Lütfen Okuyun

Başlatan heartsmagic, 19 Temmuz 2008 - 03:55:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

Diğer forum sitelerinde bile soruda Ubuntu geçtiği zaman cavap olarak bu sitenin adresi veriliyor. Yakında forum ubuntu açısından dünya çapında tanınacak.:)
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

JaNaVaR

Merhaba arkadaşlar 2 gündür uyumadan bir merakla girdiğim bu linux olayında yorulmak üzereyim artık :) işin ilginç tarafı eşim elektriği yeniden bulmaya çalışıyorsan bunun insanlık namına bi faydası olmayacaktır gibi esprilerde bulunmaya başladı forumda bi konuya cevaben bi kaç soru sordum yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2013 - 11:57:25

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31951.msg461906#msg461906

horultu

linux tamamen farklı bir ortam, herşeyi arayıp bulup yapmak gerekiyor. tabi bu başlangıç için oldukça sıkıntılı bir süreç ama biraz mesafe katettikten sonra kişisel ihtiyaçlarımıza göre dizayn edilmiş kendi sistemimizi kullanmanın rahatlıgına kavuşabiliriz, enazından ben öyle umuyorum. bu beklentiyle ilk önce temel gereksinimlerime yönelik düzenlemeleri yaptım. bunları ögrenip yapmam 1 hafatamı aldı. daha komut sistemine bile bakmadım. bilgisayar işimi görecek kıvama geldikten sonra gerisi zamanla ögrenilir. bu aşamada windowsu yedekte tutmakta fayda var.. insanın ögrendikçe ögrenesi gelebilir ama bu doz aşımı bünyeye zararda verebilir, yavaş yavaş:)

JaNaVaR

Bilgi paylaştıkca güzeldir horultu arkadaşım :) madem benden 1 hafta öndesin seni sorunlarıma davet ediyorum

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38102.new#new

linkten devam lütfen

matrax_41

@JaNaVaR, forumdaki alakasız konulara yazıp yardım istemek ne oluyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: JaNaVaR - 22 Mart 2013 - 11:55:40
işin ilginç tarafı eşim elektriği yeniden bulmaya çalışıyorsan bunun insanlık namına bi faydası olmayacaktır gibi esprilerde bulunmaya başladı

Şöyle yorum yapalım. Burada elektrik yeniden keşfedilmiyor, onu kullanan araç değiştiriliyor. Zırt pırt elektriği kesik bir araçla hayatımıza devam edeceğimize daha güzel bir ortam arıyoruz bizler. Başka sistemleri kullananlar da o ortam kendilerine daha güzel geldiği için kullanıyorlardır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HakanSeven12

Ben google kullanarak baya araştırdım ama bulamadım bende internet yok. Telefondan girebiliyorum. O yuzden tekrar ubuntu indiremiyorum. Şimdi benim bilgisayarda ubuntu ve win8 yüklü ama ben win8 i kaldırıp sadece ubuntu kullanmak istiyorum kurulumu yaparken kullandığım flaşı arkadaş formatlamış. Nasıl tekrar ubuntuyu win8 i kaldırarak kurabilirim?

heartsmagic

@Metalist_Angel, bu bölüm ve başlık altında normalde destek vermiyoruz. Bu bölümler destek için değil, forumun diğer bölümleri kullanılabilir. Fakat konuya kabaca cevap geçeyim.

Ubuntu kurmak istiyorsan ISO'sunu indirip bir DVD'ye veya parmak belleğe yükleyebilirsin. Forumda bilgiler mevcut bu konu hakkında. Daha sonra Ubuntu'yu yüklediğin ortamdan açarak kurulum yapabilirsin. Windows'u tamamen silmek istiyorsan bölümleri tamamen siler, Ubuntu için bölüm açar ve kurulumu yaparsın.

Ancak sorun yaşamayacağından emin değilsen Windows'u hemen silme. Sonra sorun yaşayan arkadaşlarda soğuma oluyor. Bir süre beraber kullanabilirsin. Tabi sorun yaşamayacağına eminsen veya yaşasan bile uğraşırım diyorsan kaldırma kararı sana ait elbette.

Bu konudaki soruların için lütfen diğer bölümlerimizi kullan, buradan devam etmeyelim yani.

decebaluus

öncelikle slmlar. ubuntu kullanmak istiyorum işlemcim intel 64bit . ubuntunun son sürümü olan 13.04 ü kurmak istiyorum ama hangisini indireceğimi bilmiyorum amd64 ü mü indirip kurmalıyım yoksa intel x86yı mı ¿

meda

decebaluus bilgisayarının özelliklerini buraya geçersen yönlendirmemiz daha kolay olur.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

siberoloji

decebaluus

bilgisayarımın özelliklerini bu linkteki ürün özellikleri sekmesinden görebilirsiniz. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

http://www.monsternotebook.com.tr/W350ET-GTX660M-MONSTER%C2%AE-Q61W350ET01-428480-438381.html

burk

64 bit kurun @decebaluus.

minolta35

Basit birkaç soru soracağım:
1-Ubuntu versiyon farkları neye göre seçiliyor?
2-Çeşitli başlıklarda verilen uygulamalar ve uç birim komutları hepsi için geçerli mi?
3-Çok eski model PC lerde (RAM 512MB veya 1GB civarı olanlar için) yine çok eski sürümleri kullanmak (performans için) sorun yaratır mı?

burk

@minolta35 ilk iletiyi okudnuz mu?

minolta35

Alıntı yapılan: burk - 03 Temmuz 2013 - 10:54:56
@minolta35 ilk iletiyi okudnuz mu?
evet okuyup bu sayfaya kadar geldim.diğer bölümlerde de aradıklarımı bulamadım.wikide yazan ing. kısmı da faydalı olmadı.yazının altına link koysan bence bana daha faydalı olacaktı.

if

Alıntı yapılan: minolta35 - 03 Temmuz 2013 - 00:21:39
Basit birkaç soru soracağım:
1-Ubuntu versiyon farkları neye göre seçiliyor?
2-Çeşitli başlıklarda verilen uygulamalar ve uç birim komutları hepsi için geçerli mi?
3-Çok eski model PC lerde (RAM 512MB veya 1GB civarı olanlar için) yine çok eski sürümleri kullanmak (performans için) sorun yaratır mı?

Kısaca:

1- 6 ayda bir dağıtım çıkar. Dağıtımlarun sürüm numaraları Yılın_Son_İki_Basamağı.Çıktı_Ay; isimleri soyu tükenmekte, tükenmiş ya da üzerine dikkat çekilmek istenen hayvanların adlarından seçilmekte.
2- Geçerli olan var olmayan var.
2- Yaratmaz. Çok eski sürüm kullanmayın.

Forumda ve vikide arama yaparak cevaplara ulaşabilirsiniz.

hkubuntu

Öncelikle yeni bir Ubuntu kullanıcısı olarak teşekkür ederim yanlz bi konuda beni üzen bir durum oldu bir konuda bilgi almak içn yazdım ve beklemediğim şekilde tepki aldım tamam yanlış yerde sordum kabul ama bilmediğim için yönlendirme yapabilinr en azından Windows ve Ubuntu programları isim olarak çok değişik o yüzden bulamadım ben bilsem yardımcı olurum sormm yinede teşekkür ederim herkese
Hayatta Unutamayacağın En Büyük Pişmanlık Pişman Olurum Diye Yapmadıklarındır.

heartsmagic

@hkubuntu, esasında senin tepki olarak algıladığın şey tepki değil. Tepki olarak düşünme ve yazılanı tekrar oku, ne demek istediğimi anlayacaksın. Yapılan şey aslında basit bir yönlendirmeden ibaret. Zaten yönlendirme, hadi uyarı diyelim, sana bilimediğin için yapılmamış, çok alakasız bir yerde soru sorduğun için yapılmış. Forumlar belirli kaideler bağlıdır, eğer böyle olmazsa düzen bozulur ve neyin nerede olduğu karışır. Kısacası sana doğru bölümde, doğru yerde soruyu sorman söylenmiş ki bu çok makul. Tepki olarak algılama lütfen.

Meselâ bu ileti de doğru başlıkta değil :) Senin bu sorununu dile getireceğin en güzel yer Öneri ve İstekler bölümüdür. Bu da tepki değil, yönlendirme.
Bir de, yine forum olarak Türkçe kullanımında hassas olduğumuzu söylemek isterim sana. Sen de buna dikkat edersen hem daha iyi anlaşılır, daha güzel yardım alırsın hem de dilimiz korunmuş olur. Cümleleri bitirmediğinde, noktalama işareti kullanmadığında inan okumak da anlamak da çok güç oluyor.

Anlayışın için şimdiden teşekkür ederiz.

hkubuntu

Ben teşekkür ederim kusura bakmayın
Hayatta Unutamayacağın En Büyük Pişmanlık Pişman Olurum Diye Yapmadıklarındır.

sspsps150

merhaba arkadaşlar. aranıza bir acemi daha katıldı :)

ben yapmak isteğimi buraya yazsam bilgi alabileceğim yere yönlendirir misiniz? nasıl arayacağımıda bilemedim kusura bakmayın.

bytan

Gerek sağ üstte arama kutusunu farklı anahtar kelimelerle kullanarak gerekse de forumu bölüm bölüm dolaşarak hangi konuların hangi bölümler altında açılacağına dair fikir edinebilirsin. Buna rağmen yanlış yere konuyu açmış olsan dahi, konun uygun bölüme taşınabilir. Bu yüzden aradığını bulamadığında yeni konu açmaktan hiç çekinme. Gerekirse o başlığında da yönlendirme yapılır.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cihan.1453

benim büyük bi sorunum var xubuntu yu kurdum yeni çok yabancı kaldım tam olarak kullanamıyorum yazılım merkezi uygulamasına ulaşamıyorum sildim galiba yardımcı olur musunuz
cihan bayar

heartsmagic

Başlığın ilk iletisinden:
Alıntı YapLütfen bu bölüm altında soru sormayın.

@cihan.1453, sorunun farklı bir başlıkta dile getirebilirsin seviniriz. Yabancı kalmak normaldir, kullanamamak ise ayrı bir durum. Xubuntu'da Ubuntu'daki yazılım merkezi zaten yok yanlış bilmiyorsam. Bu konuları da düşünerek sorununu ayrıntılarıyla beraber yeni bir başlıkta dile getir lütfen.

ahmetburakkaplan

Arkadaşlar şöyle bir sorunum var. Ubuntu hakkında pek bir şey bilmiyorum.

Bir kaynak kodu derlemem gerekiyor. Derlemeyi yaparken build.sh scriptini çalıştırmam gerekiyor. Aşağıdaki gibi kodun bulunduğu dizine gelip scripti çalıştırıyorum. chmod ile çalıştırma izini de verdim. Nerede hata var acaba? Terminalin verdiği hatayı aynen aşağıya kopyaladım.

ahmetburak@ahmetburak-Ideapad-Z570:~/B2G$ ./build.sh
load-config.sh: satır 7: /home/ahmetburak/B2G/.config: Böyle bir dosya ya da dizin yok
Could not load .config. Did you run config.sh?