intel onboard ekran kartı ve unity problemi

Başlatan ubunman, 30 Aralık 2010 - 15:21:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubunman

Merhaba,

intel onboard grafik kartlı notebook'ta netbook 10.10 yükledim. Ancak masaüstü açılırken grafik hatası aldım. (3 D). ubuntu 11.04 alfa yükledim. Ama normal gnome arayüzü ile açıldı. unity için 3 D istediğine ilişkin mesaj verdi:

Sorry, you don't have 3d support, install it for your graphic hardware to get Unity or please reboot and select 'Classic session' at startup

lspci -v | grep -i vga

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02)

3 D etkinleştirilmeksizin unity arayüzünü kullanamaz mıyım?

sema

Sistem >> Yönetim >> Ek Sürücüler'den varsa bir sürücü kurman gerekiyor. 3D olmadan Unity de olmaz. Önce söylediğim yolu takip et ve eğer varsa sürücü etkinleştir, yoksa yine bu bölüm altındaki konuları inceleyip uygun bir sürücü kurmalısın. Umarım vardır ve uğraştırmaz seni.
susema

ubunman

heartsmagic

10.10 ile Gnome da mı açılmıyordu?
Tavsiyem 10.10 tarafından sorunun üzerine gitmek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Aralık 2010 - 23:30:01
10.10 ile Gnome da mı açılmıyordu?

Alıntı yapılan: ubunman - 30 Aralık 2010 - 15:21:20
Ama normal gnome arayüzü ile açıldı.

Söylediğim gibi uygun bir sürücü yüklemelisin. Forumun bu bölümü altındaki konularına bakıp ekran kartına uygun bir sürücüyü elle kurmamız gerekebilir.

@heartsmagic, hangi sürücü olduğunu anlamak için acaba senin geçenlerde Compiz için kullandırttığın compiz-check'i mi kullandırtsak, o geldi aklıma. Kontrolden sonra sürücü tavsiyesinde bulunuyordu, kısayoldan halledebiliriz belki o yolla?
susema

heartsmagic

11.04'ten sonra Gnome açıldı demiş, 10.10'u ben merak etmekteyim.
Intel için sürücü kurmuyoruz son zamanlarda, sistemde beraber gelenler yetiyor genelde. Sadece Compiz için düzeltme yapılabiliyordu, o da Intel bölümünün (yani bu bölümün) sabit başlıkları arasında var sanırım.

sabian

Arkadaşlar Ubuntu'yu KDE olarak kullanıyordum bir süredir fakat yine gnome'un sıcaklığını arar oldum. Unity her ne kadar biraz soğuk dursa da bana yine de denemek istiyorum. Gerek önceki temiz kurulumlarda gerekse şimdi olduğu gibi güncelleme yoluyla yapılan kurulumlarda Unity kullanamıyorum. Ekran kartımın sorunlu olduğunu söyleyen bir uyarı veriyor girişte daha sonra hiç uyarı vermeden klasik Ubuntu görünümünde açılıyor.

Eksik sürücülere baktım, kubuntu kullanırken yüklediğim driver kurulu gözüküyor. Etkinleştirilmiş fakat kullanımda değil şeklinde bir açıklama var sürücü ekranında. Unity'yi synaptic'den kurup kullanınca da pek verimli olmuyor, görüntü donup duruyor en az KDE kadar ağır işliyor. Ben ne yapıp edip Unity kullanmak istiyorum. Ekran kartını nasıl kullanıma sokabilirim?
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

empax

1- Ekran karti surcusunun en guncel versiyonunu elle kurmayi deneyin.

2- intel ekran karti olan arkadasimda ise yaramisti.
Alıntı yapılan: empax - 24 Mayıs 2011 - 00:48:07
intel ekran karti icin bu komutlari sirayla uygulayip bilgisayari yeniden baslatin.
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

3- Hic biri olmazsa 2D-Unity yola devam edin.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

heartsmagic

@sabian, grafik kartın Intel mi? Eğer değilse senin başlığını bölmemiz gerekecek. Ayrıca Unity ile ilgili başlıklara baktın mı?

sabian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Mayıs 2011 - 20:20:43
@sabian, grafik kartın Intel mi? Eğer değilse senin başlığını bölmemiz gerekecek. Ayrıca Unity ile ilgili başlıklara baktın mı?

aslında Unity problemi yazdığı için bu başlığa yorum yaptım. Benim kart Nvidia fx 5500. Karışıklık için kusura bakmayın.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Unity bölümünde bir grafik kartı sınama betiği mevcut, onun çıktısına bir bak. Ancak gördüğüm kadarıyla Intel sürücülerler sorun yaşanmıyor olması lazım.

ofluapo

xubuntu 12.04 işe yaradı harika çok teşekkürler daha önceden kullanıyordum sonradan ne olduysa gitti şimdi yine etkin compiz de çalışıyor

teornek

Bu işlem macbook air de işe yaradı. teşekkür ederim hocam..

Alıntı yapılan: empax - 26 Mayıs 2011 - 18:55:21
1- Ekran karti surcusunun en guncel versiyonunu elle kurmayi deneyin.

2- intel ekran karti olan arkadasimda ise yaramisti.
Alıntı yapılan: empax - 24 Mayıs 2011 - 00:48:07
intel ekran karti icin bu komutlari sirayla uygulayip bilgisayari yeniden baslatin.
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

3- Hic biri olmazsa 2D-Unity yola devam edin.