crunchbang linux font sorunu

Başlatan badhero, 05 Aralık 2010 - 13:55:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

badhero

Daha önce de Crunchbang kullanmıştım ama bu sorunu çözüp çözmediğimi, çözdüysem nasıl çözdüğümü hatırlamıyorum. İnternette bulduğum çözümlerin hepsini denememe rağmen fontları bir türlü düzeltemedim. synaptic'te ttf-mscorefonts-installer paketini bulup kurdum ama hiçbir şey değişmedi. /usr/share/fonts/truetype klasöründe fontlar görünüyor ama kullanımda değiller sanırım.

if

Fontları ekledikten sonra fc-cache -vf komutunu uyguluyor musnuz?

badhero

Alıntı yapılan: if - 05 Aralık 2010 - 14:29:04
Fontları ekledikten sonra fc-cache -vf komutunu uyguluyor musnuz?

Evet.

if

Mesajını tekrar okudum, fontların sistem genelinde kullanılması için /usr/share/fonts dosyasının içinde olması gerek değil mi?

badhero

Alıntı yapılan: if - 05 Aralık 2010 - 14:42:30
Mesajını tekrar okudum, fontların sistem genelinde kullanılması için /usr/share/fonts dosyasının içinde olması gerek değil mi?

Ben eksik yazmışım. :) tabi ki de "/usr/share/fonts" dizini içinde. Mesajı şimdi düzenledim.

if

Acaba xorg.conf dosyasının 'Files' kısmına eklediğiniz fontların yolunu eklemek işe yarar mı? Bir kaç font için ben bu yolu denemiştim.

badhero

Aşağıdaki satırlar mevcut Files altında. Tam olarak hangi fontları belirtmem gerektiğini de bilmiyorum.

Section "Files"
ModulePath      "/usr/lib/xorg/modules"
    FontPath        "/usr/share/fonts/X11/misc"
    FontPath        "/usr/share/fonts/X11/cyrillic"
    FontPath        "/usr/share/fonts/X11/100dpi/:unscaled"
    FontPath        "/usr/share/fonts/X11/75dpi/:unscaled"
    FontPath        "/usr/share/fonts/X11/Type1"
    FontPath        "/usr/share/fonts/X11/100dpi"
    FontPath        "/usr/share/fonts/X11/75dpi"
    FontPath        "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType"
    FontPath        "built-ins"
EndSection

if

Mesela x.ttf fontunu /usr/share/fonts/ttf dosyasının altına kaydettiniz. Fontun yolunu xorg.conf dosyasına yazıyorsunuz. Fontları /home/KUlanıcı_Adı/.fonts/ttf doyası altına kaydettiğinizde de olur.