Lütfen Okuyun

Başlatan heartsmagic, 19 Temmuz 2008 - 03:55:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Onoktake

Alıntı yapılan: ibokozan - 23 Ekim 2009 - 16:30:18
windowstan tiskiniyorum :D

Bi tiksintim yok ama yorum ve resim muhteşem!!! :)
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

koyuncu42

bu devrimci ve paylaşma ruhu.....   gerçekten de insan kendisine dayatılmaya çalışılan her sisteme karşı aynı ruhla birleşip gücünü ortaya koymakta. bende şu an itibariyle ubuntu ailesinden sayılırım. azim, gayret ve özverilerinden dolayı her ubuntu ailesi üyesine teşekkürü bir borç bilirim. selam ile...

şahkulu

merhabalar...

ben tiyatro mezunuyum, yaklaşık 20 yıldır tv, reklam, belgesel, sinema filmi senaryoları yazarak hayatımı kazanıyorum. ilk olarak devekuşu kabare de hastane dizisini yazarken almıştım bilgisayarımı. O bir 286 dx di. o günden bu güne 10 a yakın bilgisayar eskittim. 2000 yılından beride masa üstü bilgisayarı bırakarak diz üstü bilgisayara geçtim...

Sizlerinde anlayacağı gibi 1995 den beri bilgisayarla yazı yazıyorum, net, kullanıyorum, müzik dinliyorum vs gibi bir senaristin yapacağı şeyleri ve basit bir kullanıcının yapacağı şeyleri yapıyorum...

Şu an yazı yazdığım dizüstünü, vista orjinal cd si ile 5 ay önce aldım. ama her windows da olduğu gibi beni canımdan bezdirdi. durumumu özetleyeyim ; yıldım...

bu bilgisayar benim elim ayağım, bir parçam, ekmek teknem, bu olmadan iş yapmam imkansız. ama windowsun öyle *****ça hatalarıyla karşılaştım ki 15 senedir artık canım burnumda idi... delirmeme ramak kalmıştı demiyorum, bildiğiniz delirdim. 1 ay öncesine kadar vistayı kaldırıp 3 gün içinde xp yi iki kere, windows 7 yi 3 kere ve tekrar vistayı 2 kere olmak üzere 7 kere format atıp kurdum. ( daha doğrusu bir bilgisayarcıya kurdurdum ). canımdan bezdim gittim orjinal office aldım. orjinal virus programı aldım. ama nafile...

sanki bill gates ve avanesi üzerime oynamakta beni akıl hastanesine tekrar yatırmaya çalışmaktaydı. bilgisayarım yeni olmasına rağmen sürekli bildiğiniz donuyor, istop ediyor, çok ağır çalışıyor, sürekli hayatta duymadığım hata mesajları veriyor, akla hayale gelmeyecek zırtapozluklar yapıyordu. artık bileklerimi kesmeme ramak kalmıştı ki o gece rakı içmeye bi arkadaşım geldi... sofrayı kurdum ve tabi tahmin edersiniz ki sohbet 1 haftada beni delirten windows üzerine başladı... sohbet şöyle gelişti ;

ben -  şu bill gates e ettiğim bedduaların 10 binde 1 i tutsa varya bu adamın sağ tarafına inme iner

arkadaşım -  ağzını yorup beddua edeceğine ubuntu kullansana ?

b - nebuntu ?

a - ubuntu, linux yani...

b - abi tamam da ben şimdi word yazıyorum tv lere gönderiyorum, açamazlar filan senaryoyu ?

a - ee open office var. muadili onun. eşek gibi açarlar

b - yapma yaa ! oluyor mu öyle ?

a -  tabi doc olarak kaydet gitsin. geleni de açar...

b - ya şimdi gelişmemiştir ubuntu filan, beni yorar... ayrıca galiba çift çekirdeklilere kurulmuyormuş...

a- sensin çift çekirdekli. Niye kurulmasın benimki çift çekirdekli al çalışıyor hemde çift çekirdekle i* gibi hemde... Sen napıyorsun ki bilgisayarda...

b - ya biliyorsun işte, bolca yazı yazıyorum, email alıp veriyorum, msn kullanıyorum, gelen jpeg leri açıp resimlere bakıp slogan buluyorum filan. o kadar yani. başka ne yapacağım ki ???

a - bunların tillahını yapar, hatta bir de sabah kaldırır dişlerini fırçalar, camlarını iki siler...

b - abi ben onun masa üzerine alışamam, aradığımı bulamam filan şimdi. gerilirim filan, hadii yine akıl hastanesi...

a - sen mürekkep yalamış master doktora tahsil etmiş adamsın. bunlar mı dert  senin için ? çekil bakayim sen şöyle bi kenara...

b - valla bak zaten bir düzen tutmuyor 1 haftadır. Yetişmesi gereken onca yazı var. kurdalıcaz iyice berbat olacak.

b - abi şurda rakı içip bir müzik dinliyoruz şimdi kurdalamasan, 5 saat sürer onun kurulumu be bilader...

a - öte git dedim. bana bi 30 dk ver...

ve ben öte gittim. iyikide gitmişim. keşke seneler önce öteye gideymişim. 30 dk bile sürmedi. ya o gece pek anlamadım, sarhoşumu oldum uyudum o gece...

sabah kalktım, önümde ubuntu. masa üzerini ve ne yapmam gerektiğini 1 saatte çözdüm ve alıştım. her şey bana göre yapılmış sanki. hemen lan bittik dur bakalım deyip office word kullanan bi arkadaşımdanbi yazı dosyası istedim. geldi çat diye açtı ubuntu ofen office. ben offine ofice kısa bi deneme yazıp sağa sola office word yolladım herkes kütedenek açtı. AMSN kurulu zaten bastım şakır şukur faal halinde. ay flv dosyası açmaz şimdi kesin bi program lazımdır indirilmesi gereken dedim. lan yok her şeyi indiriyo her şeyi çalıyor tek programla. başka bi eklenti zımbırtı, istemiyo...

bilgisayar resmen uçuyor, öyle bir hızlandı ki bu kadar yolunda olmasından huzursuzum bu kez. kesin bi şey çıkıcak diyorum, yarım gün elimden geleni yaptım çıksın diye. çıkmadı... öğleden sonra yazılarımı yazmaya başladım. bilgisayar hiç gık demeden, bir tek sorun çıkarmadan yazdı aldı verdi, her şeyi yaptı. ubuntu at gibi çalıştı... gözlerime inanamadım...

ertesi gün durumu anladım. " windows biz ona hizmet edelim diye var, oysa ubuntu- linux bize hizmet etmek ve işlerimizi yapmamız için tasarlanmış "... 20 yıllık yazım hayatımda hiç bu kadar sorunsuz çalışmamıştım...

şimdi 1 aydır ubuntu kullanıcısıyım. henüz bir kere tık demedi, demiyeceğinide anladım ; ubuntu bizler için yani insanlar için, bizim işlerimize yardımcı olmak için yapılmış, windows gibi bizi delirtmek için değil... 15 yıllık bilgisayar hayatım düzene girdi. kafam selim. dert yok, gam yok, kasavet yok. at gibi çalışıyor yeminle...

artık ubuntu- linux a bir vefa borcum var. üye olduğum tüm yazım- edebiyat forumlarına, senaristler derneğine, alevi forumlarına vs vs ubuntu için başlık açtım. şu ana kadar ben ellerimle 5 yazar- senarist arkadaşıma yükledim, hayır dualarını her gün telefonla bildiriyorlar... aldığım bu hayır dualarıyla cennete gideceğim kesinleşti, hatta hurilerle ben baş köşede elimde şaraplar filan, oh canım şeker... bu kadar dua ile sanırım o geçilmez sırat köprüsü bana 6 gidiş 6 geliş ışıklandırılmış otoban olacak, koşarak geçip cennete gireceğim...

hasılı zarbın müsavimi ; inanın hayatım kolaylaştı. profesyonel olarak kullananlar nasıldır bilemiyorum. ama benim gibi orta düzey bilgisayarla iş yapan kullanıcılar için linux- ubuntu inanılmaz güzel. onu tasarlayanların ve bize getirenlerin " şahım yollarını huzur etsin, pir xızır yoldaşları olsun "...

son olarak o kadar para verdiğim vista, office ve virüs koruyucu cd lerini ne mi yaptım, bi kamyoncu arkadaşıma verdim aynasına assın diye. ve birde atasözü uydurdum ; " linux- ubuntu kullan ve bill gates de benim ablamın kıçını yesin "...

şahkulu

**İletinizdeki uygun olmayan ifadeler silinmiştir. Lütfen yazdığımız iletilerde, seçtiğimiz sözcüklere dikkat edelim. //ironic

ubuntuki lilith

@şahkulu
Yazılarında arada biplik yerler var gibime geldi. Ubuntu'yu insanlara tanıtmana çok sevindik. Bu kadar madem yararı oldu Ubuntu için fırsat buldukça tanıtım çalışmaları dışında da çeviri, wiki gibi kısımlarda da elinden gelen destek ve yardımlarını bekleriz.

if

Alıntı yapılan: bytan - 27 Ekim 2009 - 18:30:07
Hoş geldin @N.G.D.G. Yeni kullanıcıları gördükçe, inan bizlerde mutlu oluyoruz.

Hoşbuldum, teşekkür ederim:)

şahkulu

Alıntı yapılan: ubuntuki - 06 Kasım 2009 - 21:11:07
@şahkulu
Yazılarında arada biplik yerler var gibime geldi. Ubuntu'yu insanlara tanıtmana çok sevindik. Bu kadar madem yararı oldu Ubuntu için fırsat buldukça tanıtım çalışmaları dışında da çeviri, wiki gibi kısımlarda da elinden gelen destek ve yardımlarını bekleriz.

ingilizcem kötü değildir ama çeviri yapacak kadar iyi de değildir. en azından cesaret edemem... ama bana türkçe üzerine yapacağınız her işe varım. türkçeye takla attırırım evel şah...ne zaman bi yardımım olacaksa bir mail atmanız yeterli, elimden geleni yaparım...

hürmetlerimle

şahkulu

şahkulu

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 06 Kasım 2009 - 23:49:27
Wiki'ye katkı yapmaya ne dersin ;)

gönderdiğin mesajıda inceledim. bi sıkıntı yok, elimden geleni yapacağım... başka ufak tefek kendimizce reklam planlarımızda var, iletirim...

hürmetlerimle...

şahkulu

mtrz

Ewt Linux'a Pardus ile giriş yaptım ve ubuntu ile devam ediyorum ve bu bölüm gerçekten güzel kendimize bir temel oluştururuz... Teşekkürler...

rabbitdarko

merhaba bende yeni geldim ubuntu'yu yeni kurdum tabi ki bir çok sorum var ama ilk sormak istediğim Ubuntu'yu kurdum ama masaüstünde ki kurulum kısayolları dahil hiç bir şey yok ayrıca sürücüleri bulamıyorum
nerede hata yaptım acaba biri yardım ederse çok sevinirim.

bytan

Hoş geldin @rabbitdarko. Kurulum kısayolunun olmaması normal. Menülerdeki programların çalışıyorsa bu konuda sorunun yok demektir.

Eğer makinanın tüm özelliklerini kullanıyorsan, ihtiyacın olan tüm sürücüler kurulmuş demektir.

Forumu biraz karıştırmanı ve acemiler bölümüne bakmanı öneriyorum. Acemiler bölümünde ilk anlarında sorabileceğin çoğu sorunun yanıtı mevcut. Zamandan kazanırsın. ;)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

rabbitdarko

teşekkürler @bytan devamlı araştırma içindeyim ama internet bağlantısı olmadığı için Ubuntu üzerinden devam edemiyorum Vistaya dönüp buradan araştırmam gerekiyor ayrıca tüm sürücüler kurulu diyorsun ama arama yaptığında sürücü bulunamadı diyor.

bytan

Donanım sürücüleri kısmında sürücü çıkmıyor olması kurulmadığı anlamına gelmiyor. Makinanın tüm donanımsal özelliklerini kullanabiliyorsan, sorun yoktur.

Çevrimdışı olarak yine acemiler bölümündeki kitapları indirerek kullanabilirsin. Belki doğrudan ubuntu üzerine yazılmamış olabilirler ancak temeli aynıdır.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

bycarisma06

Öncelikle bizim gibi acemilerle uğraşan arkadaşlara sonsuz teşekkürler.

Bende meraklı kullanıcılardanım Windows'tan gına gelmişti. Pardus'la başladım bunaltı beni Linux vs derken Ubuntu'da durdum gerçekten de öğrendikçe zevkine varıyor insan, benim de takıldığım yerler oldu kuralı 3 saat oldu. Wireless sorunu yaşadım sayenizde ve güncellemelerle aştım bu sorunu teşekkürler artık bende buralıyım tekrar teşekkür ederim emeği geçen bütün arkadaşlara.

NOT: Lütfen Türkçe'mizi düzgün kullanalım ve klavyemiz Türkçe ise Türkçe karakter kullanımına dikkat edelim. Bakınız.

badhero

Alıntı yapılan: bycarisma06 - 26 Ocak 2010 - 17:46:07
öncelikle bizim gibi acemiler le ugrassan arkadaslara sonsuz tesekkurler  bende meraklı kullanıcılardanım windows tan gına gelmişti pardusla basladım bunaltı beni linux vs derken ubuntu da durdum gercekten de ogrendikce zevkine varıyor insan benim de takıldığım yerler oldu kuralı 3  saat oldu  wireless sorunu yasadım sayenizde ve güncellemelerle astım bu sorunu tesekkürler artıkın bende buralıyım tekrar tesekkür ederim emegi gecen bu tun arkadaslara

İmla ve Yazım Kurallarını okumanızı öneririm.

bycarisma06

uyarı için teşekkür ederim !!

naUst

Selam bende  yeni üye olarak aranızda bulunmaktayım. Gerekli olan bilgileri okudum teşekkürler saygılar 

NOT: Lütfen gereksiz yere yazınızı koyulaştırmayın

ilkaycetin

Hello World :D ubuntuyu yenı kurdum cok hoşuma gitti. Aranıza yenı katılan biri olarak iyi forumlar dilerim .

kurtar72

Arkadaşlar Ubuntu nasıl kurulur, hatta halihazırdaki vista nasıl kaldırılır ve Ubuntu kurulur? Ubuntuyu kurduğumuzda Microsoft işletim dizgelerinde (XP,Vista Windows 7 vs...) olduğu gibi yazı (Word), çizelgeleme (Excel), ortam çalar gibi müzik ve filim dosyalarımızı çalıştırabilecek programları var mı? Yani en basit olarak: Bu işletim dizgesi ile yazı yazıp, genelağa (internete) girip gezinti yapmak, müzik dinlemek ve filim izlemekten yoksun kalmayacağız değil mi?

BayboraKaan

Hiç bir alışkanlığınızdan yoksun kalmazsınız.

sema

Alıntı yapılan: kurtar72 - 04 Mart 2010 - 19:04:47
Arkadaşlar Ubuntu nasıl kurulur, hatta halihazırdaki vista nasıl kaldırılır ve Ubuntu kurulur?

Ubuntu'yu Vista'nın üzerine kurun, Vista gider, Ubuntu gelir. Kurulum: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Kurulum
Win'de bulduğunuz her şeyin karşılığı Ubuntu'da da var. Bakın: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10.0 inceleyin.

Not: Her şey derken sorduğu programlar kastedilerek cevap verilmiştir (oldu sanırım).
susema

eribol

Alıntı yapılan: semagkyz - 04 Mart 2010 - 19:55:00
Win'de bulduğunuz her şeyin karşılığı Ubuntu'da da var. Bakın: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10.0 inceleyin.
Bu kullanım amacına göre değişir. Herşey değilde birçok şey dersek daha yerinde olur kanaatindeyim.

dikkat_acemi

ben size şöyle diyim ozaman bir ahftadan fazla oldu ugraşıyorum yükleymedim kaç kere indirdim cd çektim  olmadı olmadı ubuntu hakkında hiç bi bilgim yok 0 yanii kurulumu dahil bilmiyorum nerde ne kod yazılcak onu bile bilmiyorum hep siyah ekranda kaldıgım için dönüyom dolşaıyom aynı bi yardımcı olsanız baan sabırım taştı vallaha artı:D sinir hat safada

ırmak

Alıntı yapılan: dikkat_acemi - 09 Mart 2010 - 20:19:41
ben size şöyle diyim ozaman bir ahftadan fazla oldu ugraşıyorum yükleymedim kaç kere indirdim cd çektim  olmadı olmadı ubuntu hakkında hiç bi bilgim yok 0 yanii kurulumu dahil bilmiyorum nerde ne kod yazılcak onu bile bilmiyorum hep siyah ekranda kaldıgım için dönüyom dolşaıyom aynı bi yardımcı olsanız baan sabırım taştı vallaha artı:D sinir hat safada

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5/Kurulum

BayboraKaan

Aynı sorunla forumda birden fazla konuşuldu. Forumda ki çözüm yollarını denediniz mi?

zaforitos

benim de bir sorum olacak, masaüstü bilgisayarımda ubuntu var ayrıca laptop da ubuntu kurmak istiyorum mümkün
mü? ben bikaç kez denedim yapamadım ubuntu cd sini takıp yeniden başlattığımda normal olarak vista çalıştı hiç yükleme sayfası açılmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Mart 2010 - 13:41:14

Pardon şunu belirtmedim bilgisayarımda hem vistanın hem de ubuntunun olmasını istiyorum mümkün mü?