[Çözüldü] ubuntuyu kaldırıp yeniden xp kurmak istiyorum

Başlatan omer191988, 16 Temmuz 2008 - 17:58:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omer191988

arkadaşım tavsiye etti ama bi türlü öğrenemedim kullanmayı ubuntuyu kaldırıp yeniden xp kurmak istiyorum ama bi türlü silemedim ubuntuyu yardım edermisiniz...

atomkarinca

Ubuntu CD'siyle açıp Gparted programı yardımıyla bütün harddiski istediğin şekilde formatlayabilirsin.

MeBuNtU

Alışamadıysan ReachOS u bir dene,Tüm Windows alışkanlıklarına uygun.Sadece 30 mb indirip denemeye değer.

FUBU

Alıntı YapAlışamadıysan ReachOS u bir dene,Tüm Windows alışkanlıklarına uygun.Sadece 30 mb indirip denemeye değer.

merakımdan soruyorum da, şu reacOS nin site adresini atar mısın? distrowatch da bulamadım. google da arayınca da ilk 5 sayfada göremedim?

@omer191988
bu arada seçilen disk alanını ubuntu cd si ile formatladıktan sonra xp de o alan görünecektir. fakat xp ye dönünce bir de o disk alanını hızlı biçimlendir istersen. çünkü arkadaşın bilgisayarında linux u silerken ubuntu ile formatlamak yeterli olmamıştı. bir de hızlı biçimlendirmiştik. ondan sonra kullanabilmiştik. belki sende gerek kalmaz ama sorun çıkarsa diye söylüyorum.

atomkarinca

FUBU

teşekkürler.. dağıtım da tam çakma windows olmuş bu arada.  :)

MeBuNtU

Özür dilerim yalnış yazmışım.Bir linux dağıtımı değil ama Özgüryazılım olduğu için bence destek vermek gerek.bence 1.0 sürümü çıkarsa büyük ses getirir.

garafatma

ubuntunun kullanımı windowsa göre daha kolaydır kanımca, nesine alışamadın anlamadım. bence biraz daha dene.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

keretta

Windows'u kullanacak olana da saygı gösterilmeli fakat lisanslı ise :) Kaçı lisanslı xp kullananların ki ben kendimden biliyorum daha 1 hafta öncesine kadar lisanssız xp'nin lisanssız programlarında macera arıyordum :))

Yusuff

İlk defa kullanan hemen hemen herkes alışamadım diyor. Hele biraz sabredin sonra başka sisteme bakmak isteemyeceksiniz. Hele de söz konusu Ubuntu'ysa.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

ChoPin

bende kurmadan önce zorlanırım demiştim ama windowsta durmadan hata almam,formatlarla uğraşmam dolayısı ile kurmaya karar vermiştim. geçen ubuntum azıcık üzdü beni ama yinede arkadaşların paylaştığı bilgilerle üstesinden geldim. size tavsiyem sabırlı olmanız öğrenme amacı gütmeniz.ubuntu gerçekten çok zevkli bir işletim sistemi. ayrıca kime compizli halini göstersem bir wovvv sesini duydum.. :D

kaarci

Kardeş sen alışırsın ben de bi windows kurmuştum amma linuxu unutamıyor insan dönersin gene penguenine penguen soğukta yasar sıkı giyin hazırlan sabırlı ol alışırsın  :D
Dostu da severim düsmani da. Çünki dost gücümü, düsman ise ödevimi gösterir.

sabian

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 16 Temmuz 2009 - 19:35:56
İlk defa kullanan hemen hemen herkes alışamadım diyor. Hele biraz sabredin sonra başka sisteme bakmak isteemyeceksiniz. Hele de söz konusu Ubuntu'ysa.

@yusufsan21 1 yıl önceki konuya cevap yazmışsın, gören de yeni diye sana takılmış galiba :) Konuyu açan arkadaş hala foruma uğruyor mu acaba ...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

cauliflower

Alıntı yapılan: omer191988 - 16 Temmuz 2008 - 17:58:18
arkadaşım tavsiye etti ama bi türlü öğrenemedim kullanmayı ubuntuyu kaldırıp yeniden xp kurmak istiyorum ama bi türlü silemedim ubuntuyu yardım edermisiniz...

Çok güzel söylemişsiniz arkadaşlarda bu sorunun cevabı yok.

Benim elimdeki cd kayıp ve ben xp ye dönmek istiyorum ubuntuyu bilgisayarımdan nasıl kaldıracağım.

Türkiye forum sitesi burası ve bu konuyla ilgili birşey yok sitede yada ben bulamadım yardım edin lütfen.

zeitgeist

Hangi cd yok Ubuntu mu, Windows mu?

Eğer Ubuntu cd si yoksa, bios ayarlarına gir, bilgisayarın cd-rom dan başlamasını sağla, Windows cd sini tak, cd den başlat ve kurulum adımlarını takip et. Yani normal bir Windows yüklemesindne ibaret her şey.

Eğer elinde Windows cd si yoksa,  bios ayarlarına gir, bilgisayarın cd-rom dan başlamasını sağla, Ubuntu cd sini tak, cd den başlat. Ubuntu açılınca terminal aç Gparted yazılımı ile diskini/disklerini istediğin şekilde biçimlendir, yani format at.

Bunlar defalarca anlatıldı forumda, uygun kelimelerle aratırsan bulacağına eminim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Yusuff

Xp'ye dönmek için Ubuntu'luk bir şey yok ki?
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

sinan003100

merhaba arkadaşlar. ubuntu ile yeni tanıştım. görünüşe göre güzel bi işletim sistemi fakat ben bilgisayarıma ubuntu yüklemeden önce bazı sorularım olacak.
xp kullanıyorum. yanına ubuntu kurmak istiyorum. 40 gb harddisk var. c ve d sürücüleri 20şer gb lik. d sürücüsü tamamen dolu. c'de ise xp var. ubuntu kurmam için d sürücüsüne format atmadan nasıl ubuntu yükleyebilirim ?
yardımcı olan arkdaşlar olursa sevinirim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: sinan003100 - 24 Aralık 2009 - 15:43:51
merhaba arkadaşlar. ubuntu ile yeni tanıştım. görünüşe göre güzel bi işletim sistemi fakat ben bilgisayarıma ubuntu yüklemeden önce bazı sorularım olacak.
xp kullanıyorum. yanına ubuntu kurmak istiyorum. 40 gb harddisk var. c ve d sürücüleri 20şer gb lik. d sürücüsü tamamen dolu. c'de ise xp var. ubuntu kurmam için d sürücüsüne format atmadan nasıl ubuntu yükleyebilirim ?
yardımcı olan arkdaşlar olursa sevinirim.

Forumda Kurulum Öncesi ve Sonrası bölümünde bu sorularına emin ol cevap bulabilirsin. Zaten yapacağın şey belli. C'yi küçültecek, Ubuntu için takriben 15GB'lik bir alan ayıracaksın. Ayrıca Acemiler İçin İlk Durak bölümüyle, Wiki'yi de ziyaret et.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sabian

Heartsmagic'in söylediklerine ilaveten, format atmadan Ubuntu yüklemenin tek yolu WUBİ kullanmak. Bu konuyla ilgili forumda ve Wiki sayfasında bilgi mevcut. Wubiyi çalıştırıp, boş bir alan gösteriyorsun, XP üzerindenken ve ubuntu kurulumu yapıyor kendisi. Tabi bunun için İnternet bağlantısının da olması lazım. Kısacası  WUBİ kullanmadan formatsız yükleme yapamazsın.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

sinan003100

yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar ama 15 gb çok değil mi yaw. xp için 5 gb kalıyo. yetersiz değil mi xp için?

maydin95

doğru sen bence 10 10 yap işletim sisteminide sana bir önerim var eğer bilgisayarında dvd rw var ise sen dyi onun içine at çünkü yanlış birşey yaparsan gider ne kadar bilgi varsa ayrıca ram kaç senin 512 den az is apt yapılandırılıyor bölümünde tıkanıp kalıyor %80 de iken kurmayı denemiştik olmamıştı bir bilgisayara rami yükseltince oldu eğer bilgisayarının donanımı düşük ise Tiny Core yükleyebilirsin. Sadece 10 Mb min ise 6.7 Mb eski bilgisayarları diriltmek için gelişitriliiyor . İnternet bağlantın varsa biraz üstüne bir şey eklersin süper olur
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

sinan003100

teşekkürler maydin95. dvd+rw var bende. olmazsa son care d'yi dvdlere yedekleyecem. ram 1 gb. xp yüzünden bilgisayarı resetlemekten bıktım. ubuntu denemek istiyorum. yazdıklarının son kısımlarından pekbirşey anlamadım ama internet bağlantım var

sabian

Alıntı yapılan: sinan003100 - 25 Aralık 2009 - 00:03:34
teşekkürler maydin95. dvd+rw var bende. olmazsa son care d'yi dvdlere yedekleyecem. ram 1 gb. xp yüzünden bilgisayarı resetlemekten bıktım. ubuntu denemek istiyorum. yazdıklarının son kısımlarından pekbirşey anlamadım ama internet bağlantım var

:D

Maydin95 sana başka bir linux sistemi önermiş.adresi bu Bu oldukça küçük fakat göze pek hitap etmeyen ve Ubuntu'nun yanında oldukça soğuk kalan bir linux sürümü. Bu sürüm çok eski ve yetersiz bilgisayarlarda kullanılmak için geliştirilmiş, sistem gereksinimi oldukça az bir sistem yani. Ben sana şunu tavsiye ederim, ram gayet yeterli bir sıkıntın yok o konuda. Fakat o harddisk hem ubuntuya hem de windowsa biraz dar gelir.

Eğer Windowsun donmalarından ve mavi ekranlarından sıkıldıysan hatta bıktıysan bu tarz durumlarla neredeyse asla karşılaşmayacağın bir sisteme geç derim. Bu da kullanım kolaylığından ötürü Ubuntu'dan başkası değil. Ben öyle yaptım, windows'a ihtiyacım kalmadı. Çünkü Ubuntu'da zaten ihtiyacım olabilecek herşey var. Msn programı, ofis programları, müzik dinleme prograöları, film izleme programları vs vs... Anlayacağın Windows'ta parayla ya da crackla kullanmak zorunda olduğun programların işlevini gören ve onlardan daha kaliteli programları ücretsiz olarak kullanabiliyoruz. Ubuntu'nun kurulumu da çok çok basittir, kurulumdans onra bir iki rotuşla bilgisayarın başından kalkmaz olursun :)

Geç de olsa tavsiyeme geleyim artık :D bence @maydin95'in dediği gibi D dizinindeki dosyalarını kopyala bir yere ve tüm diske Ubuntu kur. Pişman olmayacaksın, emin ol. Hatta lanet okuyacaksın Windows'a ve bugüne kadar neden kendime ve bilgisayarıma bu iyiliği yapmadım diye de söylenirsin. Ama daha sonra göğsünü kabartacağından şüphem yok.

Ubuntu kur diyorum çünkü en aktif ve desteğe çabucak ulaşabileceğin linux forumu burası. Karşılaşacağın muhtemel sorunların tümünün cevabı ya sitede vardır ya da çözümüne ulaşılacaktır. Yanında kocaman Ubuntu Tr ailesi var, başka hiçbir yerde böyle bir dayanışma ve yardımlaşmaya şahit olamazsın. Linux dünyası dışında tabi, yoksa tüm linuxçular dayanışma içindedir :D

Hadi karar ver artık :D

Debian Sosyal Sözleşme

sinan003100

teşekkürler arkadaşlar yardımlarınız için. harici harddisc alır almaz ubuntuyu kuracam. aslında xp benim pek işime yaramıyor. genelde internetle uğraşıyorum. fakat çizim programları da kullandığım için (autocad, solidworks) xp'yi silme taraftarı değilim. d deki verilerimi de bir yere kopyalayıp sizin de yardımlarınızla ubuntu kurmak istiyorum. şimdilik tüm arkadaşlara teşekkürler. harici harddisc aldığımda tekrar yardımlarınıza başvurcam :) 

heartsmagic

Ufak bir açıklama yapalım. Format atmadan XP'nin yanına Ubuntu kurulabilir, yeter ki XP'nin kurulu olduğu bölümde boş yer olsun. Önce XP üzerinden diski "defrag" yaparsın, arından ister Windows tarafından ister Ubuntu Çalışan CD üzerinden bu bölümü küçültür, Ubuntu için yer açarsın. Ubuntu üzerinden bu işi Gparted programı ile yapabilirsin.

15GB aslında fazla. Ben rahat olsun diye o boyutu söyledim. Eğer yerin çok sıkışıksa ve Ubuntu bölümünde fazladan dosya saklamam, çok fazla büyük program kurmam dersen 7-8 GB bile yeter sana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.