Forum aramasını scroogle.org üzerinden yapabilirmiyiz ?

Başlatan stef_q, 19 Aralık 2010 - 14:05:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stef_q

Forumumuzun aramasını google üzerinde yapıyoruz. Bunu scroogle.org ( http://www.scroogle.org/cgi-bin/scraper.htm ) üzerinde yapsak bir sorun olurmu ? Eğer google araması tamamen kaldırılamıyorsa ( ki büyük ihtimalle böyle ) google aramasını bırakıp hemen aşasına scroogle araması da eklense google bu konuda bir şey diyemez. Tamamen bağımsız aramalar olacak.

jayw

Bu sorunun cevabının forum yetkililerimiz verecektir sanırım ama sadece merakımdan soruyorum. Bu işlemin bize ne faydası olacak? Yani aramaların bu site üzerinden yapılmasının ne gibi avantajları var?

stef_q

Alıntı yapılan: jayw - 19 Aralık 2010 - 14:17:17
Bu sorunun cevabının forum yetkililerimiz verecektir sanırım ama sadece merakımdan soruyorum. Bu işlemin bize ne faydası olacak? Yani aramaların bu site üzerinden yapılmasının ne gibi avantajları var?

Google aramalarını kendi serverları üzerinden yapıyorlar. 48 saat içindede kendi serverlarındaki logları siliyorlar. Gizlilik adına yapılmış bir site. Ne kadarda serverlarda olan bitenleri %100 bilmesekte, google ın %100 sakladığını biliyoruz. Serverlarına güven sağlamak amaçlı birçok büyük yerden alınmış sertifikaları var. Bunlarla bilgi saklamadıklarını kanıtlamak istiyorlar. Birçok kişi uzun zamanadır kullanıyor. Kimse zorla kullanmasın. Dediğim gibi ikisi ayrı ayrı konulabilir. Google de arama yaparsanız daha fazla açıklama bulabilirsiniz.

risperdal

Forumda yapılan aramalardaki keywordler saklansa ne olur saklanmasa ne olur demekten kendimi alamıyorum. Ben kendi adıma bir sakınca görmüyorum.

canosayan

Açıkçası bu işlemin ne kadar etik olacağını bilmiyorum. verdiğiniz servis sayfasında  şöyle diyor
"Every day Scroogle crumbles 300,000 cookies and blocks a million ads. Help us make the web green again with a tax-deductible donation."

Açıkçası bu mantık bana çok saçma geliyor. Bir şekilde google kullanmak istiyorsunuz, ama google'ın hizmet koşulları çevrçevesinde yaptığı işlemleri istemiyorsunuz. Şöyle ki zaten çerezleri engelleyerek google a girebiliyorsunuz. Ayrıca reklamlarda google'ın tek gelir kaynağı.

Açıkçası kişisel olarak google buverileri saklamasa google olamazdı düşünüyor, reklamlar olmasın gibi bir mantığı ise düpedüz hırsızlık olarak görüyorum.bu bakkaldan sakızı başkasına çaldırmak gibi.

Eğer siz bu siteyi kullanmak istiyorsanız aramalarınıza site:ubuntu-tr.net ekleyerek ilgili sitede arayabilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

eribol

Alıntı YapGoogle de arama yaparsanız daha fazla açıklama bulabilirsiniz.
Scroogle.org üzerinden aramalarımızı yapalım, scroogle.org hakkında bilgiyi google'dan bulalım. İyiymiş :)

kozanibo

arkadaşlar site üzerinde arama yapamıyorum. arama kısmını ben mi göremiyorum ?

BayboraKaan

@ibokozan eski forum üzeri arama özelligi kaldirildi. Forumun üst kösesinde google aramayi kullanin ;)

kozanibo

benim gözlüklerimi değiştirme zamanım gelmiş galiba

:o

heartsmagic

@ibokozan, hangi tarayıcı bu?
Tarayıcının önbelleğini temizleyip tekrar girmeyi dene lütfen. Mor temamızda bende arama bölümü görünmekte.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kozanibo

ben giriş yapınca kayboluyor chrome üzerinde de denedim.

barış

Alıntı yapılan: stef_q - 19 Aralık 2010 - 14:25:06
Alıntı yapılan: jayw - 19 Aralık 2010 - 14:17:17

Google aramalarını kendi serverları üzerinden yapıyorlar. 48 saat içindede kendi serverlarındaki logları siliyorlar. Gizlilik adına yapılmış bir site. Ne kadarda serverlarda olan bitenleri %100 bilmesekte, google ın %100 sakladığını biliyoruz. Serverlarına güven sağlamak amaçlı birçok büyük yerden alınmış sertifikaları var. Bunlarla bilgi saklamadıklarını kanıtlamak istiyorlar. Birçok kişi uzun zamanadır kullanıyor. Kimse zorla kullanmasın. Dediğim gibi ikisi ayrı ayrı konulabilir. Google de arama yaparsanız daha fazla açıklama bulabilirsiniz.
Şüphesiz dünyanın en iyi arama motoru Google şu anda. @canosayan'ın dediği gibi de tek gelir kaynağı reklamlar.
Google değil her firma sunucularında bilgi tutma hakkına sahiptir. Sunucularında da olup biteni açıklamak zorunda değildir. Neden bilgi tutuyorsun diye sorulduğunda istatistik diyip kestirip atar. Olay kapanır. Zaten bunu kendileri de inkâr etmiyor ki. Herhangi bir inkar metnine rastlamadım ben.
Sizin verdiğiniz sitenin bu bilgileri tutmadığını, hatta bilgisayarıma bilmediğim çerezler yerleştirip diğer internet verilerimi, şifrelerimi almadığını nereden bileceğim?

bytan

Alıntı yapılan: ibokozan - 18 Ağustos 2011 - 05:49:48
ben giriş yapınca kayboluyor chrome üzerinde de denedim.

İlginç bir durum. Giriş yapmadan ve yaptıktan sonraki ekran görüntülerini buraya aktarabilir misin? @heartsmagic'in dediği gibi çerezlerini temizliyor musun? Tüm tarayıcı yapılandırmalarını sıfırladığında da aynı sorunu yaşıyor musun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@bytan'ın üzerine bir de ben sorayım sorun tam olarak hangi tarayıcılarda oluyor? Çünkü "chromium üzerinde de" demişsin. Firefox'ta da mı sorun var?

kozanibo

evet hem chrome, hem firefox üzerinde bende arama kısmı görünmüyor.

heartsmagic

kozanibo

evet önbellekler temiz.

chrome, firefox, explorer

win7, xp, ubuntu hepsinde aynı

heartsmagic

@ibokozan, açıkçası sorun nedir bilemiyorum. Ancak sana özel olduğu kesin, zira başka kimse uyarmadı bizleri. Ya farkında değiller ya da dediğim gibi sorun sana çok özel.

firefox -safe-mode

Firefox'u bu şekilde açıp dener misin?

Not: Windows'ta bile aynı demişsin. O zaman sorun daha da ilginçleşiyor.

kozanibo

login olduktan sonra böyle oluyor. login olmadan önce var orası

bütün ilginçlikler beni bulur zaten  :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2011 - 02:04:34

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Ağustos 2011 - 01:37:53
@ibokozan, açıkçası sorun nedir bilemiyorum. Ancak sana özel olduğu kesin, zira başka kimse uyarmadı bizleri. Ya farkında değiller ya da dediğim gibi sorun sana çok özel.

firefox -safe-mode

Firefox'u bu şekilde açıp dener misin?

Not: Windows'ta bile aynı demişsin. O zaman sorun daha da ilginçleşiyor.

sonuç aynı

eribol

Sorun tarayıcı kaynaklı değil de kullanıcı bazlı olabilir mi? Zira biz de görünen kullanıcı avatarı ve yeni iletiler linki resimde görünmüyor. Kullanıcı ayarları kurcalansa belki çözüm bulunabilir. Tema ile ilgili olduğunu sanmıyorum.

alquirel

Yeni geçici bir kullanıcı oluşturarak foruma giriş yapsan?

SMF'nin sana mı gıcığı var bilgisayarına mı anlamış oluruz en azından :D

Yine "yeni ileti var uyarısı" olmamasının azizliğine uğradım. Kusura bakma dede ;)

kozanibo

tamam aynı ipden dolayı banlanmak istemiyorum ama :D

ayarları da karıştıracağım, diğer üyeliğim de onay bekliyor

sem

Ek bilgi;

Chrome, Chromium, Firefox, İceweasel, Epiphany ile denedim, bu tarayıcılar ile herhangi bir sıkıntı olmadı...
Sistem; bazı tarayıcılar Squeeze bazılarını Pardus üzerinde denedim. Ek olarak Chrome'u Windows üzerinde de denedim. Bu sorunu yaşamadım...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

kozanibo

Alıntı yapılan: sem0900 - 23 Ağustos 2011 - 02:13:33
Ek bilgi;

Chrome, Chromium, Firefox, İceweasel, Epiphany ile denedim, bu tarayıcılar ile herhangi bir sıkıntı olmadı...
Sistem; bazı tarayıcılar Squeeze bazılarını Pardus üzerinde denedim. Ek olarak Chrome'u Windows üzerinde de denedim. Bu sorunu yaşamadım...

hiçkimse yaşamamış zaten benim dışımda. sebebini bulmaya çalışıyoruz

alquirel

Alıntı yapılan: ibokozan - 23 Ağustos 2011 - 02:18:40
hiçkimse yaşamamış zaten benim dışımda. sebebini bulmaya çalışıyoruz
Bence bu işin altından bi SMF açığı çıkacak :)