.deb paketleme öğrenme

Başlatan carantinas, 04 Aralık 2010 - 21:29:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

carantinas

Merhaba arkadaslar anladıgım kadarıyla iphone tabanlı butun uygulamalar debian yani .deb ile calısıyor benim öğrenmek istedigimde nasıl .deb uzantılı uygulamar yapabilirim yada oğrenebilirm hic bir bilgim ya sadece bir kac komut biliyorum .deb le ilgili zaten oda ubuntu ile aynı komutları iceriyor yani deb olusturmak icin ubuntu komutlarını kullanıyoruz bildigim kadarıyla ben oyle farkettim ve ben deb kokenli uygulamaları nasıl olusturabilirim yada nerden başlamalıyım bunu bilmek istiyorum. saygılar.

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

carantinas

hepinize sonsuz teşekkürler..  şuan icin java calısıyorum ama deb daha kolay gibi geldi ona da zaman ayıracagım umarım.

alquirel

Java ile deb birbirlerinin alternatifi değildir.

Deb sadece paket yönetim şeklidir. Geliştirilen uygulamanın sisteme nasıl kurulacağı bilgisini tutar.

Sadece deb öğrenmek iphone yazılımı geliştirmenize yetmez.
Deb'in içine yerleştireceğiniz uygulamanızı geliştirebilmek için bir programlama diline muhtaçsınız hâlâ ;)

carantinas

java kokenli yazılımlar yaparım bende :d javayı ogreniyorum nasılsa :)
c++ ile baslamak istedim ama oda cok karısık geldi. java daha kolay gibi gozuktu gozume..

krwlng

Iphone için uygulama geliştirmek istiyorsanız, deb olayını aklınızdan çıkarmanız gerekiyor, alquirel belirtmiş, deb paketleri sadece mevcut uygulamaların konumlandırma ve ayar bilgilerini tutar ve isterseniz bunları sisteme kurar. Iphone uygulamaları için C++ kullanılıyor ve Mac OSX sistemlerde Xcode ile yazılıyor bu programlar. Ubuntu üzerinde yaptığını iddia eden ve video yayınlayanlar var fakat ben hiç denemedim. Yani debian ile iphone arasında bir bağlantı yok, IOS tiger serisi mini işletim sistemi olduğu için olsa olsa unix benzeri olabilir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

carantinas

sdk-dev resmi sitesinde de zaten windows uzerinden yada baska işletim sistemi uzerinden hicbir sekilde iphone icin uygulama yapılamıyor sadece mac işletim tabanlı sistemlerle yapılıyor xcode suan icin ucretsiz yayınlanıyor fakat diger development programlarının yıllık olarak bir ucret odenmesi gerekiyor. buda neden iphone uygulamalarının cogunun ucretli oldugunu gosteriyor =)