Ubuntu 10.10'da ATI Radeon X1600 sürücüsü ve çözünürlük sorunsalı

Başlatan Bekir Cem, 29 Kasım 2010 - 21:15:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bekir Cem

Merhaba.

Daha önce Ubuntu 9.04 ve birkaç eski sürümünü daha kullanmıştım. Bu sürümlerde  sürücü ve çözünürlük sorunlarını bir şekilde aşmıştım. Fakat uzun süre uzak kaldığımdan da olabilir bir türlü sürücü ve çözünürlük sorunlarını aşamıyorum.

İlk olarak driver yüklü değil. Ekranda zaman zaman siyah çizgiler çıkıp kayboluyor.

Çözünürlük ise 1280x1024 tanımlı değil.

Bu sorunlarla ilgili çözüm arayışı içerisindeyim.

heartsmagic

Grafik kartı modelin X serisi olduğu için sürücü kuramayacaksın ve ön tanımlı olarak gelen sürücülerler idare edeceksin ne yazık ki. Eğer çözünürlük sorunun varsa forumun bu bölümündeki xorg.conf dosyası örneklerine bakarak kendi çözünürlüğünü eklemeyi deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bekir Cem

xorg.conf dosyasını düzenlemekten çekiniyorum açıkçası. En son 9.04 sürümünde xorg.conf  dosyasını düzenleyerek çözünürlük sorunsalını aşmıştım. Fakat 10.10 sürümünde daha önce xorg.conf dosyasını düzenlediğimde bir daha işletim sistemi açılmadı.

bytan

Sistem açılır ama X açılmaz. Bu durumda kurtarma kipi ile xorg.conf''un adını değiştirip sistemi yeniden başlatabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Bekir Cem

Peki çözünürlük ayarını nasıl yapacağım? Driver'dan vazgeçtim artık, sadece 1280x1024 çözünürlüğünü ayarlamak istiyorum.

heartsmagic

9.04'ten çok farkı yok. Eğer hatırlamıyorsan forumda örnekleri olacaktı.

Bekir Cem

Farkı yok fakat benim xorg.conf dosyasını terminalden açtığımda içi boş oluyor. Çünkü ekran kartımı desteklemiyor ubuntu. Ben oraya forumdan bulduğum değerleri giriyorum ve her defasında siyah ekranla karşılaşıyorum.

bytan

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Bekir Cem

Hatırlamıyorum, uzun zaman oldu. 9.04 kullanırken xorg.conf dosyam boş olmuyordu. Sadece 1280x1024 değerini ekliyordum ve oluyordu. Fakat şu anda xorg.conf dosyam boş ve tüm verileri girmem gerekiyor sanıyorum.

heartsmagic

AguilaNegra

Alıntı yapılan: Bekir Cem - 12 Aralık 2010 - 21:55:13
Hatırlamıyorum, uzun zaman oldu. 9.04 kullanırken xorg.conf dosyam boş olmuyordu. Sadece 1280x1024 değerini ekliyordum ve oluyordu. Fakat şu anda xorg.conf dosyam boş ve tüm verileri girmem gerekiyor sanıyorum.

Bence en son 8.10 sürümünde  ekliyordunuz çözünürlüğü.
9.04 ve sonrasında mesa sürücüleri kullanıyoruz maalesef.
Ekranınızı tanıtarak istediğiniz çözünürlüğü sağlayamıyormusunuz?                     

Bekir Cem

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 13 Aralık 2010 - 14:06:12
Alıntı yapılan: Bekir Cem - 12 Aralık 2010 - 21:55:13

Bence en son 8.10 sürümünde  ekliyordunuz çözünürlüğü.
9.04 ve sonrasında mesa sürücüleri kullanıyoruz maalesef.
Ekranınızı tanıtarak istediğiniz çözünürlüğü sağlayamıyormusunuz?                     

O da olabilir. Ekran kartımın sürücüsü yüklenmiyor ubuntu 10.10'da. Mesa sürücüleri hakkında ise bir fikrim yok, denemedim hiç. ATI Radeon X1600 ekran kartı kullanıyorum.

bytan

PF @ ST

Bekir Cem

Alıntı yapılan: bytan - 13 Aralık 2010 - 18:43:47
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,11990.0.html

İlgili başlık geçen sene benim tarafımdan açıldı. Fakat sürüm farklıydı o zamanlar ve ekran kartımız destekleniyordu. Şu anda xorg.conf dosyam tamamen boş, değiştirilebilecek bir alan yok anlayacağınız. Nasıl çözeceğim bilmiyorum, günlerdir buna uğraşıyorum.

bytan

İki taraftan birden gidince olmuyor. Diğer tarafa yazdığım gibi @heartsmagic'in verdiği satırları oradaki kullanacaksın ve geriye kalan kısımları oradaki xorg.conf dosyasından alacaksın.

PF @ ST