ATI Mobility Radeon 5400Driver problemi

Başlatan Ubuntgy, 02 Aralık 2010 - 01:26:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntgy

Not : Sistem 64 bit.

Hp g62 modeli laptop kullanıyorum.
i5 işlemci. ( 64 bit )
3 gb dd3 ram.
500 gb HDD
ATI Mobility Radeon 5400 Ekran kartı.

Arkadaşlar, uzun zamnadır linux dağıtımlarını kullanmaya çalışan biriyim fakat kullanamıyorum. Sebebi ise ekran kartımın problemli olması. Şimdi ati'nin sitesinden gerekli driverları kuruyorum. Daha sonra reset atınca, görüntü gelmiyor. Sadece siyah ekran geliyor. Buradan giriş yapmamı istiyor ve terminal alanı ile karşılaşıyorum.

bu Driver'i nasıl sorunsuz bir şekilde kuracağımı ve optimize edeceğimi anlatır mısınız?

Saygı ile.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2010 - 11:56:09

Güncel.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Aralık 2010 - 11:56:30

Konu günceldir.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

stratovarius

Sistem /yönetim / ek sürücleri açtığınızda herhangibir sürücü gözüküyor mu?

Ekran kartınız hd serisi mi ?

Atinin sitesindeki güncel driver sürümüz nedir ?

Aşağıdaki çıktınızı alım;

lspci -nn | grep VGA

Ubuntgy

Özellşikler şöyle. Evet HD

Bilgisayar:
      Bilgisayar Türü                                   ACPI x64-based PC  (Mobile)
      İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows 7 Ultimate
      OS Servis Paketi                                  -
      Internet Explorer                                 8.0.7600.16385
      DirectX                                           DirectX 11.0
      Bilgisayar Adı                                    TUGAY-HP
      Kullanıcı Adı                                     Tugay
      Oturum Etki Alanı                                 Tugay-HP
      Tarih / Saat                                      2010-11-27 / 17:51

Anakart:
      CPU Türü                                          DualCore Intel Core i5 540M, 2800 MHz (21 x 133)
      Anakart Adı                                       Hewlett-Packard HP G62 Notebook PC
      Anakart Çipseti                                   Intel Ibex Peak-M HM55, Intel Ironlake-M
      Sistem Belleği                                    2933 MB  (DDR3-1333 DDR3 SDRAM)
      DIMM1: Elpida EBJ21UE8BDS0-DJ-F                   2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM  (8-8-8-22 @ 609 MHz)  (7-7-7-20 @ 533 MHz)  (6-6-6-17 @ 457 MHz)  (5-5-5-14 @ 380 MHz)
      DIMM3: Samsung M471B2873FHS-CH9                   1 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM  (8-8-8-22 @ 609 MHz)  (7-7-7-20 @ 533 MHz)  (6-6-6-17 @ 457 MHz)  (5-5-5-14 @ 380 MHz)
      BIOS Türü                                         Insyde (09/06/10)

Görüntü Birimi:
      Görüntü Bağdaştırıcısı                            Intel(R) HD Graphics  (1272760 KB)
      Görüntü Bağdaştırıcısı                            Intel(R) HD Graphics  (1272760 KB)
      3D-Hızlandırıcı                                   ATI Mobility Radeon HD 5470 (Park)
      3D-Hızlandırıcı                                   Intel GMA HD
      Monitör                                           Generic PnP Monitor [NoDB]

Çokluortam:
      Ses Bağdaştırıcı                                  ATI Radeon HDMI @ ATI Cedar/Park - High Definition Audio Controller
      Ses Bağdaştırıcı                                  Realtek Unknown @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller [B-2]

Depolama :
      IDE denetleyici                                   Intel(R) 5 Series/3400 Series Chipset Family 4 Port SATA AHCI Controller - 3B29
      Disk Sürücüsü                                     ST9500325AS ATA Device  (500 GB, 5400 RPM, SATA-II)
      Optik Sürücü                                      hp CDDVDW TS-L633N ATA Device
      SMART Sabit Disk Durumu                           OK

zeitgeist

@Ubuntgy,

Eğer Linux kullanımında senin önündeki  tek engel Ati ise üstesinde gelinir, bir parça zaman ayırmak gerekiyor ama  ;)

@bytan'ın önerdiği linklerde @stratovarius'un Ati kartlar için tavsiye ettiği yöntemleri denemiş miydin?

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Ubuntgy

Evet tek engel bu aslında..

Yukardaki komutu verdiğim şu çıkıyor.

00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0046] (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5000 Series] [1002:68e0]

İngilizce kullandığım için anlatıyorum.

System => Administration => addtional driver diyorum. orada atı driverini yüklüyorum. Reboot ettiğimde bilgisayardan ümidi kesiyorum çünkü sadece terminal gibi bir alan geliyor. Grafik arayüzü olan bir ekran gelmiyor.

stratovarius

Şu anda bir sürücü kurulumu ?

Yani sürücü tanıtmak için herhangibir girişimin oldu mu?

Şayet herhangibir sürücü kurmadıysanız;

Şu başlıktaki  'Ati Sitesinden Güncel Driver İndirilip Kurulması' bölümde geçen 8 aşamalı işlem ile kendiniz sürücünüzü tanıtınız.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23112.0.html

Ubuntgy

Hayır, bilerek herhangi bir işlem yapmıyorum çünkü addtional drivers bölümünden atı 'yi kurunca başıma gelecekleri biliyorum. Peki manuel olarak kurmayı deneyeceğim. şimdi deniyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Aralık 2010 - 13:19:39

Driver indiriyorken, Linux_x86_64 seçiyorum değil mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Aralık 2010 - 13:24:09

6.adımda şöyle bir hata alıyorum..

cat /etc/X11/xorg.conf komutunu veriyorum ve....
cat: /etc/X11/xorg.conf: No such file or directory

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Aralık 2010 - 13:27:53

Kurduğumu sanıyorum fakat hala addtional driver bölümünde atı driver'i istiyor ve 6. adımdan sonra yazdığım her komut da bir çıktı vermiyor.
Sanırım bu sürücülerle kullanacağım Ubuntu'yu...

bytan

Evet.

İleti düzenlenmeden önceki sürücü seçimi sorusuna evet demiştim.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

stratovarius

Sürücyü doğru yazdınız mı? Atinin sürücü kurulumu açılması lazım açıldı mı?

Komutları indirdiğiniz sürücüye göre düzenlemelisiniz

Ubuntgy

Evet eminim. Uyarladım. Ati'nin kurulum ekranı da geldi...

stratovarius

Bu durumdada oluşmadıysa araştırmak lazım, şu an için yapıcak başka birşeyde gözükmüyor.

Sonuçta ek sürücülerle olmuyor demişsiniz, normal kurulumda olmadı.

Aşağıdaki işlemlerle kurmaya çalıştığınız driverları kaldırıp sistemi ilk haline çevirebilirsiniz ;

sudo /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg