Lütfen Okuyun

Başlatan heartsmagic, 19 Temmuz 2008 - 03:55:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Yeni önerilere açığız ancak bu güne kadar gördüğümüz üzere bölüm ismi gayet yerinde olmuş, zira dikkat çekiyor ve amacımız dikkat çekmekti :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

stratovarius

Acemi kısmını değiştirmek gerekiyor olabilir son zamanlarda forumda açılan başlıklar dikkatimi çekiyor aradıkları cevabın yüzde 80 i bu başlıkta mevcut ama kimse okumaya tenezzül etmiyor anlaşılan. Bu sorun birazdan insanımızın yapısından geliyor. 'Acemi mi o ne o kadar süre windows kullandım ne katıcak bu başlık bana deyip' geçiyorlar anlaşılan :P

Başlık olarak 'Ustalardan tavsiyeler ve temel bilgiler' olabilir. :D

Yiğit Ateş

Çömezler için ilk durak diyelim :P

heartsmagic

Alıntı yapılan: stratovarius - 05 Temmuz 2010 - 19:48:58

Senin tarzında düşünürsek "Usta mı, ben zaten o kadar süre Windows kullandım, ustayım. Ne katacak bu başlık bana?" da diyebilirler :) Kısacası başlığımız gayet yerinde bence. Bu dünyaya geldiğimizde hepimiz acemiydik sonuçta :)

erginemr

Aynı şey değil belki ama ecnebi UbuntuForums'a ilk kayıt olduğumda Newcomers bölümü dışında hiçbir başlık altına yeni konu açamıyordum. Bir süre yazıştıktan sonra bütün bölümler açıldı.

Tabii bizim acemiler için bölümü farklı yapılandırıldı. Yeni başlık açmaya değil, temel konuları bir arada tutmaya yönelik...

Yine de, eğer aklımıza yatarsa ve SMF de bunu destekliyorsa, biz de böyle bir yola gitmeyi düşünebiliriz. Ne dersiniz?

heartsmagic

Yapı olarak nasıl düzenlemeye gidiliyor peki? Newcomers bölümünün kendi içinde de bir kategori/bölüm düzeni var mı? Eğer yoksa bizde işler karışabilir :) Bir de şu var, o kategori ve bölüme de çok sık başvurulan başlıkları açmak veya taşımak gerekecektir. Kısacası az biraz meşakkatli olur sanırım bu.

erginemr

Az önce kontrol ettim. Bölümün adı "Absolute Beginner Talk" imiş. Yeni üyeler sadece bu başlığa yazabiliyorlar(dı).

Bölüm altında herhangi bir alt bölümleme yok. Bütün mesajlar aynı başlıkta (=çorba) bulunuyor ve orada kalıyor; sonradan taşıma yapılmıyor. Bunu bir nevi tampon bölge (=sandbox) olarak düşünebiliriz.

Bu arada; çok ingiliz özentisi gördüm kendimi. Nasil diyoğsunuz?... :)

heartsmagic

Eğer öyle yaparsak sanırım cidden çorba tespiti doğru olur :) Diğer bölümleri göremeyeceklerinden dolayı bağlantı da veremeyiz, kalırız öylece. Sonra kum havuzunun ( :) ) içinde boğulur yeni üyelerimiz.

bytan

Aslında yeni gelenler az çok aynı soruları soruyorlar. Yeni gelen kendi durumuna benzer soruların daha önce sorulup sorulmadığını o bölüme bakarak görebilir diyeceğim ancak no_pubkey soruları bir an gözümün önünden geçti. :) Acemiler durağında başlığı mevcut ama sorusu ara ara gelmeye devam ediyor. Bu bakımdan araştırma, inceleme amacı yerine gerçekten tampon bölge amacına daha uygun görünüyor bölüm. Yalnız, diğer bölümleri görmeyecekler mi? Bunun için bir sorun olmamalı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

erginemr

Yok, oradaki sistem şöyle işliyor:

Herkes (yeniler ve eskiler) her bölümü görebiliyor ve hepsine de ileti yazabiliyor. Ancak, sıfırdan yeni bir başlık açmaya gelince, belli bir mesaj sayısının altındaki kullanıcılar, yeni gelenler için tahsis edilmiş tek bir başlık altına konu açabiliyorlar. Bunu dışında, her bölümdeki mevcut konulara ek ileti atarak soru sorabiliyor, yorum yapabiliyorlar.

En ideal sistem bu mudur derseniz, bilmem, belki değildir. Zira bu başlığın zamanla çorba olması kaçınılmaz. Ki zaten UbuntuForums'daki başlık da aynı kaderi paylaşmış:
http://ubuntuforums.org/forumdisplay.php?f=326

Belki onlar da "N'aptık biz?" diye kara kara düşünüyorlardır.  ;)

heartsmagic

Bir yanda kurulum sorunları, bir yanda Synaptic, bir yanda HP yazıcı, bir de başlık "Help!!" diye. Kâbus gibi :D

Yiğit Ateş

O sistemle acemiler bölümü çorbaya döner cidden ama aynı soruların tekrar tekrar sorulması da cidden çok can sıkıcı. Bunu nasıl önleriz onu da bilemiyorum. Zor bir durum :(

stratovarius

erginemr önerisi güzele benziyor. Açıkcası ben artık kendi sorunlarımlarımla ilgili bulduğum başlıkları kaydetmeye başladım, nedenine gelince ne zaman format atsam yapmam gereken işlemleri bulmak dahada zorlaşıyor. Aynı başlıkta çok fazla konu olduğu için hangisiydi acaba diyerek hepsine gözatmak zorunda kalıyorum.

heartsmagic

Ortalık karışır ve düzen sağlanamaz bu şekilde ama. Nedenlerini de az çok izah etmeye çalıştık.

eribol

Yanlış mı gördüm diye tekrar tekrar erginemr'in gösterdiği linke bakıp durdum. Dakikada neredeyse bir başlık açılıyor :) Konuların sayfa sayısı 1000'in üzerinde.

mustafa.tr

O sistemin benzeri Türkiye'de de bazı forumlarda var. Mesela memurlar.net ve donanimhaber.com forumlarında. Mesela başlığın adı "x konusu ana başlık" oluyor. 250 sayfalık dev konular çıkıyor ortaya. Bir şey araştırmak çok zor olabiliyor. Arama motorları da yeteri kadar verimli çalışmıyor zaten. Ben o forumların kötülüğünü anlatırken hep burasını örnek veririm. Bence buradaki sistem çok kullanışlı.

bycakirr

Tüm foruma merhaba,
Az önce iso dosyasını indirdim eve gidince kuracağım bir kaç kez kurdum ancak pc çökmesi ve en son yeni pc aldığım için silindi.
Denemelrim hız konusunda kesinlikle çok iyi ama alışkanlıklar gereği zamana ihtiyacı var gibi,
Forumda emeği olan herkese çok teşekkür ederim gerçekten faydalı br forum ve başlık öğrenmek istediklerimizi başlık açmak yerine burayı okuyarak ya da arama yaparak bulmak güzel olur

Uzay

Ubuntu dünyasına hoşgeldin bycakirr...
Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

SARIZLI

2 saat oldu ubuntu 10.04 LTS kurdum  apache server bile kurdum kurulumu çok basit daha erken tanışsaydım daha iyi olurdu ama kısmet bu güneymiş :)
SARIZLI

MarS

Tüm Ubuntu Ailesine Merhabalar,
Ben aslında yaklaşık 2.5 yıllık ubuntu kullanıcısıyım ama bu süre içinde ubuntuyu sadece windowstan sıkıldığım zamanlarda kullanıyordum. Ta ki 10.10 çıkana kadar. Ben ubuntuya üniversiteye gelince tanıştım. Yurt kantininde bir arkadaşımın t-shirt ünde gördüğüm karikatürü Ubuntu ile tanışana kadar anlamamıştım. Karikatürü anlatayım sizlere eminim hoşunuza gider :
İki tane çubuk adam sohbet ederler:
1. adam: "Go make me a sandwich" (git bana sandviç yap)
2. adam: "Do it yourself" (kendin yap)
.....
1. adam: "Sudo make me a sandwich" (sudo bana sandviç yap)
2. adam: "Ok"    :D :D

Neyse lafı uzatmadan sizlere teşekkür etmek istiyorum. Özgür yazılıma ve açık kaynak kodlu programlara inanılmaz destek veriyorum. Şu ana kadar ben de iki kişiyi ubuntu kullanıcısı yaptım. Hatta biri şu an ubuntu ile ilgili benden çok daha fazla şey biliyor. 8.04 ü kurduğumda wireless kartımı tanımayan sesi çıkmayan sinir bozucu geceleri beni uykusuz bırakan işletim sistemi şu anda 10.10 sürümüyle bana göre dünyanın en iyi işletim sistemi olmaya aday. Windows'un 10 yıl içinde yaptığı gelişmeleri Ubuntu'nun 2.5 yıl içerisinde yaptığını düşünüyorum. Bunun nasıl olduğunuda açtığınız başlığın 7 sayfasını da tamamen okuyunca anlayabildim. Sizin gibi paylaşmaya yardım etmeye bu kadar içten adanmış ubuntu ailesi sayesinde. Ve 2.5 yıl sonra Ubuntu'nun nasıl olacağını hayal bile edemiyorum. Teşekkürler Ubuntu Ailesi, teşekkürler Ubuntu-tr...
Güç!! Daha fazla güç!!

sem

Karikatür iyiymiş =)

Hoş geldiniz...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

badhero

Alıntı yapılan: MarS - 16 Ekim 2010 - 18:22:19
İki tane çubuk adam sohbet ederler:
1. adam: "Go make me a sandwich" (git bana sandviç yap)
2. adam: "Do it yourself" (kendin yap)
.....
1. adam: "Sudo make me a sandwich" (sudo bana sandviç yap)
2. adam: "Ok"    :D :D

Böyle baskılı bir tişört ben de isterim. :)

MarS

Evet buydu tam olarak harika tek kelimeyle.  :D
Güç!! Daha fazla güç!!

kaansef

Aramıza hoşgeldin @MarS.
# 28065

lotus1991

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Temmuz 2010 - 20:23:49
Alıntı yapılan: stratovarius - 05 Temmuz 2010 - 19:48:58

Senin tarzında düşünürsek "Usta mı, ben zaten o kadar süre Windows kullandım, ustayım. Ne katacak bu başlık bana?" da diyebilirler :) Kısacası başlığımız gayet yerinde bence. Bu dünyaya geldiğimizde hepimiz acemiydik sonuçta :)
Sıkça Sorulan Sorular Başlığıda olabilir bence..