[Çözüldü] Dual-boot Yaparken Önyükleyiciyi Nereye Kurmalı?

Başlatan 1ST4NBLu3, 16 Aralık 2010 - 21:00:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1ST4NBLu3

Merhabalar,
Hali hazırda Windows kurulu dizüstü bilgisayarımın D sürücüsüne Ubuntu kuracağım. Ama kurulumdan sonra GRUB ekranı ile değil EasyBCD ile düzenlediğim Windows Önyükleme Ekranı gelsin istiyorum. Biraz araştırdığım kadarıyla GRUB olmadan olmuyor ama görünüm zamanını "0" yaparak ekrana çıkmasını engelleyebiliyoruz.

Benim sorum şudur: Ben Linux'un önyükleyicisini nereye kurmalıyım? Direkt olarak "/dev/sda"ya mı, Windowsun olduğu "sda1"e mi, yoksa Ubuntu kuracağım bölüme mi?
Eğer Windows'un olduğu bölüme ise Ubuntu'yu kaldırmak istediğimde Windows bootloader'a zararı dokunur mu?

Sorum yanlış anlaşılmasın iki kez servise gitti yanlış yüklememden ötürü 9 ve 10.4 sürümlerinde, artık yoğurdu üfleyerek yemem gerek. Zira garantisi bitti  :)
Eğer EasyBCD ile olan imtihanım da başarılı olursa buraya ayrıntılı olarak açıklamayı düşünüyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

if

Grub'u /dev/sda'ya kurmanız gerekmekte. Siz normal kurulum mu yapıyorsunuz yoksa Wubi ile mi? Buna göre cevaplar değişecektir.

heartsmagic

Bu işi en sıkıntısız yine Grub ile atlatırsın, zira Grub ile istediğini zaten elde ediyorsun. Ancak Grub kurulumu ile olsun diyorsan sanırım bu nereye kuracağına bakmayacaktır. Nereye kurarsan kur, Grub kendisini etkinleştirecek ve açılışta devreye girecektir. Senin ardından bir şekilde bunu geçiştirmen, kısacası Windows tarafında kullanacağın uygulama ile temizlemen veya onu baskın hale getirmen gerekecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ebubekirs

Alıntı yapılan: 1ST4NBLu3 - 16 Aralık 2010 - 21:00:25

.....Ubuntu'yu kaldırmak istediğimde Windows bootloader'a zararı dokunur mu?

Bu durumda windows cd'si ile fixmbr yapabilirsiniz.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

1ST4NBLu3

Cevaplarınız için teşekkürler.
/dev/sda/ ya yükleyeceğim GRUBu.
Başarılı olursam akşama geri dönüş yaparım buraya.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2010 - 14:41:48

Evet akşamı bekleyemedim  :)

1- Sorunsuz bir şekilde kurulum sırasında GRUB adresini /dev/sda/ ya ayarladım.
2- Yükleme bittikten sonra Windows'u açıp EasyBCD programını yükledim.
3- Programı açtıktan sonra "Add New Entry" deyip sekmelerden "Linux/BSD" yi grub tipi olarak "GRUB2" yi seçtim. "Ubuntu 10.10" olarak adlandırdım. "Add Entry"e tıklayarak bu işlemi bitirdim.
4- Daha sonra soldaki sekmelerden "Bootloader Setup" deyip "MBR configuration options"tan windows işletim sistemimi seçip (Vista/7 yada XP seçeneği) "Write MBR"ye tıkladım. Bu programla işimiz bitti, kapatabiliriz.
5- Bilgisayarı yeniden başlattım. İlk önce karşıma kurulumunu yaptığım ekran geldi. Buradan Ubuntu'yu seçtim. O da ne! Ubuntu'yu seçtikten sonra bu kez de GRUB ekranı çıktı. Panik yok. Buradan da Ubuntu'yu seçip sistemi açtım.
6- Şimdi GRUB ekranını deaktif etmem gerek. Uygulamalar > Ubuntu Yazılım Merkezi açtıktan sonra arama kutucuğuna "startup manager" yazdım. StartUp-Manager adlı programı kurdum.
7- Yüklenen program Sistem > Yönetim > Başlangıç Yöneticisi olarak yerleşmiş. Programı açtım ve 10 sn olan "Zaman Aşımı" ayarını sıfır yaptıktan sonra kapattım.
8- Deneme yapmak için pc'yi yeniden başlattım. Karşıma çıkan ekran (SS'e aldanmayın önyükleme ekranı Türkçe açılıyor):

Alıntıdır (resim yüklemek istemedim).

Ubuntu'yu seçtim GRUB ekranı açılmadan Linux'u açmayı başardım.
İşlem tamam.  8)

Kaynak bağlantı (SS'li) : http://neosmart.net/wiki/display/EBCD/Ubuntu
(burada GRUB ekranı manuel olarak deaktif edilmiş. Ben StartUp-Manager programını kullandım. başka bir fark yok)