Lütfen Okuyun

Başlatan heartsmagic, 19 Temmuz 2008 - 03:55:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Bu bölüm Ubuntu'yu hiç tanımayan ya da etrafından çok az şekilde duymuş olanlar için açılmıştır. Acemi arkadaşların aklına gelebilecek sorular ayrı başlıklar halinde kısa kısa izah edilecek veya kendileri foruma/wikiye yönlendirilecektir. Yönlendirme doğrudan bağlantı şeklinde olabileceği gibi arama bölümünde kullanabilecekleri anahtar kelimeler de verilebilecektir.

Unutulmamalıdır ki forumda akla gelebilecek bir çok mevzu halihazırda anlatılmış durumdadır. Arama yapmak akla gelen ilk mesele olmalıdır. Fakat buna rağmen bazı güçlükleri gidermek için bu bölüm açılmış bulunmaktadır.

Ayrıca, yeni başlayan arkadaşlar forum haricinde Viki'mizdeki kaynaklara da mutlaka bakmalıdırlar.
Windows'tan Ubuntu'ya geçiş

Not: Başlıklar tavsiye edilen okuma sırasına göre numaralandırılmışlardır.

Lütfen bu bölüm altında soru sormayın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

@heartsmagic,

Muhteşem bir konu ve alt başlık grubu olmuş. Ellerine sağlık, helal olsun, ne desem az. "[ÖNEMLİ] Acemiler İçin İlk Durak [ÖNEMLİ]" ana başlığı da forum ana sayfasında çok güzel ve dikkat çekici bir yerde duruyor. Forumumuza ilaç gibi gelecek. Teşekkür Ederiz!!

heartsmagic

Umarım yeni gelen arkadaşların da gözüne çarpar :)

Not: O kadar çok teşekkür etmişsin ki cidden mahcup oldum :) Zevkle yaptığım için hiçbir yük getirmiyor bana, ufak tefek şeyler ne de olsa.

umutubuntu

Heartsmagic ile konuştuğumuzda gerekli olduğunu düşünüyorduk.
Ubuntu konusunda fikir sahibi bile olmayan insanlar mevcut, bu bölüm işin ABC'si olacak.

heartsmagic

Evet forumda bir yerlerde de @umutubunu ile konuştuğumuzu ve kabaca da olsa böyle bir şeyin gerekli olduğunu söylemişdim. Demek ki buluşmalardan güzel şeyler çıkıyormuş :)

breko52

bugün inceledim gerçekten bizim gibiler için iyi bir ön açıklama olmuş
heartsmagic eline sağlık teşekkürler

kadir@korkmaz

Selam,
Taze Ubuntu kullanıcısı, belki de deneyicisiyim. Bu yazı maalesef bıkkınlık ve bezginlik çağrıştırıyor, foruma bismillah dedim ilk okuduğum bu konu oldu, bana "şu acemileri nasıl başımızdan savarız" izlenimi verdi. Umarım yanılıyorumdur ve bu forumdan herkes memnundur.

breko52

Alıntı yapılan: kadir@korkmaz - 19 Temmuz 2008 - 20:04:24
Selam,
Taze Ubuntu kullanıcısı, belki de deneyicisiyim. Bu yazı maalesef bıkkınlık ve bezginlik çağrıştırıyor, foruma bismillah dedim ilk okuduğum bu konu oldu, bana "şu acemileri nasıl başımızdan savarız" izlenimi verdi. Umarım yanılıyorumdur ve bu forumdan herkes memnundur.

bende senin gibi acemiyim dostum
ama öğrendikçe insanın öğrenesi geliyor ama takıldı mı o zaman iş kötü o zaman forum imdada yetişiyo
forum güzel gerçekten

Contempt

Selam,
Bence tam tersi nasıl faydalı oluruz son kullanıcı için  ne kadar kısa sürede çözüm bulunur diye yapılmıs...
Herşeye Rağmen...

ufuk_k

Selam,

Forumu biraz daha inceledikten sonra empati yapabileceğine inanıyorum. Yalnızca forumda dpkg configure -a şeklinde aratsan bile bunu anlayabilirsin.

munirekinci

Selam,

Bir forum düşün ki;

Hergün onlarca soru içeren başlık açılsın,
Aynı gün içerisinde bu onlarca başlık cevaplansın, çözüme kavuşsun,

Bir diğer gün bu soru içeren başlıkların aynısı yine açılsın,
Ve yine cevaplansın, çözüme kavuşsun,

Ondan sonraki gün yine bu soru içeren başlıkların aynısı açılsın,
Foruma katkıda bulunanlar yine cevaplasın, anlatsın.

Onlarca kez anlatılmış şeyleri neden defalarca tekrar edelim. Yazık değil mi?  Soruyu sormadan önce arama yapılmasını defalarca öneriyoruz. Arama yapıp çözümünü 1dk içinde bulabileceği soruyu, arama yapmadan foruma doğrudan dalıp hemen başlık açmanın ve o soruya cevap gelmesi için beklemenin ne lüzumu var.

Bazen aynı soruyu içeren başlıkları birleştirdik, bazen defalarca anlatılmış mevzuu'nun sorulduğu başlıkları kilitledik, dahası ısrarla bu soruyu içeren başlıkları sildik.

Bunun dışında, anlatılmamış bir mevzuudur, aranmış/taranmış ama bulunamamış bir mevzuudur bunların sorulmasından asla usanç duymayız. Eğer böyle bir şey sözkonusu olsaydı burada karşılık beklemeksizin yardım edilmezdi.
Hele hele yeni kullanıcılardan bıkkınlık duymak asla olacak şey değil.

İstediğimiz soru sormadan önce okunması/araştırılması ve anlamaya çalışılması. Hepsi bu.

atomkarinca

Alıntı yapılan: munirekinci - 20 Temmuz 2008 - 01:40:03

Aynı gün içerisinde bu onlarca başlık cevaplansın, çözüme kavuşsun,

Hatta çoğunlukla ilk yarım saatte bu onlarca başlık cevaplansın, çözüme kavuşsun,  ;)

potasyumsiyanur

ellerinize sağlık
ihtiyaç olan bir konuydu çok çok teşekkürler
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

Malik

bende yeni ubuntu kullanmaya başladım şimdiye kadar çok beğendim takıldığım yerler oldu forumunuzda sordum hemen yardım geldi teşekkür ederim size. ne sorunum olduysa da burdan bakarak ve sorarak çözdüm. bence böyle ben ve benim gibi acemilere yer açtığınız daha iyi olmuş. kolay gelsin yardımlarınızı bizden esirgememeniz dileğiyle:)

Yönetim Notu: forumunuzda değil forumumuzda olacak. )
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

heartsmagic

Selam,

Bismillah dendiğinde ilk okunan yer burası olduysa amacımıza ulaştık demektir.
Bu bölümün ne için olduğu çok önemli değil, amacına ulaşıp ulaşamadığı önemlidir benim gözümde.
Eğer açılma nedenleri soruluyorsa, evet o nedenler arasında bıkkınlık da var maalesef. Fakat bu maalesefin sebebi bizler miyiz bir düşünmek lazım. Bıkmamak elde midir? Bence @munirekinci'nin yazdıklarını iyi okumak gerekir.

DeFacto

Tarif edilemez derecede gerekli ve güzel bir bölüm olmuş. Her ne kadar yeni başlamasam da bazı şeyleri de bu alt başlıklardan okudum. "cuk" diye oturmuş, forumun bir üyesi olarak çok teşekkür ederim +MegaRep :D

aslanberk

sevgili heartsmagic kardeşim ellerine sağlık bu başlık  bir sürü problemimi halletti sağol

j1647

bencede gayet guzel olmus. emeginize saglık...

eren

Konuyu yeni fark ettim. Gerçekten çok faydalı bir bölüm olmuş. Serkan'ın her zamanki kaliteli işleri Ubuntu Türkiye altında da devam ediyor. Ben sürekli olarak faydalı işlerine alışkın olduğum için bu bölümü açmasınada şaşırmadım. Hem son kullanıcı adına hemde kendi adıma teşekkür ederim. 9-10 senelik Linux kullanıcısı olsam da Serkan'dan öğreneceğim daha çok şey var. Sanıyorum aramızda görevini en iyi yapan da Serkan.

Serkan'ın güzel çalışmalarını görünce ve kendi yaptığım çalışmalara bakınca utanıyorum ve Serkan kadar çalışkan olamadığım için kendime kızıyorum. Bizlere her platformda iyi bir örnek olduğun, gerçek hayatta da bir ağabey gibi davrandığın, hiç bir zaman yardımlarını esirgemediğin için canı gönülden teşekkür ederim. Hep aramızda kal, sana hem bizlerin hemde kullanıcıların ihtiyacı var.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Eren cidden mahcup ediyorsun beni. Hak ettiğimden fazla iltifat etmişsin, kaldı ki kendine de haksızlık ediyorsun. Şimdi körler sağırlar, birbirini ağırlar gibi olmasın ancak bu platform için (başkalarını saymıyorum bile) günlerce uykusuz kaldığını bir bilen ben değilim.

Bu ortam gün geçtikçe daha güzel hal alıyor. Benden çok daha kalifiye ve çok daha çalışkan arkadaşlar bolca mevcut buralarda. Bu ortamda bulunmak zorunluluk değil, bir keyiftir benim için. Yaşantım vakit ve sağlık olarak müsaade ettiği sürece de burada bulunmaya gayret edeceğim.

eren

Hak ettiğinden fazla değil az bile yazdım. Kodları herkes düzenleyebilir ama senin başı çektiğin ortamı ve sağladığın içeriği her önüne gelen sağlayamaz. Sen kendine haksızlık ediyorsun :)

Üyeler yanlış anlamasın diye uzatmıyorum. Sen, Ben, diğer bizden olan arkadaşlar ve üyeden çok bir aile olduğumuz insanlar bu ortamda mutlu mesut geçinip gidiyoruz. Umarım bu hep böyle kalır.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Kocaman amin diyeyim ve ekleyeyim, herkes öyle kod yazamaz :)

techal

Alıntı yapılan: chilekesh - 20 Temmuz 2008 - 04:52:25
bende yeni ubuntu kullanmaya başladım şimdiye kadar çok beğendim takıldığım yerler oldu forumunuzda sordum hemen yardım geldi teşekkür ederim size. ne sorunum olduysa da burdan bakarak ve sorarak çözdüm. bence böyle ben ve benim gibi acemilere yer açtığınız daha iyi olmuş. kolay gelsin yardımlarınızı bizden esirgemeniz dileğiyle:)

arkadaşa tamamen katılıyorum... her sorunum çözüldü bu forumda... sizler sayesinde ubuntuyada gittikçe ısındım.. windowsu unuttum ...

ironic

Eh bize de artık zat-ı alilerine teşekkür etmek kaldı.. Abi emeğin gerçekten tartışılmaz.. Hazır forumda yokken seni biraz övelim... :D
Her türlü övgüyü hakediyorsunuz.. Elinize , yüreğinize sağlık..

20 numaralı girişe de ilham kaynağı olmak benim içinde ayrı bir anı olarak kalacak.. Gündüzümü geceye çeviren kod.. :)

bir küçük nokta  da olsa değinmek istiyorum. Acemi kullanıcı demek yerine yeni kullanıcı söylemi bana daha hoş geliyor. Bilmem Serkan Abi ne der..

heartsmagic

Her yeni kullanıcı acemilik çekmeyebiliyor ama :)
Güzel sözlerin için ayrıca teşekkürler.