Kaç senedir Linux kullanıyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 16 Aralık 2010 - 02:46:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kaç senedir Linux kullanıyorsunuz?

1-2
85 (30%)
3-4
64 (22.6%)
5-6
43 (15.2%)
7-8
13 (4.6%)
9-10
5 (1.8%)
Daha fazla
9 (3.2%)
0-1
64 (22.6%)

Toplam Oy Verenler: 282

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeitgeist

1998 yılında, o zamanlar Türkiyede de yayınlanan PcMagazine dergisinin verdiği Mandreke ile Linux tanışıklığım başladı ama düzenli olarak kullanmadım. O yüzden 2 sene olarak işaretledim; son 2 senedir Ubuntu kullanıyorum  :)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

rutku

Turkix i denedikten sonra fedorayı defalarca kurmuştum. 2004 kasımında linuxnete kayıt olup ilk sorumu sormuştum :). Sorunumla ilgilenen ilk @heartsmagic olmuştu :) Nerden nereye ... :)
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

oktrkz

uzun yillar once bir dergini verdigi gelecek linux cd si ile linuxla tanistim. Ama hic bir zaman 2 aydan fazla kullanmadim. Neredeyse merak edip kurmadigim surum yok gibi.
Su anda mint ve ubuntu kullaniyorum.

xhektor

ilk denemem Corel Linux'tu. ben bunu milat alıyorum ve 10 yılı aşkın olarak işaretliyorum. bu süre içinde birçok sürüm denedim. hiç bir zaman şimdiki gibi verimli kullanamadım ama hemen, hemen her zaman bilgisayarımda kuruluydu.

opusxx

Abim olan bir büyüğüm sayesinde 2005 te suse ile kandırıldım :) . Kandırılma ciddi anlamda kandırıldım anlatılanlar ve karşıma çıkanlar bambaşka şeylerdi. Neyse o zamanlar bile çok istedim kullanmayı. Bende milat olarak 2005 olarak görüyorum ama sürekli olarak kullandığım yıl sayısı iki ila iki buçuk yıl olsa gerek. Suse yi üç defa kullanmaya uğraştım ama olmadı sonrasında ubuntu ile ısındım sonunda. Suse, ubuntu, mint, sonrasında debian kullanıyorum.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

heartsmagic

0-1 seçeneğini ekleyen arkadaşa da teşekkür edeyim buradan :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Gutsy'den    beri başlangıç
intrepid'ten  beri amatör
Karmic'ten   beri orta
Maverick'ten beri bende merak ediyorum.  :)

GNUbuntu

Dört yıl kadar önce Pardus 2007 ile başladım. Aslında Pardus Linux, tam da benim şu Linux'u tekrar bir denesem dediğim zamanlara denk geldi :)
Önce Saygı...

raskolnikov

2004 yılında mandrake ile tanıştım. İlk tecrübelerim çok acı oldu (data kaybı vs.) Daha sonra ubuntu, archlinux derken bu zamana kadar geldik. Geriye dönüp bakınca linux'un bir hayli yol katettiğini görebiliyorum ama Ubuntu devrim yaptı desek yeridir sanırım.
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

burk

Daha 1 sene bile olmadı ve zaman azalıyor...

dosto

yaklaşık 2 yıldır düzenli olarak ubuntu ve türevleri kullanıyorum. linuxla ilk tanışmam ise pardus 1 ile oldu. pardusun yayınlandığını duyar duymaz çalışan cd yi indirip denemiştim. çalışan cd lerle bayağı oyalandıktan sonra bilgisayarıma ubuntu kurdum.

reis33

5-6 yıl öncesinden tanışma faslını saymazsak 3-4 yıldır Linux ile içiçeyim.
İlgimi çeken bir çok dağıtımı denedim, denemeye devam ediyorum.

dozi

İlk olarak Pardus 2007 ve ardından Ubuntu 7.04 ile Linux kullanmaya başladım. O tarihten beri de kullanmaya devam ediyorum. Yani 3-4 yıl diyorum.

Anıl

2004'de suse ile  başlayan kötü bir deneyimin ardından , hemen hemen tüm  dağıtımları kullanmaya çalıştım , en sonunda Ubuntu ile tanıştım ve birbirimize aşık olduk :) o zamandan beridir de hiç ayrılmadık.
Ubuntu - SuSe

kalkan1973

2004 yılından beri takip etmeme karşın düzenli olarak 2008 den bu yana LİNUX kullanıyorum. Kısa bir süre de PARDUS kullanmıştım.
Evde İşte her yerde Linux

isevinc

Bende uzun süredir linuxu takip ediyordum. dergilerden gördüğüm birkaç linux denemem olmuştu yıllar önce. Gelecek, mandrake gibi
2007 yılında şirketteki sunucumuzda centos vardı onu mecburen öğrendik ve ikinci kez linux maceramız başladı.
pardus 2008-2 kurdum sırasıyla 2009-1, 2009-2 ve 2011 kurdum. Arkadaşların önermesiyle ubuntuya geçtim ve yaklaşık 1 aydır ubuntu kullanıyorum.
Ubuntuda kalırmıyım bilinmez ama bu aralar debianı incelemeye başladım bakalım hayırlısı.

FıratikUS

Alıntı yapılan: zeitgeist - 16 Aralık 2010 - 09:27:38
1998 yılında, o zamanlar Türkiyede de yayınlanan PcMagazine dergisinin verdiği Mandreke ile Linux tanışıklığım başladı ama düzenli olarak kullanmadım. O yüzden 2 sene olarak işaretledim; son 2 senedir Ubuntu kullanıyorum  :)

Bende bir derginin verdiği ilk türkçe linux cd' ile(dağtımın adını hatırlamıyorum yanılmıyorsam da tam emin değilim ilk Türkçe dağıtımdı) pentium 3 bilgisayarıma yüklemiştim(sene 1998)
Yükleme biçimi hayran etmişti beni.
Ama işte grub' u kurmadığım için kullanamamıştım:)
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

ubuntuki lilith

2,5 oldu 3'e doğru ilerliyorum, yalnız pek bir şey öğrenemedim hala gibi geliyor bana. Bilgisayarıma ilk 7.10 kurmuştum kaldırdım ama sonra zaman zaman windowsa kızıp kurdum altından kalkamayınca kaldırdım yine. 2009dan beri de winsiz yaşıyorum aman nazar değmesin. :P

Ozmo

linux kelimesini lise 2. sınıfa giderken duydum araştırdım ama pc me kurmadım neyse üni kazandım kendi pc me ilk fedora kurdum ama kullanamadım dahada kullanamıyorum rpm sitemi bana ters :) sonra pardus denedim ama bir türlü marvel marka ethernet kartını tanımadı sonra 1 sene linux ile uğraşmadım virüslerden illallah edince ve oyun merakım sona erince ubuntu kurmaya kara verdim 1 seneye yakın kullandım  sonra ubuntu beni kısıtlamaya başladı biryerden sonra sonra ağır abi debiana geçtim yaklaşık 6 aydır kullanıyorum...

burada 9-10 işaretleyen kim ?

@gnome senide debiana beklerim :)

mbt28

İlk Mandriva veya Knoppix ile 2003 te Linux ile tanıştım, hatta o zamanlar Mandrake idi galiba Mandriva'nın adı. Kde3 e bayılmıştım, her ilk linux kullanıcısı gibi exe dosyalarını çalıştırmaya çalıştım, sonra tar.gz lerle debelendim, çekirdek derledim. En sonunda artık sistemi çözmüştüm ve kendime daha çok acı çektirmek ve özgürlüğün doruğuna ulaşmak için Slackware a başladım, linuxu Slackware da öğrendim diyebilirim, gnome veya kde kullanmadım hep fluxbox, openbox ve icewm gibi pencere yöneticilerini kullandım. Bunlardan sonra Pardus'a merak  sardım paket yapmayı öğrendim, python a merak sardım ardından Pardux adında bir dağıtım çıkardım, bana parayla alınamayacak bir tecrübe oldu bu işlerin ne kadar büyük zamana ihtiyaç duyduğunu farklı yeteneklerdeki insanlara ne kadar ihtiyaç olduğu ve grup yönetiminin başlıca bir iş olduğunu öğrendim. İlerde yazılımcı olmayı düşünmüyorum ama yaşadıklarım hem güzeldi boş vakit değildi hemde ilerki iş yaşamamım için aslında tecrübe edindiğimi düşünüyorum. Ama bunlardan başka benim için en can alıcı en önemli nokta linux sayesinde öğrenmeyi bilgiye ulaşmayı ve aslında herşeyin para olmadığını açık kaynağın ne kadar güzel olduğunu öğrendim.

Şimdilerde biraz uzağım, o zamanlar daha bir zevkle kullanıyordum linuxu şimdi her şey grafik arayüzlü. Şuan sadece felsefesi ve alışkanlık gibi sebeplerden dolayı kullanıyorum, diyebilirim.

Aybek

2003 yılı civarında Mandrake ile başladım Linux'a. Bilgisayara format atıp windows kuramazken nasıl cesaret edip de Mandrake kurmaya kalkıştım orası da ayrı muamma tabi. Ancak kurulumu başarı ile tamamlamış olmam bile o zamanlarda GNU/Linux'un Windows'un ötesinde olduğunu göstermişti. :P :P

O günden beri aralıksız Linux kullanmış olsaydım, şu an normal bir son kullanıcı olmanın ötesine geçebilirdim belki...
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

Monarch

99/00 yıllarında PCnet ve Chip dergisi Mandrake, Turkix gibi sürümleri CD de veriyordu ama o sıralar windows 95 kullandığımdan pek ilgilimi çekmiyordu.

2007 yılında işletim sistemsiz(freedos) datron notebook alınca önce Pardusla tanıştım. Sonra sabancı üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşımın msn iletisinden ubuntu kelimesini gördüm. nedir ne değildir derken google amcaya sorduk, sonrasında bu siteyi buldum, forumlara üye oldum. yurtdışından 8. sürümün CDsini sipariş ettim. o günden bu güne takipçisiyim ve tüm yeni sürümleri kurup kullanıyorum.

Acemilik dönemlerimizde @heartsmagic in çok katkıları olmuştur. Buradan kendisine teşekkürlerimi iletiyorum : )

linux for human beings!

matisse

sanırım 2. yılım oluyor. Açık kaynak kodlu yazılımlar ve dost tavsiyesiyle başladım inux dünyasına...
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

eribol

Tanışıklığım 10-11 yıl oluyor. Kurma denemelerim 8-9 yıl oluyor. Resmi olarak geçiş süreci 7 yıla yaklaşmış. Çıkan sonuç: Yaşlanmışım :)