Açılış Ve Kapanış Sorunları.

Başlatan zgunduz, 08 Aralık 2010 - 19:52:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zgunduz

Arkadaşlar ubuntu 10.10 64bit kurdum iki gün önce, ama herkesdemi var bilmiyorum açılışta ve kapanışta anormallikler var. İlk başlarda açılışta 4-5 satır bişiler yazıyodu onları hallettim, şimdi geriye kalanlar, açılırken ilk olarak siyah ekranda biraz bekliyo yaklaşık 8-9 sn kadar sol üst köşede ufak bi çizgi yanıp sönüyo daha sonra normal ubuntu logosu geliyo, bunun nedeni nedir, benim hatırladığım 9.10 da böyle bi sorun yokdu. Ve kapanırken de önce biraz yazılar geçio hızla siyah ekranda sonra ubuntu logosu geliyo kapanıyo bazen öylede olmuyo, ubuntu logosu yerine ufak kareler gelio sırayla sonra kapanıyo, denemek için 9.10 indirdim az önce cd ye çektim sonra yeniden başlattım normal ubuntu kurulumu geldi işte seçenekler var ubuntuyu dene ubuntuyu kur bellek testi felan yazan yer ubuntuyu kur a bastımda donuyor, devam etmiyor. İki gündür ubuntuda hiç bişeyim  yolunda gitmiyor, windowsa hiç mi hiç dönmek istemiyorum. Bu konularda yardımcı olabilirseniz sevinirim, daha önce bi yerde bu sorundan bahsetmişdim ama çözüm olmamışdı o yüzden yeni konu olarak ekliyorum. Ve son olarak bunların hepsi 64bit kullanmam dan kaynaklanıyo olabilir mi acaba ? 32 bit kullanıpta bu sorunlarla karşılaşanlar varmı. Şimdiden teşekkürler.

Ek olarak bilgisayar marka ve modelimi söylüyorum Acer Aspire 5920G 3A1G16MI 

sem

Ben de 32 bit ile bu gibi durumlarla karşılaşıyorum.. Bazen yazılar çıkıyor, bazen imleç yanıp sönüyor... Ama hata olarak değerlendirmemiştim... Sıkıntı olacak bir durum yaratacağını düşünmüyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

zgunduz

Alıntı yapılan: sem0900 - 08 Aralık 2010 - 19:56:05
Ben de 32 bit ile bu gibi durumlarla karşılaşıyorum.. Bazen yazılar çıkıyor, bazen imleç yanıp sönüyor... Ama hata olarak değerlendirmemiştim... Sıkıntı olacak bir durum yaratacağını düşünmüyorum...
Önceki sürümlerde böyle şeyler yoktu, hata deil bunlar tabide göze hoş gelmeyen bozukluklar. Bunların olmasını istemedimden soruyorum. Peki bişey daha sorayım sana, yukarıdada yazdım ama açılırken siyah ekranda biraz bekliyo 7-8 sn kadar sendede varmı böyle bişey ? Yoksa grub menüsünü geçtikten sonra direk ubuntu logosumu geliyor ?

sem

Şimdi siz dediğinizde emin olmak için bir açıp kapattım bilgisayarı. Çünkü çok fazla dikkatimi çeken şeyler değil. Bende kapanırken hemen denilecek kadar kısa bir sürede Ubuntu Logosu geliyor. Sonra kapanıyor. Açılırken ise GRUB ekranında Ubuntu'yu seçiyorum... Uzun bir süre siyah ekran ve sol üst köşede imleç yanıp sönerken bekliyor. Daha sonra Ubuntu Logo'su çok az denilecek bir süre gözüküyor, ama çok az bir süre sonra hemen GDM (giriş) ekranına düşüyorum...

Ek: 10.04.1, 32 bit kullanıyorum. Sistem açılış/kapanış süresi 10.04'ten biraz daha hızlı sanırım. Bana öyle geliyor ya da.

Yani evet; açılışta  bir 7 - 8 saniye kadar bekliyorum ve Ubuntu logosunun neredeyese göremeden sistem açılıyor...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

rojava

Aynı durum bende de var. Başlangıçtaki imleç yanıp sönme durumu can sıkıcı olabiliyor. Sanırım 15 sn civarı sürüyor. Hemen ardından logo bile görünmeden direkt masaüstü görünüyor.

Öğrenmek istediğim şey, acaba bilgisayar o arada herhangi bir işlem yapıyor mu yoksa hiç bir şey yapmadan bekliyor mu? Yani hiç bir şey yapmadan bekliyorsa bu takılma ya da donma gibi bir şey ve bilgisayarın açılışını geciktiriyor demektir. Aksi halde çok da sorun yok benim için.

Ubuntu 10.10 64 bit kullanıyorum.

zgunduz

Alıntı yapılan: rojava - 08 Aralık 2010 - 23:06:48
Aynı durum bende de var. Başlangıçtaki imleç yanıp sönme durumu can sıkıcı olabiliyor. Sanırım 15 sn civarı sürüyor. Hemen ardından logo bile görünmeden direkt masaüstü görünüyor.

Öğrenmek istediğim şey, acaba bilgisayar o arada herhangi bir işlem yapıyor mu yoksa hiç bir şey yapmadan bekliyor mu? Yani hiç bir şey yapmadan bekliyorsa bu takılma ya da donma gibi bir şey ve bilgisayarın açılışını geciktiriyor demektir. Aksi halde çok da sorun yok benim için.

Ubuntu 10.10 64 bit kullanıyorum.
Benim de merak ettiğim bu aslında, bi işlem mi yapıyor, yoksa sadece bekliyor mu, önceki sürümlerde bu yoktu.

heartsmagic

@zgunduz, yeni bir başlık açman diğer tarafta çözemediğimiz sorunu inan çözmez. Şimdi ben senden aynı şeyleri yapmanı isteyeceğim. Sen bana diyeceksin ki "ben yaptım onları diğer başlığa yazdım". Ben gidip o başlığa bakacağım, peki nereden devam edeceğiz?

Kısacası bir başlıkta bir sorun konuşup, çözsek de çözemesek de o başlıktan devam edelim lütfen konuşmaya.

64bit kullanıyorum ve söylediğin şeyler bende mevcut değil, en azından şu anda. Hoş kendim son zamanlarda Burg+Plymouth solar ikilisini tercih ediyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

boyoz

benim sorunum sadece açılışla ilgili...yani şimdilik.
ilk açılışta sorduğu kullanıcı adını ve şifreyi milyonlarca defa doğru girmeme rağmen bu girişleri sistem kabul etmedi. dolayısıyla ubuntuma giremiyorum. bunun nasıl bir çözümü olabilir. yardım ederseniz sevinirim.

bytan

Kurtarma kipi ile sistemi açıp şifreni daha basit ve az karmaşık olarak yeniden tanımlayarak olasılıkları azaltabilirsin. Mesela sadece rakamlardan oluşturmak gibi:

passwd KULLANICI

Ayrıca otomatik giriş yapabilmek için yine kurtarma kipi ile açıp root kabuğuna düştükten sonra:

nano /etc/gdm/gdm-cdd.conf

İle açacağın dosyada alttaki satırları bulup:

Alıntı YapAutomaticLoginEnable=false
AutomaticLogin=

Kendine göre düzenleyip kaydedip sistemi yeniden başlatabilirsin:

Alıntı YapAutomaticLoginEnable=true
AutomaticLogin=KULLANICI

Büyük harflerle yazmış olsam dâhi, sen kullanıcı adını küçük harflerle yazarsın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

zgunduz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Aralık 2010 - 00:27:38
@zgunduz, yeni bir başlık açman diğer tarafta çözemediğimiz sorunu inan çözmez. Şimdi ben senden aynı şeyleri yapmanı isteyeceğim. Sen bana diyeceksin ki "ben yaptım onları diğer başlığa yazdım". Ben gidip o başlığa bakacağım, peki nereden devam edeceğiz?

Kısacası bir başlıkta bir sorun konuşup, çözsek de çözemesek de o başlıktan devam edelim lütfen konuşmaya.

64bit kullanıyorum ve söylediğin şeyler bende mevcut değil, en azından şu anda. Hoş kendim son zamanlarda Burg+Plymouth solar ikilisini tercih ediyorum.

Peki senin ekran kartın nedir ?

heartsmagic

Nvidia. Ayrıca dediğim gibi Burg+Plymouth'a ait farklı bir tema kullanıyorum.

Şu an çözülmeyen hangi sorunun kaldı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alquirel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Aralık 2010 - 21:27:14
Nvidia. Ayrıca dediğim gibi Burg+Plymouth'a ait farklı bir tema kullanıyorum.

Şu an çözülmeyen hangi sorunun kaldı?

Aslında aynı sorun bende de var, grubdan (daha doğrusu burgdan) sonra 10sn civarında imleçle başbaşa kalıyorum, sonra özel plymouth temam geliyor.
Hiç sorun gözüyle bakmamıştım. Çünkü Ubuntu kullanmaya başladığım 10.04 sürümünde de vardı, şimdiki 10.10 da da var. Ekran kartım bütünleşik Intel.

Sorun ise, çözüm gelir ise, takipteyim ;)