[Çözüldü] ubuntuyu kaldırıp yeniden xp kurmak istiyorum

Başlatan omer191988, 16 Temmuz 2008 - 17:58:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sinan003100

teşekkürler heartsmagic:) eğer söylediklerini daha ayrıntılı bir şekilde anlatırsan hemen ubuntu kurmak istiyorum. ama d deki verilerime bişey olmaz değil mi. öyle bir risk varsa harici harddisc aldıktan sonra ubuntu kurmak istiyorum. tabi ne zaman elime para geçerse :) c'de 11 gb boş yer var şimdilik. ben onu biraz daha acabilirim programlardan bazılarını kaldırarak. bu yüzden biraz yardımcı olursan hemen uygulamaya geçmek isterim. ama d'ye bişey olmasın :)

raspacı

wubi diye forumda aratırsan windows içine kurulumu nasıl yapacağını görürsün.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

xwes

Arkadaş wubi ile değil de normal kurmak istiyor sanırım @levi.
@sinan003100,ubuntu canlı CD ile (yani elinizdeki ubuntu CDsi ile) açtığınız ubuntuda gparted programı yuklu gelir.Bu programları C diskini küçültebilirsiniz.

raspacı

Kabaca okudum , bir yerde sanki buna benzer bir ima vardı wubi gibi. Neyse sağlık olsun :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

sinan003100

ubuntu cd'si yada wubi farketmez. yeter ki c sürücüsüne format atmadan kurabileyim ubuntuyu. ubuntu cd'si ile kurulum yaparsam c sürücüsü format yemiş olacak mı?

xwes

Kısmen yiyecek :) yani şöyle: C'yi küçülterek bir parça koparacaksını koparttığınız parçaya ubuntu yukeyeceksiniz, dolayısıyla bu bolüme format atmış olacaksın.

sinan003100

teşekkürler xwes. peki c sürücüsündeki xp silinecek mi ne olacak? bir de d sürücüsü bir zarar görür mü?

xwes

C sürücüsündeki XP silinmeyecek, ancak @heartmagic'in dediği gibi önce XPde defrag yapın (disk birleştirici var ya XPde onunla)

sinan003100

yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. c'yi 2 parçaya böldüm 10'ar gb olarak. şimdi ubuntu kurulumuna geçebilirim yavaş yavaş:) bundan sonrasını forumdan takip ederek yüklemeyi yapmayı düşünüyorum. herkese kolay gelsin :)

heartsmagic

Ancak önemli bilgilerin varsa Ubuntu'yu hangi bölüme kuracağın çok önem arz eder. Dikkatli ol bu konuda. Bölümleme kısmına gelince elle bölümleme yoluna gideceksin. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,12927.0.html başlığını güzelce okursan anlayacaksın nasıl olacağını. Seninkine çok benzer bir durum çünkü orada anlatılan.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.