Zorin OS 4 (Educational eklendi)

Başlatan reis33, 27 Aralık 2010 - 10:39:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karizmaxi

işte en sonunda benim dediğimi yapan bi dağıtım çıkmış windows7 görününü xp görünümü ve klasik gnomre görünümü tema paketi olarak içinde gömülü sunulmuş daha önceden bunu pardus beyin kısmındada belirttim ama çok saçma yok linuxun kendi has bir yapısı var olmaz dendi ama windostan başka bi sistem kullanmayı beceremeyen ve sırf kendi kullanmayı beceremedi diye linux kötü diyen o kadar insan varki ve bazı kişilerin alışkanlığını değiştirmekte çok zor oluyor daha fazla kişinin tanışması için linuxla harika bence yapanların ellerine sağlık @decent güzel tanıtım seninde ellerine sağlık
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

Yiğit Ateş

Ben de o kişilerle aynı görüşteyim açıkçası. Linux'un böyle şeylere ihtiyacı yok. Beğenen yine kullanır tabii ki, ya da kullanışlılık açısından tercih ediliyorsa olabilir ancak doğrudan Windows arayüzü bana pek mantıklı gelmiyor.

sem

Alıntı yapılan: karizmaxi - 15 Nisan 2011 - 15:38:06
windostan başka bi sistem kullanmayı beceremeyen ve sırf kendi kullanmayı beceremedi diye linux kötü diyen o kadar insan var ki

Aslında bu cümle açıklıyor çoğu şeyi... Bunun Linux'un ya da bir dağıtımın değil de daha çok o insanların sorunu olduğunu düşünüyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

decent

distrowatch listesinde Kubuntu, Pardus kadar tıklanma sayısına sahip bir dağıtım.
Ben buna arayüz taklitçiliği değil, arz-talep meselesi olarak bakarım, esaretten özgürlüğe geçişte bir alışma süreci gözü ile bakarım.
Şu dağıtım bu türev diye savunmaktan ziyade, çok sayıda Ubuntu türevi arasından sıyrılıp gelen ve ihtiyaca cevap veren bir dağıtım olduğunu rahatça söyleyebiliyorum.

Kesinlikle hiçbirisini küçük görmem, eksiği hatası varsa uygun dille eleştirimi yaparım.
Kişisel tercihlerime gelince, Ubuntu ve Sabayon..

karizmaxi

Alıntı YapKişisel tercihlerime gelince, Ubuntu ve Sabayon..
demişken ne oldu kurdun mu sabayon'u ne kadar iyi türkçe desteği

decent

Alıntı yapılan: karizmaxi - 15 Nisan 2011 - 18:14:12
Alıntı YapKişisel tercihlerime gelince, Ubuntu ve Sabayon..
demişken ne oldu kurdun mu Sabayon' u ne kadar iyi Türkçe desteği

11.04 Beta 2 sürecinde araya karıştı, fakat unutmuş değilim..
En kısa zamanda tekrar Sabayon yükleyeceğim.

Yiğit Ateş

Bu arada dikkatimi çekti; Pardus, Distrowatch listesinde Kubuntu'yu geçmiş. Ülkemizde pek ilgi görmese de dünya çapındaki istikrarlı yükselişini sürdürüyor. Bu şekilde devam ederlerse yakın zamanda ilk 20 arasında da görebiliriz sanırım. Özellikle tüm masaüstü ortamları kullanılabilir hale geldikten sonra çok daha büyük bir sıçrama yapacaktır diye düşünüyorum.

Kubuntu cephesinde ise bir şeylerin yolunda gitmediği açık.

furkankalkan

Zorin Os Educational editlenirse biraz aslında Edubuntudan bile güzel bir eğitim dağıtımı olabilir bence :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

işte en sonunda benim dediğimi yapan bi dağıtım çıkmış windows7 görününü xp görünümü ve klasik gnomre görünümü tema paketi olarak içinde gömülü sunulmuş daha önceden bunu pardus beyin kısmındada belirttim ama çok saçma yok linuxun kendi has bir yapısı var olmaz dendi ama windostan başka bi sistem kullanmayı beceremeyen ve sırf kendi kullanmayı beceremedi diye linux kötü diyen o kadar insan varki ve bazı kişilerin alışkanlığını değiştirmekte çok zor oluyor daha fazla kişinin tanışması için linuxla harika bence yapanların ellerine sağlık @decent güzel tanıtım seninde ellerine sağlık

Eğer bunu "Pardus da böyle olsun" diyerek söylediysen sana olmaz demeleri normal. İsteyen istediği şekilde dağıtım çıkartır elbette, Windows'a benzer, ona benzer buna benzer. Sorun değil bu, fakat kendi yolunda giden bir dağıtım için "Şuna benzese" dersen ve bu bilhassa Windows olursa o zaman olumsuz yorum alman çok normal.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karizmaxi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Nisan 2011 - 11:56:06

Eğer bunu "Pardus da böyle olsun" diyerek söylediysen sana olmaz demeleri normal. İsteyen istediği şekilde dağıtım çıkartır elbette, Windows'a benzer, ona benzer buna benzer. Sorun değil bu, fakat kendi yolunda giden bir dağıtım için "Şuna benzese" dersen ve bu bilhassa Windows olursa o zaman olumsuz yorum alman çok normal.
ben içine windows stili adı ve mac stili adı altında tema koyalım yeni başlayanlar sudan çıkmış balığa dönmesin diye dedim. kullanamayınca kötü olan dağıtım oluyor sonra ben birebir windowsa benzetelim demedim hem zaten pardusunda kendine has bi görünümü yok bildiğin kde Türkçe ve pisi paketi kullanıyor özel olan kısmı burası yani özel bi görünümü yok o yüzden şuna benzesin buna benzesin diye bir durum yok

heartsmagic

Alıntı yapılan: karizmaxi - 16 Nisan 2011 - 15:20:40
ben içine windows stili adı ve mac stili adı altında tema koyalım yeni başlayanlar sudan çıkmış balığa dönmesin diye dedim. kullanamayınca kötü olan dağıtım oluyor sonra ben birebir windowsa benzetelim demedim hem zaten pardusunda kendine has bi görünümü yok bildiğin kde Türkçe ve pisi paketi kullanıyor özel olan kısmı burası yani özel bi görünümü yok o yüzden şuna benzesin buna benzesin diye bir durum yok

İçine koyarsın da, öntanımlı gelmedikten sonra ne anlamı var onun? İlk açıldığında karşısına çıkacak olan şey zaten Pardus'un kendisi. Kaldı ki eğer kişi Pardus'u kendisi kurmuşsa bir yerlerden duymuş demektir, karşısına çıkan şeyin ne olduğunu az çok kestirebiliyordur. Yok, bir arkadaşı kurmuşsa o da gerekiyorsa Windows'a benzetir.

karizmaxi

Alıntı Yapİçine koyarsın da, öntanımlı gelmedikten sonra ne anlamı var onun?
pardusta kaptan isimli yapılandırma aracı var ve ilk açılışta sistemi kişiselleştirmenize va yapılandırmanıza yardımcı oluyor ve temayıda bu aşamada seçebiliyorsun kaptan bilgisayarınızın ana ekranı nasıl olsun orjinal, mac stili ve windows stili olarak sorça çokta mantıklı olur bence pardus sırf yerli olduğu için kuran ve kullanamayıp kaldıran insanda bayağı bi çok

heartsmagic

Alıntı yapılan: karizmaxi - 16 Nisan 2011 - 21:38:49
pardusta kaptan isimli yapılandırma aracı var ve ilk açılışta sistemi kişiselleştirmenize va yapılandırmanıza yardımcı oluyor ve temayıda bu aşamada seçebiliyorsun kaptan bilgisayarınızın ana ekranı nasıl olsun orjinal, mac stili ve windows stili olarak sorça çokta mantıklı olur bence pardus sırf yerli olduğu için kuran ve kullanamayıp kaldıran insanda bayağı bi çok

Evet bu makul bir öneri, eğer böyle istediysen ve yine kabul görmediyse söylediğim üzere onların özgür tercihleridir bu.

karizmaxi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Nisan 2011 - 21:44:36
Alıntı yapılan: karizmaxi - 16 Nisan 2011 - 21:38:49

Evet bu makul bir öneri, eğer böyle istediysen ve yine kabul görmediyse söylediğim üzere onların özgür tercihleridir bu.
evet aynen böyle söyledim bencede özgür bir mesele ama saçma anlamına gelecek yorumlarda gıcık edici olmuştu :)

heartsmagic

Dediğim gibi "saçmalık" tanımı kişiden kişiye göre değişir. Bunu daha önce bir başka arkadaşa daha söylemiştim. Haliyle öyle tanımlanıldı diye fikir üretmekten geri duracak halimiz yok. Fakat şu da unutulmamalı, bize makul görünen başkasına görünmeyebilir. Fikir önerip, sonucunu olgunlukla karşılamak lazım.

ardes

Ben bu zorin dahıtımını çok beyendim yeni başlayanlar için bence mükemmel  olmuş. Birçok şey kurulu geliyor codecler flash vs..

decent

Alıntı yapılan: ardes - 17 Nisan 2011 - 21:34:38
...yeni başlayanlar için bence mükemmel  olmuş. Birçok şey kurulu geliyor codecler flash vs..

Bu dağıtımın amacı da o zaten, yeni başlayanlara Linux' a alışma/ısınma sürecinde yardımcı olmayı gaye edinmiş.

ardes

Alıntı yapılan: decent - 17 Nisan 2011 - 21:59:30
Alıntı yapılan: ardes - 17 Nisan 2011 - 21:34:38
...yeni başlayanlar için bence mükemmel  olmuş. Birçok şey kurulu geliyor codecler flash vs..

Bu dağıtımın amacı da o zaten, yeni başlayanlara Linux' a alışma/ısınma sürecinde yardımcı olmayı gaye edinmiş.

Bende aynısını söyledim :)

AguilaNegra

grubu update edemiyorum ve diğer işletim sistemimi ekleyemiyorum.
sahaf@sahaf:~$ update grub
No command 'update' found, did you mean:
Command 'uupdate' from package 'devscripts' (main)
Command 'lupdate' from package 'libqt4-dev' (main)
Command 'lupdate' from package 'qt3-dev-tools' (main)
update: command not found
sahaf@sahaf:~$ sudo update grub
[sudo] password for sahaf:
sudo: update: command not found
sahaf@sahaf:~$

decent

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 18 Nisan 2011 - 19:54:09
grubu update edemiyorum ve diğer işletim sistemimi ekleyemiyorum.
sahaf@sahaf:~$ update grub
No command 'update' found, did you mean:
Command 'uupdate' from package 'devscripts' (main)
Command 'lupdate' from package 'libqt4-dev' (main)
Command 'lupdate' from package 'qt3-dev-tools' (main)
update: command not found
sahaf@sahaf:~$ sudo update grub
[sudo] password for sahaf:
sudo: update: command not found
sahaf@sahaf:~$

Komutu
sudo update-grub
şeklinde  kullanabilirsiniz.

Ya da
sudo apt-get install starupmanager
komutu ile yükleyeceğiniz başlangıç yöneticisi aynı işlemleri görsel olarak yapmanıza ve daha fazlasına imkan sağlayacaktır.

AguilaNegra

Alıntı yapılan: decent - 18 Nisan 2011 - 20:09:42

Komutu
sudo update-grub
şeklinde  kullanabilirsiniz.

bu komut işe yaradı,teşekkür ederim.

guestwho

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 15 Nisan 2011 - 18:19:21
Bu arada dikkatimi çekti; Pardus, Distrowatch listesinde Kubuntu'yu geçmiş. Ülkemizde pek ilgi görmese de dünya çapındaki istikrarlı yükselişini sürdürüyor. Bu şekilde devam ederlerse yakın zamanda ilk 20 arasında da görebiliriz sanırım. Özellikle tüm masaüstü ortamları kullanılabilir hale geldikten sonra çok daha büyük bir sıçrama yapacaktır diye düşünüyorum.

Pardus'un başarısını inkar etmiyorum lakin Distrowatch sıralamasının "tıklamaya duyarlı" olduğunu ve bu yüzden dağıtımların başarısını belirlemek adına gerçekçi bir ölçüt olmadığını hatırlatmak durumundayım. Hadi bunu görmezden gelelim, son 6 ay hariç diğer tüm kriterlere göre Kubuntu önde görünüyor. :)

Alıntı YapKubuntu cephesinde ise bir şeylerin yolunda gitmediği açık.

Ne gibi mesela ? Kaçırdığımız bir şeyler mi var merak ediyorum doğrusu...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

SouLCollector

Merhaba arkadaşlar 6 aydır linux kullanıyorum ve cok menmunum ilkdefa soru sorma gereğinde bulunuyorum forumda aratmama ragmen herhangibir yanıt bulamadım
zorinos'da ki background plus uygulamasını bizde kullana biliyormuyuz depolarda bulamadım yardım edermisiniz

heartsmagic

@SouLCollector, ayrı bir başlık açmışsın bence oradan devam edilsin. Gerçi etrafta görünmüyor o uygulama, muhtemelen ZorinOS'a özel bir şey. Onlara ait forumda sorulabilir, belki doğrudan yanıt gelir.

carisma

Bildiğim kadarı ile Zorin OS dağıtımına özel bir uygulama ve Zorin'in ücretli olan sürümüne mevcut ücretsiz sürümünde yok

http://www.youtube.com/watch?v=Coiae3Erhjk

(Background Plus gives you a more compelling and advanced desktop in Zorin OS. You can set a video, sound or screensaver as your background or set it to the default "Space" animated background. The program will be available in all the Premium versions (Gaming, Multimedia and Ultimate) of Zorin OS from version 4.)