python idle3 yüklemek

Başlatan HakanTurkalp, 11 Aralık 2010 - 05:38:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HakanTurkalp

Benim sistemde default olarak python 2.6.6 var.Ben yanına birde 3.1 kurdum.Fakat paket yöneticisinden kurmadım.Normal sitesinden indirip kurdum.Çünkü synaptic'ten yükleyince problem çıktı.Sanırım kaynaktan yükleme deniyor.Neyse.

Sorunum şu idleyi çalıştıramıyorum.Daha doğrusu şöyle oluyor; Terminalde idle komutun verince 2.6 idle'si açılıyor.Halbuki idle yazınca * bir şey açılmıyodu python3.1 yükleyince oldu oda.idle3 komutunu verince şöyle bir uyarı veriyor ;

Şimdi ben nasıl idle3'e ulaşabilirim ?

Teşekkürler.

jayw

Yanlış hatırlamıyorsam idle'daki bu hata dil seçeneğinin Türkçe olmasından kaynaklanıyordu, daha önce başıma gelmişti. Sanırım paket yöneticisinden yüklediğinizde de sorun Türkçe hatasıydı. Keşke o hatayı da ekleseydiniz. Neyse, aşağıdaki şekilde çalıştırmayı dener misiniz?

env LANG="en_US.UTF-8" idle3

HakanTurkalp

Aynı uyarıyı veriyor hocam.

risperdal

sudo apt-get install python3-tk

Dener misiniz? python3 için tk modulleri yüklü değil sanırım hata ondan olabilir.

HakanTurkalp

Hocam aslında onu denemiştim : tekrardan python3.1 yüklemek istiyor.Dolayısı ile depodan python3.1 yüklemek istediğim zamanki hatayı alıyorum.Python3.1 yüklü bu arada.

eribol

python3.1 sorunu türkçe sistemlerde oluyor(yüklenirken, çalışırken). Forumda bahsi geçti bir kaç defaLC_ALL=C sudo apt-get install python3-tk

HakanTurkalp

eribol

LC_ALL=C sudo apt-get install python3 idle3komutu ne hata veriyor?

HakanTurkalp

Bir önceki mesajımda verdiğim resimdeki ile aynı ...

IOError: [Errno 2] No such file or directory: '-'
Setting up python3-tk (3.1.2-2) ...
Setting up idle3 (3.1.3-3ubuntu5~really3.1.2) ...
Processing triggers for menu ...

afferimsanaq

Alıntı yapılan: eribol - 11 Aralık 2010 - 21:10:27
LC_ALL=C sudo apt-get install python3 idle3komutu ne hata veriyor?

teşekkürler HAYIR'lı günler