Ubuntu'da Web Sitesi Yayınlamak

Başlatan emreseckin, 19 Aralık 2010 - 19:05:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emreseckin

Arkadaşlar size kısaca şöyle anlatayım Vbulletin (php) dili sitemi Evimde ki kullandığım Ubuntu sistemi üzerinde yayınlamak istiyorum dün bir kaç tane paket kurdum

Php5
Mysql
Phpmyadmin
Ftp Server(Vsftpd)

1-2 tane eksik yazmış olabilirim kısacası localhost sorunsuz çalışıyor sitemin yedeğini yükledim sorunsuzca çalıştı + Sabit İp adresim elimde mevcut Domain aldığım firmanın NameServer(ns)adresileri elimde mevcut paketleri kurdum daha neler kurmam gerekiyor eksiklerim var mı ? Uzmanlardan yardım bekliyorum.

canosayan

modeminizden 80 portunun bilgisayarınıza yönlendirilmesi gerekli. daha sonrasında alan adınızı yerel ip adresine bağlayarak yayın yapmanız mümkün.
Chmod bizim işimiz.

emreseckin

Kardeş öncelikle çok açıklayıcı yazmışsın teşekkür ederim cevap gerçekten çok hızlı geldi bir tanesiniz siz ya  :)

Modemin arayüzüne giriş ip:192.168.1.1
Netmask:255.255.255.0
Bilgisayarımın ip:192.168.158

Hangisini hangisine yönlendirmem gerekli acaba sabit ip adresini nerede kullanacağım ?

risperdal

Modemden port açtıktan sonra domain panelinin dns ayarları kısmından sabit ip adresinizi işaret eden A Record eklemelisiniz.

emreseckin

Kardeş Ubuntu'da Bilgisayarımın ip adresini nasıl görebilirim hangi kodu girmeliyim uçbirimde ?

risperdal

emreseckin

My IP address is: 217.131.26.27 gözüküyor bu benim bilgisayarımın ip adresi o zaman :)

sem

SUDO dergisinin bir sonraki sayısının ipuçlarından birisi olan;

wget www.whatismyip.com/automation/n09230945.asp -O - -o /dev/null

komutunu uçbirimden vererek de IP adresinizi öğrenebilirsiniz
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Alıntı yapılan: emreseckin - 19 Aralık 2010 - 20:06:19
My IP address is: 217.131.26.27 gözüküyor bu benim bilgisayarımın ip adresi o zaman :)

Bu senin sabit IP (dış) adresin, alan adını buna bağlayacaksın.
Önceki verdiğin iletilerinin bir tanesinde iç IP adresinin de 192.168.158 olduğunu söylemişsin, sanırım o 192.168.1.158 olacak. Bu IP adresini de (veya tercih edeceğin başka bir tanesini) ağ yöneticinden sabitleyerek modemin arayüzünden 80. portu bu adrese yönlendirmelisin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emreseckin

Alıntı yapılan: sem0900 - 19 Aralık 2010 - 22:10:15
SUDO dergisinin bir sonraki sayısının ipuçlarından birisi olan;

wget www.whatismyip.com/automation/n09230945.asp -O - -o /dev/null

komutunu uçbirimden vererek de IP adresinizi öğrenebilirsiniz
217.131.26.27 çıktı kardeşim :) aynı ipler
Alıntı Yap
Bu senin sabit IP (dış) adresin, alan adını buna bağlayacaksın.
Önceki verdiğin iletilerinin bir tanesinde iç IP adresinin de 192.168.158 olduğunu söylemişsin, sanırım o 192.168.1.158 olacak. Bu IP adresini de (veya tercih edeceğin başka bir tanesini) ağ yöneticinden sabitleyerek modemin arayüzünden 80. portu bu adrese yönlendirmelisin.
80.Portu açtım şimdi Sabit ip adresimide bu akşam alacağım Evet yanlış yazmışım 192.168.1.158 bilgisayarımın İp adresi
IPv4 e mi yoksa IPv6 ya mı ekleyeceğim DNSleri birde ekleme işlemi nasıl olacak Yöntem Elle olarak yaptım DNS sunucularına ALAN ADI DNSleri diyor Domain aldığım firmanın Nameserver (ns) adreslerini mi buraya eklemem gerek

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Aralık 2010 - 23:10:40

Flood yapmış gibi oldum kusura bakmayın : Domain yönetim paneline girdim A(Adress) bölümünde 217.195.197.245 sitemin ip adresi böyle görünüyor.
Edit:Sabit ip adresimi aldım 217.131.26.27 Domain DNSleri olarak atadım başka ne yapmam gerek ?
Birde uyarı var demiş ki :
DİKKAT: Bu servisin çalışabilmesi için alan adınızın name server adreslerinin aşağıdaki name server adreslerine yönlendirilmiş olması gerekmektedir.
yon1.turkishost.com
yon2.turkishost.com
yon3.turkishost.com
yon4.turkishost.com

emreseckin

+arkadaşlar bind9 paketinide kurdum

şuanda LAMP mevcut bilgisayarımda bind9 da kurdum geri kalanı nasıl tamamlayabilirim ?

emreseckin

Arkadaşlar diğer konular değilde Web Server ile ilgili konulara yeterli cevap alamıyorum bu topicde kalsın kilitlemeyin lütfen.

Kısacası LAMP (Linux-Apache2-Mysql-Php5)

Sonra sudo apt-get install bind9

Koduyla Bind9 paketini kurdum başka ne yapmam gereklidir tecrübeli arkadaşlardan cevap bekliyorum daha önceden bu işi başarabilmiş olanlar varsa Bilgi palaşımı yapalım :)

eribol

Aslında yeterince kaynak, başlık, makale var. Hatta o kadar var ki sunucu kurmaya kalkışanların çoğu onları okumaya üşenip topu foruma atıyorlar.

Mesela bind kurdunuz diyelim. Gidip bind sitesindeki belgeleri okumanız gerekiyor. http://www.isc.org/software/bind/documentation her sürüm için pdf belgeleri mevcut. Sadece bind için 173 sayfalık kendi sitelerinden indirilebilir belge mevcut. Basit kurulum mu yapacaksınız http://www.enderunix.org/docs/dns.html Bu da türkçe kaynak. Daha mı basit gerekiyor http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/BIND9 buyrun bu da wikiden alıntı.

Anlayamadığım ise bind9 niçin? Web sunucu mu gerekli yoksa dns sunucu mu?

emreseckin

Bu forumda web server için DNS ayarlarının gerektiği ve bunun içinde Bind9 paketinin kurulması gerektiği söylendi ?

Edit:
/etc/init.d/sysklogd restart

bu koda kadar geldim fakat kodu çalıştırdığımda

emre@new-host:~$ sudo /etc/init.d/syslogd restart
sudo: /etc/init.d/syslogd: command not found

bu hatayı alıyorum ne yapmam gerek ?

bytan

Konuları birleştirdim. Yeni başlık yerine açık başlıklarından devam etmeyi tercih edelim.

BIND9ServerHowto - Community Ubuntu Documentation
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sema

Kod şu;

sudo /etc/init.d/sysklogd restart

Sen şunu girmişsin, elle mi yazıyorsun, k harfini unutmuşsun;

Alıntı Yapemre@new-host:~$ sudo /etc/init.d/syslogd restart
sudo: /etc/init.d/syslogd: command not found
susema

emreseckin

Şimdi arkadaşlar bunları kurdum.
Apache Kurulumu ve Kullanımı
Lamp-server Kurulumu
Lighttpd Kurulumu
Php Dili Kurulumu
Webmin kurulumu

Webmin kurdum burda sadece heralde Zend Server CE , Lighttpd , Shellinabox kurulumlarıda var ama bunlar galiba benzer programlar web server kontrol paneli webmin kurduktan sonra localhost:10000 yazınca erişebiliyorum ayrıca domain adresimi url çubuğuna yazınca şu uyarıyı veriyor.
It works!

This is the default web page for this server.

The web server software is running but no content has been added, yet.

Webminden ip ayarları filan yapılabiliyor ing olduğundan dolayı fazla detaylı inceleyemedim fakat heralde bundan sonra sabit ip vererek web server kurma işlemi başarıyla kurulmuş olacak :) ?

emreseckin

Arkadaşlar bu işten anlayabilen yok mu koskoca forumda:) ?

bytan

Alıntı yapılan: emreseckin - 28 Aralık 2010 - 00:19:42

Google'da arayıp bulduklarını anlayabilecek kapasitede değil misin? Yoksa illa şunu yap dememizi mi bekliyorsun?

Ya da bu forumda bir tek sen mi varsın?

@emreseckin, Niyetimiz öyle olmasa dahi, forum ortamında yazdıklarımız yanlış anlaşılabilir.  Bu yüzden seçilen kelimelere dikkat etmek önem arz ediyor.

Sorununu okuyan, tecrübesi, fikri, zamanı, isteği olan başlığına yazar. Başlığını güncelleyeceksen de bunun daha güzel yolları var.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

emreseckin

Evet kapasitem yetmiyor .
Üslubunuza dikkat edin.
Yönetici olacaksınız birde örnek olacağınıza köstek oluyorsunuz...

mehmetux

Bir kitaptan veya konuyu bilen kişiler tarafından hazırlanmış dökümanlardan bilmediklerinizi öğrenmeye çalışıp ondan sonra aklınıza takılanları burda sormanız sizin için daha faydalı olur aksi halde bir şey öğrenmemiş sadece ezberlemiş olacaksınız. Aşağıdaki linkte Ubuntu, ubuntu server ve webmin ile alakalı 3 döküman var işinize yarar umarım.
http://hotfile.com/dl/92572336/3c31705/ubuntu.tar.xz.html
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

bytan

Alıntı yapılan: emreseckin - 28 Aralık 2010 - 14:51:17
Evet kapasitem yetmiyor .
Üslubunuza dikkat edin.
Yönetici olacaksınız birde örnek olacağınıza köstek oluyorsunuz...

Benim de dikkat çekmeye çalıştığım nokta üslubundu ve rahatsız olacaksan benzer üslubu kullanmayacaksın:

Alıntı yapılan: bytan - 28 Aralık 2010 - 08:35:32
@emreseckin, Niyetimiz öyle olmasa dahi, forum ortamında yazdıklarımız yanlış anlaşılabilir.  Bu yüzden seçilen kelimelere dikkat etmek önem arz ediyor.

PF @ ST

tiamin

Merhabalar...

Alıntı yapılan: emreseckin - 28 Aralık 2010 - 00:19:42

Ben bu işten hiç anlamam.
1) Temiz bir ubuntu desktop kur. Yada kurduğun bişenleri kaldır.
2) EHCP panel kur. http://ehcp.net/ Kurulumu ve kullanımı ile ilgili hem sitesinde hemde google amcada epey kaynak var.
3) Domaini ni sabit ip adresine yönlendirme işin NS leri ayarla. ( Ben NS1 ve NS2 ayarlıyorum sorunsuz oluyor )
4) Ns lerin yönlenmesini bekle. Ping atarak kontrol edebilirsin. ( Benim domainler godady de 5 dk de yönleniyor )
5) EHCP panele domaini ekle.
6) Domain için oluşan klasöre scripts dosyalarını koy.
7) Proksi yada başka bir ip den sitenin açılıp açılmadığını kontrol et.

1-7 arasındaki herşeyi sorunsuz yaparsan siten açılacaktır. Serverden görüntülemeye çalışırsan modem ana sayfaya ulaşırsın.

Kolay gelsin
Sudo ve Su kardeşler :)

K_U_Z_E_Y

yıllar evel şu 7. maddeyi tahmin edebilseydim TR nin en büyük web hostingi sanırım bendim