[Çözüldü] ubuntu ile acer aspire 3000 bios sifre sorunu yasiyorum

Başlatan cemdursun, 09 Ocak 2011 - 19:34:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemdursun

Selam arkadaslar , gecen bir arkadasim bana ubuntu denemek istedigini söyleyince bende ona elimdeki ubuntu 8.10 cd den kurulum yapip sonrada 9.4 e yukselttik gene ayni arkadasim geri gelip hem xp hem de ubuntuyu kurmami istedi fakat sorun her ne ise bir turlu biosa ulasamadim bios sifresi istiyor , bi zahmet basina gelen arkadaslar mutlaka vardir .

sorunuma en yakin link ise su galiba      http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21151.0    fakat bunu ubuntuda nasil yapacagimi bilemiyorum

Bios flash utility Phlash programini indirdim gerisini anlatacak bir arkadas yada baska bir yöntemle biosun sifresini acabilecek arkadas varmi

bytan

Verdiğin bağlantıdaki makinada muhtemelen win kurulu olduğu için sistemi açıp dos ortamına geçebildi. Yazılım nasıl çalışıyor bilmiyorum. Ama illâ kilidi açılacak makinada çalışması gerekmiyorsa, hatalı giriş sırasında ekranda verdiği rakamları bu yazılıma vermek yeterli olur diye düşünüyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cemdursun

bana verdigi hata kodu 06771 fujitsu siemenste deniyorum olmuyor deneyebilecek bir arkadas varmi ?

bytan

Acer'in kendi donanımı için ürettiği uygulama başka makinalar için işe yaramayabilir.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

cemdursun

Peki bana ubuntuda hard diski tamamen sifir hale nasil getirecegimi anlatacak biri varmi mantik su : eger bir sistem yoksa bilgisayar önce harddiski kontrol eder sonra cd roma gecer ama önce bir program ile hard diski tamamen sifirlamam  yani silmeme lazim ubuntu veya windowstan iz kalmicak sekilde varmi öyle bi program ?

cemdursun

ARKADASLAR SORUNU HALLETTIM :) kisa devre yöntemi ile konu silinebilir, ayrica bytan arkadas ilgilendigin icin saol

bytan

Şifre sorununu nasıl çözdün? Çözüm için yaptıklarını aktarabilirsen konuyu etiketleyerek kapatabiliriz.

PF @ ST

confickerbelasi

acer'ı açıp bios chiinin ilgili pinleri kısadevre etmiş bu işlem çalışırken oluyor ev kullanıcısına göre değil hangi pinleri kısa devre yapılır bilmiyorum çoğunlukta bilmiyordur.

GAREZ

GAREZ

bu nasıl güvenlik? ne işe yarıyor o Bios şifresi? kolayca geçiliyor...

cemdursun

kisa devre googlede aratip buldum sonra sifre sifirlandi herhalde  bende 123 yeni  sifre ile girdim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2011 - 22:00:28

Alıntı yapılan: GAREZ - 13 Ocak 2011 - 13:16:27
bence arkadasına sormustur...

arkadasim bilseydi zaten bu kadar ugrasmazdik :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2011 - 22:02:28

Alıntı yapılan: GAREZ - 13 Ocak 2011 - 15:02:24

mantikli düsünürsek gercekten kendi bilgisayari olupta sifresini unutan bir ton insan var yani bir sekilde acilmasi lazim aksi taktirde sürekli firmalara para yatirmak zorunda kalirdik , yada yeni bilgisayar almak zorunda :)

confickerbelasi

Alıntı yapılan: cemdursun - 15 Ocak 2011 - 21:59:32
kisa devre googlede aratip buldum sonra sifre sifirlandi herhalde  bende 123 yeni  sifre ile girdim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2011 - 22:00:28

Alıntı yapılan: GAREZ - 13 Ocak 2011 - 13:16:27
bence arkadasına sormustur...

arkadasim bilseydi zaten bu kadar ugrasmazdik :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ocak 2011 - 22:02:28

Alıntı yapılan: GAREZ - 13 Ocak 2011 - 15:02:24

mantikli düsünürsek gercekten kendi bilgisayari olupta sifresini unutan bir ton insan var yani bir sekilde acilmasi lazim aksi taktirde sürekli firmalara para yatirmak zorunda kalirdik , yada yeni bilgisayar almak zorunda :)
kolay açılıyormu? acer'ın bazı modelleri tank gibi zor açılır.

bytan

Konuyu etiketliyorum. @confickerbelasi'nin sorusuna yanıt geldiğinde konuyu kapatırız.

PF @ ST

cemdursun

deneme yanilma yöntemi ise yaramadi :) iki gün ugrastim en son kisa devre yöntemini arastirdim internetten öyle oldu , pili cikarma gibi bir durumum olmadi cunku pil lehimle kapatilmis yani sõkmek isin cok caba gerektiriyor

confickerbelasi

msi vr601-049'un soketli sökülebilir gerçi işe yaramaz o farklı teknoloji kullanıyor

mavi parça bios pili.