[Çözüldü] BackTrack Linux kurulumu

Başlatan frtxyz, 05 Ocak 2011 - 22:50:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

frtxyz

Merhaba, şuanda harddiskimde Ubuntu, Windows 7 yüklü. Ekteki resimde gördüğünüz 21GB ext3 alanında daha önce laptobun recovery bölümü bulunuyordu ben onu sildim, o bölüme backtrack kurmak istiyorum, backtrack ı live cd ile başlatıyorum ve masaüstündeki install.sh ile kuruluma geçiyorum, disk seçimi ekranına geldiğimde 21gb lık bölümü seçiyorum. İleri dediğimde takas alanı ile ilgili bir hata veriyor ve geri disk ekranına dönüyor. Her linux için yani hem ubuntu hem backtrack ayrı takas alanlarımı lazım? Böyle olduğunu düşünerek 21gb lık bölümden 1gb ayırıp takas alanı yapmak istedim fakat 1 gb ayırıp takas alanı yaptığımda geri kalan 20gb kullanılamaz olarak görünüyor. Bu sorunu nasıl çözerim acaba.
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

heartsmagic

Konuyu Diğer Dağıtımlar bölümüne taşıyıp, adını değiştiriyorum. Konu açarken bunlara dikkat edebilirsek seviniriz.

Takas alanı için verdiği hata ne? Her dağıtım için ayrı ayrı takas alanları gerekmez.

Not: İtici bir yorum yapayım, bu konulara yardım edesim gelmiyor. Nedense BackTack kuracak arkadaşların %99'unun "penetration testing" yapacaklarını sanmıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

frtxyz

Yorum için teşekkürler, :) backtrack kurmamımn sebebi sadece linux un marifetlerini görmek. Hata ile ilgili tekrar deneyip mesajı yazıcam.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ocak 2011 - 13:29:06

Yükleme safhalarını adım adım fotoğraflar ile gösterdim. Yorumlarınızı bekliyorum
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

heartsmagic

Hata ne demek istiyor bilmiyorum, söylendiği üzere devam edebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

frtxyz

Yukarıda da belirttiğim gibi, devam ettiğim zaman disk bölümleme ekranına geri dönüyor
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Tam anlamamakla beraber, takas alanın olduğu hâlde tekrar bir takas alanı mı oluşturuyorsun bölümleme esnasında?
susema

frtxyz

Resimleri incelerseniz zaten belli oluyor, adım adım yaptıklarımı resmettim. Normal denemelerimde takas alanı oluşturmuyorum ama belki sorun ondandır diye oluşturarakta denemeye çalıştım. Eğer diskin başındaki 20 gb lık bölümden bir miktarını ayırıp o bölümü takas alanı, kalan bölümü ise dosya sistemi için ayırmak istediğimde zaten iki bölüm için işlem yapmıyor. Diyelim ki ben 20gb lık bölümden 1 gb ı ayırdım ve o bölümü takas alanı yaptım(ubuntu için kullandığım takas alanı haricinde) kalan 19gb lık bölüme ext3 gibi bir format yapmak istersem işlem yapamıyorum. Disk bölümlemesinde takas alanı için yeri ayırır ayırmaz kalan bölüme kullanılamaz yazıyor. Sonuç olarak benim sorunum takas alanıyla ilgilimi değilmi onu bende bilmiyorum. Her durumda resimde görüldüğü gibi bir hata mesajı alıyorum. Benim asıl derdim backtrack ı ubuntu ve win7 nin bulunduğu harda kurabilmek.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Swap alanı gibi geliyor bana. Mevcut Swap alanını silip deneyebilir misin ve yeniden oluşturmadan.. Daha sonra oluştururuz yeniden çok sorun değil.
susema

frtxyz

Alanı silince ubuntu açılacakmı ? Sorun olmasın sonra
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Yok yok bir şey olmaz, açılır Ubuntu.
susema

frtxyz

Tamam şimdi deneyeceğim haber veriyorum hemen.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ocak 2011 - 00:37:22

Teşekkürler swap alanını silince kurmayı başardım, hiç swap alanı oluşturmadm ama sorun şu ki açılışta yeni bir boot menüsü oluştu. O menüde de neyazıkki ubuntum yok :D şuanda bu mesajı backtrack tan yazıyorum. YARDIM :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ocak 2011 - 01:26:34

Arkadaşlar iş ciddiye bindi biraz yardıma ihtiyacım var, ben semanın söylediğim gibi swap alanını silip backtrackı kurdum. Kurulumdan sonra bilgisayarın açılışında yeni bir boot menüsü geldi, bu menüde sadece backtrack ve win7 vardı. Sonra ubuntu live cd ile grup2 yi yeniden kurdum ( http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13415.0.html ) linkteki gibi.
Grub 2 yi kurduktan sonra busefer açılışımdaki backtrack seçeneği gitti ve açılış menüm eski haline döndü, şimdi ubuntu içindeyken siliğim swap alanını tekrar oluşturmak istiyorum ama beceremedim.

1) Swap alanımı yeniden oluşturmak
2) Açılıştaki menüye backtrack seçeneğini eklemek

bunları nasıl yapacağım, şuandaki disk kullanım şeklini resimde veriyorum.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Yapman gereken tek şey grubu güncellemek. Yalnız bu BackTrack'te de grub güncellemesi Ubuntu gibi mi? Dağıtım hakkında bir fikrim yok çünkü. Eğer öylese şu;

sudo update-grub

Olmadı, en fazla CanlıCD'den yeniden Grup2 başlığına gitmek. Bu arada yeniden Swap alanı da oluşturabilirsin artık, sorun olacağını sanmıyorum. İşin bittiğinde başlığı [Çözüldü] olarak etiketleyebilirsin.

Not: Ben yazarken sen de yazmışsın, şimdi Ubuntu'dan grubu güncellersen sorun kalmaz. Şu;

sudo update-grub2
susema

frtxyz

Swap alanı yapamıyorum, 4gb lık bölümü seçtiğimde yeni bölüm oluştur seçeneği gelmiyor, birde eski disk kullanımımda resme bakarsak swap alanı genişletilmiş alanın altındaydı, yani o alan 194 gb tı, ve iki parçadan oluşuyordu Swap + Ext4 şimdi ise boş alan olarak tek başına duruyor. Dediğim gibi swap alanını yapamıyorum.
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Bölümlendirme için neyi kullanıyorsun, Gparted kullanarak bölümlendirebilirsin gibi geliyor bana?
susema

frtxyz

Sistem menüsündeki disk aracını kullanıyorum
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

O çok başarılı değil, mümkünse Gparted kullan.

sudo gparted

Yükle değilse yükle lütfen.
susema

frtxyz

Gparted yükledim alanı seçim sağ tıklayıp yeni dediğimde resimdeki mesajı alıyorum, bakarsan sevinirim. Az kaldı bitiyo inşallah yardımlar için teşekkürler :)
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Tahmin etmiştim aslında sorunun bu olduğunu ama sayınca 4 olmuyordu, neyse ben biraz Mat çalışayım, dermişim. Yapman gerek şu, var olan disklerinden birini boşalt, verilerini çıkar ve bölümü sil. Sildiğin bölümü mantıksal bölüm olarak ayarla (genişletilmiş bölüm). Sonra yeniden dene.
susema

frtxyz

Estagfrullah :D sıkıcı olmaya başladım ama merak işte, varolan disklerimin hepsi dolu, bu hardda win7, backtrack ve ubuntu var şuanda. Disklerden birini sil demek bu işletim sistemlerinin birine veda et demek sanırım :) tabi ki mecbur kalırsam backtrackı yollayacağım ama daha iyimser bir çözüm varsa onuda denemek isterim lütfen ...
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Alıntı yapılan: frtxyz - 07 Ocak 2011 - 02:02:06
...sıkıcı olmaya başladım ama merak işte..

Estağfurullah. Her şey mümkün. Aslında şu an sende 3 birincil bölümün var. Mantıken izin vermesi gerek dördüncü bölümün genişletilmiş bölüm olmasına ama ne hikmetse vermiyor. Bir yol var ama biraz tehlikeli ya da yapabilecek misin emin değilim. Ubuntu'nun CanlıCD'si bu konuda çok başarılı (Alternate'den söz ediyorum ama diğeri de böyledir sanırım). En sevdiğim bölümleme aracı. Bilgisayarı CanlıCD'den açıp kalan bölümleri silerek birleştirip oluşturmaya çalıştığında bölümü birincil değil mantıksal seçersen bence olur, daha önce yapmıştım gibi geliyor bana ama yanılıyor da olabilirim. Keşke farketseydim de başta uyarsaydım ama maalesef hiç düşünemedim, daha doğrusu düşündüm de bölümleri sayınca 4 etmedi işte, dalgınlık. Neyse deneyin.
susema

frtxyz

Deneyelim bakalım, tam olarak neyaptığımıda bilmeden yapıcam, sonucu geçerim birazdan.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Ocak 2011 - 03:03:35

Üzgünüm, yemedi :) en son geldiğim noktadan devam edeceğim, backtrack bölümünü mecburen sildim. Sonra takas alanı oluşturdum ama son şekliyle disk görüntümde bir fark oldu,
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Güzel, işte genişletilmiş alan o demek. Şimdi o genişletilmiş bölümü istediğin kadar bölüme ayırabilirsin. Yalnız Ubuntu'yu da mı sildin?
susema

frtxyz

Hayır iki foto arasındaki farkı merak ettim ben, eskiden genişletilmiş 194gb alanım vardı ve onun altında swap+ext4(ubuntu) vardı. Şimdi genişletilmiş alan 190gb oldu ve 4gb lık swap tek başına görünüyor. Bu fark neden
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

sema

Çok şaşırdım şimdi ama o söylediğin farka değil. Senin zaten genişletilmiş bölümün varmış, ilk resimde. Yeni farkettim ama neden o bölümü küçültmedik ki biz. Kafam karıştı iyice. Neyse, kulağımızı tersten tuttuk çok. Son bir şey söyleyeyim, BackTrack için Swap alanın hata verirse, onu silip önce o bölümü kurar, sonra tekrardan oluşturabilirsin. Zaten karşılaşabileceğin tüm sorunları konuştuk bu başlıkta.
susema

frtxyz

Peki sana daha ilginç bir soru sorayım, varolan genişletilmiş alanı küçültmenin yolu nedir, çünkü alanı küçült, böl veya ona benzer bir seçenek yok programlarda
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ