Lütfen Okuyun

Başlatan heartsmagic, 19 Temmuz 2008 - 03:55:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rick

Alıntı yapılan: badhero - 16 Ekim 2010 - 19:28:39
Alıntı yapılan: MarS - 16 Ekim 2010 - 18:22:19
İki tane çubuk adam sohbet ederler:
1. adam: "Go make me a sandwich" (git bana sandviç yap)
2. adam: "Do it yourself" (kendin yap)
.....
1. adam: "Sudo make me a sandwich" (sudo bana sandviç yap)
2. adam: "Ok"    :D :D

Böyle baskılı bir tişört ben de isterim. :)

Var ki zaten: http://store.xkcd.com/xkcd/#Sudo

badhero

Alıntı yapılan: lotus1991 - 10 Kasım 2010 - 16:05:53
Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Temmuz 2010 - 20:23:49
Alıntı yapılan: stratovarius - 05 Temmuz 2010 - 19:48:58
Başlık olarak 'Ustalardan tavsiyeler ve temel bilgiler' olabilir. :D

Senin tarzında düşünürsek "Usta mı, ben zaten o kadar süre Windows kullandım, ustayım. Ne katacak bu başlık bana?" da diyebilirler :) Kısacası başlığımız gayet yerinde bence. Bu dünyaya geldiğimizde hepimiz acemiydik sonuçta :)
Sıkça Sorulan Sorular Başlığıda olabilir bence..

Ubunt hakkında temel SSS. Diğerleri de zaten ya forumda ya da wikide mevcut.

heartsmagic

Başlık zaten ilgi çekmek için oluşturuldu arkadaşlar. İlgi görsün, dikkat çeksin istedik zamanında. Hadi, istedik değil de istedim diyeyim. En azından başlığın isminden memnun olmayan arkadaşların memnuniyetsizlikleri benim üzerimde olsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mami96

3-4 yildir ubuntuyu kullanipta comez olan tek ben varim. Daha yeni ogrendim

sudo apt-get install ivir-zivir

olayını :D. Artık nette bir program görsem linux'la ilgili once bunu yaziyorum ogrendim ama :). 1 yildan biraz fazla bir suredirde buradayim. Ubuntuyu en cok sevdiren neden hersey :D, tek acemilik cektigim konu Shockwave konusu kuramadım olmadı kısacası... birde futbol oyunu felan olsa ubuntu için tadından yenmez :)

altan

çok güzel bir bölüm olmuş ellerinize sağlık teşekkürler...

Timur

Merhabalar,
Benim bir sorum vardı, ama forumda nasıl aratacağımı bilemedim.
Uzun süre önce çok kısa bir süreliğine pardus kullanmıştım ve ondan sonrada linux ile hiç ilgilenme fırsatım olmadı. Şu an Ubuntu 10.10 kullanıcısıyım.
Açılan program veya klasörlerin üst kısmındaki  kapatma, genişletme gibi simgeler sol tarafta, bunları sağ tarafa nasıl taşıyabileceğim konusunda yardım edebilir misiniz?

Foruma yazmadan önce Ubuntu'yu kendim de kurcaladım biraz, üst tarafta bulunan görev çubuğunda  System>Preferences>Appearence seçeneğine tıkladığımda çeşitli görünüm temaları var ve bunların arasında o simgeleri sağ tarafta gösterende var. Ancak benim merak ettiğim bu işaretlerin sol tarafta olduğu bir menü temasında işaretleri sağ kısıma kaydırmak gibi bir değişiklik yapmak mümkün mü?

Eğer forumda bu konu daha önce yer aldıysa sadece link de verebilirsiniz.
Şimdiden çok teşekkürler

utdmr

Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Timur

Alıntı yapılan: utdmr - 22 Aralık 2010 - 19:23:04
@Timur;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=17660.0 adresinde bulabilirsiniz :).

eyw Eyvallah hocam, teşekkürler  :)

laserlaser

Arkadaslar ubuntu son surumu indirdim ancak sanalda kasiyor birazcik,Pcme gercek kursam kasar mi acaba

Sherlock Holmes

laserlaser

Şimdi datalarımı alıyorum.Live CD'de denedim hiç kasmadı.Yarım saate inşallah bende bir Ubuntu kullanıcısı olacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Aralık 2010 - 20:50:24

Bu yazıyı leptoptan yazıyorum arkadaşlar, ubuntuyu kurdum,ancak wireless  bağlantısı yapmıyor.Anca sinyal gidip geliyor,şifreyi doğru yazığıma eminim...Ne yapmam gerekiyor?

if

@laserlaser, sorunlarımızı sorunlarımız ile ilgili konularda görüşüyoruz. Yapmanız gereken bu mesajdaki ilk komutu uçbirime girip kablosuz kartınızın modelini öğrenmek, forumda 'bağlantı kopuyor' gibi bir terimle arama yapmak ve önerileri uygulamak.

kamilgunduz

ubuntu ile acemilik cekmekmi saka yapıyorsunuzdur galiba ubuntu benim gördügüm en güzel ve kolay kullanıcı dostu ara yüzlü isletim sistemidir linux dagıtımları ile ilgili web sitem oldugu için neredeyse tüm linux sürümlerini kullandım en azında denedim gördüm yeni başlayanlara kesinlinlikle ubuntu diyorum selam ve saygı ile.
http://www.linuxakse.com/linuxakse/1.linuxakse.html

sem

Ben ilk geçtiğimde çekmiştim acemilik... Yeni yeni attım üzerimden acemilik dönemini diyebilirim... =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

KaraCahill

Alıntı yapılan: kadir@korkmaz - 19 Temmuz 2008 - 20:04:24
Selam,
Taze Ubuntu kullanıcısı, belki de deneyicisiyim. Bu yazı maalesef bıkkınlık ve bezginlik çağrıştırıyor, foruma bismillah dedim ilk okuduğum bu konu oldu, bana "şu acemileri nasıl başımızdan savarız" izlenimi verdi. Umarım yanılıyorumdur ve bu forumdan herkes memnundur.

HOŞGELDİM
Bir driver sorunumla ilgili çözüm ararken kader beni bu sayfalara sürükledi, yazılardaki samimiyetten o kadar etkilendimki asıl sorunumu erteleyip buraya dahil olma gereği hissettim.

Bu güne kadar UBUNTU nun ne demek olduğunu hiç bilmiyordum, aslında halen bildiğimi düşündüğüm tek şey ubuntunun serbest bir işletim sistemi olduğu ve sürekli olarak gönüllüler tarafından geliştirildiğidir.

Arkadaşımızın iletisini alıntı yaptım çünkü benim hayatımda ilke edindiğim bir görüşe ters düşüyor

"ÖĞRENEBİLMENİN BİRİNCİ ŞARTI BİLMEDİĞİNİ KABUL ETMEKTİR"  (kendime karacahill dememin sebebi kesinlikle ironi veya tevazu yapmak değildir, bu böyle biline)

Not: Beni üyeliğe kabul etmekle başınıza nasıl büyük bir BELA aldığınızı ilerleyen günlerde anlayacaksınız, hepinize geçmişer olsun ;D

sem

Merhabalar, hoş geldiniz...

Bir müddet sonra kullanıcı adı, ister istemez ironikleşecektir =)

Dağıtım ile kasdedilen ise; kullandığınız Linux dağıtımıdır. Arch/Debian/Ubuntu/Slackware... Sürüm ise adı üzerinde kullanılan dağıtım sürümüdür.

Dağıtım: Debian
Sürüm: Squeeze
------

Dağıtım: Ubuntu
Sürüm: 10.10
-----

Gibi... Kolay gelsin, görüşmek üzere...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

XRumer

Yeni başlayanlara şunu söyleyeceğim:

Ubuntu zor değildir, sadece alışkanlığınız yoktur. Mesela Ubuntu'ya şöyle bir bakıp hatta bazıları hiç bakmayıp kurulumu zor derler. İnanın ki Windows'un kurulumundan daha kolay, ayrıca bu sitede de kurulumla ilgili bir sürü belge var. Pek çok insan satın aldığı bilgisayarda Windows'un hazır kurulu gelmesi nedeniyle Windows'un kurulumunun ne kadar zor olduğunu bilmez. İnsanı çıldırtır.

Bazıları bakar şöyle yapılandırması zor der. Halbuki pek çok şey hazır kurulu gelir ve pek çok donanım otomatik tanınır. Ekşi Sözlük'te gördüm adamın biri açmış 15 dakika bile bakmadan bunda Winamp yok ben bunu kullanmam demiş. Arkadaşım sen Ubuntu Yazılım Merkezi'nden Winamp ya da benzerlerini hiç araştırdın mı yada genel olarak müzik oynatıcılara baktın mı, hayır. Ayrıca senin koca bir işletim sistemi tercihin tek bir programa mı dayanıyor. Hadi iş için bir program GNU/Linux'ta yoktur kullanmazsın eyvallah ama bu müzik oynatıcı be.

Yeni başlayanlara iki tavsiyem var:

1) Bu Windows değildir, öğrenmeniz gerekir, keşfetmekten çekinmeyin.

2) Hemen pes etmeyin, sorun dediğiniz, eksiklik dediğiniz şeyler aslında sorun bile değil. Biraz araştırdığınızda kendinize güleceksiniz. Pek çoğumuz o yollardan geldik. Sormaktan çekinmeyin, ama önce forumda bir arama yapın. Burada size yardım etmeye hazır o kadar insan var ki.

lotus1991

Alıntı yapılan: KaraCahill - 25 Ocak 2011 - 02:55:51
Selam,
Taze Ubuntu kullanıcısı, belki de deneyicisiyim. Bu yazı maalesef bıkkınlık ve bezginlik çağrıştırıyor, foruma bismillah dedim ilk okuduğum bu konu oldu, bana "şu acemileri nasıl başımızdan savarız" izlenimi verdi. Umarım yanılıyorumdur ve bu forumdan herkes memnundur.

HOŞGELDİM
Bir driver sorunumla ilgili çözüm ararken kader beni bu sayfalara sürükledi, yazılardaki samimiyetten o kadar etkilendimki asıl sorunumu erteleyip buraya dahil olma gereği hissettim.

Bu güne kadar UBUNTU nun ne demek olduğunu hiç bilmiyordum, aslında halen bildiğimi düşündüğüm tek şey ubuntunun serbest bir işletim sistemi olduğu ve sürekli olarak gönüllüler tarafından geliştirildiğidir.

Arkadaşımızın iletisini alıntı yaptım çünkü benim hayatımda ilke edindiğim bir görüşe ters düşüyor

"ÖĞRENEBİLMENİN BİRİNCİ ŞARTI BİLMEDİĞİNİ KABUL ETMEKTİR"  (kendime karacahill dememin sebebi kesinlikle ironi veya tevazu yapmak değildir, bu böyle biline)

Not: Beni üyeliğe kabul etmekle başınıza nasıl büyük bir BELA aldığınızı ilerleyen günlerde anlayacaksınız, hepinize geçmişer olsun ;D

kesin uğraşamadı bastı formatı bir daha uğramadı hayırsız :)

Monarch

Selam,

Kesinlikle yanılıyorsunuz ;)
her probleme ciddiyetle yaklaşılıyor ve problemin çözümü için destek sunuluyor.

ama şu var ki, konu açmadan/soru sormadan önce forumda geçen konularda araştırma yapmalısınız.

Psycho

Alıntı yapılan: munirekinci - 20 Temmuz 2008 - 01:40:03
Selam,

Bir forum düşün ki;

Hergün onlarca soru içeren başlık açılsın,
Aynı gün içerisinde bu onlarca başlık cevaplansın, çözüme kavuşsun,

Bir diğer gün bu soru içeren başlıkların aynısı yine açılsın,
Ve yine cevaplansın, çözüme kavuşsun,

Ondan sonraki gün yine bu soru içeren başlıkların aynısı açılsın,
Foruma katkıda bulunanlar yine cevaplasın, anlatsın.

Onlarca kez anlatılmış şeyleri neden defalarca tekrar edelim. Yazık değil mi?  Soruyu sormadan önce arama yapılmasını defalarca öneriyoruz. Arama yapıp çözümünü 1dk içinde bulabileceği soruyu, arama yapmadan foruma doğrudan dalıp hemen başlık açmanın ve o soruya cevap gelmesi için beklemenin ne lüzumu var.

Bazen aynı soruyu içeren başlıkları birleştirdik, bazen defalarca anlatılmış mevzuu'nun sorulduğu başlıkları kilitledik, dahası ısrarla bu soruyu içeren başlıkları sildik.

Bunun dışında, anlatılmamış bir mevzuudur, aranmış/taranmış ama bulunamamış bir mevzuudur bunların sorulmasından asla usanç duymayız. Eğer böyle bir şey sözkonusu olsaydı burada karşılık beklemeksizin yardım edilmezdi.
Hele hele yeni kullanıcılardan bıkkınlık duymak asla olacak şey değil.

İstediğimiz soru sormadan önce okunması/araştırılması ve anlamaya çalışılması. Hepsi bu.

toplamda bir iki sayfanizi okudum ve dedim ki; dogru isletim sistemi ve dogru forum... seviyeli forum cok okudum da sevgi akiyor burada resmen, cok guzel. ben dun gece 01:20 sularinda katildim araniza. gercekten tazeyim anladim :D daha kullandigim sistemin ubuntu mu, kubuntu mu, vs.? ne oldugunu bile bilmiyorum, ama ogrenecegim ve silmezsem de windows'u sirf oyun icin silmem, yada simdilik ogrendigim kadariyla grafik konusunda profesyonel olunamiyormus(!) bir de bunun icin silemem(4 sene okuduk grafiker ciktik, kendi alanimda imkansizliktan, issizlikten su anda bir ISP de calisiyorum, bari hobi olarak yapayim meslegi ;) isimi seviyorum aslinda ama grafik bir yana hani). benim kanim kaynadi  ;) yukledigim CD arkadasin "daha yuklenebilir, 2-3 makinalik daha var" dedigi orjinal uzerinde ubuntu Desktop Edition 9.04 yazan sey. 15 - 20 kere saga sola tiklayip ekran karti driveri kurduktan sonra guncellemeye basip yattim, malum 08:00 mesai ;) yav forumu bile guzel renkler, kararlilik, yazi fontu, puntosu bile tam kararinda. ticari degil iste hayira, yarara. haliyle islevsel, yardimlasmali, gercek anlamda gelisime acik ve kullanici dostu. 02:00' da yattim desek 40 dakikanin, hadi bir suredir de forumdayim sizlerin sohbetlerinizi okudum 1 saatlik izlenimin yorumu :)
MERHABA UBUNTU AILESI!   :D :D :D

Not: TR karakter kullanamadigim icin uzgunum, ellerime oturmus vazgecemiyorum :D anlam bozuklugunda saygi sinirina dikkat ederim ama "sıkıntı" olmaz ;)
Ben imza neyin bilmem, barnak bassam olmaz mı?
Clevo M575U & M570RU Serisi Notebook
Nvidia 7950GTX & 8700M GT (512Mb)
T7400 & T7500 işlemci
3GB Ram
17" 1920*1200 & 1680*1050  LCD
Onboard 2+1 laptop speaker + output 5+1

heartsmagic

@Psycho, merhaba ve hoş geldin. Sondan başlayayım, genelde Türkçe konusunda hassasız ve okunurluğu kolaylaştırması açısından Türkçe karakterlerin de kullanılmasını istiyoruz. Fakat son zamanlarda bize karşı bu konuda söylenenler açıkçası beni soğuttu. Bu gibi isteği bir defa söyleyip, ısrar etmeme yolunu seçiyorum artık. Kullanabilirsen seviniriz, kullanamazsan daha kötü olmaması durumunda görmezden gelmeye (kendi adıma) çalışırım.

Cümle aralarından yakaladığım kadarıyla 9.04 kullanıyorsun. 9.04 çok ama çok gerilerde kaldı. Kısa bir süre sonra 11.04 çıkıyor. Dört sürüm geride kalacaksın kısacası. Mümkünse daha güncel bir sürüme terfi etmenin hazırlıklarını şimdiden yap. Mesela 11.04 çıkıncaya kadar elindeki sürümle idare eder, çıkınca sıfır bir kurulum yaparsın.

Psycho

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Mart 2011 - 01:10:36
@Psycho, merhaba ve hoş geldin. Sondan başlayayım, genelde Türkçe konusunda hassasız ve okunurluğu kolaylaştırması açısından Türkçe karakterlerin de kullanılmasını istiyoruz. Fakat son zamanlarda bize karşı bu konuda söylenenler açıkçası beni soğuttu. Bu gibi isteği bir defa söyleyip, ısrar etmeme yolunu seçiyorum artık. Kullanabilirsen seviniriz, kullanamazsan daha kötü olmaması durumunda görmezden gelmeye (kendi adıma) çalışırım.

Cümle aralarından yakaladığım kadarıyla 9.04 kullanıyorsun. 9.04 çok ama çok gerilerde kaldı. Kısa bir süre sonra 11.04 çıkıyor. Dört sürüm geride kalacaksın kısacası. Mümkünse daha güncel bir sürüme terfi etmenin hazırlıklarını şimdiden yap. Mesela 11.04 çıkıncaya kadar elindeki sürümle idare eder, çıkınca sıfır bir kurulum yaparsın.

@heartsmagic, Türkçe yazım konusunda aslında düşüncenize kesinlikle saygı duyuyorum. Aslında çok haklısınız, Türk olmayı, dilimi ve Türk olmanın getirdiği özellikleri çok seviyorum. Ama alışkalık işte ellerime oturmuş, buraya kadar ki yazimi yazmam size bir önce yazdığım mesajın süresi ile eşdeğer :)(o kadar da zor değil mi acaba, istediğim klavyeye bakmadan yazabilmek ve parmaklarimin TR karakter tuşların yerini öğrenmesi, düşündüğüm kadar zor olmayabilir belkide)... Kim bilir, bakarsiniz bir çok şey gibi böyle bir katkınız da olur bana ;) Sürüm konusuna gelecek olursak(soru sordum kabul etmeyebilirsiniz isterseniz, daha forumda aramadım sorunlarımı) dün 10.10'u indirdim ve biri laptop diğeri ise desktop olan iki bilgisayarima da kurmaya çalıştım. Laptopta ki işlemlerin başinda uyudum ama desktopta kurulum bitti ve restart attim. Sorun olarak karşılaştıgım en buyuk şey HDD; Desktopta iki adet, biri 40 digeri 120 Gb. 40'ta Win. var, 120 ise Win. için "D" idi. İlk başta "Win. İçinde Kur" modu ile kurulum yapmıştım ve sanırım olmuştu(ilk deneyimim olduğu için kıyas yapamıyorum, belki de ufak tefek kasmaları da olmamalıydı, ATI Radeon 9200SE ekran kartımın driverı olmalıydı vs.) Simdi yeni sürümü sitesinden indirdim ve 120'lik HDD yi partitionlara, bölerek kurmaya çalıştım ama o kısım tam bir faciyaydı(darılınmaz umarım ama "\" şeklinde ki bağlama için kullanılan bölümü vs. kendim bulmam gerekti ve zaman da dahil olmak üzere kayıplarım oldu; http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum/10.10 gerçekten kötü bir anlatım olmuş ama hiç olmayadabilirdi de, emek sonuçta ;)). Neyse aştık o bölümü geldik kurulum sonu restartına, bir attım restarti, CDWyi atti dışarı dos sayfasında bir "error" ve aynısından satirlarca, makina kastı öylece duruyordu :(. Eve gidince bir ilgileneyim de ayrıntıları veririm. Sitesinden verilen linkteki flash diske gömme prog. kullanarak bir de flasha gömdüm, bakalim orada nasıl sürprizler bekliyor beni ;D Ama sırf size şu linki bulacağım derken ulaştığım bilgiler... Yok böyle bir forum ;)
T7400 & T7500 işlemci
3GB Ram

heartsmagic

@Psycho, Türkçe konusu için teşekkür ederiz. Zamanla alışacağından hiç şüphem yok.

Kurulumda takıldığın / konusu aslında verdiğin bağlantıda gösterilmekte.
Alıntı Yap/ KÖK DİZİN için rakam girip seçip onaylıyoruz..
ve altındaki resimde görülüyor bu.

Ayrıca forumdan örnek iki başlık:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17050.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,12927.0.html

Kaldı ki biraz daha haşir neşir olunca temel olan bilgileri çoktan öğrenmiş olacaksın, bu işlemler sıradan meseleler gibi gelecek sana.

Cümle aralarından bir iki şey daha çıkarttım fakat bunlara sağlıklı bir kurulumdan sonra ilgili bölümlerde bakmaya çalışırız.
Örneğin kasma meselesi. Nerede kasıyor?
Grafik kartı. Sana bir sürücü önermedi mi?

Ayrıca kurulumun sonundaki aldığın "error" iletilerini görmezden gelebilirsin, CD'yi sonlandıramaması ile ilgili bir durum bu. Söylediğim gibi sağlıklı bir kurulumun ardından sorunlarını ilgili bölümlerde konuşabiliriz. Tabi, başlık açmadan forumda arama yapman sana daha fazla zaman kazandıracaktır.

Psycho

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Mart 2011 - 14:52:07
@Psycho, Türkçe konusu için teşekkür ederiz. Zamanla alışacağından hiç şüphem yok.

Kurulumda takıldığın / konusu aslında verdiğin bağlantıda gösterilmekte.
Alıntı Yap/ KÖK DİZİN için rakam girip seçip onaylıyoruz..
ve altındaki resimde görülüyor bu.

Ayrıca forumdan örnek iki başlık:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17050.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,12927.0.html

Kaldı ki biraz daha haşir neşir olunca temel olan bilgileri çoktan öğrenmiş olacaksın, bu işlemler sıradan meseleler gibi gelecek sana.

Cümle aralarından bir iki şey daha çıkarttım fakat bunlara sağlıklı bir kurulumdan sonra ilgili bölümlerde bakmaya çalışırız.
Örneğin kasma meselesi. Nerede kasıyor?
Grafik kartı. Sana bir sürücü önermedi mi?

Ayrıca kurulumun sonundaki aldığın "error" iletilerini görmezden gelebilirsin, CD'yi sonlandıramaması ile ilgili bir durum bu. Söylediğim gibi sağlıklı bir kurulumun ardından sorunlarını ilgili bölümlerde konuşabiliriz. Tabi, başlık açmadan forumda arama yapman sana daha fazla zaman kazandıracaktır.

@heartsmagic, bende alışabileceğimi umuyorum, hem Türkçe konusuna hem de sisteme. Şimdi, ozellikle değinmek isterim ki sitem daha önce de dediğim gibi kesinlikle kullanıcı dostu. Alısmaya başladığıma emin olabilirsiniz. Benim için bir şeyi ogrenirken önemli olan mantığını kavramaktır. Bir önceki kurulumda takip ettiğim yer Wiki'deki kurulum rehberi idi ve resimlerde mantıksal yada birinci kısmına hiç dokunulmamıştı, bu da beni resimlerden de takip etmekten vazgeçirdi haliyle. İş mantığa kaldı ve Windows'tan kurdugum dosyalar arası "\" işareti mantığıyla o bölümü geçtim ;)

Kasma meselesine gelecel olursak; makina genelde kasıyor aslında ama grafiksel olaylarda olarak da adletmek mümkün lakin grafik kartı driverı önermedi :(
Aslında çok matah olmasa da bilinen bir karttir kendileri :) Ati Radeon 9200SE. Gerçi laptop için önerdiğini(bir kaç tane var, ben "Önerilen" diyeni seçtim) kurmuş olsam da net olarak hatırlamıyorum şu an, "görünen o ki grafik kartınız (hatırlamadığım bir bölüm daha ;D) desteklemiyor" diyordu.  Forumdan gördügüm kadarıyla farklı bir methodla kuruyoruz. Laptopın ekran kartı nVidiaGeForce Go 7950 GTX(512Mb). Forumda driverını buldum şimdi onlarla ilgileneceğim ;D. Şu an size Ubuntulu Desktoptan yazmaktayım ve bir yandan da laptop a kurulumu bitirdim ;D Kurulum sonu "error" iletilerini de görmezden geldim zaten ve doğrusunu yapmisim şimdilik sorun yok ;)

Kısacası "ayrılda gel bea!" tadında geliyorum. Win artık benim için oyun ve gerekirse grafik platformu ;)

Bu arada Win için platform düşünürken aklıma geldi; Blu-Ray film izlemek(player, hız-kalite, codec vs.) ve ses kartını 5.1 kullanmak konusunda nasıl Ubuntu?
T7400 & T7500 işlemci
3GB Ram

sema

Bu vesileyle ben de hoş geldin diyeyim sana @Psycho. Gerek Wiki'de gerekse forumda kurulum için gerekebilecek her şey mevcut. Birincil ya da mantıksal olması farketmiyor kurulum için.

Alıntı yapılan: Psycho - 26 Mart 2011 - 00:18:46
Bu arada Win için platform düşünürken aklıma geldi; Blu-Ray film izlemek(player, hız-kalite, codec vs.) ve ses kartını 5.1 kullanmak konusunda nasıl Ubuntu?

Bu söylediğin şeyleri yapmak da mümkün bu tarafra, bunlarla ilgili başlıklar var, 5 + 1 ses sistemi diye arama yapabilirsin, sonra kurulumdan sonra yapılması gereenler diye bir başlık da olacaktı. Kısacası sorduğun her şey daha önce de çok kereler sorulan ve cevapları forumda olan sorular. Arayarak bulabilirsin, zorlanacağını sanmıyorum.
susema