hp üzerinde live cd problemi

Başlatan cuma pazarı, 25 Aralık 2010 - 18:10:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cuma pazarı

Merhaba, foruma yeni katıldım. benim şöle bi sorunum var.

bi arkadaşımdan hp pavilion dv5000'ini ödünç aldım. o da hp'sine yeni ubuntu yüklemiş. (daha önce ubuntu kullandımdı). fakat ben çalıştırmak istediğimde kernel syncing falan diye bir şey çıktı ve çalışmadı. bunun üzerine internetten ubuntu 10.04 live cd oluşturdum ve bikaç ay onu kullandım. en son live cd'min çizilmesi üzerine internetten yine live cd 'dvd) indirip onu çalıştırayım dedim. hp açılırken esc yazıp cd seçeneğini tıklayınca cd'yi okumaya başlıyordu daha önce. fakat bu defa cd'yi okumadı. ınn ınn diye bir iki ses geldi ondan sonra yine başa döndük. yani ortada kaldım.

bugün bilgisayarımı tamirciye götürdüm. benim live cd'yi harici cd sürücü takıp ordan çalıştırmaya çalıştı ama o da olmadı. tamirci cd-rom sürücü bozulmuş olabilir oysa eğer 88 lira dedi. bi de hard diski de görmüyor (daha önceki gibi açılışta kernel syncing falan demiyor artık) o yüzden hard disk de gitmiş olabilir dedi o da 88 lira falanmış. bana windows yükleyeyim onun üzerinden bakayım dedi, ubuntu da yüklerim falan dedi ama insan güvenemiyo tabi.

resmen çaresiz kaldım. bilgisayar bana bakıyo ben bilgisayara. ne yapsam ne yapsam... yardımcı olursanız çok sevinicem... bilgisayar yerine karşımda boş bi kafa var sanki...

zeitgeist

Önce elindeki cd nin sağlıklı çalıştığına emin ol; başka bir bilgisayarda deneyebilirsin. İndirdiğin kalıbın md5 kontorlünü yapıp, düşük bir hızda yazdırmak her zaman önerdiğimiz bir yöntem.

Elindeki cd nin sağlıklı çalıştığına emin olduktan sonra eğer yine sistemi açamazsan kurulum ekranındaki f6 seçeneklerini deneyebilirsin. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı çözüm önerileri forumda mevcut.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

cuma pazarı

Alıntı yapılan: zeitgeist - 25 Aralık 2010 - 18:35:40
Önce elindeki cd nin sağlıklı çalıştığına emin ol; başka bir bilgisayarda deneyebilirsin. İndirdiğin kalıbın md5 kontorlünü yapıp, düşük bir hızda yazdırmak her zaman önerdiğimiz bir yöntem.

Elindeki cd nin sağlıklı çalıştığına emin olduktan sonra eğer yine sistemi açamazsan kurulum ekranındaki f6 seçeneklerini deneyebilirsin. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı çözüm önerileri forumda mevcut.

md5 kontrolü derken? nasıl bir şeydir ne yapılır bilmiyorum.

mesela şimdi bunu yazdığım bilgisayar da ubuntulu. ama cd yazdırması var mı onu bilmiyorm. cd-dvd creator diye bir şey yazıyor Uygulamalar'da fakat daha önce hiç denemedim. şu an elimin altında boş cd de yok zaten.

kurulum ekranındaki f6 seçeneği derken açılırken f6'ya bas mı diyosun.

cehalet fena... yardımcı olmaya devam edersen sevinirim zeitgest.

zeitgeist

@cuma pazarı,

md5, f6 seçenekleri ...vb. konuları burada sana açıklamaya çalışmak hem yorucu olur hem de eksik kalır.  ;) Hem forumda hem de Wikide bu konularala ilgili ayrıntılı belgeler var. 5-10 dakikalık bir incemeyle bahsettiğin meselelerin hepsini anlarsın zaten. Hatta başlangıç için sana bir bağlantı vereyim:

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_için_ilk_durak
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

cuma pazarı

zetigest şimdi dediğin yere bakıcam. ama önce şunları deyivereyim.

dvd'yi (Ubuntu 10.04 LTS i386) şu an da kullandığım ibm thinkpad bilgisayara taktım. sağ tıklayıp içindekilere baktım.

şunlar klasörler: casper, dists, doc, install, isolinux, pics, pool, preseed, ubuntu (bu kısayol)

şunlar da dosyalar: autorun.inf, cdrom upgrade, md5sum.txt, README.diskdefines, usb-creator.exe, wubi.exe

şimdi verdiğin linke bakıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Aralık 2010 - 21:46:30

merhaba verdiğin linkte yazılanı terminalden yapmaya çalıştım fakat enter yapınca şöle bişey çıktı

root@ubuntu:~# cd x-nautilus-desktop:///Ubuntu%2010.04%20LTS%20i386.volume
bash: cd: x-nautilus-desktop:///Ubuntu%2010.04%20LTS%20i386.volume: No such file or directory

acaba dvd'nin adlandırmasından kaynaklı olabilir mi? arada boşluk olduğu için yani.

bi de şimdi kullandığım bilgisayara taktım dvd'yi, sonra diski check et dedim.
bi dosyayı check ettikten sonra şurada takıldı sanki

/casper/filesystem.squashfs

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Aralık 2010 - 22:09:47

arkadaşlar kimse yardımcı olamıyormu

sema

MD5 kontrolünü şuradan yapabilirsin;

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Md5_kontrol%C3%BC

Yalnz merak ettiğim, şimdi siz CanlıCD'yi kurulum yapmadan kullandınız hep değil mi? Birkaç ay onu kullandım demişsiniz. Bu arada verdiğim link Ubuntu üzerinde MD5 kontrolü yapar, Win tarafında da yapılabilecek yöntemler var. Yalnız CD oradaki bilgisayarda (götürdüğünüz yerdeki bil.) da açılmamışsa bozuk olması muhtemeldir. Bir bilgisayarda daha deneyin, eğer yine açılmazsa herhangi bir şekilde, bence hiç uğraşmayın ve yeni bir ISO indirin mümkünse, yine başka bir bilgisayarda düşük hızla yazdırılmasına ve düzgün inmesine dikkat ederek CD'ye yazdırın. Sonra anlarız artık sürücünün bozuk olup olmadığını.

Bunun dışında, kafam karıştı benim. Yani bilgisayarda bir şey yüklü değil mi şimdi? Yani yüklü ama açılmadığı için siz hep CD ile kullanmıştınız, öyle mi?
susema

cuma pazarı

merhaba serna, dün gece ubuntuyla çalışan bi bilgisayar üzerine bu sıkıntılı cd'yi taktım (yine ınn ınn şeklinde gitti) ve hatalar için kontrol et'i tıkladım. anladığım kadarıyla epey uzun sürdü artık bekleyemedim ve uyudum zaten. sabah uyandığımda 642 tane hata var yazılıydı. anlaşılan cd'de sorun var. şimdi gidicem ve başka bi live cd oluşturucam.

bu kullandığım live cd'yi yeni indirdim. ondan önce bikaç ay  çalıştım dediğim başka bi live cd'ydi ve çalışıyodu. onu kullanmamın nedeni de bilgisayarı açmaya çalışınca kernel syncing diye bişey yazmasıydı. madem öyle ben de live cd'den çalıştırırım demiştim ve hakketen de çalıştırabilmiştim live cd'yi. bu elimdeki başka live cd.

şimdi başka bi live cd oluşturucam. işallah sorun çıkmaz. sorun çıkarsa yine buradan twitlerim artık  :'(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Aralık 2010 - 13:09:13

Alıntı yapılan: sema - 26 Aralık 2010 - 03:53:11
MD5 kontrolünü şuradan yapabilirsin;

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Md5_kontrol%C3%BC

Yalnz merak ettiğim, şimdi siz CanlıCD'yi kurulum yapmadan kullandınız hep değil mi? Birkaç ay onu kullandım demişsiniz. Bu arada verdiğim link Ubuntu üzerinde MD5 kontrolü yapar, Win tarafında da yapılabilecek yöntemler var. Yalnız CD oradaki bilgisayarda (götürdüğünüz yerdeki bil.) da açılmamışsa bozuk olması muhtemeldir. Bir bilgisayarda daha deneyin, eğer yine açılmazsa herhangi bir şekilde, bence hiç uğraşmayın ve yeni bir ISO indirin mümkünse, yine başka bir bilgisayarda düşük hızla yazdırılmasına ve düzgün inmesine dikkat ederek CD'ye yazdırın. Sonra anlarız artık sürücünün bozuk olup olmadığını.

Bunun dışında, kafam karıştı benim. Yani bilgisayarda bir şey yüklü değil mi şimdi? Yani yüklü ama açılmadığı için siz hep CD ile kullanmıştınız, öyle mi?

şimdi dışarda kafeden tekrardan ubuntu 10.04 desktop i-386 iso dosyası indirdim. fakat windowsta yaptığım md5 karşılaştırmasında farklılık çıktı. bu durumda ne yapmam lazım bilmiyorum.

kafeci kendisinin de aynı şekilde ubuntu indirip kullandığını sölediği için yazdırmaya karar verdik. bakalım tekrardan hp'ye cdyi takınca ne olacak. herşey kabus gibi valla  :-X

heartsmagic

md5 değerleri örtüşmüyorsa sorun yaşama ihtimalin var. Haliyle bazı şeylere hazırlıklı olmak lazım.
Kafeci öyle söylemiş ancak bizler de Linux kullanıcısıyız ve şu ana kadar md5 bütünlük denetimini yapmadan yazdırdığım bir ISO hatırlamıyorum :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.