samba otomatik makine tarama!!

Başlatan 1DOST, 16 Temmuz 2008 - 14:15:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1DOST

Selamlar...
Benim sorunum şu: Laptopda ubuntu var. Masaüstünde ise windows xp. Ubuntu nautilustan ağ menüsüne girdiğimde masaüstünü bulamıyor. * ya da bulsada tıklıyorum bu sefer klasörleri göstermiyor. Fakat smb://ip_adresi  şeklinde masaüstünün ip adresini girdiğimde tıklar tıklamaz ne varsa gösteriyor. Yani bu şekilde tüm içeriği görebiliyorum. Bu bi sorun çıkartır mı :S * ya da evde iken böyle kullanırım sorun değil ama dışarda başka ağa gitsem adamların ip adresini bilemeyeceğim için ne yapacağım :S Yardımlarınızı beklyiorum kolay gelsin..

Ağ ayarlarını biraz fazla karıştırmış olabilirim :) Bozmuşumdur yada eksik-yanlış paketler de kurmuş olabilirim

ufuk_k

BU bilinen bir problem. Nedenini ben de anlamış değilim. Ama Windoz ile ilgili bir sorun:

Alıntı YapIf you would like to mount your SMB share using your (server) hostname rather the IP Address, edit C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts and add your samba server (syntax IP Address hostname).

192.168.1.100    hostname hostname samba sunucusunusun host adı olacak, diğer de ip numarası. Forumda şu başlıkta açıklanmış bir çok şey:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1437.0

Hatta xp makinedeki bu dosyaya her samba makinesinin (bağlı olan) IP numaralarını eklemek gerekebilir. Örneğin gittiğin yerde internal yani iç ip numaran neyse onu bağlandığın XP makinenin bu dosyasına eklemek, host adınla birlikte.

ceylandag

linux ağ da xp makinesini görüyor fakat içerik göstermiyor.
xp kesinlikle linux u görmüyor
ne yapmak lazım bilen varsa bilmeyenlere de anlatsın
ceylandag@gmail.com
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

matafleur

Sorunun çözümü aslında konunun başlığında açıkça söylenmiş
,

"samba otomatik makine tarama!! "

Taratmayınız efendim.Elle ip giriniz ((((:

Şaka bir tarafa samba da bu konuda hep sorunlarla karşılaştım.Ama bu sorunların miktarı windows makinada aynı konumdaki sorunlarla eşit miktardaydı.Sorun samba dan çok windows un dosya paylaşım mekanizmasıyla ilgili anladığım kadarıyla çoğu zaman.

Sonuç olarak verilen linkte yapılacaklar detaylıca anlatılmış.

eren

Vista (Basic hariç) ile Ubuntu arasında bu tip sorunlar daha az. Ben IP girmeden bağlantı sağlayabiliyorum. XP için çözüm olarak Service Pack 3'ü yüklemeniz öneriliyor. Birde bu yüklemeden sonra deneyin.

Dipnot: Vista ile XP arasında ağ bağlantı sorunları vardı, bu sorunlar kısmende olsa SP3 ile çözüldü.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ceylandag

Ben sorunu xp li makinada yeni bir ağ kurarak çözdüm yeni ağda iki makinada birbirini gördü bir tek yazıcı çalışmıyor onuda 1-2 güne çeözeceğim ve nasıl çözdüğümü yazacağım
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------