Yönetici izni almama rağmen değişiklikleri kaydedemiyorum...

Başlatan noktakom, 04 Ocak 2011 - 22:29:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

sudo gedit /sys/devices/platform/asus_laptop/bluetooth

ve benzer birkaç dosyada değişiklik yapmak iistedim fakat izin vermiyor. sistem yeniden başladığında da herşey eski haline dönüyor. Nasıl yapabilirim ?

heartsmagic

O dizindeki dosyalara doğrudan elle yazılabildiğinden pek emin değilim. Ne amaçla yapıyorsun bunu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

noktakom

oradaki 1 değerini 0 yapıp bluetooth'un kapalı kalmasını sağlamak istiyorum. Pc her açılışında elle kapatmaktan sıkıldım bir de lambaları da sürekli açıkmış gibi yanıyor.

if

Eğer bir uygulamanın/scriptin başlangıçta çalışmamasını istiyorsanız Sistem>Tercihler>Başlangıç Uygulamaları yolundan bunu sağlayabilirsiniz. Bunun dışında Boot-up Managerı kullanabilirsiniz. Sanırım sizin durumunuzda ayrıca BIOS'tan kapatmak da gerekebilir.

noktakom

Bu bahsettiğim yöntem işe yarıyor fakat kaydetmediği için yeniden başlatınca tekrar eski haline dönüyor. Notebook olduğu için de biosu pek izin vermiyor böyle ayarlamalara....

heartsmagic

noktakom

heartsmagic

Orada elle ekleme haricinde bir şey söylemiştim, onu denedin mi?
Ayrıca sen orada işe yaradı demişsin, şu an sorun nedir?

noktakom

işe yaradı fakat sonra pc yi kapatıp, tekrar açınca baktım ki herşey eski haline dönmüş...

bir şekilde ilgili dosyayı düzenleyip blurtooth 'un aktif değil de pasif olarak başlasını sağlayamaz mıyız ?

sema

Şunu başlangıç uygulamalarına ekler misin, Sistem >> Tercihler >> Başlangıç Uygulamalarına -> Ekle, komut yerine;

sudo rfkill block bluetooth

İsim verip bakın.
susema

noktakom

İşe yaramadı.

İstediğim şey şu; pc açıldığında alttaki gibi olsun, ihtayacım olduğunda kendim bluetooth'u aç deyip, kullanayım.

[IMG]http://img820.imageshack.us/img820/4810/ekrangrnts1x.png[/img]

heartsmagic

@hkndvc, sen hangi işlemi yaptın, işe yaradı ve bir sonraki başlangıçta etkisini yitirdi?

noktakom

Belirttiğim dosyadaki 1'i 0 yapmıştım. Neyse çok önemli değil alttaki gibi birşey yapabiliyorsak yapalım yoksa konuyu kapatabiliriz...

Alıntı yapılan: hkndvc - 07 Ocak 2011 - 13:51:18
İşe yaramadı.

İstediğim şey şu; pc açıldığında alttaki gibi olsun, ihtayacım olduğunda kendim bluetooth'u aç deyip, kullanayım.

[IMG]http://img820.imageshack.us/img820/4810/ekrangrnts1x.png[/img]

heartsmagic

Bluetooth uygulamasını sen açınca panele yerleşiyor mu? Sanırım yerleşiyor. Panele ekle dediğinde Bluetooth ile ilgili bir şey görüyor musun? Yanlış da hatırlıyor olabilirim. Açılan uygulamanın Tercihler'inde başlangıçta çalıştırma seçeneği var mı?

Ayrıca ısrarla diğer başlığa tekrar bakmanı öneriyorum zira orada dosya değişikliğini sistem başlangıcına eklemeyi önermiştim.

noktakom

sizi anladım ama öyle olmuyor işte :) kabaca bluetooth'a pc açıldığında sen aktif olacaksın emrini veren komut neyse onu bulup  pc açıldığında sen pasif olacaksın diyen bir komutla değiştirmek istiyorum.  böyle * bir şey olmuyorsa zorlamaya gerek yok. daha fazla yormayayım sizi.

heartsmagic

O komut dediğimiz şey dosyaya sıfır işletmek işte. Onu da mevcut bağlantıda bir şekilde tarif etmeye çalıştım, işe yarar mı bilmiyorum ama senin deneyip denemediğini henüz anlamadım.

noktakom

Hocam hepsini deniyorum denemeden konu açar mıyım ? Dediğiniz şu değil mi ?

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Ocak 2011 - 17:46:40
Kod: [Seç]
sudo gedit /etc/rc.local ile açacağın dosyada exit 0 satırının üzerine şunu ekle:

Kod: [Seç]
echo "0" > /sys/devices/platform/asus-laptop/bluetooth

Ardından dosyayı kaydedip kapat. Sonra tekrar sistemi başlatarak işe yarıyor mu diye bir kontrol et.

hiçbir değişiklik olmuyor bu da ispatı :)

GNU nano 2.2.4           Dosya: /etc/rc.local                                 

#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.
echo "0" > /sys/devices/platform/asus-laptop/bluetooth
exit 0

[ 14 satır okundu ]
^G Yardım Al ^O Yaz       ^R Dosya Oku ^Y Önceki Say^K Metni Kes ^C İmleç Pozisy
^X Çık       ^J Yasla     ^W Ara       ^V Sonraki Sa^U UnCut Text^T Denetime

guestwho

gksudo gedit /etc/bluetooth/main.conf

"InitiallyPowered = true" satırını şu şekilde değiştir:

InitiallyPowered = false

Sonrasında dosyayı kaydedip oturumu yeniden başlat.

You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

noktakom

O dosyayı baştan sona kurcaladım ama bi etkisi olmadı

heartsmagic

Evet, benim söylediğim oydu. Bir aralar bakınırken o şekilde bir çözüme denk gelmiştim sanırım. İş görmüyorsa ve @questwho'nun da tavsiyesi işe yaramadıysa başka çözümlere bakmalısın, tabi varsa.

ekremsenturk

Bluetooth simgesini sağ tıkla ve özelliklerden açık olan servisleri kapat. Veya sınırlı ulaşılabilir seç. Veya Otamik algılama'yı kapat. (Ben de İngilizce, çevirisi farklı olabilir) Kullanıcılar ve Gruplar ayarlarında (System/Yönetim) kullanıcı yetkilerini kontrol et. Yetki kısıtlamasından kaynaklanan bir durum da olabilir.

guestwho

@hkndvc burada sunulan öneriler işe yarıyor, kullandığın sistemde işe yaramıyorsa donanımla ilgili bir sorundan kaynaklanıyor da olabilir.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

noktakom

Alıntı yapılan: guestwho - 09 Ocak 2011 - 18:40:35
    @hkndvc burada sunulan öneriler işe yarıyor, kullandığın sistemde işe yaramıyorsa donanımla ilgili bir sorundan kaynaklanıyor da olabilir.

Doğrudur hocam, benim makine nedense vadesi dolmuş hasta gibi hiçbir tedaviye cevap vermiyor :)