ubuntu yazılım merkezi sorunu

Başlatan altan, 23 Aralık 2010 - 22:40:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altan

herkese merhabalar...
geçenlerde ubuntu yazılım merkezinden program yüklerken şöyle bir sorunla karşılaştım ve hiç bir şekilde ubuntu yazılım merkezinden program kuramıyorum
sorun:
Üstesinden gelinemeyecek bir sorun oluştu
Yazılım kurmanızı/kaldırmanızı sağlayan ve diğer paket yönetim görevlerini gerçekleştiren aptdaemon yazılımında bir programlama hatası var gibi görünüyor. Lütfen bu hatayı http://launchpad.net/aptdaemon/+filebug bağlantısında bildirin ve yeniden deneyin.
ayrıntılar:
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/aptdaemon/worker.py", line 768, in simulate
    return self._simulate_helper(trans, status_path)
  File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/aptdaemon/worker.py", line 938, in _simulate_helper
    return depends, status, self._cache.required_download, \
  File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/apt/cache.py", line 218, in required_download
    pm.get_archives(fetcher, self._list, self._records)
SystemError: E:I wasn't able to locate file for the ttf-mscorefonts-installer package. This might mean you need to manually fix this package.

biraz karıştırdım formu fakat benzer bi konu bulamadım
malum acemilik
daha önce böyle bir konu açıldıysa özür dilerim
şimdiden teşekkürler
saygılar...

guestwho

Forumda biraz dolaşmış olsaydın, hata çıktılarını "kod etiketi" içerisinde aktarman gerektiğini anlardın. Foruma yeni üye olan çoğu arkadaş aynı hatayı yapıyor, sonra "Ama kimse bana yardımcı olmuyor" gibisinden veryansın ediyor. Karşılaştığın paket sorunu da defalarca kez forumda çözülmüş, "ttf-mscorefonts-installer" diye aratman yeterli.
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

sema

Aramış ve bulamamış. Özür de dilemiş :) Hem nasıl aratılacağını bilmek de önemli ve ilk geldiğimde ben de code etiketi kullanmıyordum. Hem de bu sorunu daha geçenlerde ilk defa gördüm, HDD gibi bir konu değil. @altan şunu kurabilirsin;

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

Bundan sonra arar bence..
susema

guestwho

@sema söylediklerimin neredeyse tümüne itiraz etmişsin, daha da önemlisi; yeni üye olanların kod etiketi kullanmamasını ve arama yapmamasını da meşrulaştırmışsın bir bakıma...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

sema

Alıntı yapılan: guestwho - 25 Aralık 2010 - 04:06:31
...daha da önemlisi; yeni üye olanların kod etiketi kullanmamasını ve arama yapmamasını da meşrulaştırmışsın bir bakıma...

Böyle düşünmediğine eminim. Kısaca şu şekilde konu açan birine;

Alıntı Yap
biraz karıştırdım formu fakat benzer bi konu bulamadım. malum acemilik daha önce böyle bir konu açıldıysa özür dilerim. şimdiden teşekkürler

Şu şekilde cevap verilmeli!!?

Alıntı yapılan: guestwho - 24 Aralık 2010 - 13:17:58
Forumda biraz dolaşmış olsaydın, hata çıktılarını "kod etiketi" içerisinde aktarman gerektiğini anlardın. Foruma yeni üye olan çoğu arkadaş aynı hatayı yapıyor, sonra "Ama kimse bana yardımcı olmuyor" gibisinden veryansın ediyor. Karşılaştığın paket sorunu da defalarca kez forumda çözülmüş, "ttf-mscorefonts-installer" diye aratman yeterli.

Şu yazdıklarım konuyu açanı haklı çıkarmasın lütfen, onu savunmuyorum. Sadece yapın gereği olsa gerek.... Ayrıca forumun genel tavrı yaptığın gibidir. Hâliyle baştan haksız düşeceğim bir konu içindeyim. Söylemek istediğimi anlayan hak verir bana (beni anlayan!), söylemek istediğimi anlamayana (daha doğrusu anlamak istemeyene) ben bir şey anlatamam.

Ayrıca uyarıdan sonra cevabı yazmış olsaydın ya da en azından link verseydin, amenna! Zor değildi bence. Herkes için demiyorum, forumda arama yaptığını ama bulamadığını söyleyen biri için söylüyorum bunu.
susema

guestwho

Alıntı YapSadece yapın gereği olsa gerek.... Ayrıca forumun genel tavrı yaptığın gibidir.

@sema benim (sana göre) katı tavrımı ya da yapımı eleştirirken, forumun geri kalanını da olaya dahil etmeye hakkın yok. Bu diyalog ikimiz arasında kalsın lütfen, zira bana yöneltmiş olduğun eleştirinde kısmen haklısın, fakat dediğim gibi forumun geri kalanını da benim tavrımdan yola çıkarak eleştirmen hiç de makul değil.

sema

Alıntı yapılan: guestwho - 26 Aralık 2010 - 12:18:14
@sema benim (sana göre) katı tavrımı ya da yapımı eleştirirken, forumun geri kalanını da olaya dahil etmeye hakkın yok. Bu diyalog ikimiz arasında kalsın lütfen, zira bana yöneltmiş olduğun eleştirinde kısmen haklısın, fakat dediğim gibi forumun geri kalanını da benim tavrımdan yola çıkarak eleştirmen hiç de makul değil.

Tekrar edeyim o hâlde.. Forumun genel tavrı, tavrın gibidir. Bunu onlar da kabul ediyorken aksini söylemem için bir sebep yok. Ayrıca madem ikimiz arasında lütfen onları arkana alacak (ya da konuya dahil edecek) şeyler söyleme. Zaten buna hiç gerek yok!
susema

zeitgeist

Tartışmanın gidişatı içinde dolaylı olarak ve "forum geneli" ibaresiyle doğrudan bağlantılı olarak tartışmaya ben de katılmak durumunda kaldım.

Bana kalırsa, aşırıya kaçmadığı ve kişileri fazlaca hırpalamadığı müddetçe herkes kişisel tavrını, duruşunu ifade edebilir. @guestwho'nun daha önceki mesajlarından da benzer durumlarda tavrının nasıl olacağını tahmin edebiliyorum, elbette @sema'nın da  ;) İkinizin de bu tip durumlarda aldığı tavır farklı olsa da niyetlerimiz bir, o yüzden biribirimizi bu şekilde kabul ederek yola devam edelim bence.  ;)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sema

:) Ben zaten kabul ediyorum ve şimdiye kadar hiçbir şey demedim ama lütfen elinizi vicdanınıza koyup şu konuda, ilk iletiye verilen cevapta, uyarının dozunu abarttığımızı ya söyleyin ya görün, ya yol açın ya yoldan çekilin :P

Neyse tamam, arada bir hiç istemediğim tartışmaların içinde oluyorum mecburen. Kusura bakma @guestwho, senle bu şekilde karşı karşıya gelmek istemezdim.
susema

guestwho

@sema şimdilik söyleyeceklerimi yutuyorum, umarım dediğin gibi bir daha bu şekilde karşı karşıya gelmeyiz.

heartsmagic

Hani, sorumlu kişilerden biri olarak naçizane görüşümü belirteyim. @sema, forum geneli farklı tavırlar sergileyebiliyor. Örneğin benim ve @zeitgeist'in tavırları aynı değil ya da @umutubuntu ile @eribol'un da tavırları aynı değil. Yönetimdekileri es geçelim, @if ile @guestwho'nun da tavırları bir değil. @stratovarius ile @krwlng'nin tavırlarının da aynı olmadığı gibi. Sanırım sen de dikkatlice incelediğinde aradaki farkları iyi görüyordun bu güne kadar. Kimimiz daha sert tepki veriyor bu gibi konularda, kimimiz daha yapıcı ve yorulma bilmeksizin her sorulduğunda aynı sorulara cevap verecek şekilde. Üşenmeden aynı konuları sorsalar bile araştırıp bağlantı döşeyen arkadaşlar var.

Ben yapamıyorum artık bu şekilde, ancak yapanlara da karışmıyorum. Muhtemelen bu başlıkta iletiyi atan ilk kişi sen olsaydın @guestwho da sana karışmazdı, zaten karışsaydı ve tepki koysaydı en başta ben yadırgar ve araya girerdim. Tam tersi olunca da ancak şimdi girebiliyorum. Bu konuda seni takdir ediyorum, dilediğin gibi aynı konular için cevap verebilirsin, bağlantı geçebilirsin, yardımcı olabilirsin. Buna ben kendi adıma müteşekkir olurum. Elbette yapıcı bir şekilde arama faslını da araya sıkıştırman beni sevindiriyor.

@guestwho'nun tavrını sert bulsam da (ki ben de aynı sertliği bazen gösterebiliyorum) söylediklerini ne yazık ki doğru olarak etiketlemeliyim. Zira forumda çok az vakit geçiren biri düzen hakkında fikir edinir. Dana çok kısa bir süre önce çok ama çok yeni bir kullanıcı açılan bazı yeni başlıkları anlayamadığını söyledi forumda. Söylediği kişi ise bir başka yeni arkadaş. Kısacası istediği gibi arama yapıp, birçok şeye ulaşabildiğini söylemiş.

Burada şu önemli, dilediğimiz gibi yardım edelim fakat bir başkasının tarzını eleştirirken gelecek cevaplara da hazır olalım. İnsan faktörü her yerde devreye giriyor ve bizler türlü türlü karakterlere sahibiz. Okulda sert ve disiplini üst seviyede tutan eğitimciler olmazsa ne yazık ki bazı şeyler yolunda gitmez. Tam tersi de doğrudur, daha yapıcı ve kucaklayıcı eğitimcilerin eksik olduğu okul, sadece ruhsuz çocuklar yetiştirecektir.

Sözün özü, arama yapmayana da yardım edilebilir, edenleri kınamak, suçlamak gereksiz olur. Aynen arama yapılmadığı için biraz sert tavır takınanları kınayıp, suçlamanın gereksiz olduğu gibi. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

@zeitgeist'in şu cümlesi uzuncana anlatmaya çalıştığının kısa bir özeti sanırım (ve ben onu anladım!);

Alıntı Yap..o yüzden birbirimizi bu şekilde kabul ederek yola devam edelim bence..

Ve benim çok ama çok hoşuma gitmişti. Beyinde bir şimşek çakması olur ya hani, aynen onun gibi :)

@guestwho'a da konuyu abarttığıma dair biz özür mesajı göndermiştim, o da çok daha güzel bir mesajla karşılık vermişti. Yani benim açımdan da onun açısından da sorun kalmamış gibi gözüküyor, şimdilik! (:P şaka tabii ki de). Sağ ol yine de.
susema

heartsmagic

Kimileri paragraf paragraf yazar anlatamaz, kimileri de (@zeitgeist gibi) tek cümlede açıklar işte :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Aralık 2010 - 03:05:05
Kimileri paragraf paragraf yazar anlatamaz, kimileri de (@zeitgeist gibi) tek cümlede açıklar işte :)

Herkesin bir şeyler anlamış olması ne güzel :)

(Şaka yapıyorum tabii :P, nihayetinde tatlıya bağlanmış bir mesele, üzerinde uzun uzadıya konuşmaya gerek yok, tamam bu da şakaydı :P). Niyetler güzel olsun, güzel de.
susema

guestwho

Başlık ilginç bir hal aldı doğrusu. @sema tartışmamıza kaldığımız yerden devam edebiliriz istiyorsan. :P

sema

susema