Grub ekranında VGA out yada HDMI out alma

Başlatan msek, 01 Aralık 2010 - 11:59:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

msek

Arkadaşlar bende Samsung R 520 notebook var ve ofiste VGA out ile harici monitörde evde ise HDMI ile LCD tv de kullanıyorum. Ancak maalesef ikisindede Grub ekranı geçene kadar görüntü alamıyorum. Yani Grub ekranını bu harici aygıtlarda göremiyorum. Ancak Linux yada Windows seçtikten sonra açılış ekranında görüntü alabiliyorum. Bunun bi alternatif çözümü olabilir mi? Mantıken işletim sistemi olmadığı için dışa görüntü aktaramayacaktır zaten ama belki çözümü vardır. Lütfen bilgilendirin.

zeitgeist

Bende aynı durum oluyordu, üstelik hem Windows hem Ubuntu'da. Gerçi pek önemli bir sorun değil ama yine de başlığı takip için bir mesaj atalım.  ;)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

stratovarius

canosayan

vga ile netbookun grub ekranını harici monitörde görebiliyorum. Gerçi çözünürlük kısıtlı oluyor.

grub anında ubuntunun daha başlamamış olduğunu düşünürsek sanırım bu durum için bakabileceğiniz tek adres bios seçenekleri. anakart/ekran kartı ikilisi bilgisayar açıldığı anda çıkış vermeli.
Chmod bizim işimiz.

msek

Alıntı yapılan: stratovarius - 01 Aralık 2010 - 12:15:56
Hım ilginç burg kurup denediniz mi?
Sanırım Burg diye bir programdan bahsediyorsunuz. Lütfen bunu biraz daha açarmısınız ?

Alıntı yapılan: canosayan - 01 Aralık 2010 - 12:28:26
vga ile netbookun grub ekranını harici monitörde görebiliyorum. Gerçi çözünürlük kısıtlı oluyor.

grub anında ubuntunun daha başlamamış olduğunu düşünürsek sanırım bu durum için bakabileceğiniz tek adres bios seçenekleri. anakart/ekran kartı ikilisi bilgisayar açıldığı anda çıkış vermeli.
Bios ayarları kısmında nasıl bir özellik için arama yapamlıyım bu konuda biraz daha açıklayıcı olabilirmisiniz ?

canosayan

Alıntı yapılan: msek - 01 Aralık 2010 - 14:05:39
Alıntı yapılan: canosayan - 01 Aralık 2010 - 12:28:26

Bios ayarları kısmında nasıl bir özellik için arama yapamlıyım bu konuda biraz daha açıklayıcı olabilirmisiniz ?

herhangi bir ayar adı bilmiyorum. ama bu süreçte sanki biosun dedikleri oluyor gibi. bios içerisinde bir gezip kontrol edebilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

msek

doğru. bi kontrol edicem ancak sonuç alabileceğimi sanmıyorum.

msek

Arkadaşlar denedim fakat başarılı olamadım. Bios ayarlarında hiç bir şey yok bu konu ile ilgili. Henüz burg kurup denemedim ama onu kullanan bir arkadaşımda işe yaramadığını söyledi. Başka alternatifi olan ?

bytan

Grub ekranı veya önyükleyici ekranına kadar olanlardan işletim sistemi sorumlu olmaz zaten. Bu bakımdan grub/burg/lilo/windows önyükleyicisi aradığın çözüm olmaz. Makinan, bios'un destekliyorsa yaparsın.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

msek

Ve bende biosta böyle bir özellik bulamadığıma göre yapamayacağım demektir.

canosayan

bios güncellemeyi deneyin. ama fazla ümitlenmeyin.
Chmod bizim işimiz.

msek

Fikir için teşekkür ederim. Fakat sanırım güncel sürümü kullanıyorum. Bunu bir şekilde halletmem lazımda ama artık ümidim kalmadı.

Bu arada basit gelebilir ancak bir soru : Bios güncellemesinin her hangi  bir sorun oluşturma ihtimali varmı ?

zeitgeist

Bios güncellemenin elbette risk/rsikleri olabilir ancak getirileri de var. Bios güncellemesinin nasıl yapılacağıyla ilgili belgeleri dikkatli okuyup, güncellemeyi dikkatlice yapmak gerek.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

msek

canosayan

Alıntı yapılan: msek - 07 Aralık 2010 - 17:55:24
Fikir için teşekkür ederim. Fakat sanırım güncel sürümü kullanıyorum. Bunu bir şekilde halletmem lazımda ama artık ümidim kalmadı.

Bu arada basit gelebilir ancak bir soru : Bios güncellemesinin her hangi  bir sorun oluşturma ihtimali varmı ?

azda olsa deneyimsiz kullanıcılara önerilmeyen bir işlem. hata oluştuğu takdirde genelde servisler ile haşır neşir olunuyor.
size önderim eğer güncelleme programı windows ise mutlaka windows kullanın.
Chmod bizim işimiz.