Okul için CMS önerileri

Başlatan utdmr, 13 Aralık 2010 - 16:36:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

utdmr

Okuduğum okulun web sitesini kullanmak ve yönetmek bir işkence. Bir yazılım firmasına yaptırdığımız siteye büyük bir para vererek yaptırmış olmamıza rağmen siteyi değiştirme kararı aldık.

Aklımda şu an iki fikir var:

Asıl istediğim ikincisi, ancak bunun için kolay kullanımlı(öğretmenlerin de kullanabileceği, girip dosyalar ekleyebileceği), kişiselleştirilebilir bir CMS yazılımına ihtiyacım var. Bunu bulamazsak eğer ilk tercihe geçeceğiz mecburen. Ama kontrolün ve başka şeyler ekleyebilme şansının bizde olmadığı bir script kullanmak istemiyorum.

Halihazırda okulun sitesi şu: "http://ial.k12.tr". Buna ek olarak öğretmenlerin kendilerinin branşlarında dosyalar yükleyebilmesi ve bunların paylaşıma açık olması isteğimiz var.

Aklımda "CMS Made Simple" var, ancak kullanmayı hiç denemedim ve ne kadar yetenekli olduğunu bilmiyorum.

Ne önerirsiniz?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

enginbahadir

Merhaba.

Ben şimdiye kadar sadece elxis kullandım, fakat dil sorunu dışında bir eksiğini görmedim. Son sürümünü denemedim, fakat eski sürümüyle bile belirttiklerinizi karşılayacağını düşündüm. İsterseniz türkçe forumlarını bir inceleyin, belki dil sorununa çözüm getirmişlerdir.

http://forum.elxis.org/index.php?board=45.0

canosayan

Böyle soruları seviyorum. Sabahtan akşama cevaplayabilirim.

Öncelikle şunu söyleyebilirim. Piyasada bu web sitesi yapıyorum diye gezen adamlar yüzünden sektördeki fiyatlar şişiyor ve gün geçtikçe işlerin kalitesi düşüyor.

Açıkçası siteniz olsun seçeneğini eleyin derim. http://www.adiyamannenehatun.k12.tr/ gibi bir sayfanın hiç çekiciliği yok bence.

Açıkçası önerim arkanıza wordpress gibi topluluk desteği olan bir yazılımı alın. Yanlış hatırlamıyorsam zaten php bilginiz yok değil. Bu sistemi iyice öğrenin. kendi eklenti ve harici kodlarınızı geliştirin. Şöyle örnek vereyim. Mesela wordpress üzerine üye yetkilerini genişleten eklentiler kurarak öğretmenlerinize yetki verebilirsiniz. mesela role scoper. diğer taraftan dosyalar içinde eklentiler var. yada bizim indir gibi ufak bir şey geliştirebilirsiniz. Dosya yüklemek için önerebileceğim hoş bir betikte var. http://www.solitude.dk/filethingie/

Bu sayede arkanıza güçlü bir topluluk alır, hızlıca sonuçlar oluşturursunuz. daima eklenti alternatifleriniz olur. yazılımın içerisinde bir şeyler değiştirmekte zorlanmazsınız.

ayrıca wordpress sever olduğumda sanırım anlaşılmıştır.
Chmod bizim işimiz.

mami96

Wordpress hepsine yeter bence,  BBPress kurarsin birde. Wordpress harikadir. Bunlari istemezsen Joomla idealdir. Yada Xoops Çünkü bir cok CMS uygun degil.

Kendi okulumun sitesine bakin bir isterseniz.

http://www.gatem.k12.tr

Pek guzel degil hatta cok kotu.

Wordpress ya da farkli bir CMS olsaydi olabilirdi. kendimde kodlayabilrim okuluma aslinda fakat YGS var ugrasamiyorum.

Php olarak yapilabilir.

OnLyCode

Alıntı yapılan: mami96 - 13 Aralık 2010 - 18:45:09
Wordpress hepsine yeter bence,  BBPress kurarsin birde. Wordpress harikadir. Bunlari istemezsen Joomla idealdir. Yada Xoops
Katılıyorum, WordPress Geliştirebilirlik açısından çok ideal üstelik her şekle giren temalarıda ayrı =)

sudusleri

Bence de açık kaynak bir yazılım yerinde bir tercih olacaktır. Ben piyasada tasarım yaptığını iddia eden pek çok firmanın tek bir scripti evirip çevirip tekrardan sattıklarına ve güvenlik vb.. mevzulara da yeterince önem vermediğini düşünüyorum. Hatta pek çok kez de şahit olmuşumdur sonuçlarına. Yalnız açık kaynak bir cms kullanırken şuna dikkat etmenizi öneririm; Sitenizin bel kemiğini oluşturduğunu düşündüğünüz ve vazgeçilmezim dediğiniz bir özellik varsa bu özelliği size sağlayan modül, bileşen vb. eklentilerin seçimine özen gösterin. Yeni çıkan ya da uzun süredir geliştirilmeyen eklentilere çok fazla bel bağlamayın. Seçtiğiniz eklentinin söz konusu script için uzun yıllardır geliştirildiğine ve sürümlere adapte edilme hızını ve sürdürülebilirliğini iyi araştırın.

Zira açık kaynak yazılımlarda ne yazık ki sık görülen bir durumdur eklenti ölümü.. Ben yıllar önce bir smf forumun kurucu ve yöneticisiydim. Ve gerçekten iyi bir forumdu.. seviyeli vs.. Üyeler sık sık gerçek hayatta buluşur ve bazı etkinlikler düzenlerlerdi.. Bunun için smf de bir etkinlik modülü aradım durdum. Buldum da! ancak aşağıdaki bağlantıdan bu eklentinin durumunu görebilirsiniz. ( SMF 2 final sürümü için tekrar uyumlu hale getirilecekmiş ama SMF'nin final sürümünün çıkışı da epey uzadı.. Vs.. Vs.. )

http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?mod=2024

Oysa ki bu eklentinin olmayışı benim forumumu ve yönetimimi zor durumda bırakıyordu. Çok eksikliğini hissettim. Kısacası iyi bir planlama ve biraz da şans gerekli.. Joomla da düşünebilirsiniz. Bu arada siteyi kullanacak diğer kişilerin bilgisayar bilgi ve ilgisini de iyi analiz edip hiç kullanılmayacak bir sistem için zaman ve emek harcanmasının da önüne geçebilirsiniz.
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

canosayan

Alıntı yapılan: sudusleri - 13 Aralık 2010 - 19:18:27
Zira açık kaynak yazılımlarda ne yazık ki sık görülen bir durumdur eklenti ölümü.. Ben yıllar önce bir smf forumun kurucu ve yöneticisiydim. Ve gerçekten iyi bir forumdu.. seviyeli vs.. Üyeler sık sık gerçek hayatta buluşur ve bazı etkinlikler düzenlerlerdi.. Bunun için smf de bir etkinlik modülü aradım durdum. Buldum da! ancak aşağıdaki bağlantıdan bu eklentinin durumunu görebilirsiniz. ( SMF 2 final sürümü için tekrar uyumlu hale getirilecekmiş ama SMF'nin final sürümünün çıkışı da epey uzadı.. Vs.. Vs.. )

http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?mod=2024

Oysa ki bu eklentinin olmayışı benim forumumu ve yönetimimi zor durumda bırakıyordu. Çok eksikliğini hissettim. Kısacası iyi bir planlama ve biraz da şans gerekli.. Joomla da düşünebilirsiniz. Bu arada siteyi kullanacak diğer kişilerin bilgisayar bilgi ve ilgisini de iyi analiz edip hiç kullanılmayacak bir sistem için zaman ve emek harcanmasının da önüne geçebilirsiniz.

Piyasada smf kadan eklenti desteği kötü olan yazılım görmedim ben. smf eklentileri doğrudan kaynak dosyalarına satır ekleyerek çalışıyor. buda eklenti kurma kaldırma sürecini çekilmez ve manasız yapıyor.
Chmod bizim işimiz.

sudusleri

Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

mami96

Forum  & Portal istiyorsaniz Wordpress'i oneririm. En kullanislisi tekrarliyim cunku kalite budur.

Wordpress & BBPress...

Ayrica PHP bilgisine haizseniz kendiniz bir eklenti yazabilirsiniz. Gerek WP gerekse BBP için. Hem form ve wp'nize tema vs. yapabilirsiniz.

Su anki sifirdan yapilan sistemler pek guvenli ve kaliteli degil. İnsan yapimi hic birsey degil tabi ama ben basitinden

CSRF // XSRF acigi bile bulunabiliyor.

RFI ve LFI acigi bulunuyor...

Sql Injection acigi bulunuyor bunlara dikkat ettim Turk yapimi yeni scriptlerde bile hala var.

Bir intval bile kullanmiyorlar.

XSS ile Cookie acigi var mesela.

Guvenilir sistemden sasmayin derim.

gokhanyildiz

cotonti deneyebilirsiniz. Hem geliştirici ekibindeyim hem resmi sitede türkçe desteğini veriyorum. http://www.cotonti.com

MURATSPLAT

Moodle ve wordpress bence en iyisidir. Moodle(alt alan adı olarak(subdomain)) ile sınav gibi  e-eğitim uygulamaları yapılabilir. Wordpress ike klasik içerikler hazırlanır..

Kolay Gelsin..
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

utdmr

Çok teşekkürler önerileriniz için :). Wordpress üzerine eğileceğim sanırım. Öncelikle CMS tarzı bir tema bulacağım, anasayfasında bol bileşeni olan. Sonra bir kullanıcı izin yönetimi eklentisi ve dosya upload eklentisi bulacağım. Bunlarla eğer düzgün bir site yapmayı becerebilirsem, güzel olacak :).

Eğer bu adımlardan birisinde sorun çıkarsa çözemeyeceğim veya çok zaman alacak; elxis, cotonti gibi scriptlere göz atacağım.

Forum ihtiyacı olursa da bbPress'e giderim doğrudan, zaten büyük bir foruma ihtiyaç yok, temel bileşenleri de bbPress veriyor.

Hadi başlıyorum, çarşambaya kadar sitenin işleyişinin oturması lazım :).

--

O zaman tekrar bir soru sorayım, Wordpress'i blog değil de CMS olarak kullanmak için bilmem gereken şeyler nelerdir?
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Ghazi1914

Alıntı yapılan: utdmr - 13 Aralık 2010 - 22:23:48
Çok teşekkürler önerileriniz için :). Wordpress üzerine eğileceğim sanırım. Öncelikle CMS tarzı bir tema bulacağım, anasayfasında bol bileşeni olan. Sonra bir kullanıcı izin yönetimi eklentisi ve dosya upload eklentisi bulacağım. Bunlarla eğer düzgün bir site yapmayı becerebilirsem, güzel olacak :).

Eğer bu adımlardan birisinde sorun çıkarsa çözemeyeceğim veya çok zaman alacak; elxis, cotonti gibi scriptlere göz atacağım.

Forum ihtiyacı olursa da bbPress'e giderim doğrudan, zaten büyük bir foruma ihtiyaç yok, temel bileşenleri de bbPress veriyor.

Hadi başlıyorum, çarşambaya kadar sitenin işleyişinin oturması lazım :).

--

O zaman tekrar bir soru sorayım, Wordpress'i blog değil de CMS olarak kullanmak için bilmem gereken şeyler nelerdir?
Merhabalar, bunun için dergi stilli temalar olarakta bilinen magazine temalarını kullanabilirsiniz.
Öte yandan Joomla + Kunena(?) ikilisinden de faydalanabilirsiniz.

enginbahadir

Şimdi gözüme takıldı işinize yarar diye düşündüm.

http://cartpauj.com/projects/mingle-forum-plugin/

Wordpress' e entegre bir forum eklentisi. Ama bbpress ile wordpress aynı veritabanını kullanabiliyorsa buna gerek olmayabilir.

canosayan

Alıntı yapılan: utdmr - 13 Aralık 2010 - 22:23:48

Şöyle başlayayım. Ziyaretçi sayınızı şu an tahmin etmekte zorlanıyorum. ama 1000 öğrenci olsa, öğretmenlerinizde haftada 1 dosya paylaşsa kabataslak haftada en az 250 ziyaretçi olacak derim.

bir de bazı öğretmenlerin sistemi geç öğreneceğini düşünüyorum. Bu yüzden wordpressin sürekli taslak kaydetmesinin önüne geçmeniz lazım. bunun için wp define'leri var. performans tabanlı eklentiler var.

ayrıca muhtemelen statik sayfalarınız olacak. bunun için bir cache mekanizması kurun derim. yine bu işi kıvırabilen eklentiler var.

link kodlamanızı kesin olarak oturtun. seo url'leri sonradan değiştirmeyin. hatta mevcut sisteme benzer seo linkleri kullanın.

mod expires ve mod gzip' e göz atın. expires dosyalarınızın bazılarını önbellekletmek için iyidir. gzip ise trafik israfını önler.

gereksiz etiket kullanımından kaçınmaya çalışın. yeni google algoritması kalifiye siteler seviyor. çok kalabalık etiketler bir noktada toplanmanızı önler.

http://buddypress.org/ gibi bir eklenti sana forum kurmaktansa bir sosyal ağ kurmanı sağlar. okul forumunun bizimki gibi uzun mesajlar yazmayacağını düşünüyorum. böyle bir iş daha çok işine yarayabilir.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Hani olur ya bir başka seçenek daha düşünülrse Drupal unutulmasın bence:
http://drupal.org/

Yönetimi WP'ye göre daha zor ve karmaşıktır ancak daha çok bileşenle gelir CMS konusunda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

utdmr

Teşekkürler cevaplarınız için, Wordpress üzerine eğildim, ama hala uygun bir tema bulamadım. Sadece ortada bir büyük widget alanı ve çevresinde küçük widget alanları barındıran ve menü olan bir tema arıyorum, kalan her şeyi eklentiler ile yapmayı düşünüyorum.

Dediğiniz gibi, Drupal veya Joomla gibilerden korkuyorum işin içinden çıkamam diye. Ama Wordpress'i beceremezsem başka çarem kalmıyor.
--

barış

Alıntı yapılan: utdmr - 15 Aralık 2010 - 19:02:47
Teşekkürler cevaplarınız için, Wordpress üzerine eğildim, ama hala uygun bir tema bulamadım. Sadece ortada bir büyük widget alanı ve çevresinde küçük widget alanları barındıran ve menü olan bir tema arıyorum, kalan her şeyi eklentiler ile yapmayı düşünüyorum.

Dediğiniz gibi, Drupal veya Joomla gibilerden korkuyorum işin içinden çıkamam diye. Ama Wordpress'i beceremezsem başka çarem kalmıyor.
İndir bir tema ondan sonra düzenle bence :) yani kendi temanı normal bir temadan bozma yap :)

raspacı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Aralık 2010 - 01:09:49
Hani olur ya bir başka seçenek daha düşünülrse Drupal unutulmasın bence:
http://drupal.org/

Yönetimi WP'ye göre daha zor ve karmaşıktır ancak daha çok bileşenle gelir CMS konusunda.
+1 diyeyim. Drupal için cms + framework deniliyor genelde.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

heartsmagic

Alıntı yapılan: utdmr - 15 Aralık 2010 - 19:02:47

WP'yi kendi ihtiyaçlarına göre düzenlemeyi kastediyorsun sanırım? Zira WP bu ikisinden çok daha kolaydır :) Açıkçası eğer WP olmazsa Joomla yerine Drupal'ı tavsiye ederim sana. Fakat kendin biraz da araştırırsan şu an WP'nin öne çıktığını görürsün:

http://www.theopensourcery.com/keepopen/2010/best-open-cms-wordpress-vs-joomla-vs-drupal/

Ayrıca sana bir de güzel bir bağlantı vereyim:
http://php.opensourcecms.com/

Aklına gelebilecek tüm CMS'leri burada bulabilirsin. Hepsi için bir deneme bölümü mevcuttur. Hem ön yüz hem de yönetim bölümlerini ayrı ayrı görebilir, yönetebilir, değiştirebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ubuntgy

Drupal konusunda bir sıkıntı olursa, yardımcı olurum. Sorabilirsin bu bölümden ya da Drupal Türkiye den.