Zorin OS 4 (Educational eklendi)

Başlatan reis33, 27 Aralık 2010 - 10:39:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reis33

Zorin OS 4 – Windows' tan dört kat daha hızlı!

Gnome 2.32

Gnome 2.32

Gnome 2.32

Gnome shell http://live.gnome.org/GnomeShell/Screenshots

Ayrıca sudo apt-get install kubuntu-desktop komutu ile basitçe yüklenebilen
ve gayet güzel çalışan KDE Masaüstü Ortamı (sürüm 4.5.1 yüklemiş oluyoruz..)

Zorin OS 4 Lite

Zorin OS 4 Educational

Zorin OS 4 Core, Premium ve Lite sürümleri indirilebilir durumda !

Zorin OS açık kaynak yazılımlara daha sorunsuz erişim sağlayan, Linux' a yeni başlayanlar için tasarlanmış çok fonksiyonlu bir işletim sistemidir.

Dünyanın en popüler Linux işletim sistemi Ubuntu (sürüm 10.10) temellerine dayanmaktadır.

Zorin OS dağıtımının birçok avantajından bazıları şunlardır:

* Zorin OS güvenlidir, pratikte olduğu gibi virüs veya zararlı yazılım alma riski yok denecek kadar azdır.
    * Zorin OS işletim sistemi , (dünyanın en güvenilir işletim sistemlerinden biri olan Ubuntu Linux' a dayalı olarak) istikrarlı ve sağlam bir işletim sistemidir.
    * Zorin OS bir out-of-the-box yazılım çözümüdür
    * Zorin OS çok hızlı bir işletim sistemidir. Windows 7 den 4 kat daha hızlı daha olduğu test edilmiştir.
    * Zorin OS 55 dilde kullanılabilir.
    * Zorin OS tamamen özelleştirilebilir işletim sistemidir.

Zorin OS kullanıcıların tek bir düğmeye dokunarak kullanıcı arayüzünü değiştirebilmesini sağlayan benzersiz Look Changer programını sunuyor.

Sadece bir tıklama ile ister Windows 7, ister Windows XP veya Zorin OS Core veya Eğitsel masaüstüne geçebilir veya Linux kullanıcısının GNOME arayüzüne dönebilirsiniz . Premium sürümlerinde (Zorin OS Oyun, Multimedya ve Ultimate)  Mac OS X, Windows Vista ve Windows 2000 görünümleri de mevcuttur.

Splash Screen Manager, Internet Tarayıcısı Yöneticisi ve Background Plus Zorin OS için geliştirilen özgün programlardır.

Zorin OS kelime işlemci, hesap tablosu ve sunum yazılımlarını içeren bir OpenOffice paketi, Firefox web tarayıcısı, Evolution e-posta istemcisi gibi temel yazılımlar  ile , Rhythmbox müzik çalar, video oynatıcı Totem, GIMP resim editörü, bir çok multimedya kodek ve daha fazlası yüklü olarak gelir.

Zorin OS kullanıcılara daha fazla esneklik sağlar. Bunları mevcut işletim sistemi Zorin OS yanı sıra  Microsoft Windows programlarını kullanmak ve çalıştırmak için  WINE ve Playonlinux yardımıyla sağlar. Testlerin çoğu Windows uygulamalarının  Zorin OS üzerinde Microsoft Windowstan daha daha hızlı çalıştırtırılabildiğini göstermektedir. Zorin OS işletim sistemine geçiş yapan veya iki sistemi beraber kullanan Windows kullanıcıları için Windows grafik kullanıcı arabiriminin aynısını sağlar .

Zorin OS GNOME ve LXDE masaüstü ortamlarını kullanmaktadır. Gnome Masaüstü tamamen açık kaynaktır, bu isteyen herkesin kendi zevkine uygun olarak  istediği her şeyi değiştirebileceği anlamına gelir

Topluluk yardımı ile oluşturulmuştur, siz de  Zorin OS projesine katkıda bulunabilirsiniz ! (Forum sayfasına bakınız). Burada Zorin OS işletim sisteminin sadece birkaç özelliği ve  avantajlarından söz ettik, fakat  videolara, ekran görüntülerine bakarak ya da Zorin OS işletim sistemini edinerek,  daha büyük bir resim elde edebilirsiniz.

İndirme bağlantıları:

Zorin OS 4 Lite : 869 MB (LXDE)
Bu sürüm çoğu günlük bilgisayarlarda çalışan sürümdür.
          Zorin-os-4-lite-32.iso >> ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/zorin/4/zorin-os-4-lite-32.iso (ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/zorin/4/zorin-os-4-lite-32.iso)

Educational -32 bit - Gnome
zorin-os-4-educational-32.iso   1,5 GB   08 01 2011 01:46:00
ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/zorin/4/zorin-os-4-educational-32.iso

zorin-os-4-educational-lite-32.iso   1,2 GB   09 01 2011 00:13:00
ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/zorin/4/zorin-os-4-educational-lite-32.iso

Core 32 bit : 1.2 GB (Gnome)
Bu sürüm çoğu günlük bilgisayarlarda çalışan sürümdür.

* FTP bağlantısından indir >> http://bit.ly/i2MKoT
    * Torrent indir >> http://bit.ly/fpUmJs

Core 64 bit : 1.1 GB (Gnome)

Bu sürüm güçlü bilgisayarlar ve oyun bilgisayarları içindir,
bilgisayarın potansiyelinden tam olarak yararlanmak isteyenler içindir. 64 bit işlemci gerekir.

* FTP Bağlantısından indir >> http://bit.ly/hz5YCM
    * Torrent indir >> http://bit.ly/i368eX

MD5 değerleri:
2d7249e224f6f61c56c6db5b9740ee00  zorin-os-4-core-32.iso
b7aa8a95f2fb5cc1541654045c563e3d  zorin-os-4-core-64.iso
5295d9bfdd98ec69031a0eb01e97a583  zorin-os-4-lite-32.iso
c9c156b727c381d7d66702646d46d515  zorin-os-4-educational-32.iso
e3408e1c09c19604854fb007ad2bb7d6  zorin-os-4-educational-lite-32.iso

Sürüm Notları:
http://zorin-os.webs.com/zorinos4releasenotes.htm

Zorin OS anasayfa:

http://zorin-os.webs.com/

Tüm indirmeler için ftp dizini:
ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/zorin/4/ (ftp://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/zorin/4/)

Etiketler: gnome, linux, look changer, maverick meerkat, ubuntu 10.10, windowstan hizli, zorin, zorin os

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

krwlng

Güzel bir dağıtıma benziyor, böyle alternatifleri gördükçe mutlu oluyorum, sağol reis33.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

xhektor

güzel bir dağıtıma benziyor. rise diye biri başka bir formda tanıtmıştı. o zamanda ilgimi çekmişti.

reis33

Alıntı yapılan: xhektor - 27 Aralık 2010 - 13:42:03
güzel bir dağıtıma benziyor. rise diye biri başka bir formda tanıtmıştı. o zamanda ilgimi çekmişti.
Doğru tahmin
rise=reis33 :)

xhektor

bende nereye kayboldu bu diyordum. hatta özelden mesaj atacaktım. buraya gelmene sevindim. hoş geldin.

reis33

Alıntı yapılan: xhektor - 27 Aralık 2010 - 13:53:57
bende nereye kayboldu bu diyordum. hatta özelden mesaj atacaktım. buraya gelmene sevindim. hoş geldin.
Hoşbulduk, sağolasın
Benimkisi sessiz bir gidiş oldu; fakat Linux' tan bir yere gitmiş değilim :)

yakusha

Artık bu forumu kullanmıyor.

reis33

Alıntı yapılan: yakusha - 27 Aralık 2010 - 19:23:11
ben de sevindim :) acikkaynaktv.com dan ubuntuya terfi ettim sayenizde.
Kullanıcı adını hatırladım, sizleri burada gördüğüm için ayrıca mutlu oldum.

GNUbuntu

Tanıtım için teşekkürler @reis33. İndirip yazdırdım dvdye. Deniyelim canlı olarak bakalım.
Önce Saygı...

sema

Burada bir şeyler oluyor ama pek anlamadım. Kim ünlü :P

Şaka bir yana, anlatım için teşekkürler, denemek gerek..
susema

reis33

Alıntı yapılan: GNUbuntu - 27 Aralık 2010 - 19:39:34
Tanıtım için teşekkürler @reis33. İndirip yazdırdım dvdye. Deniyelim canlı olarak bakalım.

Rica ederim, memnun kalacağınızı umuyorum.

Alıntı yapılan: sema - 27 Aralık 2010 - 19:43:25
Burada bir şeyler oluyor ama pek anlamadım. Kim ünlü :P

Şaka bir yana, anlatım için teşekkürler, denemek gerek..
Ünlü olan yok, birbirimizi önceki bir ortamdan tanıyoruz, oradaki tanışma vesilemiz de Linux ve açık kaynak

sema

Alıntı yapılan: reis33 - 27 Aralık 2010 - 19:51:20
Ünlü olan yok, birbirimizi önceki bir ortamdan tanıyoruz, oradaki tanışma vesilemiz de Linux ve açık kaynak

Şaka yapmıştım kendimce. Hoş geldiniz, tekrar teşekkürler güzel anlatım için.
susema

barış

Anlatım çok güzel, sistem de çok güzele benziyor uzaktan bakılınca tabi kullanmak lazım.
Keşke biraz da teknik bilgi verseydin. Kullanım alanları, ne kadar tercih ediliyor vs. Ubuntu tabanlıysa çok büyük ihtimal APT paket sistemi kullanıyordur ama istisnalar her zaman vardır belki bu da onlardan birisidir? :) Biraz daha teknik bilgi iyi olurdu :)
Wiki'si var mı mesela?
Bu soruları asimile etmek için değil, merak ettiğimden soruyorum çünkü gerçekten hoşuma gitti.

sem

http://zorin-os.webs.com/apps/wiki/

Wikinavigation yazan yere tıklayınca 6 sekme açılıyor... Çok ayrıntılı değil sanırım...  Ama aynı sitede forumları da mevcut... Oradan büyük ihtimal çoğu şey öğrenilebilir...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

reis33

Alıntı yapılan: barışubuntu - 27 Aralık 2010 - 22:48:46
Anlatım çok güzel, sistem de çok güzele benziyor uzaktan bakılınca tabi kullanmak lazım.
Keşke biraz da teknik bilgi verseydin. Kullanım alanları, ne kadar tercih ediliyor vs. Ubuntu tabanlıysa çok büyük ihtimal APT paket sistemi kullanıyordur ama istisnalar her zaman vardır belki bu da onlardan birisidir? :) Biraz daha teknik bilgi iyi olurdu :)
Wiki'si var mı mesela?
Bu soruları asimile etmek için değil, merak ettiğimden soruyorum çünkü gerçekten hoşuma gitti.

Web sayfasında verilen haberi birebir çevirmeye çalışarak ilk mesajı düzenlemiştim..
Aslında ilk mesajın ilk iki cümlesi bir çok karanlık noktayı aydınlatıyor.

Ekleme : distrowatch listesinde 45. sırada yer alıyor

Alıntı YapZorin OS açık kaynak yazılımlara daha sorunsuz erişim sağlayan, Linux' a yeni başlayanlar için tasarlanmış çok fonksiyonlu bir işletim sistemidir.

Dünyanın en popüler Linux işletim sistemi Ubuntu (sürüm 10.10) temellerine dayanmaktadır.

bytan

Tartışmadan itibaren iletileri temizledim. Arkadaşa 30 gün verdim. İstediği yerde istediği dağıtımı kullansın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

confickerbelasi

güzele benziyor keşke 80Gb  daha büyük hdd olsa bunu  4. olarak kurabilsem...

xhektor

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 28 Aralık 2010 - 12:56:48

benimde bunu hemen deneme gerekiyor. sanırım Mint'i silip ZorinOs kuracağım.

reis33

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 28 Aralık 2010 - 12:56:48
Ubuntu 10.04 veya 10.10 var ise onların yerini rahatlıkla alabilir.*

Alıntı yapılan: xhektor - 28 Aralık 2010 - 14:25:25
benimde bunu hemen deneme gerekiyor. sanırım Mint'i silip ZorinOs kuracağım.
En az Mint kadar işlevsel olduğunu, hız ve görsellik olarak daha da iyi olduğunu söyleyebilirim.*

* Ubuntu sürümlerinden eksiği yok fazlası var :)
* Ortalama 6-10 dakikada kurulur,
* 3 sn. de kapanıp 16-20 sn. de açılır.

Enna

Hocam temel olarak ubuntudan farklılığı nedir ? Yani başarısının altında yatan değişiklik nedir ?

Birkaç farklı paket dışında da bir çok farklılığı olduğu kesin gibi, bu nedenle sordum .

xhektor

benim kota sorunum vardı ama arkadaşa ilettim benim için indiriyor. baya bi merak ettim bu sürümü.

reis33

Alıntı yapılan: Enna - 28 Aralık 2010 - 17:28:50

Hocam temel olarak ubuntudan farklılığı nedir ? Yani başarısının altında yatan değişiklik nedir ?

Birkaç farklı paket dışında da bir çok farklılığı olduğu kesin gibi, bu nedenle sordum .
Ubuntu ile temel farklarından bazıları

Zorin OS yukarıda da söylenildiği gibi, Linux' a yeni başlayan, ilgi duyan ve incelemek isteyen kullanıcıların
Windows alışkanlığına benzer bir şekilde zorluk çekmeden Linux kullanabilmesini amaç edinmiştir.

Sadece bu dağıtıma özgü yazılımlar (Look changer, özel temalar, kullanıcı arayüzünün Windows benzeri bir yapıda olması...)
Linux kullacılarının bir kısmı bu benzetime karşı çıksa da, dağıtımın amacı düşünüldüğünde taşıdığı misyon gerçekten takdire şayandır.

Benim gördüğüm basit farklar bunlar..

Geriye kalan herşey için Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat sürümüne dayanan bir dağıtım demek daha doğru olur.

cannizaro

Çok güzele benziyor, hemen indirip deneyeceğim. Ama neden anasayfası engellenmiş onu anlamadım. Girmeye çalıştığımda "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir." yazısı çıkıyor.

confickerbelasi

hala inmesi bitmedi bulunduğu yer yavaş upload ediyor...