Masaüstü simgelerinin yerini değiştiremiyorum

Başlatan aklan, 11 Aralık 2010 - 13:23:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aklan

Uzun süredir Ubuntu'yu sorunsuz olarak kullanırken, dün birdenbire masaüstü simgelerinin benim ayarladığım yerlere yerleştirilmediğini, alfabetik sıraya göre dizildiğini gördüm. "Belki bir hata yapmışımdır" diye düşünerek simgeleri yerlerine koyup masaüstünü tazelemek için F5'e basınca, simgelerin yeniden alfabetik sırayla sıralandığını gördüm.
Not: Masaüstündeki Bilgisayar ve Çöp Kutusu simgelerini istediğim gibi hareket ettirebiliyorum, sorun diğer simgeler için geçerli.

Yabancı sitelerde araştırma yaparken bazı çözüm yollarına rastladım, bazı çözüm yollarını kendim üretmeye çalıştım ama sorunu çözmedi:
Masaüstüne sağ tıklayıp "Sıralı Tut" seçeneğinin işaretini kaldırmak: İşareti kaldırmama rağmen, F5 ile masaüstünü yenileyince bu seçenek otomatik olarak işaretleniyor.
Nautilus'un yapılandırma dosyalarını temizlemek: Ev dizinimdeki ve onun içindeki .config dizininde bulunan Nautilus'a ait dizinlerin içini boşalttım, .gconf dizinini tamamen sildim; çözüm olmadı.
Nautilus'u tamamen kaldırıp yeniden kurmak: ubuntu-desktop dahil birçok paketi yapılandırma dosyalarıyla birlikte kaldırıp konsoldan yeniden kurdum, hiçbir yararı olmadı.
Yeni kullanıcı oluşturmak: Yeni bir kullanıcı oluşturup o kullanıcı olarak giriş yaptım, onun masaüstünde de aynı sorunla karşılaştım.

Soruna hiçbir çözüm bulamayınca buraya konu açtım, yardımcı olabilir misiniz?

GNUbuntu

Nasıl yani Bilgisayar ve Çöp hariç diğer simgeleri istediğin yere koyamıyor musun? Otomatik olarak isme göre kendileri mi sıralanıyorlar? Veya F5 e basınca mı oluyor sadece? Compiz ile ilgili bir sorun olabilir belki. CompizConfig Ayar Yöneticisinde bilmediğin bir değişiklik yaptın mı?
Önce Saygı...

heartsmagic

"Sıralı Tut" seçeneği adı üzerinde aynı sırada tutar simgeleri, onun üzerindeki "Masaüstünü Ada Göre Düzenle" işaretli mi? Gerçi bu ayarların kullanıcıya özel olması lazım, farklı bir kullanıcı ile de aynı sorunu yaşıyor olman cidden garip. Ayrıca Compiz de sorgulanabilecek bir diğer etken @GNUbuntu'nun dediği gibi fakat o da sadece bir kullanıcıyı etkiler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aklan

Yanıtlarınız için teşekkürler.

Alıntı yapılan: GNUbuntu - 11 Aralık 2010 - 14:29:29
Nasıl yani Bilgisayar ve Çöp hariç diğer simgeleri istediğin yere koyamıyor musun? Otomatik olarak isme göre kendileri mi sıralanıyorlar?
Evet, aynen.
Veya F5 e basınca mı oluyor sadece?
Hayır. F5'i, simgeleri istediğim yere yerleştirdikten sonra masaüstünü tazelemek için kullanıyorum. F5'e basmadan oturumu kapatıp açtığımda da aynı sorunla karşılaşıyorum.
Compiz ile ilgili bir sorun olabilir belki. CompizConfig Ayar Yöneticisinde bilmediğin bir değişiklik yaptın mı?
Compiz'in ayarlarını uzun bir süre önce değiştirmiştim. Ancak böyle bir sorun daha önce yoktu. Dediğim gibi dün başladı. Her ihtimâle karşı masaüstü efektlerini kapattım, sorun yine devam ediyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Aralık 2010 - 16:29:41
"Sıralı Tut" seçeneği adı üzerinde aynı sırada tutar simgeleri, onun üzerindeki "Masaüstünü Ada Göre Düzenle" işaretli mi? Gerçi bu ayarların kullanıcıya özel olması lazım, farklı bir kullanıcı ile de aynı sorunu yaşıyor olman cidden garip. Ayrıca Compiz de sorgulanabilecek bir diğer etken @GNUbuntu'nun dediği gibi fakat o da sadece bir kullanıcıyı etkiler.
"Masaüstünü Ada Göre Düzenle" işaretli değil. Zaten istesem de işaretleyemiyorum. İşaretleyip tekrar sağ tıkladığımda işaretsiz görünüyor.

Başka çözüm yolu öneriniz varsa, veyahut da başka çözüm önerisi olan varsa, paylaşabilir misiniz? Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

heartsmagic

Açıkçası sıralı tut meselesi için açılmış hata kayıtları var ancak isme göre sırala meselesi için en azından ben göremedim. Ben de baktım da o seçenek zaten işaretli kalmıyor, seçtiğinde isme göre sıralıyor. Fakat sende sürekli seçili kalıyormuş gibi sorun mevcut. gconf-editor üzerinden bakındım bunun için bir seçenek bulamadım. Bir ihtimal bilen/bulan bir arkadaş buraya geçecektir çözümü.

Şunu bir dene diyeceğim ancak her kullanıcı için bu sorun olduğundan pek çözüm olacağına ihtimal vermiyorum:
gconftool-2 --recursive-unset /apps/nautilus

aklan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Aralık 2010 - 01:20:42
Şunu bir dene diyeceğim ancak her kullanıcı için bu sorun olduğundan pek çözüm olacağına ihtimal vermiyorum:
gconftool-2 --recursive-unset /apps/nautilus
Ne yazık ki kod bir işe yaramadı. Ancak yeniden yeni bir kullanıcı oluşturdum, bu yöntem bu kez sorunu çözdü.
Şu anda benim için sorun çözüldü. Ancak nereden kaynaklandığına yönelik herhangi bir fikir olmadığı gibi, sistemde önemli bir değişiklik yapmadan uygulayabileceğimiz çözüm yoluna da şu an için ulaşamadık. Sizce başlık, sorunun çözümü bulununcaya kadar böyle kalsın mı; başlığa [Çözüldü] ibaresi ekleyeyim mi?

heartsmagic

Etiket vurmayalım zira doğrudan çözüm bulamadık. İlk iletinde bazı dizinleri sildiğini söylemişsin ancak şu şekilde bir daha dener misin?

rm -rf .gnome* .gconf* .config* .local* .nautilus*

Tabii, bu tüm dizinleri sileceği için öncesinde bir yedekleme de yapabilirsin.

aklan

Yeni kullanıcıya geçince sorun çözüldüğü için önceki kullanıcıyı sildim. Bu nedenle maalesef dediğinizi uygulayamayacağım. Ancak, aynı sorunla yeniden karşılaşırsam denerim.

MaRZoCHi

15.04'e geçtikten bir süre sonra masaüstü simgelerinin sürekli sol tarafa dayalı olarak açılması sorunu yaşadım. Ayrıca F5 yapınca da aynı hale geliyordu.
home dizinindeki .local klasörünün adını değiştirdim ( yedekleme - silme işlemi yerine ) sorun düzelti.

@heartsmagic, bilgi için teşekkürler.