Rusya 2015'e kadar açık kaynağa geçiyor.

Başlatan Papyrux, 29 Aralık 2010 - 10:01:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Papyrux

Rus devlet başkanı Vladimir Putin, ülkesinin devlet kurumlarındaki yazılımların 2015 yılına kadar açık kaynak yazılıma geçmesini gerektiren bir devlet emri yayınladı.
Rusya zaten bir kaç yıldan bu yana açık kaynak yazılımlara yönelmişti. Örneğin, 2008 yılında okullara yazılımlarını açık kaynakla değiştirmeleri kararı gönderilmişti.
17 aralıkta onaylanan ve Putin'in imzaladığı yeni karar[1], devlet kurumlarının mevcut yazılımlarından açık kaynak eşdeğerlerine geçişte izlenecek 25 maddelik hareket planını gösteriyor.
Karardaki her bir adımda, alınması gereken bir aksiyon, ilgili bölüm, buna ait zaman planı ve beklenen sonuç veriliyor. Aksiyon planı 3 evreyi kapsıyor.
Kararın ilk evresinde, "Federal Eğitim ve Beceri Geliştirme faaliyetleri" başlığı altında 4 adım bulunuyor. 2012 2.çeyrek ile 2015 4.çeyrek arasındaki bu 4 adım, Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ve İletişim Bakanlığının sorumlulukları altındaki aksiyonları gösteriyor.
14 adımı içeren ve "Federal Kurumlardaki Yöneticilerin Açık Kaynak Yazılım Kullanımı için Bakım Dönemi" başlıklı 2. evre 2011'in 4.çeyreğinden, 2014'ün 3.çeyreğine kadarki dönemi kapsıyor. Yine İletişim Bakanlığı, Ekonomi ve Geliştirme Bakanlığı ve federal görevlilerin sorumlulukları altındaki aksiyonlar aktarılıyor.
7 adımlık "Federal Yöneticilerin Serbest Yazılım Kullanımına Organizasyonel Destek" başlığını taşıyan 3.evrede, İletişim ve Ekonomi ve Geliştirme Bakanlığı sorumlu durumunda gözüküyor. 2011 4.çeyrek ile 2015 3.çeyrek arasındaki dönemi kapsıyor.

KAYNAK
papyrux

muzir

Bu kadar önemli bilim adamları ve programcılar yetiştiren bir ülkeden beklenen hareket. Bu haber okuduğuma niye bu kadar sevindim bilmiyorum ama darısı ülkemizin başına deyip çekilelim.(çok yakın bir gelecekte mümkün görmüyorum ülkem adına o ayrı)
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

barış

Adamlar okullarında bile açık kaynak kullanarak başlamış.
Ben okuldaki bilgisayarlardan 1ine çalışan CD ile Ubuntu açtım diye disiplinlik oldum. Ne kadar üzücü bir durum.
Ruslar'ı da hiç sevmem ayrı mesele. Sevmiyor olmam güzel bir şey yaptıllarını değiştirmez ama :)

msek

2008'de Çanakkale'de Akademik Bilişim '08 yapıldığında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Pardus'a geçmişti. Sonra vaz geçtilermi bilmiyorum ama. Bu arada Akademik Bilişim '11 bu sene Malatya'da İnönü Üniversitesi'nde yapılacak. İmkanı olan arkadaşlar için çok güzel bir ortam olduğunu belirtmek isterim.

Tilki

Görünen o ki vazgeçmemişler msek. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, değerli öğretim görevlisi Necdet Yücel yönetiminde, geçtiğimiz sene Pardus'un 64bit'e port edilmesi projesini tamamladı. Bu sene de Pardus'un Kde dışındaki masaüstü ortamları ile çalışmasını sağlayacak Çomak projesini yürütüyorlar. Açık kaynağa katkısı bakımından 18 Mart, 1 numaralı üniversite. Takdire şayan...

msek

İyikide vaz geçmemişler. Biraz sert bir eleştiri olabilir ama bunu gördüğüm için yazıyorum. En başta toplumu bu konuda sürükleyecek kurumlar üniversitelerdir ve arkalarından da devlet daireleri gelir bence. Ancak buna rağmen pek çok üniversitede pek çok bölümden hoca bilselerde bilmeselerde,deneselerde denemeselerde Linux'u kötülüyorlar. Kimisi bilerek kimisi bilmeyerek yapıyor bunu. Kimisinin işine geliyor Win o yüzden genç beyinlere Linux'un ne olduğundan bile bahsetmiyorlar. Ancak kimse yanlış anlamasın, herkes öyle değil. Pek çok kişide hocasından kapıyor bu işi,seviyor ve geliştiriyor.

Almanya'da 2005 yılında bir devlet dairesine gittiğimde tamamen OpenSuse'ye geçtiklerini gördüm,yuh dedim şok oldum. Bizde hala "Linux bedavaysa kesin bunda bişey vardır." diyen insanlar tanıyorum.

Tilki

Çok haklısın. Talihsiz örnekler bunlar. Adı üniversite olup da asli işlevini yerine getirmekte başarısız pek çok kurum var ülkemizde. Çomü'deki öğrencilerin başarılarını gıpta ile izliyorum. Valla evli olmasam, bebek beklemesek, yaşıma rağmen gidip Çomü'de okuyacağım. Necdet Hoca ile birlikte çalışacağım. Bazen eşimle şaka yollu tartışıyoruz. Oğlumuz büyüyünce "Boğaziçi, Odtü vb." üniversitelerde okumasını diliyor. Ben de "peşin peşin söyleyeyim, Necdet Hoca ya da halefleri neredeyse bu erkek oraya gidecek" diyorum :)

XRumer

Bizde gördüğüm kadarıyla Linux'a geçmeyi cidden başarmış bir tek Milli Savunma Bakanlığı var. Geçenlerde Askerlik Şubesine işim düştü, oradaki bilgisayarlarda Pardus gördüm.

Tilki

Görevli olduğum bankanın müşterisi olan, Ankara'daki bir oto bayisi, Neziroğlu Motorlu Araçlar'ı ziyarete gittiğimde, tüm bilgisayarlarda Pardus kullanıldığını gördüm. E-posta ihtiyaçları için Thunderbird kullanıyorlardı. Sadece kullandıkları özel bir yazılım vardı. Bayiye özel bir uygulama. Onu kullanabilmek için sanal makine üzerinde Windows çalışıyordu. Geri kalan herşey için Pardus...Bu tecrübem üzerine internette yaptığım araştırma sonucu aşağıdaki kurumlarda da Pardus kullanıldığını öğrendim.

Ankara Üniversitesi
Adıyaman Üniversitesi
Batman Üniversitesi
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
Mersin Üniversitesi
Okan Üniversitesi
RTÜK
EPDK- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu
Dışişleri Bakanlığı (kısmen)
Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi Başkanlığı
Sosyal Güvenlik Kurumu
TÜBİTAK
Ankara Emniyet Müdürlüğü
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü
Antalya İl Sağlık Müdürlüğü
Petrol İş Sendikası
Bergama Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Evet Sigorta
İşler Dental Diş Hekimliği Ürünleri
Neziroğlu Otomotiv

Bu liste tabi çok küçük bir liste. İnşallah yakın zamanda büyür.

furkankalkan

Alıntı yapılan: barışubuntu - 10 Ocak 2011 - 20:05:02
Ben okuldaki bilgisayarlardan 1ine çalışan CD ile Ubuntu açtım diye disiplinlik oldum. Ne kadar üzücü bir durum.
Ruslar'ı da hiç sevmem ayrı mesele. Sevmiyor olmam güzel bir şey yaptıllarını değiştirmez ama :)
Bende okulda pclabdaki bi pcye pardus kurmuştum (disiplinlik olmadım ama çok kötü tepki gördüm çevremden :/) Hatta okullar için özel olarak donatılmş bir linux yapma projesindeyim şuan :)
Neyse konuya dönersek ben Rusyadan bunu beklerdim açıkçası...
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

net-stat

Alıntı yapılan: dewilman - 12 Ocak 2011 - 17:30:06
Bende okulda pclabdaki bi pcye pardus kurmuştum (disiplinlik olmadım ama çok kötü tepki gördüm çevremden :/) Hatta okullar için özel olarak donatılmş bir linux yapma projesindeyim şuan :)

Hangi linux distro'sunun üzerinde oynamak kolaydır yani özelleştirmek bakımından distro'nun üzerinden oynamak bakımından gentoo'dan başka varmı bildiginiz.

barış

@Tilki, TÜBİTAK her alanda Pardus kullanmıyor.
Gebze'deki tesislerinin bir çoğunda Debian var bildiğim kadarıyla.
@dewilman, aslında öğretmen yönetimi olan, zararlı içerikleri filtre edebilen, öğretmen haricindeki bilgisayarlara root girişi olmayan bir Pardus güzel olur aslında. Yani sistem Pardus ama, yükleme, kaldırma gibi işler öğretmen tarafından yürütülecek. Ana bilgisayar haricinde root girişi olmayacak.
Bizim öğrenciler sırf oyun oynamak için sanal makine kurmayı öğrenir, single user mod ile root şifresini değiştirir, playonlinux ve wine ile oyun kurar.
Okul bilgisayarlarını amacından saptırırlar.

@net-stat, açık kaynak sonuçta. Oyna gitsin :D
Şaka bir yana, TÜBİTAK Pardus Okul adlı bir sürüm çıkartabilir aslında.

gokhanyildiz

Karadeniz Teknik Üniversitesi kütüphanesindeki tüm bilgisayarlarda ubuntu kurulu. * herkes çatır çatır kullanıyor. Kimsenin nedir bu dediğini de görmedim. :) Ülkemiz açık kaynağa geçmeye hazır ama ne olduğu bilinmediği için kimsenin bu yönde bir girişimi yok. En önemliside Türkiye'deki bilgisayar kullanıcılarının % kaçı pardusu biliyor ya da kullandıkları bankamatiklerde linux alt yapısının kullanıldığını biliyor?

Tilki

Alıntı yapılan: barışubuntu - 12 Ocak 2011 - 17:49:42
Olsun üstat. Adına Pardus diyorum ama kastettiğim Linux. Yeter ki Linux kullansınlar. Hangisi olursa kabulümüz. Önemli olan Gnu/Linux kültürünün, anlayışının ülkemizde yaygınlaşması. Bu anlayışı yayabilirsek "x", "y", "z" dağıtımları zaten kendiliğinden ortalarda kol gezmeye başlayacaklar. Birine ikisine değil, hepsine yarayacak bu değişim.

solidsnake

Putin bu sefer kalemi Bill Gates'e fırlatmış dolaylı olarak.

furkankalkan

Alıntı yapılan: net-stat - 12 Ocak 2011 - 17:46:08
Alıntı yapılan: dewilman - 12 Ocak 2011 - 17:30:06

Hangi linux distro'sunun üzerinde oynamak kolaydır yani özelleştirmek bakımından distro'nun üzerinden oynamak bakımından gentoo'dan başka varmı bildiginiz.

@net-stat aslında yeni bir distro çıkartmıyorum şuan sadece zorin os (windowsa benzediği ve benim istedğim bir çok özellik olduğu içi ben bunu tercih ettim gördüğüm kadarıyla o da ubuntu türevi)  üzerinde çalışıyorum. Yaptığım şey ise sadece simge setinde ufak değişiklikler yapmak ve Kalzium ,  Celestia,GCompris gibi eğitim programları ,Wesnoth savaşı gibi  yararlı oyunlar, ve okul ortamı için yararlı araçlar eklemek....
Lover

msek

Arasıra düşünüyorum ben ne yapabilirim diye ama çok fazla bi imkanımızda yok ki. Mersin Üniversitesi Linux'a geçmiş diyorsunuz. Bir ara duymuştum öyle bişey ama sonrasında ne olduğu önemli. Bak biz bu işide biliyoruz,yapabiliyoruz diye göstermelik olacak işler yerine kalıcı,sistematik ve uzun süreli geçişler olmalı. Peki çok enteresan bişey daha anlatayım. Yine üniversite diyeceğim,bana kızmayın ama. Ülkemizde bir üniversite. Bir bilgisayar markasıyla anlaşıp toplu desktop alımı yapıyor. Anlaşma gereği hem ucuz olsun,Bill'e para kazandırmayalım, hemde Linux'un popülerliğini arttıralım diye yöneticiler Free Dos makina alıyorlar.
Sonra bilgi işlem anket yapıyor. Kim neyi istiyorsa,OpenSuse,Pardus,Ubuntu.. onu yükleyip teslim ediyor. Böyle yoğun bi çalışıyorlar bir süre. Tabi bu bilgisayarları alanların çoğu akademisyen ya, rahat ederiz diyorlar. Ondan sonra ne olsa beğenirsiniz. Ardı arkası kesilmeyen telefonlar. Gelin buna XP kurun. :)
Rahatladık derken adamlar bir ay boyunca XP kuruyorlar. Bi tanesi abi rüyama giriyor ya diyordu.

Demem o ki birazda bilinçli kullanıcılar olarak bizler bu işi yaymalıyız. Saadet zinciri gibi olmalıyız. Bizim insanımız bedava herşeyi sever aslında. Mesela ShipIt Ubuntu'yu anlatsak onlara. Bak işte kapına kadar getiriyorlar falan desek. Nasıl cazip kılabiliriz ki daha başka ?

kalkan1973

Ben şahsen etrafıma yaymaya çalışıyorum. İl Telekom Müdürlüğüne CD ler verdim. Artı İşyerimdeki makinalara kuruyorum. Amacaoğlumun laptopuna kurdum. Aylardır hiçbir şikayeti yok. Nasip olursa önümüzdeki hafta dünürün torunu var öğrenci kız. Ona da gösterdim. Çok beğendi. Onun laptouna da kuracaz inşaallah... Linuxa full reklam devam...
Evde İşte her yerde Linux

furkankalkan

Alıntı yapılan: MaTh1ens - 13 Ocak 2011 - 06:38:33
Karadeniz Teknik Üniversitesi kütüphanesindeki tüm bilgisayarlarda ubuntu kurulu. * herkes çatır çatır kullanıyor. Kimsenin nedir bu dediğini de görmedim. :) Ülkemiz açık kaynağa geçmeye hazır ama ne olduğu bilinmediği için kimsenin bu yönde bir girişimi yok. En önemliside Türkiye'deki bilgisayar kullanıcılarının % kaçı pardusu biliyor ya da kullandıkları bankamatiklerde linux alt yapısının kullanıldığını biliyor?
bankamatiklerde linux mu ? İlk defa duyuyorum valla daha önce gördüklerimin hepsi XP kullanıyordu :/
Lover

Warlord

Türkiye'de biran önce Linux'e geçmeli :)

GAREZ

bende Belediyenin açtığı bilgisayar kursuna gidiyordum ( internet için bilgisayar kurslarını takip ediyordum... ) Belgem veriyordu kursu ilk giren öğretmen beni Knoppix denerken görünce telaşla yanıma geldi ne yaptın  ne yaptın Windows'a diye sordu :D Rus okullarında bu olur mu acaba? ayrıca kurs ( tesisat kursunda tesisat bölümü bilgisayarlarından birine Pardus kurdum hatta bütün bilgisayarlara kurmamı istediler... ama sistemleri çok eski olduğundan Pardus onlara ağır geldi... )

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: dewilman - 14 Ocak 2011 - 17:14:15
Alıntı yapılan: MaTh1ens - 13 Ocak 2011 - 06:38:33
bankamatiklerde linux mu ? İlk defa duyuyorum valla daha önce gördüklerimin hepsi XP kullanıyordu :/

Evet linux. Vakıfbank, Garanti ve İş Bankası'nın sistemlerinin linux olduğunu bizzat gördüm :)

basayew

Rusya ve putin için başarılarının devamını bekliyoruz.

Darısı bizim ülkemizin başına :)

furkankalkan

Alıntı yapılan: barış - 12 Ocak 2011 - 17:49:42
@dewilman, aslında öğretmen yönetimi olan, zararlı içerikleri filtre edebilen, öğretmen haricindeki bilgisayarlara root girişi olmayan bir Pardus güzel olur aslında. Yani sistem Pardus ama, yükleme, kaldırma gibi işler öğretmen tarafından yürütülecek. Ana bilgisayar haricinde root girişi olmayacak.
Bizim öğrenciler sırf oyun oynamak için sanal makine kurmayı öğrenir, single user mod ile root şifresini değiştirir, playonlinux ve wine ile oyun kurar.
Okul bilgisayarlarını amacından saptırırlar.

@net-stat, açık kaynak sonuçta. Oyna gitsin :D
Şaka bir yana, TÜBİTAK Pardus Okul adlı bir sürüm çıkartabilir aslında.

Evet biz öğrencilerden herşey beklenir ama dedikleriniz zaten olacak öğrenciler root şifresi bilmeyecek sadece öğretmen bilecek-guest mode taki gibi yetkisizler yani- eğer root yetkisi gerektiren bir iş olursa öğretmen ssh kullanarak o işi halledecek.Öğrencilerin parental kontrolü aşabileceklerini pek sanmıyorum.(biz gerizekalı ttnet uyarısını çoktan aştık m$ te :))  Eğer sanal makina kullanırlarsa 1.si executable bit uarısını aşmaları biraz zor olur hadi aştılar dedim ekran kartlarının sürücüsünü kurmayacağım yani oyun oynamaları biraz zor. Zaten oyunu kursalar çalıştırsalar bile çok fazla takılmalar olacaktır (wine sağolsun)  sanal makina da kuramazlar (apt-get install için root yetkisi gerekmiyor muydu ?) Hatta ek önlemler de buldum kendimce deep freeze yerine ofris , öğrenci çalışmalarının olduğu D: diski yerine makinalardan birini ftp sunucusu yapma veya ubuntu one kullanma gibi.
dediğiniz single user mod hakkında bilgim yok forumda bi bakacağım :D
Lover