.iso sıkıştırma ?

Başlatan ubuntupardus, 24 Aralık 2010 - 23:16:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntupardus

Arkadaşlar bende 6 gb tan büyük bir kaçtane .iso dosyası var.

Bunları mümkün olduğunca sıkıştırmak istiyorum. Örneğin 6gb lık bir dosyayı tek dvd ye atmak. Veya mümkünse iki tane 6 gb lık dosyayı tek dvd ye atmak istiyorum...
Şuan şu iki konuya bakıyorum...
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=15124.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,11255.0.html

Bu kadar bir sıkıştırma mümkün olabilir mi? Olursa hangi programla yapabilirim?

Teşekkürler

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntupardus

Şimdi deniyeceğim.

Teşekkürler. Dün winrar ile denemiştim hiç sıkışmamıştı.

ubuntupardus

Bununla olmadı...
Peki şöyle bir şey yapmak istiyorum...

6 gblık bir iso dosyasını ilk dvd ye yazacam sonra kalan ksımını ikinci dvd ye. 2. Dvd de kalan 3gb lık alanada başka bir programın  iso dosyasının ilk bölümünü yazacağı. Başka bir dvd ye de kalan 2. bölümünü...

Böyle bir şey yapmak istiyorum. Eğer sıkıştıramıyorsam Nasıl olabilir....

jayw

Bir dizin oluşturup, iso kalıbını bu dizin içine atıp, dizine sağ tıklayıp sıkıştır'ı (compress) seçin, karşınıza gelen pencerede sıkıştırma biçimi olarak 7z seçin. Alt taraftan Diğer Seçenekler'e (Other Options) tıklayın ve ekteki resimde görüldüğü gibi en alttaki seçeneği etkinleştirip değer olarak 4450 yazın (normalde bir dvd 4489 mb veri alır ama önlem olarak biraz azalttım). Bu şekilde sıkıştırırsanız iso görüntüleriniz dvd'ye sığacak boyutlara ayrılır.

Not: Bu yöntemin bir dezavantajı var, olur da dvd'nizde okunmayan bir kısım olursa arşiv açılamayacağı için bütün iso görüntünüzü kaybedersiniz. Ama bu görüntü çift katmanlı bir dvd'de normal olarak kaydedilmiş olsaydı, bozulan kısımdaki dosya kadar kaybınız olurdu. Eğer çok önemli bilgileriniz varsa iyi düşünün derim ya da dvd'lerinizi iyi saklayın :)

ubuntupardus

sizin dediğiniz gibi 7z formatında kaydedersem yani

6gblık bir iso dosyası tek dvd ye sığıyor öyle değil mi?

Peki dvdleri iyi koruyup hiç çizmediğim taktirde bozulma ihtimali var mı?

jayw

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 31 Aralık 2010 - 18:38:04
sizin dediğiniz gibi 7z formatında kaydedersem yani 6gblık bir iso dosyası tek dvd ye sığıyor öyle değil mi?

Hayır tek dvd'ye sığmıyor, sadece dvd'lere sığabilecek boyutlara bölünüyor. Yani sizin örneğiniz için, 6 GB'lık bir dosyayı bu şekilde sıkıştırırsanız, bir adet 4.7 GB'lık, bir adet yaklaşık 1.3 GB'lık dosya oluşacaktır. İlk dosya bir dvd'ye sığar, diğer dosyayı ise başka iso'ların 2. dosyaları ile birlikte bir dvd'ye kaydedebilirsiniz.

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 31 Aralık 2010 - 18:38:04
Peki dvdleri iyi koruyup hiç çizmediğim taktirde bozulma ihtimali var mı?

DVD'lerde durum nedir bilmiyorum ama normal kalite bir CD medyasının ömrünün 10 sene olduğunu, hiç kullanılmasa bile 10 sene içinde hava ile olan temastan dolayı korozyona uğrayıp bozulabileceğini bir yerden okuduğumu hatırlıyorum. CD'lerde Verbatim markası farklı bir sistem kullandığı için korozyon riskini ortadan kaldırıp, çizilme hariç ömür boyu garanti veriyordu.