Mezuniyet(bitirme)Projesi hk. (öneri/yardım)

Başlatan pwl, 30 Kasım 2010 - 12:41:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pwl

Merhaba değerli arkadaşlarım. Bu sene bir bitirme projesi yapıp bunu teslim etmem gerekiyor. Projenin kapsamından bahsedeyim;
- sınırlama yok ama mümkün olduğunca basit  bir şey olsun istiyorum,
- c/c++, java ya da c# ile geliştirilebilir, bir sınırlama ve kesinlik yok,
- database bağlantısı olan, girdiyi database'ye saklayan, gerektiğinde de sorgulayıp görüntüleyebilen bir proje olması gerekiyor.

öncelikle fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum;
1 - Daha önceki dönemlerde C dili ile yazılmış teslim ettiğim bir hastane otomasyonu vardı ancak, kayıtları sadece bellekte saklıyordu. Bu program halen elimde duruyor, bu elimdeki mevcut programı c# ya da java bilmediğim için bu dillerde tekrar yazıp veritabanı ilişkilendirmesini yapamıyorum doğal olarak.
2 - Önceki projeye hiç bulaşmayayım, daha yeni bir fikir ile daha basit bir proje olsun diyorum. Çünkü ilk maddede bahsettiğimi işlemi yapabilmek için hem C hem de yeniden geliştirilecek platform java ya da c# diline hakim olmam gerekiyor.
Sözünü ettiğim yeni projeyi şu şekilde biraz tasarladım;
- java, c# ve php kullanılarak bir çözüm üretilebilir
- bir müşteri geri bildirim formu hazırlamak mantıklı geldi
biraz somutlayacak olursak;
müşteri web üzerinden bize bir ürünle ilgili şikayet veriyor web sayfasındaki form aracılığı ile, şikayet kaydı sonucunda kendisi aranıyor ancak kendisine ulaşılamıyor, bununla ilgili olarak şikayet formu okunduktan sonra kendisine geri dönüş yapılan bir program nasıl olur ? yani müşteri web üzerinden şikayet formunu dolduruyor gerekli bilgilerle, php ile halledilebilir sanırım bu kısım, daha sonra bu verdiği iletişim bilgileri ile kendisine ulaşılamıyor, iletişim bilgilerinizle size ulaşamadık diye bir mail atıyoruz müşteriye sonrasında kendisine manual olarak)

modüller de basit zaten --> isim, soyisim, e-mail ... gibi... bir de database tarafını hallettik mi olay bitmiştir.

ayrıyetten ikinci bahsettiğim yöntemde  birileri benzer birşeyler yazmış olabilir gibi geliyor bana. bunun üzerinde sadece ufak değişiklikler yaparak tamamlanabilir.

Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar,
sevgiler+saygılar,
pwl

guestwho

Alıntı yapılan: pwl - 30 Kasım 2010 - 12:41:47
Sözünü ettiğim yeni projeyi şu şekilde biraz tasarladım;
- java, c# ve php kullanılarak bir çözüm üretilebilir
- bir müşteri geri bildirim formu hazırlamak mantıklı geldi
biraz somutlayacak olursak;
müşteri web üzerinden bize bir ürünle ilgili şikayet veriyor web sayfasındaki form aracılığı ile, şikayet kaydı sonucunda kendisi aranıyor ancak kendisine ulaşılamıyor, bununla ilgili olarak şikayet formu okunduktan sonra kendisine geri dönüş yapılan bir program nasıl olur ? yani müşteri web üzerinden şikayet formunu dolduruyor gerekli bilgilerle, php ile halledilebilir sanırım bu kısım, daha sonra bu verdiği iletişim bilgileri ile kendisine ulaşılamıyor, iletişim bilgilerinizle size ulaşamadık diye bir mail atıyoruz müşteriye sonrasında kendisine manual olarak)

modüller de basit zaten --> isim, soyisim, e-mail ... gibi... bir de database tarafını hallettik mi olay bitmiştir.

ayrıyetten ikinci bahsettiğim yöntemde  birileri benzer birşeyler yazmış olabilir gibi geliyor bana. bunun üzerinde sadece ufak değişiklikler yaparak tamamlanabilir.

Bu tür yazılımlar genel tabiriyle "Issue Tracking System" olarak bilinir. Şu bağlantıdan bu tür yazılımların kıyaslandığı tabloya ulaşabilirsin:

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_issue-tracking_systems

Lakin bu "Issue Tracking System" diye adlandırılan mesele takip sistemleri kendi içerisinde "Bug Tracking System", "Help Desk", "Ticket Tracking", "Request Tracking" gibi alt dallara ayrılır. Bağlantıdaki tablodan "Bug Tracking System" dediğimiz hata takip sistemlerini eleyip, geri kalan açık kaynak yazılımlardan birisi üzerinde değişiklik yaparak istediğine yakın bir proje elde edebilirsin. Kolay gelsin...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

pwl

guestwho bilgilendirme için teşekkürler, kod kısımları için örnek bulmam gerekiyor bu tarz yazılımlara.
yardımcı olabilir misin ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: guestwho - 30 Kasım 2010 - 20:17:23
Bağlantıdaki tablodan "Bug Tracking System" dediğimiz hata takip sistemlerini eleyip, geri kalan açık kaynak yazılımlardan birisi üzerinde değişiklik yaparak istediğine yakın bir proje elde edebilirsin. Kolay gelsin...

GPL olan bir tanesini beğen, artık dile göre mi elersin başka bir şeye göre mi bilemiyorum. Ardından ilgili uygulamanın sitesini öğrenip kaynak koduna eriş. Mesela:

http://en.wikipedia.org/wiki/Simpleticket ve bu bağlantıdan elde ettiğim http://www.simpleticket.net/latest.tar.gz
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

Merhaba @pwl. Söylediğin projeyi çok sevmedim ben. Daha güzel şeyler yapılabilir bence. Yalnız şu an aklıma bir şey gelmiyor, daha sonra notlarıma bakıp geri dönerim sana (şu an uzağım onlara). Bir de PHP bilgin var mıydı senin? Gerçi olmasa da olur, iletişim formları çok zor değildi hatırladığım kadarıyla, zaten nette bir sürü örneği var. Ama söylediğim gibi biraz basit gibi geldi bu, düşündüğün başka şeyler var mı senin?

Not: Özel mesaj alımını kapatmıştım sadece. Engellememiştim kimseyi, açtım yeniden (smf'den kaynaklı bir durum, sanırım).
susema

sem

Engelleme de  mi var SMF'de =)

Arkadaşlar kütüphaneler ile ilgili bir program istemişti. C/C++ önerilerine gelmişti istek... Bunu C yerini PHP ile yaparak bir kaç veri tabanını ayna takip edebilen (İstanbul/Ankara/Diğer şehiler şubeleri gibi...), web arayüzü ile çalışan bir program düşünebilirsiniz belki... PHP, C# ya  da kendinize uygun olan başka bir şey ile yazılabilir. Kritik nokta veri tabanı bağlantısı olacaktır sanırım... Şu gibi;

- X kitabı sizde var mı?
- Baghim, yok... B şubesinden temin edebilirsiniz.

gibi...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

pwl

tekrar merhaba arkadaşlar, söylediklerinizi düşünüyorum. web arayüzü kullanarak database'den sorgulama yaparak bir müşteri takip programı da olabilir, müşteri kendisine verilen bilet numarası ya da izleme numarası ile sorgulama yapacak o anda kargo nerde onu takip edecek, altta çalışan c# ile yazılmış bir client otomasyonu olacak veritabanına bağlı, oradan bilgi girişi ve güncelleme yapılacak, web üzerinden de kullanıcı arayüzü sayesinde bu gelişmeler takip edilebilecek

elimdeki C ile yazılan hastane otomasyonunu veritabanına nasıl bağlayabilirim ? uzman arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

sem

Merhabalar. Bu verdiğim linkte C & MySQL arasında bağlantı yapılan bir örnek bulacaksınız. Hangi parametreler ile derlemeniz gerektiği ve derleyebilmeniz için gerekli olan bileşenler belirtiliyor.

http://www.cyberciti.biz/tips/linux-unix-connect-mysql-c-api-program.html

Burada da MySQL'in ile ilgili API'lerinin tümünü bulabilirsiniz.

http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/c.html
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

maximus___

selamlar,
öncelikle kafanız pek net değil gibi geldi bana. ama bunun nedenini çözemedim tam. yazacaklarımı php açısınadan değerlendirin. diğer dilleri çok iyi bilmediğim için yorum yapmak istemiyorum.

amaç sadece veritabanında sorgulama yapan basit  bir uygulama ise adres defteri tarzında bir şey yapılabilir. hatta bu konuda örnekler çok fazla internette. bu örnekler veritabanı bağlantısı konusunda da fikirler verecektir. isterseniz ben size böyle basit bir örnek gönderebilirim. c dili dışındaki bahsetiğiniz diğer dillere çok hakim olmadığınızı hissettiğim için böyle basit bir şey önerdim. çünkü her dil yapısal olarak çok farklı. programın kurgulanması dilden dile farkediyor. özellikle c dili ile java ve c# syntax olarak çok benzemesine rağmen yapısal olaraka çok farklı mantalitelere sahip. nesne tabanlı kodlama yapmak zorunda kalacaksınız. ki buna çok aşina değilseniz yazılımı kurgulamakta zorlanırsınız. dolayısı ile hastane otomasyonu ya da servis takibi türü yazılımlar, c# ya da java için oldukça kapsamlı kalır. yazacağınız kodlar c de yazdığınız kodlardan çok daha farklı bir yapıda olacaktır. çünkü bu iki dilde de tamamen nesne tabanlı düşünmek ve kod yazmak zorundasınız. ha zamanınız yeterli ise ona * bir şey diyemem tabi. ancak php de durum tam olarak böyle değil. sizi oop konusunda zorlamaz. c de yazdığınız programı php de yeniden kodlamakta zorlanmazsınız.

öncesinde c ile yaptığınız programın verilerinin hafızada tutulduğunu söylemişsiniz. bu uygulamayı bir kenarıya bırakmanız gerekiyor. çünkü veritabanı dediğiniz zaman arkada mysql, firebird vs gibi bir sunucu koymanız gerekecek. ki php ile tavsiyem mysql dir. yani öncelikle c programında hazırladığınız programın veritabanını referans alarak mysql üzerinde veritabanınızı oluşturmanız gerekiyor. yazılım içerisinde (php tarafında) ise, yapacağınız her (create-update-delete) işlemi için sql sorgusu çalıştıracaksınız. bu bağlamda sql dilini temel düzeyde öğrenmeniz gerekiyor. zaten temel işlemler için gfenelde aynı temel sorgu cümlecikleri çalıştırılır. sonrasında sorgu sonucu olarak  mysql den dönen verilerin ekranda gösterilmesi işini halledeceksiniz.

eğer projenizde izin varsa herhangi bir framework kullanarak veritabanı sorgulama ve sorgu sonuçlarının gösterilmesi işini kolaylaştırabilirsiniz. php  framework  olarak codeigniter ı önerebilirim. hem dokümantasyonu çok iyi, hem kullanması çok kolay hem de forumları çok aktif ki takıldığınız yerelerde yardım alabilirsiniz. dolayısı ile projenizde çok hız kazanırsınız.

ya da başka bir alternatif; elinizdeki c ile yazılmış programın veritabanı kısmını yeniden elden geçirirsiniz. elinizdeki programın kullandığı veritabanı yapısını, mysql, hatta sqlite üzerinde oluşturup programınızın arka tarafta veritabanından sorgu yapar hale getirebilirsiniz. bunun için benden önceki arkadaşın verdiği linkteki mysql dökümanları size yeterli olur. bu yöntem daha kolay olabilir. en azından sadece veritabanı kısmı ile uğraşır hızlıca projeyi teslim edilebilecek hale getirirsiniz. kod kısmında çok az bir düzenleme ile...

ayrıca ek bir öneri olarak http://sourceforge.net/ de detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. burada onbinlerce açık kaynak proje mevcut. en basitinden, çok kapsamlı erp projelerine kadar her  türlü yazılım  mevcut. buradaki beğendiğiniz bir proje üzerinden de gidebilirsiniz.

isterseniz siz bir yerden başlayın takıldığınız yerlerde sorarak gidin yardımcı olmaya çalışalım.

execetioner

bnce barkod sıstemı orogramı olabılır ama tek bır yer ıcın değil örneğin 5 tane dukkanın var bunların hepsını bilgisini uzak masa ustu bağlatısı ile tek ana bilgisayarda toplayabılırsın stokları takıp edebillirsin sadece bir fikir..:D:D

sem

Güze fikir aslında...

Tam olarak nasıl olabilir bilmiyorum fakat biraz donanıma da hitap bir yazılım gibi duruyor... C# yavaş kalabilir diye düşünüyorum...

Detayları bilmediğim için farazi konuştum...
Burası dünya?

execetioner

bak sımdı bısım dukkanda var dı bu sıstem subeler var atıyorum ankarada boluda istanbulda butun dukanların basında sen duramıyorsun tabı bu programla oturdugun yerden dukkan curolarını karını fila hepsini görebilceksin ancak internet uzerınden dı bilmiyom yapabilirmisin ama bncede gusel bı proje olur..xdxd hı bıde ınternet olan her bilgisayardan bağlanıyosun uzak masa ustu aracılıgıyla..:D