ATI Radeon HD 5xxx Serisi Kurulum Sorunu

Başlatan frtxyz, 10 Ocak 2011 - 16:30:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

frtxyz

Merhaba arkadaşlar sorunum şudur, forumdaki kurulum rehberine göre önce Sistem/Yönetim/Ek Sürücüler ile, bu olmayınca ATI nin sitesinden indirdiğim driver ı elle kurdum fakat her iki durumdada şöyle bir sorun var. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra low memory tarzı bişeyler yazıyo komut ekranında, biraz bekledikten sonra bir komut ekranında login soruyor. Oraya kendi kullanıcı adı ve şifremi giriyorum fakat bilgisayar o ekranda donup kalıyor, sorun ne olabilir. Buarada cihaz touchscreen bi önemi varmı bilmiyorum ama ekran kartı sürücüleri yüklemeden önce, yani ilk ubuntu kurulumundan itibaren touchscreen özelliği çalışıyordu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ocak 2011 - 02:57:35

Yokmu bu konuya el atacak bi babayiğit kaldık böyle :D
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

sema

Bu bölümk altında Ati sürücüleri kurulumu vardı, onlara bakmış mıydın? Bir de nereden ve nasıl kurmuştun, (link)? Bilgisayarın açılmıyorsa ctrl alt f1'le terminale geçip kaldırmayı deneyebilirsin, sonra buradaki konuları incelemen yararına olur.
susema

frtxyz

Baştan anlatıyorum o halde, bu forumdaki rehebere göre kurulum yaptım, iki farklı yöntem ile iki farklı kurulum denedim. Bunlardan birincisi Sistem/Ek Sürücüler menüsü. Burayı açtığımda zaten bana bir sürücü önerdi. O sürücüyü aktifleştirdim. Bilgisayarı yeniden başlatmamı istedi ve başlattığımda komut ekranı geldi.(backtrack kullananlar bilirler, önce bir komut ekranı geliyor siz orada startx yazarak grafik ekrana geçiş yapıyorsunuz). Aynı şekilde fakat benim durumumda önce "login" ve "password" soruyordu. Kendi kullanıcı adım ve şifremle ilerledim ama sonrasında bilgisayar o siyah ekranda donup kalıyor. "startx" komutunuda vermeyi denedim bir sonuç alamadım.
Bu yöntemden fayda göremeyince yine bu forumda anlatıldığı gibi kurulmuş sürücüyü kaldırdım. Busefer AMD/ATI nin web sayfasından ekran kartım için olan sürücüyü indirdim ve busefer elle kurulum yaptım. Herşey yolunda gitti, ATI ekranı filan geldi ama neyazık ki bilgisayarı yeniden başlattığımda yukarıda bahsettiğim sorun tekrarlandı.

Peki nasıl komut ekranından kurtulup sürücüyü kaldırdın diye sorarsanız onuda şu şekilde yaptım; Açılışta ubutu recovery mode ile bilgisayarı başlatıyorum ve grafik kartının iptal edildiği bir seçenek var onunla açılışı yapıyorum. Yine bir komut ekranı geliyor ama o ekranda "startx" yaptığımda normal "x" ekranıma gidebiliyorum.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

patalojik

Ben Ati Radeon HD 5470 kullanıyorum. Sistem kendi kulup yüklüyor. 10.10 kullanıyorum. 11.04 harici bir sorunla karşılaşmadım.

frtxyz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ocak 2011 - 20:10:41
Backtrack mı kullanıyorsun?

Ubuntu 10.10

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ocak 2011 - 17:33:17

Alıntı yapılan: patalojik - 12 Ocak 2011 - 01:02:48
Ben Ati Radeon HD 5470 kullanıyorum. Sistem kendi kulup yüklüyor. 10.10 kullanıyorum. 11.04 harici bir sorunla karşılaşmadım.

Makina nedir?
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

hayspat

Önceden HD4870 vardı şimdi HD5870 var ve depodaki sürücüler hiçbir sorun çıkarmadı.
Elle kurulumda da iki kartla da sorun yaşamadım. Elle kurulum yaptığında ise
sudo aticonfig --initial kodunu vermeyi unutma.

frtxyz

Alıntı yapılan: hayspat - 12 Ocak 2011 - 17:39:49
Önceden HD4870 vardı şimdi HD5870 var ve depodaki sürücüler hiçbir sorun çıkarmadı.
Elle kurulumda da iki kartla da sorun yaşamadım. Elle kurulum yaptığında ise
sudo aticonfig --initial kodunu vermeyi unutma.

Verdim, değişen birşey olmadı. Ekranın touchscreen olması birşeyi değiştirirmi acaba?
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Alıntı yapılan: frtxyz - 11 Ocak 2011 - 13:56:00
Peki nasıl komut ekranından kurtulup sürücüyü kaldırdın diye sorarsanız onuda şu şekilde yaptım..

Bu kısmı sürücüyü kaldırdın diye algılıyorum, yanlış mı? Eğer öyle değilse mevcut sürücüleri bilgisarından tamamen kaldır ve sana önerdiğini yeniden kur, onun üzerinden gidelim.  Çok sorun oluşturacağını sanmıyorum onun, sonra ctrl alt f1 ile startx komutunu ver ve çıktıları buraya aktar, hatanın ne olabileceği ile ilgili bir fikrimiz olur en azından ve sorunu çözmeye çalışırız.
susema

frtxyz

Ok ama o laptop şuanda yanımda değil, burda bilgi vereceğim.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

stratovarius

Ekran kartını kurduğunda şayet yine açılmazsa , kurtarma modundan düşük ekran çözünürlüğünde açınız;

fglrxinfo

Çıktınızla sürücülerde sorun var mı kontrol ediniz. Normalde sürücüde sorun olsa login ekranıda gelmemesi lazım , bu sorun dokunmatik ekran kaynaklı olabilir. xorg dosyasına manuel ekleme gerekiyor olabilir.

eselcuker

şuan aynı sorunu bende yaşamaktayım. sanırım bu sorunun sebebi çift ekran kartı kullanan cihazlara sahip olmamızdan kaynaklanıyor çözemedim hala ne yazık ki :(
hp g62 makine ubuntu kurduktan sonra ek sürücüler bölümünden ATİ driverını kurduğum zaman ubuntu tekrar açılmıyor ve dos penceresi gibi bir login ekranı geliyor ve grafik ara yüzüne geçemiyorum hiç bir şekilde. şimdi forumda biraz araştırma sonucu xorg dosyasını düzenledim ve şuanda ubuntum tamamen uçmuş durumda hiç bir şekilde açılmıyor recovery modda da seçimden sonra simsiyah ekranda kalıyor yokmu bu çift ekran kartı makinelere bir çözüm ? yada ilk ekran kartı inteli tamamen devre dışı bırakmamıza yarayacak birşeyler

zeitgeist

Bios ayarlarından tümleşik ekran kartını kapatabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: zeitgeist - 11 Şubat 2011 - 09:25:57
Bios ayarlarından tümleşik ekran kartını kapatabilirsin.
HP BIOS'larda öyle bir seçenek yok maalesef :)

frtxyz

Buarada benim makinada sorun çözüldü, nasıl olduğunu bilmiyorum ama ATI nin sürücülerini tekrar kurduktan sonra sıkıntısız çalışıyor. Ubuntuda bazen böyle ilginçlikler olabiliyor. Henüz bazı konularda yeterince kararlı değil.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

fffather001

Arkadaşlar bende de aynı sorun var.
HP g62 b01ET laptop kullanıyorum.
ATI HD5470 ekran kartı var ama bide  ıntel grafik kartı var nasıl oluyorsa artık. win 7 den biliyorum onuda.
ek sürücülerden yükledikten sonra siyah bi ekran çıkıyor
login:
password:

giriyorum şifreyi. sda3 temiz block 654654/54617987

yukarıdakine benzer bişey çıkıyordu xorg mdur nedir onu recoveri modunda düzenledim galiba(fglrx midir nedir onu sildim metnini...)

artık o ekranda çıkmıyor recoveri moduna da giremiyorum o da siyah ekran. kafayı yiyecegim arkadaşlar.
Tekrar ubuntuyu kursam ne farkedecek ki??? Yine aynı sorun ekran kartı.

Lütfen bi yardım edin arkadaşlar :S :S

Yiğit Ateş

Tekrar kursanız da harici ekran kartını kullanamayacaksınız maalesef, önerilen ATI sürücüsünü kurmamalısınız. BIOS'u modifiye edip, Intel kartı devre dışı bırakanlar var ama ben cesaret edememiştim :)

zeitgeist

Aslında gayet basit bir işlem. Biosta "onboard devices" seçeneklerine girip "vga" sekmesini disable yapmaktan ibaret sonrasında istenirse tekrar enable yapılabilir.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: zeitgeist - 25 Şubat 2011 - 13:14:39
Aslında gayet basit bir işlem. Biosta "onboard devices" seçeneklerine girip "vga" sekmesini disable yapmaktan ibaret sonrasında istenirse tekrar enable yapılabilir.
BIOS modifiye ile onu kastetmemiştim :) Zaten HP BIOS'larında öyle bir seçenek yok, eklemeyeceklerini de açıkladılar.

zeitgeist

Anladım. @fffather001'ın sistemi de Hp mi acaba?

Yiğit Ateş

Evet HP olduğunu yazmış önceki iletisinde. Benim dizüstüm de çift ekran kartı, bu sorunu bilerek aldım aslında :) Gerektiğinde yüksek performanslı ekran kartını kullanıp, dışarda kullandığımda güç tasarruflu GPU'ya geçerek kullanmak gerçekten pil ömrünü inanılmaz artırıyor. İnşallah Linux'ta da kullanabiliriz bu özelliği yakında. Şimdilik masaüstü Linux, dizüstü Windows olarak idare ediyorum.

digilion

aynı sorun bende de var hpg62 driver kurulup yeniden başladıktan sonra komut satırından başlıyor....
Çok işte çırak değil bir işte usta ol...

MrPerFormance

Aynı sorun bende de var . İki ekran kartı açık şekilde sistemi kuruyorum bir sorun yok. Ama ati sürücüsünü yükledikten sonra sistem terminale düşüyor. Ancak bios tan intel grafik kartını kapatınca açılıyor sistem. :( . Umarım ubuntunun gelecek versiyonlarında ekran kartları arasında geçişi sağlayan bir tool çıkarırlar.  ???

heartsmagic

@MrPerFormance, bu Ubuntu'ya bağlı değil ne yazık ki. Çözüm ya sahipli sürücü üreticilerinden gelecek ya da X yerine ileride Wala kullanımına geçerek açık kaynak sürücülerle bu iş kotarılacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Alıntı yapılan: MrPerFormance - 24 Mart 2011 - 14:44:54
Ancak bios tan intel grafik kartını kapatınca açılıyor sistem.

Sen yine şanslı gruptansın.  Herkesin bios'tan kapatma imkanı yok. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST