Ubuntu8.4Server NFS kurulumu & mount sonrası initramfs hatasıyla karşılaşıyorum.

Başlatan murathan, 17 Ocak 2011 - 09:45:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

murathan

Ubuntu 8.04 server kurulu dediğim gibi NFS server kurulumu yaptıktan sonra mount ediyorum yendien başlattığımda her defasında initramfs ile karşılaşıyorum klasik ekranda (initramfs) ile uyarı Alert! /dev/disk/by-uuid/xxxxxxxx does not exist. Dropping to a shell!
Tam olarak ekran şudur:
-------------------------------------------------------------------
mount: mounting none on /dev failed: No such device
udevd[840]: error getting socket: Invalid argument

error initializing netlink socket
udevd[840]: error initializing netlink socket

libudev: udev_monitor_new_from_netlink: error getting socket: Invalid argument
Segmentation fault
Gave up waiting for root device. Common problems:
- Boot args (cat /proc/cmdline)
  - Check rootdelay= (did the system wait long enough?)
  - Check root=    (did the system wait for the right device?)
- Missing modules (cat /proc/modules; ls /dev)
Alert! /dev/disk/by-uuid/xxxxxxxx does not exist. Dropping to a shell!

BusyBox v1.13.3 bla bla bla ..
Enter help for a list of built-in commands.
(initramfs) _
-------------------------------
(initramfs) ls /dev
console pts     tty2   tty4 tty6
null        tty1   tty3   tty5

şeklinde

(initramfs) de uname -r 2.6.24-26-server görünüyor

Ubuntu 8.04 server kullanıyorum söylemiştim. Şimdi bu hatayı ben gördükten sonra -virtualbox uzerinde olduğum için yedeklemiştim makinayı- önceki haliyle tekrar çalıştırıyorum. Tekrar nfs kuruyorum mountdan sonra yeniden başlattığımda tekrar aynı hata..
Bir çok şey denedim hatanın nfsden mounttan kaynaklandığını düşünüyorum.
Recover modda açtım aynı hata geliyor "sudo" felan yok zaten bu satırda malum belirli komutlar ben istiyorum ki bunu bana bir arkadaş iso felan indirmeden elle mount edip mesela nasıl eskisi gibi çalıştıracağımı anlatsın bana..
Mesela Ubuntuyu kurduğum isodan tekrar başlatıyorum makinayı rescue mod diyorum oradan execute shell dediğimde benim dosyalar gayette oarada duruyor sorun yok ama cdden değilde harddiskten başlattığımda yeniden aynı hata..
Sorun ne?
Neden böyle bir hata alıyorum bunu hatayı her gördüğümde yıkılıyorum aşabileceğim bir yolu mutlaka vardır.
Bu işi bilen arkadaşlardan tavsiye bekliyorum..
Herkese iyi haftalar.. iyi çalışmalar arkadaşlar..

Not: Konuyu forumda arattığımda nfs ile ilgili açılmış başlığın olduğu yere yazmam gerektiğini düşündüğüm için bu bölüme açtım konuyu moderatörler konuyu taşırlar herhalde yanlış olduysa kusura bakmayın.

ebubekirs

Bu konu hakkında pek bilgim yok ancak verdiği hatada öyle bir UUID'ye rastlamadığını söylemiş. Diskin UUID numarası ile /dev/disk/by-uuid altındaki UUID numarası birbirini tutmuyor sanırım.

Disklerin UUID numaralarını

sudo blkid  ile öğrenebilirsiniz.

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim