Gnu gcc,g++ kurulum sorunu.

Başlatan mbrk, 05 Aralık 2010 - 20:42:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mbrk

Öncelikle Ubuntu konusunda yeniyim fakat formu yeteri kadar dolaştığıma inanıyorum. Ayrıca önceden arkadaşlara vermiş olduğunuz yanıtlardan da yola çıkarak acemiler için gerekli yazıları okudum. Sorunum ile ilgili forumda baya bir aramada yaptıktan sonra konu açma gereği duydum fakat önceden sorulmuş veya sizler tarafından daha önce yazılmış bir açıklama olduğu halde bulamadıysam şimdiden özür dilerim.

Ubuntu'ya yeni başladığım için programlama için bir derleyici program arıyordum ve GNU'nun derleyicisini kullanmaya karar verdim. Burada size bir kaç sorum olacak.
1. Bu derleyiciyi sadece terminal üzerinden mi kullanmak zorundayız yoksa buna alternatif olarak arayüz ekranı mevcut mu?
2. Derleyici dosyalarını DNU'nun kendi sitesinden indirdim. İnen dosyaların uzantısı doğal olarak .bz2. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html adresinde bulduğum program kurma yönergesini kullanarak derleyiciyi kurmaya çalıştım fakat     b. make aşamasında takıldım. Terminalde make yazdığımda make: *** No targets specified and no makefile found.  Stop. hatası alıyorum. Belirlenmiş bir hedef ve makefile bulunamıyor. Acaba make komutundan sonra bir dosya ismi yada başka bir komut mu yazmam gerekiyor?
3. Yada bunun dışında başka bir kurma yöntemi mevcut mu?     Yardımlarınız için sağolun..

eribol

Zaten kurulu gelir gcc, kullanımına bakmanızda fayda var. http://www.belgeler.org/howto/gcc-baslangic-basit.html
Arayüz olarak bazı araçlar var. Anjuta, gedit, geany, netbeans, eclipse gibi araçlar kolaylık sağlar.

alquirel

Öncelikle Ubuntu dünyasına hoşgeldin diyorum.

gcc ve g++ derleyicilerini kurmaya çalışmana gerek yok, Ubuntu kurulumuyla birlikte kuruluyorlar zaten.

dpkg -l | grep gcc
dpkg -l | grep g++

komutlarıyla kurulu olup olmadığına bakabilirsin.

Ya da Synaptic uygulamasında gcc veya g++ diye aradığında da sonucu görebilirsin.
Eğer sende kurulu değillerse Synaptic ile kurabilirsin rahatlıkla.

Bunlar derleyici, yani uçbirim komutlarıdır. Arayüzlü uygulamalar derleyici değil, düzenleyicidir (editor), ve çoğunluğu derleme işini de yapar.
C için IDE olarak Eclipse kullanabilirsin.

Ya da Nano veya Gedit gibi uygulamalarla kaynak kodunu yazdıktan sonra uçbirimden derleyici komutlarla derlersin.

Not : Cevap gelmiş.

sema

Gcc kurulu gelir de G++ gelmez. Şu durumda C ve C++ için eksik olanlar;

sudo apt-get install g++ && sudo apt-get install build-essential

Diğer sorulara da cevap vermiş arkadaşlar.. Ayrıca evet bunlar terminal üzerinden kullanılır, eliniz alışırsa oldukça kolaylaşır.
susema

alquirel

Alıntı yapılan: sema - 05 Aralık 2010 - 21:24:28
Gcc kurulu gelir de G++ gelmez. Şu durumda C ve C++ için eksik olanlar;

sudo apt-get install g++ && sudo apt-get install build-essential

Diğer sorulara da cevap vermiş arkadaşlar.. Ayrıca evet bunlar terminal üzerinden kullanılır, eliniz alışırsa oldukça kolaylaşır.

Bende ayrıca yüklemediğim halde kurulu durumda.
Eğer kurulu gelmiyorsa muhtemelen bağımlılıklar sonucu eninde sonunda yükleniyordur. :)

mbrk

Arkadaşın dediği gibi c ve c++ için baktım kurulular. Ben birde java çalışacağım onun kontrolünü nasıl yapabilirim. Arayüzde ise benim demek istediğim aynı windowsdaki gibi hiç terminale girmeden direk arayüz üstünde yazıp derleyip sonucu görebileceğim bir program var mı arkadaşın yazdığı programlar arasında bilmediğim için soruyorum.

Birde ilk arkadaşın verdiği sitedeki komutlara baktım ve sonra denemek için

#include <stdio.h>
int main()
{
  printf("Örnek uygulama");
}

klasik örneği yazdım ve terminalde gcc örnek.c, gcc örnek.c -o örnek bu komutlar ile denediğimde gcc: no input files hatası alıyorum. Sorun nedir acaba?

sayz

Alıntı yapılan: mbrk - 05 Aralık 2010 - 21:43:06Arkadaşın dediği gibi c ve c++ için baktım kurulular. Ben birde java çalışacağım onun kontrolünü nasıl yapabilirim. Arayüzde ise benim demek istediğim aynı windowsdaki gibi hiç terminale girmeden direk arayüz üstünde yazıp derleyip sonucu görebileceğim bir program var mı arkadaşın yazdığı programlar arasında bilmediğim için soruyorum.

java için javac kurulu olması gerekir onuda gcc ile aynı şekilde kontrol edebilirsin.
ayrıca;
sudo aptitude install geany
komutu ile Geany IDE'yi kurup dediğin her şeyi(terminale girmeden vs.) yapabilirsin.
ama komut satırnın lezzetini tadarsanız bırakamazsınız unutmayın.
Alıntı yapılan: mbrk - 05 Aralık 2010 - 21:43:06Birde ilk arkadaşın verdiği sitedeki komutlara baktım ve sonra denemek için
klasik örneği yazdım ve terminalde gcc örnek.c, gcc örnek.c -o örnek bu komutlar ile denediğimde gcc: no input files hatası alıyorum. Sorun nedir acaba?
öncelikle dosya isminde türkçe karakter kullanmamanızı tavsiye ediyorum, ikincisi derleme için "gcc" yerine "cc" komutunu kullanın.(sorunun çözümü için değil sadece alışkanlıklarınız bu yönde gelişsin bence)

mbrk

Alıntı yapılan: sayz - 05 Aralık 2010 - 22:31:33

java için javac kurulu olması gerekir onuda gcc ile aynı şekilde kontrol edebilirsin.
ayrıca;
sudo aptitude install geany
komutu ile Geany IDE'yi kurup dediğin her şeyi(terminale girmeden vs.) yapabilirsin.
ama komut satırnın lezzetini tadarsanız bırakamazsınız unutmayın.
Alıntı yapılan: mbrk - 05 Aralık 2010 - 21:43:06Birde ilk arkadaşın verdiği sitedeki komutlara baktım ve sonra denemek için
öncelikle dosya isminde türkçe karakter kullanmamanızı tavsiye ediyorum, ikincisi derleme için "gcc" yerine "cc" komutunu kullanın.(sorunun çözümü için değil sadece alışkanlıklarınız bu yönde gelişsin bence)

Öncelikle arayüz için teşekkürler. Javayı aynı şekilde demişsin fakat g harfinin yanına çeşitli varyasyonlar deneyerek başaramadım javanın durumunu. komut kısmında daha belirgin olarak söyleyebilirseniz sevinirim.

Türkçe karakteri değiştirip tekrar denedim fakat yine çalıştıramadım aynı hatayı tekrar alıyorum.

heartsmagic

gcc'yi dosyanın olduğu dizinde kullanmalısın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sayz

dpkg -l|grep javac komutunu kastetmiştim.

gcc komutlarını verdiğin dizinde;
ls
yazıp çıktısını yollar mısın?

mbrk

Alıntı yapılan: sayz - 05 Aralık 2010 - 23:26:03
dpkg -l|grep javac komutunu kastetmiştim.

gcc komutlarını verdiğin dizinde;
ls
yazıp çıktısını yollar mısın?

dpkg -l|grep javac komutunu denedin varyasyonları denemiştim zaten ama yazınca bir şey olmuyor.

Bu seferde kodu çalıştırdım cc ilk.c -o ilk yazdığımda ilk diye bir dosya oluşuyor.Açmayı deniyorum açılmıyor.  Printf sonucunu nerede göreceğimi halen anlamış değilim? gcc komutlarını verdiğin dizin derken komutları yazdığım dosyanın olduğu dizini mi demek istedin acaba?

eribol

gcc kullanımına baktınız mı? Derlenen dosyayı çalıştırma komutu;./ilk

sayz

Alıntı yapılan: mbrk - 05 Aralık 2010 - 23:39:03
Bu seferde kodu çalıştırdım cc ilk.c -o ilk yazdığımda ilk diye bir dosya oluşuyor.Açmayı deniyorum açılmıyor.  Printf sonucunu nerede göreceğimi halen anlamış değilim? gcc komutlarını verdiğin dizin derken komutları yazdığım dosyanın olduğu dizini mi demek istedin acaba?
@heartsmagic'in dediği gibi derleyeceğin c kodlarının olduğu yerde vermelisin gcc kodlarını.
şimdi ilk diye bir dosya oluştuğuna göre demekki doğru yerde derlemişsin. o zaman konsolda ./ilk komutunu ver. altta çıktıyı göreceksin.

mbrk

Alıntı yapılan: eribol - 05 Aralık 2010 - 23:48:27
gcc kullanımına baktınız mı? Derlenen dosyayı çalıştırma komutu;./ilk

formda kullanıma dair bir yazı bulamadım o yüzden bakamadım yarın ilk işim onu öğrenmek olacak. Ayrıca verdiğin ./ komutu ile de başaramadım göstermeyi artık gcc iyice öğrendikten sonra. Saolasın..

sayz

siz neden geany ile denemiyorsunuz zaten grafik ekran ile yapmak istiyordunuz. ilk.c dosyasını geany ile açtıktan sonra sırasıyla F8, F9 ve son olarak çalıştırmak için F5'e basarsanız karşınıza bir konsol çıkacak ve programın çıktısını size gösterecek. tabii eğer kodda bi hata yoksa :-)

mbrk

Benim asıl amacım damnsmallinux adında unix 6 versiyonundan klonlanan 50-60 mblık  işletim sistemi üzerinde çalışmak o yüzden grafiksel bir şey arıyorum çünkü hatalarımı felan kolayca görmek istiyorum arkadaşlar terminal üzerinde ısrar edince bir denemek istedim sadece olay bu yani..

sayz

hmm... peki geany'de durum nedir sorun çözüldü mü?

mbrk

Yok daha indirmedim onu şuan bilgisayarın güncellemelerini ve javayı felan indiriyorum yarın artık onu indirip kurarım tekrar teşekkürler. İyi geceler..

Ozgurluk

#include <stdio.h>
int main()
{
  printf("Örnek uygulama");
}

Main fonksiyonun içine işletim sisteminin programın bittiğini anlamasını sağlayan return 0; deyimi koyman gerekiyor. C99 Ansı olarak en iyi derleyici Gnu c Ubuntu'da kurulu. Kullanabileceğin en kolay ide ise tartışmasız Geany kaynak kodunu yaz ctrl+s ile ilk.c uzantılı kaydet  f8 ile derle sonra derleme başarılı ise f5'e basarak çalıştır. windows altında ise aynı derleyiciyi kullanan ide dev c++ vardır. Bu ay ki ubuntu sayısında ise eclipse ile c programlama anlatılmış bakmakda yarar var. Bende acemi sayılırım. Saygılar.