Lütfen Okuyun

Başlatan heartsmagic, 19 Temmuz 2008 - 03:55:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

metehandurmus

Xubuntu sürümüne formatladım gayet mutluyum.

acemiubuntu20

Teşekkürler üstad ben gibi heves edip ubuntu kullanmaya başlayanlar için gerçekten yararlı bir konu umarım herkes en kısa zamanda ubuntuya alışır.

Herkese kolay gelsin

Sucuklu Yumurta

Lisede son sınıfta okurken linux ismini duydum. Windows'a alternatif bir işletim sistemi ve tamamen ücretsiz dağıtıldığını biliyordum.
Üniversite yıllarında pek çok bilgi edindim. Microsoft ve sun gibi pek çok firmanın linux'a karşı çıktığını fakat gönüllü kişiler  yayılmasına katkıda bulunuyordu.
İnternette bir kaç makaleye denk geldim. Wiki üzerinden linux hakkındaki pek çok makaleyi merakla okudum. Windowsun problemlerinden bezmiştim.

Bir gün 4 harddiskimi bilgisayara haricen bağlayarak verilerimi düzenlmek arşivimi gözden geçirmek ve bazı fotoğraflarımı diğer harddisklerede kopyalarak güvence alına almak istedim. İnternetten radyo dinleyerek işlemlerimi gerçekleştiriyor. Kopyala sırasında vektimi boş geçirmemek için yarın öğle saatine yetişmesi gereken fotoğrafları photoshopta elden geçiriyordum. Dosya transferi bitmediğini görerek bilgisayarı kapatmadım. Photoshopprogramınıda açık bıraktım. Radyoyu kapatmadan önce reklam çıktı "x" basarak kapatmaya çalıştım. Fakat simgeyi bir hayli küçük yaptıkları için istemeyerek reklama tıkladım. açılan sayfayı açmadan sekmeden anında kapattım. Radyoyu pause konumuna getirip yattım. Sabah kalktığımda photoshopta pek çok yazı gördüm yine hata verdi diyerek hiç bakmadan kapattım.  Masaüstündeki görsel yerine yazıları gördüğümde duraksadım. Fotoğraflarıma baktığımda uzantısı değişmişti. Araştırmam sonucunda crypto locker isimli fidye virüsünün bilgisayarıma girdiğini öğrendim. İnternette çözüm bulamadım. Profesyonel firmalara başvurdum. İsim yapmış pek çok veri kurtarma ve güvenlik firması bunun çözümünün şuan için olmadığını söylereyerek beni geri çevirdi. Benden istenen 1000$ üceti ödediğim taktirde hacker şifreyi (master key) yollayacağını söyleyen masaüstünde arka plan olarak duruyordu. İnternette gerçekten ödeme yapan bir kaç kişiyle telefonda konuştum fabrikasınadaki pc'lere bulaştığını üretim durduğu için 2000$ vererek şifreyi aldıklarını ve üretime 6 saat gecikmeyle tekrar devam ettiklerini söyledi. Pek çok virüs, trojan ya da bu tarz zararlılar bilgisayarıma ara ara girdi. crypto locker virüsü son noktaydı. 4 ay kadar bekledim fakat çözüme ulaşamadım. Bende geçmişimdeki tüm dosyalarımı silerek yeni bir başlagıç yaptım.

Fotoğraf sanatçısıyım. Mesleğim gereği photoshop ve autopano pro(360 derece görsel için) programlarını kullanmak durumunda olduğum için windows kullanmak durumundayım. linux'ın herhangi bir sürümünü kurmadım ya da kullanmadım. Bu işe yeni giriş yapıyorum. Amacım işim ile ilgili programları windowsta kullanmak ve diğer tüm işlemlerimi windowstan kat kat güvenli olan ubuntu üzerinden gerçekleştirmek.
İnternette gezinirken rastladığım Prof. Dr. Mithat Uysal'ın yazdığı Linux kitabını sipariş ettim. İlk öğrenimim sizin paylaştığınız deneyimler ve bu kitap sayesinde olacak. Şuan linux kurmadım. sizenizi gezip araştırıp kuracağım.

Kısacası aranıza yeni katıldım.
Karşılaştığı problemler karşısında pes eden birisi değilim. Program yüklerken next, next, next... butonuna tıklayarak pc kullanmak değil gerçek bilgisayar kullanmak istiyorum.
İlk kod ile tanışmam usb ile karşılaştığım problemi cmd üzerinde diskpart ile çözerek oldu. Nispeten basit bir uygulama gerçekleştirmiş olmama rağmen windows'un modern grafikli ve sık sık hata veren arayüzlerden çok daha keyif aldım bu komut satırınlarından.
Bozmaya, belki onlarca kez format atmaya, sürümleri denemeye, usb üzerinden çalıştırmaya, sistemleri değiştirmeye, özleştirmeye, photoshp gibi uyumsuz programları inatla kurmaya kısacası a'dan z ye uğraşmaya ve karşılaştığım problemleri ve çözümleri sizinle paylaşamak için aranıza katılıyorum. Yeni bir hobi edindim diyelim =)

cagirici

O zaman hoşgeldin :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

umut1223

[mention=26951]@heartsmagic[/mention] ya hocam bir sey sorucam yardim edin acemiyim benim elimde simdi toshiba satelitte l50 core i5 6200u var oyun oynarken ekrani kapattim ve actimda siyah ekran var power tusundaki isik yanip sonuyor ama powera bastimda hic bir sekilde bilgisayar acilmiyor daha alali 2 gun oldu biri iz yardim eder mi?

arpia

Merhaba [mention=609537]@Sucuklu Yumurta[/mention], hoş geldin diyelim :)

Gimp ve Hugin programlarını biraz araştırırsan belki işini görür ve başka bir platforma bağlılığın kalmaz.

Greenboy

Selam. Linke tikladim ancak konuyu bulamiyor. Epey gecmis uzerinden ve bir hort olacak bu. Ancak bende mi hata var yoksa linkte mi bilemiyorum. Tesekkurker.
Fast - Cheap - Reliable. Pick two.

plazma

[mention=627891]@Greenboy[/mention] baglanti calisiyor, tekrar denermisiniz

solfish

selamlar bende aranıza yeni katıldım umarım sorularımla deneyimli kullanıcıları sıkmam....

007

Selam arkadaşlar. Ben konu açamadım. Acemiler kısmını bilgisayarda wifiyi açamadım diye bir konu açacakyim. Yapamadım.
2 kuruşluk ben EMİR VEREN 4 kuruşlukların 5 kuruşluk işlerini yaparım.

007

Selam arkadaşlar. Ek sürücüler kısmında bir tek nividia gözüküyor. Ne yapmam gerekiyor.
2 kuruşluk ben EMİR VEREN 4 kuruşlukların 5 kuruşluk işlerini yaparım.

caylaq

Teşekkür ederiz, yararlı olmuş

Gündüz Mor

merhabalar,
bir haftadır ubuntu deniyorum, ssd'ye kurdum. opera tarayıcıyı bozdum galiba.
bir torrent linkine tıklayınca otomatik iniyor ya normalde,  acestream kurup kaldırdıktan sonra artık inmiyor; "çalıştır xdg open  -  hiçbir şey yapma  -  uygulamayı çalıştır" yazan bir pencere açılıyor, daha da ileri gidemiyorum, nasıl düzeltebilirim?
teşekkür ederim.

burakerkus

[mention=650702]@Gündüz Mor[/mention] xpg open seçin. Uygulamayı veya opera da torrenti çalıştıracaktır.
YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

Gündüz Mor

[mention=650703]@burakerkus[/mention] "uygulamayı çalıştır" kısmına tıklıyorum, hiçbir tepki yok.

burakerkus

[mention=650704]@Gündüz Mor[/mention] Hocam uygulamayı ubuntu mağazadan mı indirdiniz yoksa siteden mi eğer mağazadan indirdiyseniz snap sebebiyle olabilirmiş. Eğer bu durum söz konusuysa.
sudo snap remove opera-stable kodunu girin daha sonra https://www.opera.com/tr linkten deb uzantılı dosyayı indirin. Dosya hangi dizine geldiyse oraya sağ tıklayın ve uç birimde aç deyin.  Daha sonra uç birimde ve aşağıdaki kodu girin.

sudo dpkg -i opera-stable_65.0.3467.69_amd64.deb sonuna inen dosyanın adı ne ise o olacak bende opera-stable_65.0.3467.69_amd64.deb bu sürüm çıktığı için onu yazdım.

Basitçe anlatmak gerekirse snap mağazasından indirildiği için opera bu senaryoda diğer ubuntu nun kendi mağazasında veya diğer kaynaktan kurulan torrent programlarıyla bağlantı kuramıyor torrent açacak program bulamadığı için açmıyor.
YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

Gündüz Mor

[mention=650705]@burakerkus[/mention], mağazadan indirmiştim ama bugüne kadar sorun çıkarmamıştı. acestream yüzünden çok kurcaladım sistemi.
dediklerinizin bir kısmını yaptım, şu an düzeldi, verdiğiniz ilk kodu girdikten sonra operayı mağazadan kaldırdım ama kalkmadı galiba, .deb paketini indirip kaldırayım diye düşündüm. o sırada tekrar torrent indirmeyi denedim, oldu.
çok teşekkür ediyorum.

GoRKaMoRKa

bayanlar baylar.  sayın yetkililer. ubuntu üzerinde ki mağduriyetlerimiz için çıktı kodu gönderiyoruz. eyvallah. benim mağduriyetim ağ ile alakalı. ben mağduriyetimi nereye yazıcam. nerede konu oluşturucam. aylardır ubuntu kullanıyorum. bu forum haricinde her yerden bilgi topluyorum. çünkü bu forumu kullanamıyorum. yardım etmek ister misiniz ?

Empat

[mention=651643]@GoRKaMoRKa[/mention]
Forumumuzdaki Donanım > Ağ Kartları bölümünü kullanabilirsiniz.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

GoRKaMoRKa

Alıntı yapılan: Empat - 29 Şubat 2020 - 06:10:51
[mention=651643]@GoRKaMoRKa[/mention]
Forumumuzdaki Donanım > Ağ Kartları bölümünü kullanabilirsiniz.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Yazılımsal olarak bir problem yaşıyorum. İlgili yere mesajımı gönderdim fakat beklemedeyim halen.

berk9706

teşekkürler...Güzel forum sitesi

kadir_yonderly

Merhaba arkadaşlar. Linux'un Ubuntu dağıtımını kullanıyorum ve Gnome Extensions sitesi üzerinden kabuk eklentisi yapamıyorum. Denilen kodları yazdım ama yine de beceremedim. Bilen birileri varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]