyor.

guestwho

Öncelikle "network-manager" servisini durdurmalısın:

sudo service network-manager stop

Ardından "daemon" kipinde değil de "debugging" kipinde başlatırsan çıktıları yakalayabilirsin:

sudo NetworkManager --no-daemon
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

eribol

Bir kaç deneme yaptım. Onları aktarayım buraya.

Öncelikle sorunun asıl kaynağı dbus ama dbus çalışıyor. Elle ağa bağlanmayı bir defa yaptım ama aynı yöntemi ikinci açılışta yapamadım. Sanırım @guestwho, bir şekilde ilkinde network-manager'ı kapatmışım(dbus restart, ortalığı dağıttığında payını almıştır o da). knetwrokmanager, dbus ile ilgili bir sürü çıktı üretti onları bulabilirsem sanırım sorunun çözümüne faydası olacak. wicd, iwlist ile çalışıyor olsa gerek arıyor ama ip alamıyor sadece.

Şimdilik bunlar aklımda kaldı. Ama işin kötü tarafı şu ki, dbus restart yapınca ubuntu'da laptop ısınmaya başlıyor ve kapanıyor. Yani yine ara ara girip işlem yapabilirim. O yüzden bir kaç yöntemi biriktirip öyle deneme yapmam gerek.

guestwho

Durum şimdi anlaşıldı; zaten "dbus" ı yeniden başlattığında sadece "network-manager" ya da "wicd" değil, "kwallet" tan tut "policykit" e kadar çoğu servis etkilenir bundan. Söylediğin gibi "dbus" ile ilgili çıktıları toparlarsan faydası olacaktır. Şu şekilde "/var/log" altındaki kayıt dosyalarına da göz atabilirsin ayriyeten:

grep -i dbus /var/log/* > dbus_log.txt
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

eribol

Ev dizininde ki .xsession.errors;
Alıntı Yapunnamed app(1717): Communication problem with  "krunner" , it probably crashed.
Error message was:  "org.freedesktop.DBus.Error.NoReply" : " "Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken." "

"/usr/bin/krunner(1724)" Soprano: "org.freedesktop.DBus.Error.NoReply - Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken."
"/usr/bin/krunner(1724)" Soprano: "QLocalSocket::connectToServer: Invalid name"
Fetched layout groups from X server:    layouts: ("tr")    variants: ("")
** (synapse:1764): DEBUG: zeitgeist-plugin.vala:580: ZG search took 75 ms

** (synapse:1764): WARNING **: directory-plugin.vala:95: Error stating file '/home/meribol/Templates': Böyle bir dosya ya da dizin yok

(synapse:1764): GLib-CRITICAL **: g_str_has_prefix: assertion `str != NULL' failed
"/usr/bin/krunner(1724)" Soprano: "org.freedesktop.DBus.Error.NoReply - Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken."
"/usr/bin/krunner(1724)" Soprano: "QLocalSocket::connectToServer: Invalid name"
I/O warning : failed to load external entity "/home/meribol/.qalculate/eurofxref-daily.xml"
I/O warning : failed to load external entity "/home/meribol/.qalculate/eurofxref-daily.xml"
krunner(1724)/libplasma Plasma::Package::isValid: Could not find required file mainscript
krunner(1724)/kdeui (KIconLoader): Trying to remove an entry which is already invalid. This  cache is likely corrupt.
krunner(1724)/kdeui (KIconLoader): Trying to remove an entry which is already invalid. This  cache is likely corrupt.

QClipboard::setData: Cannot set X11 selection owner for PRIMARY
g_dbus_connection_real_closed: Remote peer vanished with error: Underlying GIOStream returned 0 bytes on an async read (g-io-error-quark, 0). Exiting.
g_dbus_connection_real_closed: Remote peer vanished with error: Underlying GIOStream returned 0 bytes on an async read (g-io-error-quark, 0). Exiting.
KCrash: Application 'printer-applet' crashing...
KCrash: Attempting to start /usr/lib/kde4/libexec/drkonqi from kdeinit
/var/log/daemon çıktısı çook uzun olduğu için link vereyim. http://pastebin.com/suwEpBKw

@guestwho; dbus yok ama daemon iş görür. Bu arada artık ısı kontrolüde sorunlu. Arch ile 70'lerde geziniyor ama Ubuntu'da bir anda 90'lara fırlıyor sıcaklık. Yani demem o ki kısa süreli ubuntu kullanabiliyorum şu an.

guestwho

"Daemon" lara ait kayıt dosyasında gözüme takılan iletiler şunlar:

Alıntı Yapkeyfile: parsing Auto eth0 ...
Jan 14 23:17:26 meribol NetworkManager[2525]:    keyfile:     read connection 'Auto eth0'
Jan 14 23:17:26 meribol NetworkManager[2525]: <info> found WiFi radio killswitch rfkill1 (at /sys/devices/pci0000:00/0000:00:10.0/0000:04:05.0/ssb0:0/ieee80211/phy0/rfkill1) (driver <unknown>)
Jan 14 23:17:26 meribol NetworkManager[2525]: <info> found WiFi radio killswitch rfkill0 (at /sys/devices/platform/acer-wmi/rfkill/rfkill0) (driver acer-wmi)
Jan 14 23:17:26 meribol NetworkManager[2525]: <error> [1295039846.687592] [nm-dbus-manager.c:338] nm_dbus_manager_start_service(): Could not acquire the NetworkManager service as it is already taken.
Jan 14 23:17:26 meribol NetworkManager[2525]: <error> [1295039846.687780] [main.c:709] main(): failed to start the dbus service.
Jan 14 23:17:26 meribol NetworkManager[2525]: <info> exiting (error)
Jan 14 23:17:26 meribol init: network-manager main process (2525) terminated with status 1
Jan 14 23:17:26 meribol init: network-manager main process ended, respawning
Jan 14 23:17:26 meribol NetworkManager[2528]: <info> NetworkManager (version 0.8.3) is starting...
Jan 14 23:17:26 meribol NetworkManager[2528]: <info> Read config file /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf
Jan 14 23:17:26 meribol NetworkManager[2528]: <info> modem-manager is now available
Jan 14 23:17:26 meribol NetworkManager[2528]: <info> monitoring kernel firmware directory '/lib/firmware'.

NetworkManager 'ın ayar dosyasına da bir bakalım:

cat /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf

Dbus ne durumda:

service dbus status

Kayıt dosyasında "rfkill" iletilerinde "acer-wmi" gözüme takıldı, Acer kullanıyorsan bu modül "acerhk" ile çakışıyor olabilir mi ?

lsmod | grep acer

Aşırı ısınma problemi "dbus" tan ziyade "acpi" ile ilgili olabilir mi ? Dmesg çıktısına bakalım:

dmesg | grep -i error

eribol

Şimdilik kablosuz için geçici bir çözüm buldum. Buz gibi odadayım o yüzden biraz sonra yazarım detaylı açıklamaları.

Ve evet ısı sorunu acer_wmi kaynaklı. Acerhk modülünü hiç kullandığımı hatırlamıyorum. Network-manager paketi yüklü değil şu an o yüzden nm-system-config dosyası yok.
dbus start/running, process 898
root@meribol:/home/meribol/Belgeler# dmesg | grep -i error
[   13.794161] amd64_edac: probe of 0000:00:18.2 failed with error -22
[   18.344621] EXT4-fs (sda2): re-mounted. Opts: errors=remount-ro
[   35.207559] EXT4-fs (sda2): re-mounted. Opts: errors=remount-ro,commit=0
[   50.332573] EXT4-fs (sda2): re-mounted. Opts: errors=remount-ro,commit=0

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ocak 2011 - 00:31:57

Biraz daha detay vereyim şimdi. Kablosuzdan önce ısı sorunu ile uğraşırken ne oldu bilmiyorum ama bilgisayar bir den soğumaya başladı. İlk defa 49 sıcaklığını gördüm. Yani bir yerlerde çözümü var. Daha önce başımdan geçen sorunları uyguladım ama şimdilik çözüm olmadı sorunuma. Tekrar bakınacağım bu konuya.

WKablsozu olayı ise şöyle şimdilik. network-config aracı ile elle bağlanma komutlarını az buçuk öğrendim. Şu komutlardan sonra elle kablosuza bağlanabiliyorum.$ echo "nameserver 8.8.8.8" > /etc/resolv.conf

Configuring device wlan0 :

$ iwconfig wlan0 mode managed

$ iwconfig wlan0 essid "AIRTIES"

$ iwconfig wlan0 rate auto

$ iwconfig wlan0 key off

$ ifconfig wlan0 up

$ ifconfig wlan0 192.168.2.2 netmask 255.255.255.0
Fakat bundan önce şunları yaptım. Connmand denilen bir araç gözüme çok çarpıyordu, onu kaldırdım. Bu paket sorun çıkaran bir paket gibi göründü gözüme. Bununla beraber isc-dhcp-client paketi de kalktı. Sanırım bu paket zaten olmaması gereken bir paket. Ancak sistemde dhcp'yi uygulayacak paket olmadığı için ve ben de /etc/network/interface dosyasında wlan0 için dhcp kullandığımdan artık networking süreci hata verip durmaya başladı. Ben de umutsuzca netwrok-config paketini kurcaladım(şükür önceden kurmuş). Bu paket elle bağlanmam için gerekli komutları gösterdiği gibi bağlantıyı da sağlıyor. Durum bu şekilde, şu an bağlanıyorum ama elle bağlanıyorum her defasında.

Birazdan network-manager paketini tekrar kurarım. Isı için de http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22796.0.html bu başlığı biraz daha kurcalamayı düşünüyorum.

Sanırım bir paket var işimi bozan ama nedir bilmiyorum.

KanTora

Esenlikler Dilerim
. Aynı sorun bende de var. Ayrı konu açmayım dedim. Şu an lubuntu Version 19.04 kullanıyorum. Esasen Ubuntu kuracaktım ama benim dizüstü Hp Compaq 6510b.  ve işlemcisi ana kartı çok eski. Hangi işletim sistemini denediysem kimini kurmadı, kimini kurdu ama çalıştırmadı. Şu meşhur usb seri yolları hatalarını verip durdu. Çözümünü sonra buldum ama denemedim, erindim artık. Lubuntuyu kurdu ve çalıştırdı ( tabi Lubuntuyu 3 kere sil baştan kurdum, her defasında ya ses gitti, ya ağ sorunu). Lubuntuyu en son kuruşumda bir hata ettim, varsayılan internet bağlantısını kablolu olarak seçtim. Şimdi Kablosuzu ne yaptıysam etkinleştirmedim. Bir çok program yükledim. Yerli ve yabancı bir çok Ubuntu destek forumlarında neler yazdılarsa bu sorun ile ilgili harfiyen denedim ve bir çözüme ulaşamadım. 0 dan yeniden formatlasam düzeli ama format manyağı oldum, f harfinden soğudum :D
En son Şu Kodu Denedim
kantora@kantora:~$ nm-applet

(nm-applet:27283): dbind-WARNING **: 12:17:59.721: Error retrieving accessibility bus address: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.a11y.Bus was not provided by any .service files

Kablosuz Sürücüm Şu:
10:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 02)
Subsystem: Hewlett-Packard Company PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Yıllardır Linux dağıtımları kullanırım. Favorilerim Pardus ve Ubuntu, hiç değilse Lubuntuyu kurabildim, Ubuntu havasını veriyor ki zaten Ubuntu, hafif sürüm ^_^

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Aralık 2021 - 16:58:03

Yeniden fortmatladım, kökten düzelttim. İlginiz için sağolun.
İşte Geldik Gidiyoruz, bilinmez bir karanlıktan yıldızlarla süslü en derin karanlığa