[Çözüldü] Wine (Kaldırılamayan Program ve Menu)

Başlatan Montage, 14 Temmuz 2008 - 15:23:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Montage

Wine Programına test amaçlı Messenger kurdum fakat kaldır dan kaldırdığım halde birtürlü silinmedi bende Wine programını kaldırdım silinir diye, fakat Wine'ı kaldırdığım halde menüsü ve Messenger listede gözüküyor bunları nasıl kaldırabilirim. Teşekkürler.

Problemin Görüntüsü;

ufuk_k

Kullanıcı dizinindeki .wine adlı gizli dizini silersen tüm wine ayarların sıfırlanır. Gizli dizinleri göster demen gerek dosya yöneticisinden. Ya da uçbirimden:

rm .wine ile de aynı işi yaparsın. Wine ayarlarını sıfırlamak için, programı kaldırmaya gerek yok. Bu dizini silsen yeter. Ancak sildiğin zaman wine ile kurmuş olduğun tüm programlar silinir, bunu unutma. Sadece o programı silmek istiyorsan (silinmiyorsa), .wine dizini içinden drive_c içine girip oradan program files dizinine ulaşıp silebilirsin.

Listedekini silmek için:

alacarte uçbirime yazarak o menüden bulup silebilirsin.

Montage

Evet .wine'ı daha önce silmiştim fakat listeden kalkmamıştı, şimdi listeden kaldırınca oldu teşekkürler ama kurduğum programlar butarz kalıntılar bırakması linux şişmez söylemine de ters düşüyor.. :(

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: Montage - 14 Temmuz 2008 - 15:40:49
Evet .wine'ı daha önce silmiştim fakat listeden kalkmamıştı, şimdi listeden kaldırınca oldu teşekkürler ama kurduğum programlar butarz kalıntılar bırakması linux şişmez söylemine de ters düşüyor.. :(

Synaptic ten kurulumlarda asla kalıntı bırakmıyor. Complate removel olarak silinirse.
Senin durumun istisna.

ufuk_k

Bunlar şişiren şeyler değil. Sen daha şişme görmemişsin anlaşılan.. :)

aynshtein

Bahsettiğin olayın "linux şişmez" söylemine ters süşmesi için, sistemi hantallaştıran kalıntılar bırakması lazım. Bir klasör sildiğinde sorun tamamen ortadan kalkıyorsa, bu sorun Linux'un sağlam yapısına hiç bir zarar vermemiş demektir...

Ayrıca Wine'ın bir Windows emülatörü olduğunu hatırlatmakta fayda var... Wine, Linux üzerinde "kaynak kodu kapalı bir işletim sistemi gibi" davranmaya çalıştığından, bazı kalıntılar bırakması ve bunları elle temizlemek zorunda kalmak gayet kabul edilebilir bir şey...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

Montage

Bakmayın siz bana :D Windows'a dönmek için bahane arıyorum 3 gündür yapıştım kaldım linux'a, unuttum valla Windows'u.