ubuntu 11.4 pencereleri

Başlatan msy, 14 Ocak 2011 - 05:07:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

msy

arkadaşlar ubuntuyu 11.4 e yükselttim fakat compizden küp ü etkin yaptıktan sonra pencerelerin üst tarafları tamamen gitti. birde ubuntu masaüstünde paneller de yok klasikden girdim ondada çoğu şey eksik çok fazla hata oldu sinirlendim tekrar format attım yine öyle oldu yardımcı olursanız sevinirim.

kanzakande

Unity kullanımı biraz farklı. Pencere kontrolü üst panelden yapılıyor, etkin pencerenin paneli de etkin oluyor. İmleci üst panele getir görürsün. Son güncellemede compiz iptal oldu. Eğer unity'e ısınamadıysan (ama üzerinde çalış alışırsın) açılışta, klasik masaüstünü seçmelisin. Ayrıca etkin kullanım için bence Nisan'ı beklmelisin. Zira alpha sürümünde sık sık radikal güncellemelerle karşılasırsın.

msy

Alıntı yapılan: kanzakande - 14 Ocak 2011 - 08:07:08
Unity kullanımı biraz farklı. Pencere kontrolü üst panelden yapılıyor, etkin pencerenin paneli de etkin oluyor. İmleci üst panele getir görürsün. Son güncellemede compiz iptal oldu. Eğer unity'e ısınamadıysan (ama üzerinde çalış alışırsın) açılışta, klasik masaüstünü seçmelisin. Ayrıca etkin kullanım için bence Nisan'ı beklmelisin. Zira alpha sürümünde sık sık radikal güncellemelerle karşılasırsın.

açılışta klasik masaüstünüde seçtim fakat orada da sadece pencereler açılıyor çrneyin firefox da file,edit,view menülerinin üst tarafı yok ne yaptıysam düzelmiyor

jayw

msy

Alıntı yapılan: jayw - 14 Ocak 2011 - 15:54:58
Aşağıdaki bağlantıda yazanları dener misiniz?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,24527.msg295224.html#msg295224

benim problemim o değildi format attım zaten ama küpü aktif etmiyorum şimdi yine aynı problemi vermesin yeterki

reis33

Böyle bir durumda ilk seçeneklerimiz arasında efektleri normale almak veya kapatmak sayılabilir. :)

msy

Alıntı yapılan: reis33 - 15 Ocak 2011 - 17:18:03
Böyle bir durumda ilk seçeneklerimiz arasında efektleri normale almak veya kapatmak sayılabilir. :)

malesef ona da baktım ama öyle bis seçenek yok efektler menüsü çıkmıyor

Sedo79

Klasik masaüstünü açtığında karşına bir çok uyarı mesajı geliyordur. Hepsinin altında reflesh veya yenile gibi bir buton olması gerek.
Yenile butonuna bastığında paneller yerlerine gelecek..
hobaaaaaaaaaaaa night train

msy

evet yenile diyorum onlara fakat pecerelerin üst kısımları gene yok ve ubuntu masaüstü sürümünü açtığımda hiç bişe gelmiyor ne uçbirimim çalıştırabiliyorum ne paneller görünüyor hiç bişe yok klasik masaüstü kullanıyorum zaten şu anda ama ondada pencerelerin üst ksımları bazen gidiyor anlayamadım bi türlü neden oluyor

sema

Şuradaki konuya bakıp gerekli çıktıları aktarabilirsin;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,24608.0.html

Ya da bu bölüm altında 11.04 için açılan ve çözülen başlıklar var, onlara göz atabilirsin, hep benzer sorunlar.
susema

frtxyz

Ben sorunu anlamadım, bende 11.04 e güncelledim ama kullanımda hiçbir farklılık yok aynen 10.10 şeklinde masüstüm ve menülerim var, pencerelerde aynı şekilde. Kaçırdığım nokta nedir?
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

gokhanyildiz

Giriş ekranında kullanıcı adına tıkladıktan sonra alt panelde masaüstü seçenekleri gelecek. Oradan Ubuntu Klasik Masaüstü Yerine Ubuntu Normal Masaüstü seçeneğini seçersen unity karşına gelecektir.

frtxyz

Zaten bende normal seçiliymiş, klasiği seçince başka bi şekilde çıktı ama bu normal masaüstünden açınca aynen 10.10 şeklinde açılıyor, unity filan göremedim. Bendemi bir eksik var.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

heartsmagic

Unity kurulu mu diye bir denetleyebilirsin. Ayrıca sistem sağlıklı bir şekilde güncellendi mi o da ayrı bir mesele.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

frtxyz

Synaptic ile baktığımda kurulu olan ve olmayanlar resimdeki şekilde. Bakarmısın
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Bu şekilde bakmak zor olur, şu ne diyor;

unity

Ayrıca ekran kartı kurulu mu?
susema

frtxyz

Şöyle diyor ;

frtxyz@Z-Radio:~$ unity
unity-panel-service: hiçbir işlem bulunamadı
Backend     : gconf
Integration : true
Profile     : unity
Adding plugins
Initializing core options...done
Initializing bailer options...done
Initializing detection options...done
Initializing composite options...done
compiz (opengl) - Fatal: GLX_EXT_texture_from_pixmap is missing
compiz (opengl) - Fatal: Software rendering detected
compiz (bailer) - Info: Ensuring a shell for your session
frtxyz@Z-Radio:~$ Cannot register the panel shell: there is already one running.

Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Sürücün kurulu değil, Unity olması için sürücü kurulu olmalı. Önce bunu halletmeliyiz, diğer tarafta.
susema