windows bölümünden linux yüklü disklere erişim?

Başlatan FıratikUS, 01 Mart 2011 - 02:21:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FıratikUS

Hiç yeri değil galiba ama windows forumlarda cevap bulamadım.
Belki aramızda çözüm bulan olmuştur diyerekten konuyu buraya açtım.
Hatam varsa af ola!

Windows 7 (veya xp) üzerinden ubuntu-debian bölümlerine nasıl ulaşılacağını bulmaya çalışıyorum.
Eskiden(win98-xp) bunu yapan programlar varmış ama windows 7 üzerinden yapabileni bulamadım.
Fikir verebilecek dostlara şimdiden teşekkür ederim......
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

sema

Şurada bunun için üç yöntemden bahsetmiş. Gelen ilk yoruma göre de Explore2fs programının Win7'de çok iyi sonuçlar verdiği yönünde. Yönetici olarak çalıştırılması gerekiyormuş.

http://www.howtoforge.com/access-linux-partitions-from-windows
susema

Ozmo

FıratikUS

çok teşekkür ederim yardımlarınız için...

hal vaziyet şöyle:
@ozmo ! evet bölümler gözüküyor ama dosya isimleri çok tuhaf bir karakter halinde gözüküyor neyin ne olduğu belli olmuyor.

@candy! yönetici olarak da çalıştırmayı denesem de uyumsuzluk sorunu olduğunu belirten hata mesajı alıyorum.
düzenleme: yorumlarda ext4 ve win7 32 bit de sorun olduğu yazıyor.....

sema

Kullanmayalı uzun süre oldu ama Win7 yapıyordu bunu hatırladığım kadarıyla, hataya rağmen devam edince sonuç olumsuz mu? Ayrıca diğer iki program da denenebilir.
susema

FıratikUS

windows xp uyumluluğu modunda çalıştırınca oldu;şimdi bölümleri görüyorum hatta swap alanını bile:D
Fakat şöyle bir sorun var onu aşmaya çalışıyorum: bölümlerin içine giremedim winzort ham bölüm olarak görüyor diskleri.
Biçimlendiriyim mi diye soruyor.

Not: Bir şey keşfettim bölümüne şunu ekleyeceğim; windows üzerinden linux bölümüne format atabilirsiniz:P

Bir saat sonra olanlar: chksdk yaptım disklerde, önce grub kayboldu,grubu tekrar kurmaya çalışırken dizin yapısı bozulduğundan galiba sonuç başarısız oldu.
Denemek isteyen arkadaşlara çok dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum.