64 bit program geliştirme

Başlatan Ozmo, 03 Ocak 2011 - 21:02:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ozmo

Linux altinda nasil 64 bit program geliştiriz ayrıca gcc ile windows uygulamasi geliştirebilirmiyiz...

eribol

Linux altinda nasil 64 bit program geliştiriz ayrıca gcc ile windows uygulamasi geliştirebilirmiyiz...64bit programlama ile 32 arasında ne gibi farklar var bilmiyorum ama öyle bir çırpıda ayırt edilecek şeyler olduğunu sanmıyorum. Ama mingw paketini linux veya windowsta kullanarak windowsa uyarlamak mümkün.

sem

32 bit & 64 bit arasındaki farkları ben de bilmiyorum. Derleyiciler işlemci mimarisine göre derleme işini yaptığı için o işi onlara bıraktığımızı düşünüyorum/biliyorum...

Böyle düşünürken bir de 64 işlemci ile derlenen bir kod ile 32 bit işlemci ile derlenmiş aynı kodun boyutunun farklı olduğunu görünce bildiğim doğru diye düşünmüştüm... Tabii biraz daha derine indikçe işlerin daha da karmaşıklaştığı kesin... Çünkü sadece derleme işlemine baksa olay bütün her programın 32 ve 64 bitlik versiyonları olurdu sanırım... Yine belli olmaz tabii gerek görüşmemiş de olabilir =)

GCC ile Windows programı geliştirme  konusunda ise; çıktı olarak .exe  dosyaası alma diyorsanız bilmiyorum. Ama şu şekilde yapabilirsiniz, kodunuzu GCC ile geliştirip, hata almadan çalıştırırsanız Windows tarafında sadece derleme işlemi kalacaktır. Aynı kodu derlemek yeterli olacaktır yani...

Tabii bu geliştirme sürecinde hangi dili kullanıyorsanız (C veya C++) standart fonksiyonları kullanmak zorundasınız. Ya da gerekli başlık dosyalarını ayrıca araştırmalısınız...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?